NGC ‘de Alpaslan Düzgün Yeniden Başkan

Niğde Gazeteciler Cemiytei (NGC) üyelerin 5’te 1’nin çağrısı üzerine 12 Mayıs 2013 Pazar Günü Niğde Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda Olağan Üstü Kongre gerçekleştirdi.

GÜNCEL 12.05.2013, 21:28 15.05.2013, 18:10
1013
NGC ‘de Alpaslan Düzgün Yeniden Başkan
banner830
 Niğde Gazeteciler Cemiytei (NGC) üyelerin 5’te 1’nin çağrısı üzerine 12 Mayıs 2013 Pazar Günü Niğde Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda Olağan Üstü Kongre gerçekleştirdi.

 

Saat 14.00’de başlayan kongreye katılım yoğun oldu. 90 kayıtlı üyeden 62 üyenin katıldığı kongre Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın Okunması ile başladı. Kongrenin açış konuşmasını Başkan Alpaslan Düzgün konuşmasında; “ Niğde Gazeteciler Cemiyetinin Saygı Değer Üyeleri, hepinizi saygıyla selamlıyor olağanüstü kongremize hoş geldiniz diyorum.

 

Sözlerime başlamadan önce girmiş olduğumuz üç ayların tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ayrıca bugün anneler günü, buradan bütün annelerimizin anneler gününü kutluyorum.

Niğde Gazeteciler Cemiyeti, 7 Mart 1989 yılında kurulmuş, kurulduğu günden bugüne kadar ilin önemli meselelerinde ve hizmetlerin gelmesinde öncülük etmiştir.

  

 

Niğde’deki basının durumu, muhabirlerin olumsuz tutumları, para ve altın takılan muhabirler, para karşılığı haber yapılması, bölünmeler, bel altı vurulan rekabet v.s. tüm bu tutumlar Niğde Basınının son 5-10 yılda itibarını dip yaptıran gerçeklerdir. Ama şu unutulmamalıdır ki, Türk Basını gibi Niğde Basını da, siyasetin ve sermayenin güdümüne girmiştir. Tabii ki tüm illerde bu ve buna benzer gelişmeler var, ama Niğde gibi küçük ölçekli illerde politika ve rant merkezli bir basın yapılanması olduğunu düşünmüyorum. Asıl sorununun kaynağının da bu sağlıksız medya yapılanması olduğu inancındayım.

  

Evet son üç yılda, cemiyette olumsuzluklar olduğu çağrısıyla bu kongreyi gerçekleştiriyoruz. Ama bakıyorum ki, olağan genel kurulla kendisine görev devdi ettiğimiz ve büyük saygı duyduğumuz ağabeylerimiz, büyüklerimiz sağlık sorunlarını vs. gerekçe göstererek bu görevi terk ettiler. Şimdi ise hırs ve ihtirası ile her türlü karalamayı, hakareti, şantajı ve tehditi normal sayanlarla el ele vermişler ve birlikte imza koymuşlar. Biz hala yaşlarına ve emeklerine saygılıyız.  Fakat sormazlar mı? Ey şeref divanı sizin göreviniz nedir? Fırtınalar koparken, çatışmalar, davalar, mahkemeler açılırken bu camianın büyüklerinin anlama, dinleme ve uzlaştırma görevi yok muydu? Neden tüm bu olaylara sessiz kalmayı tercih ettiniz? Madem bu kadar bu işi biliyorsunuz neden bırakıp kaçtınız? Hani neden bu gün bu salonda yoksunuz? Evet sizlere soruyorum değerli büyüklerim değerli eski başkanlarım,  neden elinize bir kalem alıp da cemiyetin gelir gider defterini, üye kayıt defterini, üye formlarını, demirbaş defterini işleme zahmetinde bulunmadınız? Neden 24 Yıldır bu cemiyeti amatörce idare ettiniz? Şimdi tutturuyorsunuz sorundan bahsediyorsunuz, bu sorunların baş mimarları sizlersiniz?

