Pırlak, Patates ekimi yasaklanmadı

25 ilde Patates Ekiminin yasaklandığı haberi üzerine açıklamalarda bulunan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, bu illerde patates ekiminin yapıldığını sadece karantina altında olan bölgelerde patates ekiminin yasaklandığını söyledi.

Pırlak, Patates ekimi yasaklanmadı

banner830
25 ilde patates dikimi o ilin tamamında yasak filan değil diyen Pırlak, “Bu illerde karantinaya tabi hastalıklardan dolayı hastalık görülen tarlalarda patates üretimi yasak sadece. Yoksa bu 25 ilde temiz alanlarda patates üretimi halihazırda yapılmaktadır.  Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'de karantinaya tabi zararlı organizma tespiti nedeniyle 141 bin 650 dekar patates üretim alanında patates dikiminin yasaklandığını belirtmiştir. Patates üretiminde karantina etmeni olan Patates Siğil Hastalığı, Patateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodları nedeniyle dikim yasağı uygulanmaktadır. Bu karantina önlemleri sadece Türkiye'de değil Tüm Dünyada aynı şekilde yapılmaktadır. Bu konuda Bakanlığımız çok büyük efor sarf etmekte ve karantina önlemlerini uygulamada büyük başarı sağlamaktadır. Tüm yapılan bu iş ve işlemler üreticilerimizin zarar görmemesi ve patates tarımının ülkemizde sürdürülebilirliğinin sağlanması içindir. Patates üretim alanlarındaki karantinanın en önemli nedeni ve bu kadar alanın dikime yasaklanmasına sebep olan hastalık ise Patates Siğil Hastalığı (Synchytrium endobioticum)'dır. Doğal konukçusu patatestir ve patatesin en tahripkar, en tehlikeli hastalığıdır. Diğer bilinen ismini yazmıyorum. Zaten herkes biliyor” dedi.

Sanki sadece bizim ülkemizin sorunu gibi gösterilmesi de apayrı bir konu olduğunu belirten Pırlak; “
Avrupa bu hastalıkla ilk kez 19. yüzyılın sonlarında tanışmıştır. Avrupa’da siğil hastalığı belirtisi gösteren patatesler ilk kez İngiltere’de bulunmuştur. Fakat hastalığın İngiltere ve İskoçya’da 1876 veya 1878 başlarında olduğu tahmin edilmektedir ve İngiltere’den Avrupa’ya 1888 yılından itibaren yayıldığı sanılmaktadır. Almanya’da hastalık ilk olarak 1908 yılında, eski Sovyetler Birliği (USSR)’nde 1938’de, İsveç’de 1912’de görülürken, Polonya’da ilk kez 1925’de tespit edilmiştir. Hollanda’da 1915 sonbaharında resmi olarak tespit edilmiş olmasına rağmen 1907 yılından itibaren görüldüğü bildirilmektedir. EPPO A2 karantina listesine (yani bizim de üyesi bulunduğumuz ve tüm ülkelerin sorumluluklarının olduğu uluslararası bir bitki sağlığı örgütü) dahil fungal bir hastalıktır ve kimyasal kontrolü mümkün değildir.

"KİMYASAL MÜCADELESİ YOKTUR!"
Pırlak, “Hastalığın kimyasal mücadelesi bilinmemesinden ve taşıdığı büyük önemden dolayı yasal yaptırımlarla tüm dünyada yayılması önlenmeye çalışılmaktadır. Hastalığın tarlada bir kez görülmesi halinde, tüm ürün pazarlanamaz olarak nitelendirilmekte ve fungusun topraktaki varlığını uzun yıllar (30 yıl ve üzeri!!!) sürdürebilmesi nedeniyle bulaşık tarlalarda çok uzun yıllar patates üretimi güvenli bir şekilde yapılamadığı gibi, bu alan ihraç amaçlı hiçbir üretimde de kullanılmamaktadır. Avrupa Birliği’nin 1969 yılında yayınladığı bir konsey direktifi “Patates Siğil Hastalığının Mücadelesi” üzerine bir model ortaya koymakta ve AB üyesi olmayan ülkeler de benzer düzenlemelere uymakla yükümlü tutulmaktadırlar. Yani AB üyesi olmasanız dahi bu kurallara uymakla yükümlüsünüz!  Buna göre; hastalığın görüldüğü alanlarda yapılacak ilk mücadele halihazırda bulaşmış olan parsellerdeki bulunuşunu, mevcut koruma tedbirleri yoluyla sınırlandırmak, ikinci olarak bulaşık alanların etrafında koruma amacıyla oluşturulan bir güvenlik kuşağında resmi olarak belirlenmiş Patates siğil Hastalığı ırklarına dayanıklı çeşitlerin kullanımını zorunlu kılmaktadır” diye konuştu.

Yani, tüm dünyada gelişmiş ülkeler bu konuda neyi yapıyorsa Ülkemizde de hastalığın görüldüğü ilk günden beri aynı uygulamalar yapılmaktadır. Patates üretim alanlarını kapatan bu hastalıkla ilgili iki önemli husus nedir?  Karantina tedbirlerini harfiyen uygulamak.  Resmi olarak belirlenmiş Patates Siğil Hastalığı ırklarına dayanıklı çeşitlerin kullanımı. Peki bizim yapılan çalışmalarımız var mı? 2009 yılından beri bu hastalıkla ilgili bir çok çalışmanın içinde bulundum, bir çok deneme yürüttüm. Enstitümüz çok yakında yine Türkiye'de bir ilke imza atacak! 2013 yılından itibaren Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüz ve TÜBİTAK destekleri ile patates siğili hastalığına dayanıklı çeşitlerin moleküler markörlerle belirlenmesi amacıyla çalışmalar Enstitümüz bünyesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan üç yıllık seleksiyon çalışmaları sonucunda; iki çeşit adayımız patates siğil hastalığına dayanıklı klonlar olarak belirlenerek doku kültürü yöntemiyle sağlıklı çoğaltım programına alınmıştır. Bu çeşitlerimizle ilgili çalışmalarımızda sona yaklaşıyoruz. Özetle; haberlerde ismi geçen 25 ildeki tüm tarlalarda patates üretimi tamamen yasaklanmamıştır” şeklinde konuştu.
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş - 3 ay önce
Şahinali mahallesindeki patates araştırmanın etrafındaki büyük hazine arazisi şehrin kuzey planını bozuyor. Patates araştırmanın sazlıca da büyük arazisi var. acilen taşınması gerekir.