Ankara Niğde Otoyolunun Açılışı Yapıldı

GÜNCEL 04.09.2020, 22:37 tiyo
1106
banner830

330 kilometre uzunluğundaki Ankara-Niğde Otoyolunun, 105 kilometrelik Ankara-Acıkuyu Kavşağı arasındaki 1. kesim ile 57 kilometrelik Alayhan-Gölcük kavşakları arasındaki 3. Kesimi açıldı.

Ankara’da ve Niğde’de tören yapıldı, Niğde’de ki törene Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkan Vekili Mustafa Giray, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Ankara ve Niğde arasını 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya düşürecek olan Ankara-Niğde otoyolu nihayet açıldı. Türkiye’nin en akıllı otoyolu olma özelliğine sahip olan otoyol, milli akıllı ulaşım sistemleriyle tek merkezden yönetilecek ve sistemle yolda oluşabilecek tehlikeli durumlara karşı sürücüler uyarılacak. Türkiye ekonomisine her sene 1 milyar 628 milyon TL katkı sağlayacağı düşünülen Ankara Niğde otoyolu yakıttan tasarruf sağlanmasına da yardımcı olacak. İşte Ankara-Niğde otoyolu 2020 ile ilgili tüm merak edilenler...

Ankara-Niğde otoyolu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törende açıldı. Ancak ilk olarak Ankara - Acıkuyu kavşağı arasındaki 1. kesim ile Alayhan - Gölcük kavşakları kesimin açılışı yapılıyor. Kalan son kesimin açılışı ise 29 Ekim’de gerçekleşecek ve Ankara Niğde otoyolu tamamen hizmete açılmış olacak.

ANKARA-NİĞDE OTOYOLU NERELERDEN GEÇER?

Vatandaşlar tarafından Ankara-Niğde otoyolu güzergahı da merak ediliyor. Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz ulaşım sağlayacak olan otoyol, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinden başlıyor ve Niğde’nin Gölcük Köprülü Kavşağı’nda tamamlanarak mevcut otoyola bağlanıyor. Ankara Niğde otoyolu kaç km sorusuna da yanıt aranıyor. Toplam uzunluğu 330 km olan otoyolun 275 km’sini otoyol, 55 km’sini de bağlantı yolu oluşturuyor. Otoyol bünyesinde 3.566 metre uzunluğunda 5 viyadük, 2.368 metre uzunluğunda 49 köprü, 4.506 metrelik 75 üst geçit, 669 menfez, 19 köprülü kavşak ve 14 ücret toplama sistemi bulunuyor. Ankara-Niğde otoyolu sayesinde Ankara ve Niğde arası 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya düşecek.

OTOBANIN ANKARA AYAĞINDA CUMHURHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇILIŞA KATILDI

Açılış töreninin de Ankara’da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın konuşmasından notlar ise şu şekilde, “Sistem ile otoyolda meydana gelebilecek kaza ve diğer tehlikeli durumlara karşı sürücüler anında uyarılacak. Projenin ayrıca ticari faaliyetlerde ciddi hareket getirmesi bekleniyor.  Tuz gölü, Kapadokya ve Ürgüp bölgesine ulaşım sağlanacak. Bu şekilde ekonomik ve sosyal hayata katkı sağlayacak. Yap-İşlet-Devret ile ülkemize kazandırdığımız bu yolun 1. ve 3. kesimlerini hizmete alıyoruz. 2. kesim de yıl bitmeden trafiğe açılmış olacak. İhalesi geçtiğimiz aylarda yapılan kesimin bitmesiyle önce Denizli’ye sonra Antalya’ya uzanacak. Çanakkale Köprüsü tamamlanınca en yoğun insan ve araç trafiği yaşanan kısımda problem çözülmüş olacak.


* Hizmete açtığımız bu projeyle trafik akışı güvenli sağlanacak. 4 saat 14 dakikada mevcut yol katedilirken, bu otoyolla 2 saat 22 dakikada ulaşım sağlanacak. Bu otoyolla vakitten 885 milyon lira ve akaryakıttan 743 milyon lira kazanç olacak.