  

Yenide soruyorum Niğde Gazeteciler Cemiyetinde son üç yılda sıkıntılar varmış deniliyor. Bu sıkıntılar yaşanırken bazılarınız yönetim kurulu üyesiydiniz neden sıkıntıları dile getirmediniz, ben göreve gelince mi aklınız başınıza geldi, yoksa makam beklentiniz olmayınca mı sıkıntılarınız depreşti. Bu nasıl anlayış bu nasıl tahalmulsüzlük? Genel kurula gelmeyenler, cemiyet organlarının toplantılarına katılmayanlar, basın meslek örgütleri arasında mekik dokuyup koltuk peşinde olanlar, siyasilerin arka bahçesi olmayacağız deyip bahçenin ortasında olduklarını fark edemeyenler, tüzüğü malzeme edip tüzüğü okumadan onayladıklarını unutanlar, bir kelime yazamadan gazeteci sıfatını taşıyanlar, milletvekillerinin elinden tutup zorla kendilerini kutlamaya zorlayanlar aynı safta toplanmışlar.

  

Niğde Gazeteciler Cemiyeti kimsenin tekelinde değildir. Eğer böyle bir durum varsa da, bu tekeli kıracağız. Ahmet Öncü, Ali Osman Sayın, Necmi Pişkin, Süleyman Tuzcu vb. birkaç isim şimdiye kadar önümüze ısıtılıp ısıtılıp sunuldu. Tabii ki, bu insanların emekleri var, tabii ki bir olumsuzlukları olmadığı sürece önümüzü ilikleriz, ellerini öperiz. Ama bu kısır döngünün de bitmesi lazım. Niğde Basının bir araya gelerek, birleşerek, gücünü artırması lazım. Çürük elmaların geri plana atılması lazım. Ama şu da yanlış, önyargılarımızı terk etmeliyiz, ben şu ismi istemiyorum, ben şu isme karşıyım, kimse kimseyi sevmek zorunda değil, ama herkes meslektaşına saygı duymak zorunda.

 

 Diğer taraftan tepki toplayan isimlere de aktif görev vermeyeceğiz. Açıkçası önümüzde yapılacak çok iş var bende bunun için göreve talibim. Kısa süre içerisinde neler yapabileceğimizi Niğde ve Türkiye Görecek. Azimliyiz, kararlıyız; Niğde Gazeteciler Cemiyeti Niğde’nin en çok çalışan ve gözde meslek örgütü haline gelecek.  Umudumuzu yitirmedik, yeter ki bilinçli, dinamik, işbirliğine açık, ön yargılardan uzak, meslek ahlakı ve onuruna bağlı kalalım. O zaman patronları etkileyip, yayın politikalarında nasıl etkin rol üstlendiğimizi görebiliriz. Ama, bir kababa, 1 duble rakıya, promosyon ürünlerine, çeyrek altıncı siyasetçilere kalemlerimizi ve mikrofonumuzu satarsak, ne itibarımız kalır nede saygınlığımız.

 

 Biz sadece Niğde Gazeteciler Cemiyeti’ne değil, sorunlar yumağı haline gelen maalesef bugün dip yapmış Niğde Basınının sorunlarına gücümüz yettiğince kökten çözüm getirmeye talibiz. Biz pansuman tedbirlerle çözüm değil, Niğde Medyasının tüm sorunlarına  neşter vurmayı taahhüt ediyoruz. Biz maşa kullanmadan, yanmaktan korkmadan, ateşle mücadeleye hazırız. Unutmayalım ki, yüce dinimiz karanlıkların en yoğun olduğu anın, aydınlığa en yakın olduğu an olduğunu müjdeliyor.

