Darbe Girişimine Niğde'den Kınamalalar... Açıklamalar...

Askeri darbe girişiminin ardından Niğdeli vatandaşlar sabahlara kadar meydanlarda Milli İradeye sahip çıkarken Niğde  protokolü basın toplantısı düzenledi. CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem  ise basın açıklaması yaptı.

GÜNCEL 16.07.2016, 16:32 20.07.2016, 23:03 nigdehaber
Darbe Girişimine Niğde'den Kınamalalar... Açıklamalar...
banner830

Askeri darbe girişiminin ardından Niğdeli vatandaşlar sabahlara kadar meydanlarda Milli İradeye sahip çıkarken Niğde  protokolü basın toplantısı düzenledi. CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem  ise basın açıklaması yaptı. 

Toplantıda Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Niğde Garnizon Komutanı Albay İbrahim Taşkın, AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Niğde Baro Başkanı Hüseyin Demirbilek, AK Parti İl Başkanı Emrah Özdemir Valilikte basın karşısına çıktılar.

Vali Peynircioğlu darbe girişiminde 2’si polis 2’si sivil olmak üzere Niğdeli şehit olduğunu açıkladı.

NİĞDE VALİSİ ERTAN PEYNİRCİOĞLU'UNDAN AÇIKLAMA

Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu gazetecilerin Niğde’de gözaltına alınan askerlerin olup olmadığı sorusuna ‘bildiğimiz kadarıyla öyle bir şey yok’ cevabını verdi. Valili toplantı salonunda konuşan Vali Peynircioğlu, ‘terör olarak insanlara yapılan havadan yapılan jetlerle, bombalarla yapılan ve bu milletin meclisini bombalayarak yapılan terör eylemini bu milletin kabullenmesi mümkün değildir. Aziz Türk milleti bunu da bu olayı da kabullenmediği gibi dün akşam sabaha kadar tüm Türkiye’de göstermiştir. Ben milletimize teşekkür ediyorum. Gerçekten bu olay bu şekilde bu kadar zayiatla atlatıldıysa sonuca ulaşılamadıysa bundaki en büyük pay aziz Türk milletinindir. Gerçekten insanlar canları pahasına canlarını hiçe sayarak tankların önüne kendilerini atarak demokratik tepkilerini ortaya koymuşlardır. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Bizim aldığımız haberlere göre maalesef Niğde’mizden de 2 polis memurumuz ve 2 sivil vatandaşımız şehit olmuşlardır. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.’’ dedi.

ERDOĞAN ÖZEGEN'DEN AÇIKLAMA

Milletin çelik iradesiyle bu kalkışmaya karşı çıktıklarını belirten Ak Parti Niğde Milletvekili TBMM İdari Amiri Erdoğan Özegen, ‘‘ bu büyük hadiseyi Türk milletinin demokrasiye bağlı azim ve kararlılığı bir kez daha bu büyük hadiseyi bertaraf etmiş gözüküyor. Maalesef Niğde’den 2 sivil ve 2 polis kardeşimizin İstanbul ve Ankara’da olmak üzere şehit verdiğimizi görüyoruz. İnşallah şehit sayılarının artmaması gerektiğini Niğde’mizin demokrasiye sahip çıkarken görüyoruz ki Niğdelim hemşerilerimizden de 4 tane şehidimiz var. Bir kere daha millet iradesine yapılan bu darbe teşebbüsünü, bu terör faaliyetini ve başkomutanımız, cumhurbaşkanımızın özellikle onu bile öldürmeye kast eden gözü dönmüş hadiseyi aziz milletimiz gerçekten çelik iradesiyle meydanları doldurarak ülkesinin demokrasisine sahip çıkmıştır.’ diye konuştu.


BAŞKAN FARUK AKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Türkiye Cumhuriyeti Devleti dün gece milletine eline geçtiğini ifade eden Niğde belediye Başkanı Faruk Akdoğan ise konuşmasında şunları söyledi; ‘Bunlar PKK terör örgütünden daha mahalli örgüt olduğunu dün gece uçakla bombalayarak polisimizi askerimizi şehit ederek tescillemiş oldular. Bu ülkenin bu devletin dün gece dönüm noktası oldu. Belki bu vesayet rejimlerinin son bulduğu gece oldu aslında. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu milletin eline geçti dün gece. Ancak önümüzde bir gece var bu kalkışa hangi aşamaya gelirse gelsin sokaklara sahip çıkmamız gerekiyor.’ şeklinde konuştu.

CHP'DEN AÇIKLAMA

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem yayınladığı basın açıklamasında; Ülkemizde dün sahnelenen darbe girişimi karşısında  Cumhuriyet Halk Partisi olarak karşı duruşumuzu net bir şekilde koyduk. Yaşanan bu olay bir kez daha Demokratik Parlementer sistemin önemini ortaya koymuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak darbe karşıtı duruşun yanı sıra, Cumhuriyet ve Demokrasiye olan inancın başta Genel Başkanımız olmak üzere, örgütlerimiz ve bütün üyelerimiz ile sürdürmeye devam edeceğiz." dedi. 

ÜNİVERSİTE SENATOSINDAN KINAMA

Niğde Üniversite Senatosu da,  Milli Birlik ve Demokrası bildirisi yayınladı. 

TÜRK OCAKLARI NİĞDE ŞUBESİNDEN KINAMA


 
15 Temmuz  2016 gecesi, Türk milletinin iradesine sahip çıkmasıyla akamete uğratılan hain bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Türk Ocakları Genel Merkezi olarak hadisenin başladığı saatlerde yapılan istişare sonucunda geceyarısı saat 24.00 sularında, “Türk Ocakları Genel Merkezi, her türlü darbeye karşı Türk milletinin ve demokrasinin yanındadır” şeklinde bir açıklama yaptık. 
 
