Diyanet İşleri Başkanı Niğde'de Camii Açtı

Niğde Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, 38 üniversite kampüsünde cami inşaatlarına destek verdiklerini söyleyerek, "Hiçbir üniversite mabetsiz olmamalı" dedi

GÜNCEL 06.07.2012, 18:03 06.07.2012, 18:03
1310
Diyanet İşleri Başkanı Niğde'de Camii Açtı
banner830

Haber : Erdal GÜÇER

Niğde Üniversitesi kampüsünde yapılan caminin açılışı için kente gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ilk olarak Niğde Valisi Alim Barut'u makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Barut, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e çini işlemeli tabak ve el dokuması seccade, Görmez de Vali Barut'a 5 ciltlik Kur'an-ı Kerim Meali ve Tefsiri hediye etti.
Valilik ziyaretinin ardından Görmez, Niğde Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Akdoğan'ı da makamında ziyaret etti.

Valilik ve Belediye Ziyaretlerinin ardından, Niğde Üniversitesi yerleşkesinde yapılan Niğde Üniversitesi Camii'nin açılışı için Üniversite Yerleşkesine geçildi. Burada Niğde Valisi Alim Barut, yaptığı konuşmada ;


"Camiler şehirlerin ayrılmaz parçasıdır. İçinde insanın ruhu, kalbi gönlü dinlenecek, huzur bulacak. Dış görünüşüyle, şu mekâna verdiği güzelliklere seyredenleri aynı huzuru sağlayacaktır. Ceddimizin ulaştığı seviyede klasik mimariye uygun ancak günümüz ihtiyaçlarına göre de düzenlenmiş bu caminin yapımını üstlenen Onay Mühendislik Müteahhitlik Firmasına  emek ve gayretleri için teşekkür ediyoruz. Bu cami Valilik, Üniversite, halk ve Diyanet İşleri Başkanlığı' nın birlikteliği ile yapıldı. Bu güzel eser ortaya çıktı. 

Sivil inisiyatif olarak cami yapımı için imkânlarını birleştirip sunan hayırseverler var. Bu güzel eser meydana çıktı ama bu hayırseverlerin isimleri öne çıkmıyor, çıkartmıyorlar. Yani belki balık bilmeyecek ama hâlık biliyor, bilecek. Bu güzellikte en büyük pay sahibi oldukları için onları kutluyorum. 

Üniversite yönetimi olarak Sayın Rektörümüz döneminde üniversite-kent işbirliği sağlandı. Bunun meyvelerini alıyoruz. İş bu güzel eserde bunun nişanesi... Ayrıca yapım aşamasında da çok büyük katkıları oldu. Üniversite Yönetimi ve Vakıf birlikte çalıştılar. Eserin ortaya çıkışında gayretleri sebebiyle Üniversite Yönetimine ve Vakfa da teşekkür ediyoruz. Değerli Diyanet İşleri Başkanımızın, Diyanet Vakfının büyük destek ve yardımları oldu, eser tamamlanabildi. Açılışında yanımızda bulunarak şereflendirdiler, kendilerine de teşekkür ediyoruz. Bu camiyi halk yaptırdı. Şu törene katılarak, yaşatacağının sözünü vermiş oluyorlar. Hizmet halka dönmüş oluyor. Halka hizmet Hak' ka hizmettir. Niğde halkının bu şekildeki katkılarına da teşekkür ediyoruz. Allah bizi  Sevgisiz, Susuz, Havasız, Aynı zamanda mabetsiz, vatansız ve ezansız bırakmasın" dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kampüste inşa edilen Niğde Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katıldı. Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının 38 üniversite kampüsünde cami inşasına destek verdiğini anlatarak, üniversite öğrencilerinin zemin katlarda, izbe mekanlarda ibadet etmeye mahkum olmalarının, bu milletin kültürüne, tarihine, medeniyetine asla yakışmadığını vurguladı. Görmez şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün illerimizde üniversitelerin artmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ama üniversitelerimizin kampüsünde mutlaka mabet olmalı. Harward, Oxford, Cambridge gibi dünyanın bütün büyük üniversitelerinin, bütün bölümlerinin kapıları bir mabede açılır. Bu bütün dünyada böyledir. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 38 üniversite kampüsünde cami inşaatımız var. Destek verdiğimiz inşaatlarımız var. Üniversitelerimiz ve halkımızla birlikte bunları inşa ediyoruz. Tahmin ediyorum bu dördüncü camimizin açılışı. İnşallah yakın zamanda diğer üniversitelerimizin kampüsünde inşa edilen mabetlerimizin de açılışını gerçekleştiririz. Bunu çok önemsiyoruz. Hiçbir üniversite asla mabetsiz olmamalı. Öğrencilerimizin böyle zemin katlarda, izbe mekanlarda ibadet etmeye mahkum olmaları, bu milletin kültürüne, tarihine, medeniyetine asla yakışmaz."