Sözlerimiz Nazım Hikmet’in şu veciz dörtlüğü ile bitiyorum; Sen yanmasan, Ben Yanmasam, Biz Yanmasak  Nasıl Çıkar Kanlıklar Aydınlığa. Aydınlık yarınlarda buluşmak dileğiyle, hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

 

 

Başkan Alpaslan Düzgün’ün konuşmasının ardından gündem maddelerini görüşülmesine geçildi. İlk olarak Divan Kurulu oluşturuldu. Divan kuruluna verilen önerge sonucunda yapılan oylamada oy birliği ile  Divan Başkanlığına İrfan Bahar, Divan Başkan Vekilliğine Abdurrahman Yılmaz, Katip Üyeliklere Yavuz Malkoç ve Yusuf  Gökdemir seçildiler. Divan başkanı kendilerini divana seçen genel kurul üyelerine teşekkür etti.  Genel kurul gündemin 2. Dernek Ana Tüzüğünde bazı maddelerin değiştirilmesi görüşüldü. Divan Başkanı İrfan Bahar Tarafından değişiklik istenen maddelerin eski ve yeni halleri okunarak maddeler tek tek oylamaya sunuldu. Bütün maddeler oy birliği ile kabul edildi.

Genel kurulda son olarak kurulların seçimine geçildi, divana tek liste sunulmasının üzerine verilen önerge ile oylamanın açık yapılması genel kurul tarafından oybirliği ile kabul edildi. Oylama sonucunda Alpaslan Düzgün başkanlığındaki liste oybirliği ile seçildi. Niğde Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi ve Organları şu isimlerden oluştu; Yönetim Kurulu, Alpaslan Düzgün, Abdurrahman Yılmaz, İrfan Bahar, Yavuz Malkoç, Kıvanç Şimşek, Alparslan Başaran, Mustafa Yaşar, Dursun Suna, Halil Karaaslan, Emel Aktaş, Mehmet Demirtaş Denetleme Kurulu: Abdurrahim Aktaş, Yasin Düzgün, Mehmet Ergün, Arif Erkan, Nazmi Saltık Türkiye Gazeteciler Federasyonu Delegeleri: Alpaslan Düzgün, Ali Osman Sayın, Abdurrahman Yılmaz, Alparslan Başaran, Kurulacak Olan İçanadolu Gazeteciler Federasyonu Delegeleri: Alpaslan Düzgün, Yavuz Malkoç, Süleyman Tuzcu, Kıvan Şimşek.

 

 Genel kurulunun tamamlanmasının ardından bir teşekkür konuşması yapan Alpaslan Düzgün katılımcılara teşekkür ederek yeni yönetim kurulu ile başarılı çalışmalara imza atacaklarını ifade ederek cemiyette son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili önümüzdeki günlerde geniş bir basın açıklaması yapacağını söyledi.Yorumlar (13)
saglikçi 8 yıl önce
hayırlı olsun, alpaslan bey, layıkı ile bu işi götüreceğini biliyoruz.
osman 8 yıl önce
çıkıp kürsülerden nutuk savuran
konuşup meydanı kasıp kavuran
i̇nip shakira'dan güzel kıvıran
beyler gördük efendiler tanıdık
dergici 8 yıl önce
bu hali ne işe yarayacaksa al ngc senin olsun
BASINCI 8 yıl önce
ngc tarihinde ilk defa böyle düzenli tertipli ve yoğun katılımın olduğu bir genel kurul yaşadım. masa başında değil gerçek bir genel kurul yapıldı.
bor tutkunu 8 yıl önce
hoca hoş güzel hayırlı olsunda 30 küsür gazeteciyi hile hurdayla cemiyetten atıp yerine sokaktan getirdiğin 30 küsür vatandaşı üye yamışın.. pardonda hangi gazetenin hangi gazetecinin başkanı oldun, bence hazır tüzük dernek varken sen bunu kadınları koruma derneği ile değiştir, 80 üye arasındaki 3 - 5 gazeteci kimliğinizle iki tane ilçe gazetenizle kadınlara barınak korunak vs hazırlar haberlerini yaparsınız, 5 yıldır bordayım kaymakamlık dışında gazeteni hiçbir yerde görmedim.
borunsesi 8 yıl önce
bor tutkunu arkadaşım gazetemizi gitmesi gerek yerlere gidiyor merak etme çok görmek istiyorsan gazetemize abone olmanız yeterli ...
HABERCİ 8 yıl önce
adam kaymakamlik binasinda 5 yilda bor tutkunu olmuş
candan 8 yıl önce
bu seçim siyasi baronları ve onlara çanak tutan gazeteleri korkuttu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
18°
parçalı bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:19
Güneş 05:48
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:31
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@