Diyanet İşleri Başkanı Niğde'de Camii Açtı

Niğde Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, 38 üniversite kampüsünde cami inşaatlarına destek verdiklerini söyleyerek, "Hiçbir üniversite mabetsiz olmamalı" dedi

GÜNCEL 06.07.2012, 18:03 06.07.2012, 18:03
Diyanet İşleri Başkanı Niğde'de Camii Açtı
banner830

Haber : Erdal GÜÇER

Niğde Üniversitesi kampüsünde yapılan caminin açılışı için kente gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ilk olarak Niğde Valisi Alim Barut'u makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Barut, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e çini işlemeli tabak ve el dokuması seccade, Görmez de Vali Barut'a 5 ciltlik Kur'an-ı Kerim Meali ve Tefsiri hediye etti.
Valilik ziyaretinin ardından Görmez, Niğde Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Akdoğan'ı da makamında ziyaret etti.

Valilik ve Belediye Ziyaretlerinin ardından, Niğde Üniversitesi yerleşkesinde yapılan Niğde Üniversitesi Camii'nin açılışı için Üniversite Yerleşkesine geçildi. Burada Niğde Valisi Alim Barut, yaptığı konuşmada ;


"Camiler şehirlerin ayrılmaz parçasıdır. İçinde insanın ruhu, kalbi gönlü dinlenecek, huzur bulacak. Dış görünüşüyle, şu mekâna verdiği güzelliklere seyredenleri aynı huzuru sağlayacaktır. Ceddimizin ulaştığı seviyede klasik mimariye uygun ancak günümüz ihtiyaçlarına göre de düzenlenmiş bu caminin yapımını üstlenen Onay Mühendislik Müteahhitlik Firmasına  emek ve gayretleri için teşekkür ediyoruz. Bu cami Valilik, Üniversite, halk ve Diyanet İşleri Başkanlığı' nın birlikteliği ile yapıldı. Bu güzel eser ortaya çıktı. 

Sivil inisiyatif olarak cami yapımı için imkânlarını birleştirip sunan hayırseverler var. Bu güzel eser meydana çıktı ama bu hayırseverlerin isimleri öne çıkmıyor, çıkartmıyorlar. Yani belki balık bilmeyecek ama hâlık biliyor, bilecek. Bu güzellikte en büyük pay sahibi oldukları için onları kutluyorum. 

Üniversite yönetimi olarak Sayın Rektörümüz döneminde üniversite-kent işbirliği sağlandı. Bunun meyvelerini alıyoruz. İş bu güzel eserde bunun nişanesi... Ayrıca yapım aşamasında da çok büyük katkıları oldu. Üniversite Yönetimi ve Vakıf birlikte çalıştılar. Eserin ortaya çıkışında gayretleri sebebiyle Üniversite Yönetimine ve Vakfa da teşekkür ediyoruz. Değerli Diyanet İşleri Başkanımızın, Diyanet Vakfının büyük destek ve yardımları oldu, eser tamamlanabildi. Açılışında yanımızda bulunarak şereflendirdiler, kendilerine de teşekkür ediyoruz. Bu camiyi halk yaptırdı. Şu törene katılarak, yaşatacağının sözünü vermiş oluyorlar. Hizmet halka dönmüş oluyor. Halka hizmet Hak' ka hizmettir. Niğde halkının bu şekildeki katkılarına da teşekkür ediyoruz. Allah bizi  Sevgisiz, Susuz, Havasız, Aynı zamanda mabetsiz, vatansız ve ezansız bırakmasın" dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kampüste inşa edilen Niğde Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katıldı. Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının 38 üniversite kampüsünde cami inşasına destek verdiğini anlatarak, üniversite öğrencilerinin zemin katlarda, izbe mekanlarda ibadet etmeye mahkum olmalarının, bu milletin kültürüne, tarihine, medeniyetine asla yakışmadığını vurguladı. Görmez şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün illerimizde üniversitelerin artmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ama üniversitelerimizin kampüsünde mutlaka mabet olmalı. Harward, Oxford, Cambridge gibi dünyanın bütün büyük üniversitelerinin, bütün bölümlerinin kapıları bir mabede açılır. Bu bütün dünyada böyledir. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 38 üniversite kampüsünde cami inşaatımız var. Destek verdiğimiz inşaatlarımız var. Üniversitelerimiz ve halkımızla birlikte bunları inşa ediyoruz. Tahmin ediyorum bu dördüncü camimizin açılışı. İnşallah yakın zamanda diğer üniversitelerimizin kampüsünde inşa edilen mabetlerimizin de açılışını gerçekleştiririz. Bunu çok önemsiyoruz. Hiçbir üniversite asla mabetsiz olmamalı. Öğrencilerimizin böyle zemin katlarda, izbe mekanlarda ibadet etmeye mahkum olmaları, bu milletin kültürüne, tarihine, medeniyetine asla yakışmaz."