"CAMİ MİMARİSİ KONUSUNDAKİ TARTIŞMALARI ÖNEMSİYORUZ"

Medya organlarında ve kamuoyunda yapılan cami mimarisi konusundaki tartışmalardan mutluluk duyduğunu belirten Görmez, "Ülkemizin münevverlerinin, yazarlarının, düşünürlerinin cami mimarisi üzerine tefekkür etmeye başlaması, düşünmeye başlaması, eleştiriler yöneltmeye başlaması, Diyanet İşleri Başkanı olarak beni çok mutlu ediyor. Üzülerek belirteyim biz Cumhuriyet döneminde mimarlık fakültelerimizde cami konusunu ele almaktan bile çekinmişiz. Onun için sadece hayırsever vatandaşlarımızın gecekondu inşa edilen yerlerde 'camikondu' inşa etmelerine vesile olmuşuz. Şimdi onun için ekim ayının ilk haftasında, Camiler Haftası'nda Mimar Sinan Üniversitemizle birlikte, bütün mimarlık fakültelerimizle organize olarak Cami Mimarisi Sempozyumu düzenleyeceğiz. Mimarlık fakültelerinde, cami mimarisi üzerine yarışmalar başlatacağız. Proje yarışmaları açıyoruz. İnşallah bütün bu tartışmaları geride bırakacak. Cami elbette bizim medeniyetimiz. Mimar Sinan'la birlikte bütün dünyaya cami mimarisi konusunda en müzmin eserler takdim etmiş bir milletiz. İleride daha güzellerini inşa etmeliyiz. Cumhuriyet dönemine ait çok daha güzel mimariler geliştirmeliyiz. Sadece caminin büyüklüğüyle ve minaresinin uzunluğuyla iftihar etmek bize asla yakışmaz. İşlevselliği, estetik boyutu, mimarisi ile gençlerimize, gelecek kuşaklarımıza hitap etme yönüyle en güzel mabetleri dünyaya takdim etmeye devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"MESCİTLER SADECE TAPINAK DEĞİLDİR"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasında camilerin sosyal fonksiyonlarına da vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Mescitler sadece ibadet mekanları değil, ibadetle birlikte yüreklerimizi, ruhlarımızı, kalplerimizi birleştirmek için yapılan mekanlardır. Onun için adını bizim milletimiz cami koymuştur. Kur'an-ı Kerim'de adı mescittir. Bazen bu kavramlar birbirine karıştırılır. Cami isminin verilmiş olması, asıl ikinci büyük fonksiyonunu ifade etmek içindir. Yani, saflarımızı birleştiren, yüreklerimizi kaynaştıran, bizi zenginiyle fakiriyle, amiriyle memuruyla, kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla genciyle bizi Allah'ın huzurunda birleştiren, cem eden mekan olduğu için adına cami adını vermişiz."

"GÖNÜL DÜNYAMIZI İMAR ETMEDEN CAMİLERİ İMAR EDEMEYİZ"

Başkan Görmez "Dostlar, Yaratıcımız bizi yeryüzüne gönderdi ki biz yeryüzünü imar edelim. Yeryüzünü inşa etmek, yer yüzünde binalar dikmek ayrı bir şeydir, yeryüzünü imar etmek başka bir şeydir. Ama gönül dünyamızı imar etmeden de biz yeryüzünü imar edemeyiz. Gönül dünyalarımızı imar etmeden biz camileri de imar edemeyiz. Güzel kubbeler, uzun minareler dikeriz ama bu inşa etmektir. Bu cami ne zaman imar edilir? Buraya şimdi iki tane öğrenci yurdu yapılacak. Onun güzel haberini aldım. Bu öğrenci yurtlarında barınmaya başlayan gençlerimiz, üniversite öğrencilerimiz, günde beş defa burada okunan ezana icabet edip en azından cuma günü hep birlikte yüreklerini Allah'ın huzurunda birleştirmek üzere bir araya geldiklerinde işte o zaman camiyi biz imar etmiş oluruz" ifadelerini kullandı.

