Her sorunu çözdünüz de bir Çoklu Baro mu kaldı?”

Gürer: “HSYK ile oynadınız darbe oldu, Çoklu Baro da yeni bir bölücülük üretir”

GÜNCEL 07.07.2020, 23:43 tiyo
600
Her sorunu çözdünüz de bir Çoklu Baro mu kaldı?”
banner830

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilip Perşembe günü Meclis genel kurulunda görüşülmesi beklenen ‘Çoklu Baro Sistemiyle’ ilgili Kanun Teklifinin komisyonda görüşülmesi sırasında AKP iktidarını sert sözlerle eleştirdi.

Ülkede çözüm bekleyen dağ gibi sorunlar varken, iktidarın Barolarla ilgili olmayan bir sorun ürettiğini belirten Gürer, “Buraya yazın, birkaç yıl içinde pişmanlığınız oluşacak; seçim öncesi, kanunu yeniden eski hâline getireceksiniz” dedi.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) ile ilgili düzenlemeyi de hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “HSYK ile oynadığınız süreç bu ülkede darbe yarattı. Barolarla ilgili bu düzenleme yeni bir bölücülük üretecektir. Yaptığınız tam bir akıl tutulmasıdır” uyarısında bulundu.

İKTİDAR SORUNLARI ÇÖZECEĞİ YERDE OLMAYAN SORUNLAR ÜRETİYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de çözüm bekleyen onlarca sorunun bulunduğunu, ancak AKP iktidarının bu sorunların çözümü için çalışmak yerine, olmayan bir sorun üreterek, var olan sorunlara yenilerini eklemekle meşgul olduğunu ifade etti.

BU HIRS VE KİN NEDEN?

Çoklu Baro Sistemine karşı çıkan Baro Başkanlarının ‘savunma yürüyüşünde’ karşı karşıya kaldığı engellemeleri hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, “İktidarın bu ülkenin savunması avukatlarına son bir ayda yaptığı zulmü tarih mutlaka yazacaktır. Yürütmediniz, konuşturmadınız, dinlemediniz, ‘dediğim dedik’ dediniz, Meclisin kapısını dahi barikatla kapatıp tarihe kara bir leke olarak geçecek uygulamalar yaptınız. Keşke empati yapabilseniz ya da çoğu sizin de arkadaşınız baro başkanlarıyla orada konuşup taleplerini dinlemek için Komisyona davet etseydiniz. Bu hırs ve kin neden?” diye sordu.

HER SORUNU ÇÖZDÜNÜZ DE BİR ÇOKLU BARO MU KALDI

“Ülkenin her sorunu çözüldü, işçi, işsiz, çiftçi, esnaf, emekli, engelli hatta sanayicinin sorunu bitti de bir çoklu baromuz mu eksik kaldı?” diyerek, ilgili teklifini Adalet Komisyonu’na getirilmesini eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kanun yapmada genel amaç sorun varsa çözüm içindir, olmayan bir sorunu ürettiniz. Anayasa'nın 135'inci maddesine göre barolar kamu kurumu niteliğindedir, kanunla kurulan kamu tüzel kişiliğidir. Baro üyesi olan avukatlar bu görevi ifa ederken meslek kurallarına uymak, meslek saygınlığına gölge düşürmemek zorundadır. Rekabet etmeme kuralı vardır, reklam yapamaz, tabelasını bile belirtilen kıstasların dışına çıkaramaz, avukatlık kutsal bir görevdir. Siz bu mesleği ve bu mesleğin birliğini dağıtmak ve bozmak için kanun teklifi getiriyorsunuz. Yargı sistemine kendi siyasi çizgi ve amacınıza raptettiniz” şeklinde konuştu.