"CAMİ MİMARİSİ KONUSUNDAKİ TARTIŞMALARI ÖNEMSİYORUZ"

Medya organlarında ve kamuoyunda yapılan cami mimarisi konusundaki tartışmalardan mutluluk duyduğunu belirten Görmez, "Ülkemizin münevverlerinin, yazarlarının, düşünürlerinin cami mimarisi üzerine tefekkür etmeye başlaması, düşünmeye başlaması, eleştiriler yöneltmeye başlaması, Diyanet İşleri Başkanı olarak beni çok mutlu ediyor. Üzülerek belirteyim biz Cumhuriyet döneminde mimarlık fakültelerimizde cami konusunu ele almaktan bile çekinmişiz. Onun için sadece hayırsever vatandaşlarımızın gecekondu inşa edilen yerlerde 'camikondu' inşa etmelerine vesile olmuşuz. Şimdi onun için ekim ayının ilk haftasında, Camiler Haftası'nda Mimar Sinan Üniversitemizle birlikte, bütün mimarlık fakültelerimizle organize olarak Cami Mimarisi Sempozyumu düzenleyeceğiz. Mimarlık fakültelerinde, cami mimarisi üzerine yarışmalar başlatacağız. Proje yarışmaları açıyoruz. İnşallah bütün bu tartışmaları geride bırakacak. Cami elbette bizim medeniyetimiz. Mimar Sinan'la birlikte bütün dünyaya cami mimarisi konusunda en müzmin eserler takdim etmiş bir milletiz. İleride daha güzellerini inşa etmeliyiz. Cumhuriyet dönemine ait çok daha güzel mimariler geliştirmeliyiz. Sadece caminin büyüklüğüyle ve minaresinin uzunluğuyla iftihar etmek bize asla yakışmaz. İşlevselliği, estetik boyutu, mimarisi ile gençlerimize, gelecek kuşaklarımıza hitap etme yönüyle en güzel mabetleri dünyaya takdim etmeye devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"MESCİTLER SADECE TAPINAK DEĞİLDİR"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasında camilerin sosyal fonksiyonlarına da vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Mescitler sadece ibadet mekanları değil, ibadetle birlikte yüreklerimizi, ruhlarımızı, kalplerimizi birleştirmek için yapılan mekanlardır. Onun için adını bizim milletimiz cami koymuştur. Kur'an-ı Kerim'de adı mescittir. Bazen bu kavramlar birbirine karıştırılır. Cami isminin verilmiş olması, asıl ikinci büyük fonksiyonunu ifade etmek içindir. Yani, saflarımızı birleştiren, yüreklerimizi kaynaştıran, bizi zenginiyle fakiriyle, amiriyle memuruyla, kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla genciyle bizi Allah'ın huzurunda birleştiren, cem eden mekan olduğu için adına cami adını vermişiz."

"GÖNÜL DÜNYAMIZI İMAR ETMEDEN CAMİLERİ İMAR EDEMEYİZ"

Başkan Görmez "Dostlar, Yaratıcımız bizi yeryüzüne gönderdi ki biz yeryüzünü imar edelim. Yeryüzünü inşa etmek, yer yüzünde binalar dikmek ayrı bir şeydir, yeryüzünü imar etmek başka bir şeydir. Ama gönül dünyamızı imar etmeden de biz yeryüzünü imar edemeyiz. Gönül dünyalarımızı imar etmeden biz camileri de imar edemeyiz. Güzel kubbeler, uzun minareler dikeriz ama bu inşa etmektir. Bu cami ne zaman imar edilir? Buraya şimdi iki tane öğrenci yurdu yapılacak. Onun güzel haberini aldım. Bu öğrenci yurtlarında barınmaya başlayan gençlerimiz, üniversite öğrencilerimiz, günde beş defa burada okunan ezana icabet edip en azından cuma günü hep birlikte yüreklerini Allah'ın huzurunda birleştirmek üzere bir araya geldiklerinde işte o zaman camiyi biz imar etmiş oluruz" ifadelerini kullandı.

Cami açılışına; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vali Alim Barut, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Rektör Adnan Görür, İl Müftüsü Hasan Çınar ve davetliler katıldı. Açılış kurdelesi kesildikten sonra cuma namazı kılındı.

Başkan Görmez, açılış sonrasında din görevlileriyle basına kapalı bir toplantıya katıldıktan sonra  Niğde'den ayrıldı. 
Yorumlar (1)
metkavak 7 yıl önce
uniersite kampusunun icerisinde cami yapilmasini ideal bulmuyorum universitelerin islevleri disinda kampus alaninda bir dusunce hakim olmamali.cunku bilimsellikte din onyargiya sebep olabiliyor gecmiste ornekleri var.ancak kampuse yakin fakat hudutlari disinda olmasi ideal olurdu. zaten universite kendi camiasi ile disarda kalanlar arasina uzun bir beton duvar yaptirmis vaziyette oysa cami kamuya acik herkesin ibadet edebilecegi yer olmak zorunda. ayrica ogrencilerinde kendilerine yol gosteren mihraklara alet olmalari uzak bir fikir degil.yani siz bizimgibimisiniz yoksa degilmisiniz hani bazi cahiller sorar ya(sen muslumanmisin)(sen allaha inaniyonmu)gibi kendileri neyse kimin tanriya daha yakinoldugunun hesabini yapma gibi bir huy kendini aciga cikarir engel olunamaz buna.ayrica madem bu is oldu ihtiyactan ortaya cikti diye diretiliyorsa. kampus icerisine hamam, sebze pazari, umumi hela, gibi yerlerde yapilsin bunlarda ihtiyac.mesela (imamhatipliler birligi) kime karsi birlik olundu?
banner833
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@