* Önemli turizm merkezlerine ulaşımda da ciddi katkılar sağlayacak. 6,5 milyon bitki, 1.1 milyon çimlendirmeyle bölgenin çehresi de değişecektir. Yoğun bir şekilde ağaçlandırma çimlendirme yapmak lazım. Bir diğer özelliği döşenen fiber iletişim ağı, sensör ve kameralarla akıllı yol olarak tasarlanmış olmasıdır.


“GELECEĞİN YOLUNU İNŞA ETTİK”
* Eskiden tamamen insan gücüyle yapılan işlemler akıllı ulaşım sistemiyle gerçekleştirilecek. Buzlanmaya, akıllı araçların kullanımına kadar bu projeyle geleceğin yolunu inşa ettik. Mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.


* Değerli misafirler kalkınmanın gelişmenin temel altyapılarından biri de ulaşımdır. İnsan, yük taşımacılığının hızlı ve güvenli yapılamadığı yerlerde kalkınmadan bahsetmek mümkün değildir. En kuzeyinden en güneyine en batısından en doğusuna kadar ülkemizin her karışı için yola çıktık.
* Karayolu, demiryolu, havayolu taşımacılığında çağ atlattık. Denizyolunda da çalışmalar yapıyoruz. Yeni otoyol mesafemiz 1581 kilometreyi buldu. 1714 kilometre ile birlikte 3295 kilometreye ulaştı. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6100 km ile aldık. 79 senede yani. Biz buna 21400 km ilave ettik. Toplam 27500 km’ye yükselttik. Nereden nereye…


* Son 18 yılda inşa ettiğimiz 361 km uzunluğundaki köprülerle ulaşımın daha sağlıklı olmasını temin ettik. 483 km’lik 315 tüneli hizmete aldık. Koronavirüs döneminde açtığımız projeler dahi yaptığımız hizmetleri göstermeye yeterli. Kınalı-Çatalca’yı 9 Mart’ta Kanuni Bulvarı ise 22 Nisan’da Çanakkale Köprüsü kulelerini 16 Mayıs’ta, Amasya çevreyolunu 25 Temmuz’da hizmete açtık.  terör örgütünün yapmayalım diye uğraştığı Cudi dağı tünelleri inşasını tamamladık bu arada. Terör örgütü Ilısu Barajı ile ilgili neler çektirdi. Hep durdurdu hep engelledi. Ama biz bitirdik.


“HEDEFİMİZ 18 MART 2022’DE HİZMETE AÇMAK”
* 1915 Çanakkale Köprüsü’nün her aşamasında orada bulunduk. 18 Mart 2022’de hedefimiz hizmete açmaktır. Kimi belediyelerin başlattığı devam etmediği projelere devam ediyoruz. Adana için sembol eser olan Seyhan Barajı’nın yanındaki köprüdür. Yüzde 47’lik tamamlanan köprünün kalan kısımlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tamamlayacaktır. İnşasına Devlet Bahçeli ismiyle başlayan bu köprünün adını Sayın Bahçeli’nin isteğiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak belirledik.


* Bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir. Bizim siyasi hayatımızın tamamı özellikle İBB Başkanı seçildiğimizden beri devam etti. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak sorumluluk üstlendiğim 18 yıldır Türkiye’yi hem kalkındırdık, hem de güçlendirdik. Eskilerin düt demeye dudak gerektiği sözü var. Son 7 yılda Türkiye’nin maruz kaldığı fırtınadan sağ salim çıkması küresel-bölgesel güç haline gelmesi ülkemizi getirdiğimiz noktadandır.


“KİMSENİN PARMAK SALLAYARAK KONUŞAMAYACAĞI BİR TÜRKİYE KURDUK”
* Türkiye’deki ekonomik prangaları parçaladık. Kendine güvenen, inanan bir ülke inşa ettik. Kimsenin parmak sallayarak konuşamayacağı, had bildiremeyeceği bir Türkiye kurduk. Savunma sanayinde her geçen gün güçlenen Türkiye olarak kimseye minnet etmeyen Türkiye haline geldik. Bugün Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ağırlığı hissediliyorsa gerisinde siyasi, ekonomik güç vardır. Siyasi olarak yok hükmünde kabul edilen bir ülkeden tüm denklemlerde kritik role sahip ülke seviyesine çıktık" diyerek sözlerini tamamladı. 