Büyük Türk milletinin iradesine karşı yapılan bu alçakça girişim sırasında, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, millî iradenin tecelligâhı Türkiye Büyük Millet Meclisini defalarca bombalamak, halkın üzerine ateş açmak, Türk güvenlik kuvvetlerini karşı karşıya getirmek, başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet büyüklerine suikast girişiminde bulunmak, Genelkurmay başkanını alıkoymak gibi utanç verici eylemlere imza atan hainler en ağır cezaya çarptırılmalıdır.
 
Bu hain girişim süresince meşruiyeti ve millî iradeyi savunan sivil-asker devlet büyükleri ve milletvekillerimiz örnek bir demokrasi sınavı vermişlerdir. Muvafık veya muhalif önde gelen televizyon kanallarının demokrasiye sahip çıkan yayınları her türlü takdirin üstünde olmuştur. Ordu içinde paralel bir yapılanmanın harekete geçirdiği darbecilere karşı meşruiyet çerçevesinde hareket eden Silahlı Kuvvetler mensupları ve Emniyet güçlerimiz millet iradesinin yanında yer almıştır. Bu hain girişimin başarısızlığa uğraması, bir bütün olarak büyük Türk milletinin kararlılığı ve demokrasiye sahip çıkmasıyla mümkün olmuştur. 
 
Bu olay, siyasî partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve bütün devlet organları tarafından çok iyi ve etraflı bir şekilde masaya yatırılmalı ve bir daha benzer hadiselerin meydana gelmemesi için, millî birliğimiz ve devletimizin bekası açısından gerekli bütün tedbirler alınmalıdır.
 
Meydana gelen hadiseler sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türk Ocaklılar ve aziz milletimizin fertleri demokrasi ve millî iradenin yanındadır ve yanında olmaya devam edecektir. 
 
Yaşasın Türk Milleti! Yaşasın Türk Devleti!

DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE HER TÜRLÜ DARBENİN KAŞISINDAYIZ
 
 
15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilen ve hiç kimsenin onaylamayacağı acı olaylara neden olan darbe girişimini gerçekleştirenleri ve buna destek veren tüm güçleri kınıyoruz.
 
Türkiye Kamu-Sen olarak hiçbir gücün milletin kararının üstünde olmadığını, seçimle gelen iktidarların yine seçimle gitmesinin demokrasi anlayışımızın temelini oluşturduğunu bir kez daha kuvvetle vurguluyoruz.  
 
Askerimizin polisimize, polisimizin askerimize namlu doğrulttuğu, kendi uçaklarımızın demokrasimizin ve devletimizin kalesi olan Meclisimizi bombaladığı, sokaktaki vatandaşlarımızın üzerine mermiler yağdırıldığı ve yüzlerce can kaybının yaşandığı bu alçakça girişim, Türk tarihine başka bir kara leke olarak geçecektir.
 
Bütün bu olumsuz şartlar içinde tek tesellimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının büyük çoğunluğunun demokrasiden yana tavır alması ve soğukkanlı tutumu sayesinde olayların daha fazla büyüyerek bir iç çatışmaya dönüşmeden önlenmiş, demokratik rejimimizin kesintiye uğramadan yoluna devam edebilmiş olmasıdır.
 
Bu noktada milletimiz nezdinde son derece saygın ve mümtaz bir yeri olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, kurumsal anlamda toplum vicdanında yara almaması, devletimizin kurum ve kuruluşlarıyla eş güdüm içinde faaliyetlerini sürdürmesi ve toplumsal bir bölünme yaşanmaması için gerekli tedbirlerin tez elden hayata geçirilmesi zorunluluğu göz ardı edilmemelidir. Bilhassa devlet içinde asker, polis çekişmesinin baş göstermesi; dört bir yandan iç ve dış düşmanlarla kuşatıldığımız bu tarihi süreçte devlet işleyişimizi zaafa uğratacak en büyük tehlike olacaktır. 
 
Özellikle uzun zamandan beri Konfederasyon olarak eleştirilerimizin de odak noktasını teşkil eden ülke içinde yaratılan kutuplaşmanın, ayrıcalıklı kesim yaratma çabalarının, hukukun üstünlüğü ilkesinin sekteye uğratılması girişimlerinin bir an önce son bulması ve yaşanan bu olayların, anti demokratik yaklaşımlar için bir gerekçe olarak kullanılmaması, en büyük arzumuzdur.
 
Türk milleti 15 Temmuz günü büyük ve acı bir demokrasi sınavından başarıyla geçmiş, bundan önce yaşanan darbelerin aksine, rejimine ve devletine sahip çıkmıştır. Bu noktada büyük Türk milletinin ortaya koyduğu feraset ve cesaret de her türlü övgüye layıktır.
 
Türkiye Kamu-Sen olarak; 28 Şubat sürecinde ve 27 Nisan post modern darbe girişiminde olduğu gibi nereden ve kimden gelirse gelsin, nereye ve kime karşı yapılırsa yapılsın demokrasi dışı her türlü girişimin sonuna kadar karşısında, Türk milletinin ve devletinin yanında yer almaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyor, çatışmalarda şehit olan güvenlik görevlileri ve hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.
 
Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın, Türk milletine ve Türk demokrasisine büyük geçmiş olsun.
 
 
 
İhsan UĞRAŞ
              Türkiye Kamu-Sen Niğde il Temsilcisi
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
banner833
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@