Eserin Görkemi, Devletin Gücüyle Ölçülür


İdris YAVUZ

İdris YAVUZ

17 Kasım 2014, 20:22

 Topkapı Sarayı; Fatih Sultan Mehmed Han’ın emriyle ( 1465- 1478) 80.000 m² alana inşa edilmiştir.Mimarı Alaeddin, Davud Ağadır.
 Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık saltanatının 400 yılı bu sarayda geçmiştir. Abdülmecit Han’ın Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasıyla idare merkezi buraya taşınmıştır.
Topkapı sarayı 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nin en başında gelmektedir.
Bu saray, İstanbul en uç noktasında Sarayburnu’nda, 5 km.yi bulan surlarla çevrili, 700.000 m2, arazi üzerinde yer almaktadır.
İkinci bir eser ise İstanbul'da (1551-1557) Mimar Sinan'ın “ Bu benim kalfalık eserimdir” dediği Süleymaniye Camii ve külliyesidir. Bu eserde  (1985)  “UNESCO Dünya Mirasları kültür varlıkları arasında haklı olarak yerini almıştır.
Süleymaniye Camii, zengin Osmanlı kültürünün en güzel örneklerinden biridir. Caminin yapımından günümüze kadar İstanbul’da onlarca kez deprem olmasına rağmen duvarlarında en küçük bir çatlak izine rastlanmamıştır.
Bu caminin kubbesi 53 m. yüksekliğinde ve 27,5 m çapındadır. Kubbe kasnağında tam 32 pencere yer almaktadır.
Süleymaniye camiinin 4 minaresi vardır. Bunun sebebi, Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefenin de Osmanlının onuncu Sultanı olduğunu işaret etmektedir.
 Süleymaniye Camisi, Haliç, Marmara, Topkapı Sarayı ve Boğaziçi'ni gören yerleşim yerinin en yüksek tepesinde inşa edilmiştir.
Caminin dış avlusunda, birçok çınar, salkım söğüt, kavak, ıhlamur ve dişbudak ağaçları yer almaktadır. Buradan Hünkâr Sarayını, Üsküdar'ı, Boğaz’ı, Beşiktaş'ı, Tophane’yi, Galata ve  Kasımpaşa semtlerini rahatlıkla seyretme fırsatını bulabilirsiniz.
Boğazlardan geçen gemiler ve yabancı devlet adamları bu ihtişamlı eserleri hayranlıkla izleme fırsatını bulmaktadır. Bu eserler bir devletin gücünü ve hâkimiyet iradesini ortaya koymaktadır.
Neticede İnsanlar ölür, yöneticiler, hükümetler değişir ama onların bıraktığı eserler sonsuza dek baki kalır. Atasözümüzde; “Ölümsüz olmak istiyorsanız, arkanızda önemli eserler bırakınız.” İfadesi sözün özü değil midir?
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YANİ_ - 4 yıl önce
yani ne diyelim şimdi topkapi büyüktü dolmabahçe büyüktü ihtişamli oluna herşey tamam diyelim. o zaman adi hirslizliğa ve devletin malini çalmaya karişanlarin sasaraylarida ihtşami yansitir derseniz birileri size ......güler beyfendi. o ihtişamli dolmbahçe (!) osmanlinin çöküş resmidir. ingiltere fransa ispanya abd saraylarina bi bakin allah aşkina kendinizi ......... dehami saniyorsunuz. buna inanarak yazmişsaniz buna ancak akpnin akkoyun zihniyeti mehdiyi bekleyen dinci zavallilar ve sonpeygamberi halifeyi bilal beyin babasinda birleştiren kişsel tatmin ve iltimasin aç yüzlü insanlar inanir. arkadaşim bari susunda..... sizde kalsin bide arsizlik yapmayin. memleketin içne ettiniz daha konuşuyorsunzu din diyanet adina. yazik günah islamda müslümanlikda sizin isanliği öldürmenizle öldürdü. sizin inandiğiniz din bize herşey mübah dini ki bu da islam değil. .........ölüm hepinizin başinda kalsa firavuna kalirdi bu dnya. laf hep laf sizinki
Avatar
NE YANİ - 4 yıl önce
i̇dris hoca iktidar güzellemesi yapmak için mi yazdı bilemiyorum.lakin zamanlama manidar.başlık da manidar. ne yani yeni cumbaşkanlığı hizmet konutu görkemli değil mi? görkemli olması için ille devletin gücünü göstermesi mi gerek? kaldı ki ağaca,doğaya yurduna sahip çıkanlara tomasıyla, copuyla , gazıyla, yeterince göstermiyor mu?ee..gösteriyor eser ihtişamını evet devletin gücünden alıyor
Avatar
İdris Yavuz - 4 yıl önce
beni eleştiren beylere şunu hatırlatmak isterim,bir kere hayatım boyunca hiç bir iktidara yalakalık yapmadım .çünkü buna ihtiyacım yok. ne iş ne makam nede dünyevi bir beklentim olmadı.doğru bildiklerimi yazmağa gayret ettim yolsuzluk yapan babam da olsa onu asla afetmem.allahdan başka hiç bir kimseye diyet borcum da yok. eğer beni bu güne kadar taniyamadiysaniz buna üzülürüm. eleştiriye her zaman açiğim. yanliş yapmakla yanliş anlamak farkli bir şeydir. benim özüm ne ise sözüm de odur.sizin anladiğiniz manada kesinlikle bir yorum yapmadin yine de size teşekkür ediyorum. belki sizin gibi yorumlayanlara karşi bana açiklama firsati verdiğiniz için. saygilarimla idris yavuz
Avatar
ahkamzade - 4 yıl önce
sayın yazar, yani bugün ak-saray sizce uygun mu, yoksa uygun değil mi bu durumu net olarak belirtmemişsiniz. kaçak güreşmişsiniz. saygılar
Avatar
bahçeli kartalı - 4 yıl önce
muhteşem dolmabahçe sarayının da galata bankerlerinden alınan borçla yapıldığını osmanlının batışının mihengtaşı olduğunuda yazsayadın keşke,kaç-ak sarayında borçla yapıldığını yazsaydın keşke ,yıllık 70 milyar(katrilyon)faiz ödüyoruz zamanlaman gerçekten manidar...
Avatar
tarihçi - 4 yıl önce
yazar sadece tespit yapmış neyi eleştiriyorsunuz anlamış değilim.
Avatar
GÜNEYLİ - 4 yıl önce @İdris Yavuz
seni çok iyi biliriz!!!!!!!!!!!!!
Avatar
bahçeli kartalı - 4 yıl önce @tarihçi
özellikle zamanlama manidar efendi onu eleştiriyoruz,ayrıca 1,370 milyar tlye malolan kaç-ak sarayi eleşti̇ri̇yoruz,bi̇r odaninin 137 bi̇n tl ye malolmasini eleşti̇ri̇yoruz seni̇n anlayacağin 1 oda fi̇yatina ni̇ğdede 2 lüks dai̇re yapilir efendi̇ onu eleşti̇ri̇yoruz,anladinmi!!!!