Cumhurbaşkanı Gazetecilerle, Ödül Töreninde buluştu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin geleneksel gazetecilik başarı ödülleri törenine katıldı. Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Pişkin’in de katıldığı törende Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti kurucularına ve gazetecilere ödülleri verildi.

GÜNCEL 17.01.2011, 16:40 17.01.2011, 16:40
1591
Cumhurbaşkanı Gazetecilerle, Ödül Töreninde buluştu
banner830

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin geleneksel gazetecilik başarı ödülleri törenine katıldı. Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Pişkin’in de katıldığı törende Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti kurucularına ve gazetecilere ödülleri verildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tüm gün süren Balıkesir programının son durağında Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun 32. Başkanlar Konseyi toplantısı ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin geleneksel gazetecilik başarı ödülleri törenine katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Cumhurbaşkanı Gül, "Kimse alınmasın ama Türkiye, yargı alanında köhneleşmiştir" dedi.

Herkesin arzusunun halkını daha güçlü, daha mutlu, daha zengin yapmak olduğunu ifade eden Gül, "Tabii ki bunlar, bütün alanlarda gelişmeyi gerçekleştirirseniz olur. Yoksa güçlü olan, askeri olarak güçlü olur. Ama halkının mutlu olmaması demokrasinin olmaması en büyük noksanlıktır. Sadece ekonomisi güçlü olabilir, otoriter rejimler, katı disiplinler olur, bazı başarılar olur ama o ülkede halkın mutluluğundan bahsedemeyiz. Hepimizin, halkımızın mutlu olarak, en gelişmiş, muasır medeniyetler seviyesine çıkartma arzumuz var. Ordusuyla, ekonomisiyle, demokrasisiyle hukuk standardına ulaşmış, tüm özgürlüklerin yaşandığı bir ülke olursak, hepimiz gururlu oluruz. Dolayısıyla bu uğurda hep beraber çalışmamız gerekir. Bu da el birliğiyle olur" diye konuştu.

Bir ülkenin güçlü olması için yumuşak gücünün mutlaka olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

“Bunun için de önce demokratik ve hukuk standartları, eğitim, bilim, teknoloji gibi bir çok sahada Türkiye'nin çok güçlü olması gerekir. Demokrasiyi güçlü yapan şeylerin başında da özgür, güçlü, hür ve itibarlı bir basının olmasıdır. Bu konu, hepimizin meselesidir. Bütün bu çizdiğim çerçeve, düşünce, fikir ve inançlar, bunlar arkasında şiddet olmadığı takdirde sonuna kadar serbest olması gerekir. Şiddet içermiyorsa her türlü düşüncenin konuşulup, tartışıldığı bir ortam olması gerekir. Böyle bir ortamın sağlanması aynı zamanda demokrasinin derinleşmesini sağlayan unsur olmuş olur. Bu aynı zamanda ülkeyi şeffaflaştırır. O ülkeyi yönetenler daha az hata yapar. Demokrasinin en önemli ilkelerinden biri de hesap verebilirliliktir. Bunu basının rahat bir şekilde yapması halkın bilgilendirilmesi, basın sayesinde olur. Doğru bir şekilde halkın bilgilendirilmesi yine basın sayesinde olur ki halk doğru bir değerlendirme yapabilsin. Basın da bu görevini doğru bir şekilde yapmalıdır. Gelen her bilgi araştırılıp, değerlendirilip yansıtılmalıdır. Nasıl devleti yönetenlerin sorumluğu varsa, basının da sorumluluğu vardır. Hepsi beraber olursa itibar da olur. Böylelikle basının da itibarı, devletinde itibarı olur."

Şiddet olmadığı takdirde sonuna kadar serbestlikten yana olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu bir gerçektir ki köklü reformları yapmamız gerekir. Bu reformlara en çok ihtiyaç duyduğumuz alanlardan biri de yargı alınıdır. Türkiye'de Yargı alanı, hiç kimse alınmasın biraz köhneleşmiş bir alandır. İmkanlar olarak, yasalarımızın eski oluşu, çağı, olayların gelişimini takip etmemesidir.

Tüccarımız, 1936 yılının yasasıyla iş yapıyordu. Bugün en çok tartıştığımız alan, bir cümle içinde tezata düştüğümüz konulardan biri de tutukluluk süreleridir. Tutukluluk süresi uzun mu, kısa mı olsun? Modern ülkelerde yargının hızlı oluşu tutukluluk sürelerinin uzun yada kısa oluşunun tartışılması bir ihtiyaç ortaya çıkarıyor.