ANKARA-NİĞDE OTOYOLU GEÇİŞ ÜCRETİ

Otoyolu kullanmak isteyen vatandaşlar tarafından Ankara Niğde otoyolu kaç lira sorusu da soruluyor. Ancak henüz Ankara Niğde otoyolu ücreti ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ankara Niğde otoyolu özellikleri arasında Türkiye’nin en akıllı yolu olması ve akıllı ulaşım sisteminin yerli ve milli olarak tasarlanmasının yanı sıra daha pek çok önemli özellik de bulunuyor. Otoyol sayesinde 36 milyon 220 bin kişi/saatlik zaman tasarrufu sağlanacak. Aynı zamanda yıllık 127 milyon 551 bin litre yakıt tasarrufu sağlanacak. Yakıt ve zaman tasarrufu ile ülke ekonomisine yıllık 1,6 milyar lira katkıda bulunacak. Aynı zamanda otoyol sayesinde yıllık karbon salınımı 318 milyon 240 bin kilogram azalacak.

Ankara Niğde otoyolu yerli ve milli olarak geliştirilmiş olan merkezi kontrol yazılımı ile akıllı hale geldi. Aynı zamanda olay algılama yazımıyla entegre şekilde çalışacak olan sistemdeki tüm veriler toplanacak ve yapay zeka ve makine öğrenimi sistemleriyle derlenecek. Bu sayede otoyolda oluşabilecek kaza, tehlikeli durum ya da trafik gibi durumlar halinde operatörler ve sürücüler uyarılabilecek. Sistem kapsamında Ankara-Niğde otoyolu bünyesinde 3 omurga halinde 1,3 milyon 1,3 milyon metrelik fiber optik kablo altyapısı, 500 trafik sensörü, 9 meteorolojik ölçüm istasyonu, 208 olay algılama kamerası, 335 akıllı ulaşım saha yönetim ünitesi ve 687 dijital ortam sunucusu kurulumu gerçekleştirildi.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (4)
Ali Atasoy 7 ay önce
Şartnamede Kilometresi 0,05 Euro olacak diyor. Tam açıldığında 300*0.05 =15 Euro olur ki bu da çok pahalı. Ankara İstanbul arası bile 30 TL
Yolcu 6 ay önce
Bakalım fiyatı ne olacak? Yap işlet devretle mı yapılmış aceba? Geçiş garantili mı ? Zaman herseyi gösterecek.
Niğdeli 6 ay önce
Tebrik ederim emeği geçenler sağ olsunlar varolsunlar.115 TL miş bedava zevkine geçilir maşAllah.
NİĞdeli 6 ay önce
115 tle ücret 1. ve 3. kısım için. 2. kısımıda ilave edersek en az 150 tl olur. Niğde - Ankara 150 tl.
Hiç mızırdanmayın.
Bedava mı olacaktı. Yersen.
Son Yorumlar
Artık İlk cag dönemini yaşıyoruz. Herkesin yaptığı yanına kar kalıyor iceri giren uc ay sonra dışarıda. Çünkü adalet bitmiş çok şükür elhamdülillah hamdolsun. Bademler.
Türkiye nin tarımı bitmek üzere. Çünkü ABD istiyor Emir harfiyen uygulanıyor. Heyyyt Amerika karışma Turkiyenin Tarımına.
Niğde bu durumdayken lise 9 10 11. Sınıflarda yüzyüze eğitime geçilmesi isabetli olmuş. İşte bu, bu kararı alan insanların işini iyi yaptığını gösteriyor. Öğretmene ne kadar değer verdiğini gösteriyor. Bu insanlara madalya takıp plaket vermek ; bu insanları ödüllendirmek lazım.
Hemen Altyapı çalışmalarına Başlanır Herhalde Yatırım Kazanmak için ARSA Bile Ücretsiz Verilmeli Ulusal Basında REKLAM Yapılması gerekir.
28 şubat ta sen kaç yaşındaydında ahkam kesiyorsun çocuk
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:40
Güneş 07:01
Öğle 12:58
İkindi 16:11
Akşam 18:45
Yatsı 20:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 25 28
14. Getafe 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@