Anadolu Basını Bartın’da buluştu

Gazeteciler Konfedarasyonu temeli Bartın’da atıldı

GÜNCEL 17.09.2013, 11:52 19.09.2013, 12:54
894
Anadolu Basını Bartın’da buluştu
banner830

 Bartın, hafta sonunda önemli bir organizasyona imza attı ve Türkiye’nin dört bir yanından 50’ye yakın basın meslek örgütünün katılımıyla “Anadolu medyası Karadeniz buluşması” etkinliği yapıldı. Buluşmanın mimarı Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan, tüm kesimlerin takdirini kazandı.

 

 

50 İL BARTIN’DA BULUŞTU

Bartın hafta sonunda önemli bir organizasyona imza attı ve Türkiye’nin dört bir yanından 50’ye yakın basın meslek örgütünün buluşmasıyla Bartın’da “Anadolu medyası Karadeniz buluşması” etkinliği yapıldı. Bartın Gazeteciler Derneği ve Bartın Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen buluşma, Cuma günü İnkumu Hacettepe Tesisleri’nde yemek ve değerlendirme toplantısıyla başladı, Cumartesi günü Bartın Üniversitesi Konferans Salonu’nda Bartın Basını 90. yıl töreniyle devam etti.

 

ESEN ALİŞ: BARTIN HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan üniversitedeki törende konuşan Bartın Gazetesi Sahibi Esen Aliş, babası İbrahim Cemal Aliş’ten aldıkları emaneti 38 yıldır kendisinin yürüttüğünü, Bartın adına devam ettirmenin gayreti içinde olduklarını söyledi. Aliş, “Okuyucularının teşvik ve destekleriyle 90 yıldır bu gazeteyi yaşatan Bartın halkına da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu platformun oluşmasında emeği geçen Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan ve diğer üyelere de teşekkür ediyorum. Bartın’da ilk defa böyle bir toplantı oluyor. Bu toplantının daha ileride büyük bir çatı altında büyük bir oluşuma sahne olacağına da eminim. Bunun için Nuri Kolaylı Kolaylı arkadaşımıza teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

 

PROF. DR. GÜNEŞ, SEKTÖRÜN GELECEĞİNİ ANLATTI

 

 

Bartın Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Firdevs Güneş de, “Biliyorsunuz, eğitim bir güç ve iletişim bu güce ulaşmanın en önemli yolu. Bunu da sağlayan önemli bir araç kitle araçlarıdır. Gazetenin hep bir önemli bir yeri vardır. Basının eğitime, topluma yaptığı katkılar önemlidir. Basının bilgilendirme eğitme ve eğlendirme gibi üç temel amacı vardır. Eğitimde son yıllarda önemli bir gelişme söz konusu. Bu süreçte de beyin araştırmalarına dayalı bir sistem kullanıyoruz. Bu süreçte dünyada geleceğin insanını nasıl yetiştirelim diye yoğun bir araştırma var. Bunların başında zihinsel geliştirme var. Bu süreçte bireysel, sosyal becerileri geliştirme var. Gazete ve kitle iletişim araçları bu süreçte büyük rol oynuyor. Onun için çok önemsiyoruz. Okuma, beynimizi geliştiren bir araçtır ve gazeteler yıllardır bu okumayla bizim beynimizi geliştiren önemli bir araçtır. Fakat son yıllarda önemli bir değişim, gençlerin çok fazla gazete okumadığı. Yazılı basından ziyade, elektronik araçlara kaydı. Gençler, bu alanda daha fazla ilerliyorlar. Diğer bir gelişme, kağıt kitap öldü diyoruz. 2010 itibariyle kâğıt kitabın ölümünü dünya ilan etti. Bu süreçte bilgisayar öne çıkmaya başladı. Elektronik gazetecilik gelişiyor. Bu arada okuma kültürümüzde değişir. Dünyada bir takım araştırmalar yapılıyor ve yazılı basının son bulacağına ilişkin tarihler veriyorlar. Türkiye’de de 2036’da yazılı basının tamamen biteceğine yönelik tahminler var. Biz bu durumda elektronik gazeteciliğe kayacağız. Ama gazetecilik bitmeyecek” diye konuştu.

 

 

BAŞKAN AKIN: BÜTÜN BELEDİYELER BASINI DESTEKLEMELİ

Belediye Başkanı Cemal Akın da yaptığı konuşmada etkinliğe vesile olan Esen Aliş ve Güngör Yavuzaslan ile yönetim kuruluna teşekkür ederek başladığı konuşmasında basının her zaman destekçisi olduklarını söyledi. Basındaki eleştirileri her zaman dikkate aldıklarını ifade eden Akın, “Hata yapma şansımız var. O hatamızı da orada görüyoruz. Belediye olarak basına gerekli desteği vermeye de gayret ediyoruz. Yine belediye kültür yayınları olarak Gazeteci Yazar Çetin Asma beyin gayretleriyle 1924-2010 yılını kapsayan Bartın Basın Tarihi adlı kitap yayınladık. Biz bütün belediyelerin, maddi manevi yerel basını desteklemeliler. Gazetesiz, basınsız bu iş olmaz. Çünkü gazetelerin diğer basın yayın organlarına göre daha güçlü bir etkisi var” diye konuştu.