BAROLARLA İLGİLİ DÜZENLEME BÖLÜCÜLÜK ÜRETİR

Önceki dönemlerde Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısal düzenlemesiyle ilgili değişiklikleri de hatırlatan CHP Milletvekili Gürer, “Hâkimler ve Savcılar Kuruluyla oynadığınız süreç bu ülkede darbe yarattı. Barolarla ilgili bu düzenleme yeni bir bölücülük üretecektir. Yaptığınız tam bir akıl tutulmasıdır. İşleyişinde sorun olmayan ve de 80 baro başkanının karşı olduğu bir düzenlemeden ne umuyorsunuz? Dört gündür -Cumartesi, Pazar dâhil- bu düzenleme Komisyonda devam ediyor. Bu kadar acil ve vahim durum nedir ki canımızı tehlikeye atarak böyle bir düzenlemeyi zorluyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

SEÇİM ÖNCESİ YENİDEN ESKİ HALİNE GETİRECEKSİNİZ

Çoklu Baro Sisteminin, teklifi getiren iktidarı da pişman edecek bir uygulama olacağını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Buraya yazın, birkaç yıl içinde pişmanlığınız oluşacak; seçim öncesi, kanunu yeniden eski hâline getireceksiniz çünkü bu yasa teklifiyle avukatlar mesleklerini icra edemez hâle gelecekler ve kaos oluşacak, kargaşa doğacak, avukatlık rekabete dönüşecek. Ne yazık ki yargıyı kontrol altına aldınız ama savunma, bunu size sağlamayacak, yaşayarak öğreneceksiniz. Devletin kurumlarını ve yapısını bu kadar dağıtan, parçalayan ve kamu varlıklarını satan bir anlayış ve yaklaşım, doğru bir yol değildir. Hukuk ve demokrasiden uzaklaşmak bu ülkeyi kalkındırmaz, sorunları çözmez” diye konuştu.

ÇOĞUNLUK SAHİBİ OLMAKLA HER ŞEYE SAHİP OLAMAZSINIZ

Televizyonların kapatılması, gazetecilerin cezaevine konulması gibi uygulamaları da sert bir üslupla eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tele1, Halk Tv'yikarartıp gazetecileri hapse atıyorsunuz. Yüzde 95'ini ele geçirdiğiniz basının, ele geçiremediğiniz yüzde 5'inin etkisinin yüzde 95'ten büyük olduğunu bu olayda görüyorsunuz; bu örnek bile sizin böyle bir düzenlemeden vazgeçmeniz için yeterli olmalı. Çoğunluk sahibi olmakla her şeye sahip olunmayacağı örnekleriyle sabittir” dedi.

TÜRKİYE’DE ÇÖZÜM BEKLEYEN ÇOK SORUN VAR

AKP iktidarları döneminde, Türkiye’nin iş cinayetlerinde Avrupa birincisi olduğunu, kadın cinayetlerinin adeta patlama yaşadığını, uyuşturucu yaşının 10’lara kadar düştüğünü ve aile yapısının bozulduğunu ifade eden Gürer, bu dönemde yokluk ve yoksuzluğun yaygınlaştığını, işsizlerin sayısının 10 milyona dayandığını, binlerce üniversite mezunu gencin iş bulamadığını anlattı.

Çalışanların köle gibi göründüğünü, insanların artık şans oyunlarıyla yaşama tutunmaya çalıştığını kaydeden Gürer, “Çiftçiler, esnaflar mağdur. Pandemi, binlerce işsiz varlığına yeniden katkıda bulundu. Virüsten sonra don, dolu, sel üreticinin belini büktü” diye konuştu.

