banner689

TÜİK, Yaşam Koşulları Araştırmasını açıkladı... Niğde bildiğiniz gibi

TÜİK, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasını açıkladı... Niğde yine en alt sıralarda...

TÜİK, Yaşam Koşulları Araştırmasını açıkladı... Niğde bildiğiniz gibi

Türkiye İstatistik Kurumu  2015 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarını açıkladı. 

TÜİK'in araştırmasına göre Niğde yine yaşanabilir iller arasında son sıralarda.

Niğde, Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerine göre en düşük iller arasında,

Niğde, Göreli Yoksulluk Bölgeleri arasında yer alıyor. 

Niğde en zengin ile en fakirin arasındaki kat farkının en yüksek olduğu iller arasında... 

Bu verilerin yanında AKP Hükümetinin geçtiğimiz haftalarda 23 Güneydoğu ve  Doğu İllerini Kalkındırma hamlesi de aklımıza geliyor. (Bu konudaki önceki haberimiz için Tıklayın)


Bu konuda TÜİK'in yaptığı araştırma metni aynen şöyle; 

En yüksek gelir TR51 (Ankara) Bölgesine ait oldu

2015 yılı Türkiye ortalaması 16 bin 515 TL olan yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin, İBBS 2. Düzey bölgeleri itibarıyla en yüksek olduğu bölge, 22 bin 516 TL ile önceki yıl olduğu gibi yine TR51 (Ankara) oldu. Bu bölgeyi, 22 bin 67 TL ile TR10 (İstanbul) Bölgesi ve 19 bin 689 TL ile TR31 (İzmir) Bölgesi izledi.

Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise 8 bin 89 TL ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır), 8 bin 184 TL ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) ve 8 bin 773 TL ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) şeklinde sıralandı.
 
Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri, İBBS 2. Düzey, 2015En düşük Gini TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde,, Nevşehir, Kırşehir) Bölgesinde

Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan Gini katsayısı, sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, bire yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade etmektedir.

Gini katsayısı Türkiye’de 2015 yılı itibarıyla 0,397 iken, bu değerin en düşük olduğu bölgeler; 0,308 ile TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir), 0,310 ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) ve 0,315 ile TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) oldu.

Gini katsayısının en yüksek olduğu bölgeler ise 0,420 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır), 0,400 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) ve 0,397 ile TR10 (İstanbul) oldu. 

P80/P20 oranı en yüksek bölge TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) oldu

P80/P20 oranı, en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirinin en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirine oranı şeklinde hesaplanmaktadır. Buna göre 2015 yılında Türkiye'deki en zengin yüzde 20'lik grubun geliri en yoksul yüzde 20'lik grubun gelirinin 7,6 katı oldu.

P80/P20 oranının en düşük olduğu bölgeler 4,7 ile TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir), 4,9 ile TR32 (Aydın, Denizli, Muğla), TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) ve TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis), 5,0 ile TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) bölgeleri oldu. TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır), TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) ve TR62 (Adana, Mersin) bölgeleri ise sırasıyla 8,1, 7,4 ve 7,2 ile bu oranın en yüksek olduğu bölgeler oldu.

Göreli yoksulluk oranı en yüksek bölge TR61 (Antalya, Isparta, Burdur) oldu

Her bölge için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler; %14,1 ile TR61 (Antalya, Isparta, Burdur), %13,9 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan), %12,8 ile de TR31 (İzmir) oldu.

Göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu bölgeler ise %5,3 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari), %7,3 ile TR33 (Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak) ve %8,6 ile TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) bölgeleri oldu.

Medyan gelirin yüzde 50’si temelinde göreli yoksulluk oranı, (%), İBBS 2. Düzey, 2015


Diğer bir yoksulluk sınırı olan medyan gelirin yüzde 60'ı dikkate alınarak hesaplanan gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler ise %23,7 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan), %22,1 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) ve %20,3 ile TR61 (Antalya, Isparta, Burdur) oldu.

Bu oranın en düşük olduğu bölgeler ise TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) (%10,3), TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) (%12,0) ve TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir) (%13,1) bölgeleri oldu.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilal - 2 yıl önce
Allah Allah ozegen vekil osun yatirimlar gelsin diye bir yerlerini yırtanlar ne oldu refsh seviyesi yukseldimi nigdenin
Avatar
borlu - 2 yıl önce
bılal efendı şimdi onlardan ses cıkmaz onlar ufak defek yardımını aldı cekıldıler kenara 1 ton kömurluk adamlar ordusu yazık bu memlekete yazık
Avatar
Dogrucu Davut - 2 yıl önce
Memleketımın ınsanını sadaka. Kültürüne alıştırırsanız bır torba kömür bir torba pirincle kandırırsanız veya secimlerde oy verin cocugunuzu işe aldırayım diye kandırırsanız Niğde hep böyle kalır. Siyasıler oy avcılıgı yapacaklarına yatırım getırsınler.Bazıları vurgununu yapar , rantını elde eder olanda garıban Nigde'lıye olur..Gözünüzü açın artııık
Avatar
Bartu - 2 yıl önce
Burdan yorum yapan beyzadeler
Maçaniz yiyorsa siz birşeyler yapsaniza Niğde için
Orda oturup yorum yapıp basen büyütmeyin lanet olasıca herifler....bu şehrin önünü tikamaktan başka ne yapiyorsunuz?ama hükümet bir iş bitirincede alkış patlatan siz oluyorsunuz
Burda demogogluk yapmayın,eğer niğde perişansa Türkiye de perişandir anladinız mı?adam gibi değerlendirin düşünün,boşuna çene patlaşmayın kardeşim insanlar memnun...size ne kime ne
Misafir Avatar
XYZ - 2 yıl önce @Bartu
SENİN GİBİ SIĞIRLAR OLDUKTAN SONRA DAHA ÇOOOK GÜDEN OLUR...