Cami açılışına; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vali Alim Barut, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Rektör Adnan Görür, İl Müftüsü Hasan Çınar ve davetliler katıldı. Açılış kurdelesi kesildikten sonra cuma namazı kılındı.

Başkan Görmez, açılış sonrasında din görevlileriyle basına kapalı bir toplantıya katıldıktan sonra  Niğde'den ayrıldı. 
banner697
Yorumlar (1)
metkavak 8 yıl önce
uniersite kampusunun icerisinde cami yapilmasini ideal bulmuyorum universitelerin islevleri disinda kampus alaninda bir dusunce hakim olmamali.cunku bilimsellikte din onyargiya sebep olabiliyor gecmiste ornekleri var.ancak kampuse yakin fakat hudutlari disinda olmasi ideal olurdu. zaten universite kendi camiasi ile disarda kalanlar arasina uzun bir beton duvar yaptirmis vaziyette oysa cami kamuya acik herkesin ibadet edebilecegi yer olmak zorunda. ayrica ogrencilerinde kendilerine yol gosteren mihraklara alet olmalari uzak bir fikir degil.yani siz bizimgibimisiniz yoksa degilmisiniz hani bazi cahiller sorar ya(sen muslumanmisin)(sen allaha inaniyonmu)gibi kendileri neyse kimin tanriya daha yakinoldugunun hesabini yapma gibi bir huy kendini aciga cikarir engel olunamaz buna.ayrica madem bu is oldu ihtiyactan ortaya cikti diye diretiliyorsa. kampus icerisine hamam, sebze pazari, umumi hela, gibi yerlerde yapilsin bunlarda ihtiyac.mesela (imamhatipliler birligi) kime karsi birlik olundu?
Son Yorumlar
Allah rahmet eylesin yaşlı ve 85 yaşındaydı tren çarpmış gitmiş artı iki üç saat sonra başka tren görmüş ekiplere bildirmiş bizim mahallede oldu haberi düzgün verin bari
Reklam ömer Bey eh sonra ne oldu nur topu gibi ekrem oldu zam zam geç bunlar geç
Şahinali mahallesinin kuzeyi plansız.
Şehrin vadisine mastır şehir planı gerekir.
herhalde yanlış habere yorum yapmışlar. pek alakası yok gibi..
27°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:16
Öğle 12:50
İkindi 16:43
Akşam 20:15
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 30 57
2. Erzurum BB 30 53
3. Adana Demirspor 30 51
4. Bursaspor 30 49
5. Akhisar Bld.Spor 30 48
6. Altay 30 47
7. Fatih Karagümrük 30 47
8. Giresunspor 30 44
9. Keçiörengücü 30 41
10. Ümraniye 30 41
11. Menemen Belediyespor 30 39
12. Balıkesirspor 30 35
13. İstanbulspor 30 34
14. Altınordu 30 32
15. Boluspor 30 27
16. Osmanlıspor 30 24
17. Adanaspor 30 20
18. Eskişehirspor 30 12
Takımlar O P
1. Liverpool 31 86
2. Man City 31 63
3. Leicester City 31 55
4. Chelsea 31 54
5. Wolverhampton 32 52
6. M. United 31 49
7. Tottenham 31 45
8. Burnley 32 45
9. Sheffield United 31 44
10. Arsenal 31 43
11. Crystal Palace 32 42
12. Everton 31 41
13. Southampton 32 40
14. Newcastle 31 39
15. Brighton 31 33
16. Watford 32 28
17. West Ham 31 27
18. Bournemouth 31 27
19. Aston Villa 32 27
20. Norwich City 31 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 71
2. Barcelona 32 69
3. Atletico Madrid 32 58
4. Sevilla 32 54
5. Villarreal 32 51
6. Getafe 31 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Valencia 32 46
9. Athletic Bilbao 32 45
10. Granada 32 43
11. Osasuna 32 41
12. Levante 32 41
13. Real Betis 32 37
14. Real Valladolid 32 35
15. Eibar 32 35
16. Deportivo Alaves 32 35
17. Celta de Vigo 32 34
18. Mallorca 32 26
19. Leganés 32 25
20. Espanyol 32 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@