GELİN BU SORUNLARI ÇÖZELİM

Var olan sorunların çözümü için AKP iktidarına önerilerde de bulunan CHP Milletvekili Gürer, “Çiftçi borçlarını iki yıl erteleyin, faizlerini silin. Sicil affına takılan esnafın kredi almasının yolunu açın. Öğrenci affını çıkarın, ehliyet affını çıkarın, esnafın sicil affını çıkarın, adliye sicil affını çıkarın; biz de sizlere bunlar için destek verelim. 3600 ek göstergeyi bir an önce uygulamak için kanun teklifini Meclise getirin. Emeklilikte yaşa takılan binlerce mağdur insanın sorunlarını çözmek için kanun teklifi getirin, destekleyelim. Taşeron firmada kalan binlerce kişi var; bunların mağduriyetini giderecek kanun teklifini getirin, destekleyelim. Üniversiteli işçilerin özlük haklarıyla ilgili beş yıldır yapılmayan düzenlemeyi sağlayın, destekleyelim. Stajyer ve çırakların işe başladığı gün, yaşlılık sigortası hakkını verin, destekleyelim. Atanamayan sağlıkçıya, atanamayan öğretmene, atanamayan engellilere olanak yaratın; biz de sizi destekleyelim. İnfaz koruma memurlarının özlük haklarını iyileştirin. Emekli intibak yasasını bir an önce çıkarın. Emeklilerin Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesini asgari ücrete yükseltelim; kanun teklifi verdik, gelin, bunu da destekleyin. PIKTES öğretmenlerini, rehabilitasyon merkez öğretmenlerini kadroya alın. 30 bin milli eğitim görevlisi, hizmetli, dün itibarıyla işsiz kaldı; gelin, bu arkadaşlarımızı sürekli kadroya alacak düzenlemeyi yapalım. Toplum Yararına Program kapsamında bu ay 80 bin kişi işsiz kalıyor; gelin, bu arkadaşları kadroya alacak düzenlemeyi yapalım, kadro verelim. Asgari ücreti vergi dışı bırakacak kanuni düzenlemeyi yapalım” dedi.

BU DÜZENLEMENİN KİME NE FAYDASI VAR?

İktidara bu yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunan Gürer, “Keşke burada ülke sorunları için kanun tekliflerini konuşsak ya da avukatların mesleki sorunlarını çözecek düzenlemeler için bu süreci değerlendirsek. Yol yakınken gelin, bu yanlıştan dönün, bu kanun teklifini geri çekin. Sorunların varlığı bir gerçek. Ülkede pandemi döneminde geçmişe oranla daha da artan sorunlar var; bunlara çözüm üretmek yerine daha çok kaos yaratacak, kargaşa yaratacak ve o işin içinde olanları mutlu etmeyecek düzenlemelerin ne ülkeye faydası var ne de gelecekte sizlere katkı sağlar. Gelin bu yanlıştan dönün…” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (1)
sercan 8 ay önce
barolar bütün sol gurupların tek tip elbisesi olmuş (chp lisi hdp lisi fetöcüler dhkp-c liler ve diğer yandaşlar) adamların elinde. onun için çoklu istemiyorlar karşı çıkıyorlar. esas bölücülüğü siyasallaşmayı bunlar yapmış zaten. istedikleri gibi at koşturmuşlar koşturuyorlar. avukatlarda özgürlük yoktu. şimdi özgürlük gelecek
Son Yorumlar
Sn. Yazar öncelikle tebrik ederim. Lakin "Eğer garibansan" diye başladığın anlatımlarda ne yazık ki "zengin şehit yok, gariban şehit çok" hatırlatmasını da unutmaman gerekirdi. Aslında beynelmilel garibanlığı bilen birinin ulusal bir "şehitlik garibanlığını" bilmemesi ihtimali de yoktur. Sadece bir ihtimal vardır. Yaşayan, yaşanan hakim despotik güçten korkuyordur. Rağmen güzel bir yazı tebrik ediyorum.
koray haa dediklerin dogru yanları var ama kendin sevimsiz itici yaramaz adamsın halaçoglu yeniçeri özdag vb gerçek ülkücülerin olmadıgı parti ittifak ipe oy moy yok. onlar nerede ülkücüler orada olacak
süper bi toplantı tebrikler
güzel bir yazı. yakmasını da temenni ederim lakin hiç bir yeri yakacak durumda değiller. Akp hükümeti özellikle garipleri vurdu, birde müslüman bular azizim.
MİLLET İTTİFAKINI ZAFA UĞRATACAK TUTUM İÇİNDE OLMAYIN HDP KONUSUNDA OYUNA GELMEYİN
-1°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 02 Mart 2021
İmsak 05:46
Güneş 07:06
Öğle 12:59
İkindi 16:09
Akşam 18:41
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 24 40
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@