 

 

KOLAYLI: KONFEDERASYONUN TEMELLERİNİ BARTIN’DA ATIYORUZ

 

 

Türkiye Gazeteciler Platformu Genel Başkanı Nuri Kolaylı da, yaptığı konuşmada Bartın’ın güzel bir il olduğunu yine Bartın Dernek Başkanı Yavuzaslan’a da değer verdiklerini kaydetti. Kolaylı, “Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan, böyle bir buluşmayı teklif ettiğinde eve seve kabul ettik. Bu ilk kez oluyordu. Nitekim, çok ta başarılı bir organizasyon yaptı. Az önce hocamız, güzel bir konuşma yaptı ve basının gelecekteki tablosunu çizdi. Buradaki arkadaşlarımızın hepsi internet üzerinden iletişim konusunda uzmanlaştılar. Dünyanın kaderlerini değiştiren sosyal paylaşım araçları da kullanılıyor. Tabi yeni teknolojilerden kaçınmak mümkün değil. Sivil toplum örgütlerinin de önümüzdeki süreçte de rolü çok büyük olacak. Biliyorsunuz şu anda Türkiye’de 7 bölgede bölgesel federasyon örgütlenmesi yapıyoruz. Biz 7 bölgede de federasyonumuzu kurduktan sonra konfederasyon aşamasına geçeceğiz. Bugün bu konfederasyonun akıbetini paylaşacağız. Konfederasyonumuzu nasıl bir yapılanma içerisinde kuracağımızın temellerini Bartın’da atacağız. Bu açıdan Bartın toplantımız çok önemli. Şu anda bizimle birlikte Türkiye’de hareket eden 65 gazete cemiyeti var. Konfederasyonun hangi tarihte kurulacağının kararı da bugün Bartın’da çıkacak. Bu nedenle Bartın toplantımız bizim için çok önemli. Esen Aliş beyi de kutluyorum. Bir gazetenin 90 yılını kutlaması çok önemli. Bartın’ın tarihini yazıyorsunuz. Esen beyle çok görüşme imkanı buluyoruz. Kendisini kutluyorum. Nice 90 yıllara” dedi.

 

 

BİLGİN: İKİNCİ RÜYAM GERÇEK OLUYOR

 

 

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de “Ben ömrümü, Türkiye’de gazeteci cemiyetlerinin bir araya gelmesi için vermiş bir dostunuzum. Özellikle bir konfederasyon oluşması benim ikinci bir rüyamdır. İnşallah ölmeden bu konfederasyonun kuruluşunu göreceğim. Kabul buyurursanız, size ömrüm yettiğince de yardımcı olmaya hazırım” sözlerine yer verdi.

AŞÇIOĞLU: EN ÖNEMLİ GÜNLERİMDEN BİRİNİ YAŞIYORUM

 

 

Araştırmacı Gazeteci Erkan Aşçıoğlu da, “Bizim yıllarımızda Anadolu basını zayıf, güçsüz yapısı bugün tamamen ortadan kalktı. Bartın basını da öyle. Bartın bugün burada bu toplantıyı düzenleyebiliyorsa, Türkiye’nin sayılı yerlerinden biridir. Bugün buraya gelen meslektaşlarımız da Anadolu basınını güçlü bir yere getireceğinin işaretidir. Bu bakımdan 56 yıllık gazeteci ve yazı hayatımın en önemli günlerinden birini yaşıyorum” dedi. Aşçıoğlu,

Bartın Gazetesi’ndeki anılarını da anlattı ve gazetenin 90. yılına ulaşmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

 

Belediye Başkanı Cemal Akın, Türkiye Gazeteciler Platformu Genel Başkanı Nuri Kolaylı’ya tel kırma şal takdim etti.

 

 

Törende Bartın Gazetesi’nin 90. yıl anısına tüm katılımcılara Bartın Gazetesi’nin 6 Eylül 1924 tarihli ilk sayısının fotoğrafının yer aldığı tablo hediye edildi.

 

Törene Vali Yardımcısı Şefik Aydın, Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Kıdemli Albay Mehmet Sandıklı, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaattin Karsavuran, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Bartın Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Firdevs Güneş, siyasi parti temsilcileri ile gazeteciler katıldı.

 

 

İşte katılan Anadolu Basını ve Dernek Başkanları

 

Türkiye Gazeteciler Platformu Genel Başkanı Nuri Kolayl, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, TSYD Genel Başkanı Naci Arkan, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Ergün Ata, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği başkanı Kenan Macit, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Hüsnü Acar, Türkiye Gazeteciler Platformu Genel Koordinatörü Sefa Özdemir, Basın İlan kurum yönetim kurulu üyesi Mustafa Arslan, İGF Genel Başkanı-Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı- Adem ALEMDAR, Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyeti Veysel Polat, Mardin Gazeteciler Cemiyeti Mehmet Çelik, Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Zeynel Abidin Kıymaz, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgut Özdemir, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Bşk. Rıza özel, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan ERİŞEN, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Kırıkkale Müstakil Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Selci, Gazeteciler Derneği Başkanı-Rize-Mustafa BAYRAK, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Erkan Yılmaz, Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Batman Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan Atay, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Onursal Balkanı Bülent Öztürk, Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaaslan, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Siirt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Durak, Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alpaslan Düzgün, Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarıarlı, Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selim Tiran, Balıkesir Büyükşehir Gazeteciler Derneği Emrah Ayyıldız, Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Emrullah Özbay, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Tolga Gül, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Sinan Tunç, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz İsmail Temiz, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı, Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat, Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı , Iğdır Gazeteciler ve İletişim Derneği Başkanı Aydın Deniz, Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Alaattin Arslan, Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Köse Başkanı 1 kişi, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör” katıldı.  

 

 
banner697
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
18°
parçalı bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:19
Güneş 05:48
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:31
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@