Bu konuda çok süratli hareket etmemiz gerek. AB ile tüm üyelik müzakereleri yapan bir ülke olarak, AB müktesebatına bakılarak bu konuda yapılması gerekeler, süratle yapılmalıdır. Tutuklu sayısının hükümlü sayısından çok olan bir ülkenin, ismini yazmazsak hiç kimse bu ülkede hukuk standartları gelişmiş ülke diyemez. Tutukluluk süreleri cezaya dönüşmeye başlarsa, böyle bir ülkeden demokrasisi, hukuku gelişmiş ülke diye bahsedemeyiz.

Tüm bunların süratli olarak gözden geçirilmesi gerekir. Bu konuda yapılması gerekeni yapmak hepimizin görevidir. Bu konuların sağlıklı tartışılmasından basının da çok önemli bir yönü vardır."

Ayrıca yurt dışı gezilerinde Türkiye'nin binin üzerinde radyo istasyonu, 50 ye yakın televizyon kanalı ve yüzlerce yerel televizyonlarından övünçle bahsettiğini söyleyen Gül'e Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, dünyaca ünlü Yağcı Bedir Halısı'ndan bir şilt sundu. İHA Genel Müdürü ve Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel'in katıldığı törende Cumhurbaşkanı Gül, ödül almaya hak kazanan Balıkesir'in başarılı gazetecilerine plaketlerini verdi.

“GAZETECİ HAKLARI GERİYE GİTTİ”

Türkiye Gazeteciler Federasyon Başkanı Atilla Sertel de, Türk basının son 50 yılda inanılmaz derecede değiştiğini ifade ederek; "Buna rağmen gazeteci hakları geriye gitti. Bizim sendikamız vardı ama artık yok. Sadece Anadolu Ajansı'nın bir sendika var. Bunun diğer basın çalışanları için olmayışı ise utanç verici bir durumdur. Başkalarının hakkını savunan gazeteciler, kendi haklarını koruma konusunda engelli gibidir. Gazeteciler ne yazık ki, kendi hak ve hukukunu koruyamıyor. Ama öncelikli olarak biz gazeteci patronlarımızı kaybettik. 40 şirketi olanların 41. şirket olarak gazete aldı. Özgürlükler açısından onların yeri hiçbir zaman doldurulmayacaktır. Günümüzde gazeteciler dövülüyor, öldürülüyor. Balıkesir'de bir gazeteci, çeteciler tarafından öldürüldü. Metin Göktepe dövülerek öldürüldü. Hrant Dink'i vurdular. Uğur Mumcu'yu bedenini parçalayarak öldürdüler. Şimdi gazeteciler, kalemli kuvvetler olarak içerde tutuluyor, Silivri'de tutuluyor. Biz arkadaşlarımızın özgürce yargılanmasını istiyoruz. Hukuka karşı güvenimiz sonsuz. Türkiye'de 5 bine yakın basın davasının olması her şeyi anlatıyor. Bir an önce bunu düzenleyecek yasaların meclisten geçmesini istiyoruz" dedi. 

Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini ifade eden Sertel; “Düşüncenin, yazmanın özgür olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz. Biz bu ülkenin evlatlarıyız, eleştirmeye ve eleştiriye açık insanlarız. Tek sesliliğin olduğu yerde demokrasiden söz edilmez. Sizin yapınızı biliyoruz. Biz Pazartesi günü tutuklu üyemiz Mustafa Balbay'ın duruşmasını takip edeceğiz. Biz onların yanındayız ve yanında olacağız" şeklinde konuştu. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Balıkesir Havaalanı'ndan Adana uçağıyla İstanbul'a hareket etti.

ÖDÜL VE ŞİLT ALAN GAZETECİLER

Dünya Odalar Federasyon Başkanı Rona Yırcalı’nın 50 yıl ödüllerini verdiği gazeteciler:

M. Akif ERTAN-Yeni Erdek gazetesi, Semih KELEŞ-Manyasın Sesi gazetesi, Erman KÖSE-Gönen Postası gazetesi, Ahmet ÇİÇEK-İşte Meydan gazetesi, Rahmi ÇAKMAK-Gönen Gündem gazetesi, İrfan AYYILDIZ-Susurluk Kardeş gazetesi, Serda AKIŞ-Sındırgı Gündem gazetesi, Hakan ATİLA-Sındırgı Haber gazetesi, İsmail ÖZKAN (Balıkesir'in adını ülkemize duyuran sanatçımız)


BALIKESİR MİLLETVEKİLİ AHMET EDİP UĞUR’UN
ÖDÜLLERİNİ VERDİĞİ GAZETECİLER:

Selahattin YAY - Burhaniye Posta  gazetesi, Mehmet YARMA-Dursunbey Hakimiyet gazetesi, Rahmi KİREÇ - Dursunbey Balat  gazetesi, Necati UYTUN-Körfezde Olay gazetesi, İlhan KÜÇÜK -Körfez Star gazetesi, Tümdeniz ÇELEBİ-Önce Körfez gazetesi Filiz ERDOĞAN-Ege Gündem gazetesi, Metin ISSIZLAR-Erdek Doğuş gazetesi.

BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL OK’UN

50. YIL ŞİLTLERİNİ VERDİĞİ GAZETECİLER:

T. Sıdıka Berber KARAMAN-Genç Bayrak, Semih BOLLUK-Ayna Gazetesi, Sedat BOLDAN–Yeni Balıkesir gazetesi, Cengiz CESUR–Ayvalık Sözcü gazetesi, İsmail BABACAN–Marmara Televizyonu, Selami BOLAT- Ekonomik Vitrin, Hüseyin CEYLAN-Bigadiç gazetesi, Kazım ÖĞÜN-Körfez Demokrat  gazetesi,

BALIKESİR VALİSİ YILMAZ ARSLAN’IN

ÖDÜL VERDİĞİ GAZETECİLER:

Ertan FİLİZEL-Marmara Bölge Gazetesi, Özcan ÖZAKBAŞ-Demokrat Gazetesi, Sıtkı ŞEREMETLİ-Birlik Gazetesi, Güzide SÜRMELİOĞLU– Politika Gazetesi, Yılmaz ÖZBAY-Karesi TV, Necdet KARABAŞ-Haberci Gazetesi, Oya UĞRAL–Ayvalık Hürses Doğan ALPASLAN-Radyo 10. Programları dolayısıyla gelemeyen, İbrahim ŞAHİN–TRT Genel Müdürü, Uğur CEBECİ-Doğan Haber Ajansı Genel Müdürü, Şebnem BURSALI-Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmenine ödülleri ayrıca verilecektir.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL’ÜN ÖDÜL VERDİĞİ

BGC’NİN ŞU ANDA HAYATTA BULUNAN

KURUCULARINI VE TÜRK BASININA KATKILARI

NEDENİYLE 50. YIL ŞİLDİ SUNULAN

KİŞİ VE KURULUŞ TEMSİLCİLERİ:

Reşit Kıpçak Cemiyet Kurucu Başkanımız, Ekspres Gazetesi sahibi, Ekrem Balıbek Cemiyet Kurucularından ve eski başkanlarından.. Yeni Haber Gazetesi Sahibi, Nejat Akpınar, Cemiyet Kurucularından, Basri Atılganer, Cemiyet Kurucularından. Halen Banses Gazetesinde çalışıyor…., Dr. Hilmi BENGİ-Anadolu Ajansı Genel Müdürü

Murat KARAKAYA-Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel müdürü, Mehmet ATALAY-Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Atilla SERTEL-Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı, Abdülhamit BİLİCİ-Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü, Fevzi KAHRAMAN-İhlas Haber Ajansı Genel Müdürü, Hasan ÇÖMLEKÇİ–Haber Türk EGELİ-Yazı İşleri Müdürü.banner697
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Diş hekimliği Fakültesine ne zaman öğrenci alınacak acaba?
Bor a değer veren başkanımızdan Allah razı olsun
Üstadım çok güzel söylemişsin sağol ama. Abilerimiz ABD ve İSRAİL öyle istiyor ve uygulanıyor yapacak bise yok. Deve Dikeni seviyor.
Allah aşkına kaç tane tatlı yapan yeri denetliyorsunuz hepsi glikoz kullanıyor
merdiven üstü ürün varmı başkan fıstıklı kadayıf yaparız fıstık yerine soya atarız denetim nerde
22°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:28
Güneş 05:55
Öğle 12:46
İkindi 16:28
Akşam 19:26
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@