Niğdeli Turizmci Cevdet Eroğlu Uyarıyor...

Niğde merkezli Samistal Travel'ın sahibi Cevdet Eroğlu, Rusya pazarında yaşanan krizle birlikte Türkiye turizminde yeni yapılanmaların konuşulduğu bir döneme girildiğine dikkat çekti.

EKONOMİ 07.01.2016, 22:26 07.01.2016, 22:30 nigdehaber
1186
Niğdeli Turizmci Cevdet Eroğlu Uyarıyor...
banner830
Niğde merkezli Samistal Travel'ın sahibi Cevdet Eroğlu, Rusya pazarında yaşanan krizle birlikte Türkiye turizminde yeni yapılanmaların konuşulduğu bir döneme girildiğine dikkat çekti.


Nilgün ATAR  - turizmhaberleri.com


 Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın '' artık konaklama ve otelcilik ülkesi olmaktan çıkarak turizm ülkesi olma hedefine yükselmemiz gerekiyor '' açıklamasının ülkemizde yeni bir dönemin başlangıcının müjdesi olduğunu belirten Cevdet Eroğlu; '' Alternatif turizmin önderleri olan bizler bu açıklamayı çok uzun süreden beri bekliyorduk. Bakanımız geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında yeni tanıtım politikalarına ihtiyaç duyulduğunu da vurgulamıştır. Türkiye Tanıtım Koordinasyon Kurulu şeklinde yapılanma hayata geçirildiğinde çok doğru bir model olacaktır. '' dedi. 

MÜZE-ÖREN YERİ ZAMLARI YÜKSEK VE ZAMANLAMA YANLIŞ 

Müze ve ören yerlerine yapılan yüksek zamların sektöre ve 2016 turizm sezonuna olası etkilerini değerlendiren Cevdet Eroğlu şu açıklamada bulundu: '' Müze ve ören yerlerine hatırı sayılır miktarlarda zamlar yapıldı ve zor dönemden geçen sektörden büyük tepki gördü. Sezon itibarıyla 2016 yılının olumlu geçme olasılığının zayıf olacağını 2014 Ekim ayında sizlerle yaptığım bir röportajda dile getirmiştim. Genel olarak acentaların programlarında müze ve örenyeri girişleri fiyata tabi değildir. Girişler müşteriler tarafından ödenir. Ancak yurtdışındaki tur operatörleri müze ve örenyerleri fiyatlarını bilgi olsun diye programlarında tutarlar ve müşterilerinin infosuna koyarlar. Bu artışları gören müşteriler bu defa örenyeri ve müzelere girmeyi tercih etmeyecektir.

Yurt içindeki firmalar ise pahalı yerleri programdan çıkararak yerine daha ucuz olan yerleri önereceklerdir. Örneğin : Derinkuyu yeraltı şehri yerine, Mazı yeraltı şehrini, Göreme Açık Hava müzesi yerine Zelve Açık Hava müzesini vb yerleri önermek zorunda kalırız. Ancak bu sayede maliyeti düşürerek diğer firmalarla rekabet gücümüzü artırabilmek durumunda kalabiliriz. Bu yıl Olympos vb ören yerlerini programlarımızdan kesinlikle kaldırmayı düşünüyoruz. Buna dayalı olarak 2016 yılında müze ve ören yerleri önünde pek tur otobüslerini görmek artık hayal olacaktır... '' 
şeklinde konuştu. 2016 İÇİN İYİMSER OLABİLMEYİ İSTERDİK.... 

2016 öngörülerini de aktaran Eroğlu; '' eğer somut adımlar atılmazsa yeni sezonun bir önceki yıla oranla daha kötü geçebileceğini tahmin edebilmek hiçte zor değildir. Rezervasyonlar neredeyse tamamen durmuş vaziyette. Uluslararası düzeyde, özellikle Ortadoğu Suriye'deki geçici hükümeti yetkili kılarak, anlaşma sağlanıp, savaşa dur denildiğinde kısmen bir canlanma yaşanabilir gibi görünse de kısa vadede bunların oluşması çok iyimser bir tablo olur. Savaştan daha önemlisi dünyada İslam fobinin dezenformasyonunun değiştirilmesi ve buna dayalı algı yönetiminin harekete geçirilmesi gerekmektedir. '' dedi. SEKTÖREL BAKIŞ VE DEĞERLENDİRMELER: 

Seyahat acentaları cephesinden sektörel görüşlerini aktaran Eroğlu; '' sektör temsilcisi arkadaşlarımız kalıcı çözümler üretmek yerine birbirleriyle söz yarışına girmeyi tercih etmektedirler. Halen sonuçlanmış Türsab seçimlerini değerlendirme ve eleştirmekle meşguller. Sorunlarımızın üzerinde kafa yorarak acil çözüm yollarını bakanlığımıza ve meclise bir an önce taşıma zorunluluğumuz her şeyden önemlidir. ''ifadelerine yer verdi. TÜRSAB BYK'LARINA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR.... 

TÜRSAB BYK'larının bölgesi için somut bir öneri ve çözüm reçetesi ortaya koyamadıklarını vurgulayan Eroğlu; şu görüş ve önerilerde bulundu: '' Her bölge kendi BYK sında ciddi toplantılar yaparak çözüm üretmelidir. BYK'lara buradan çağrım; bölgenizdeki STK temsilcileri, turizmciler, ticaret odaları, bölge milletvekilleri ile yapacağınız görüşme ve toplantılardan çıkacak sonuçları meclise taşımanız göreviniz olmalıdır. 

Bakanlıktan bir şeyler yapmasını beklemek yerine, Bakanlığı harekete geçirme zorunluluğu olmalıdır. Birliğimizin değerli başkanı sorunlara çözüm olmalı, 6500 seyahat acentasının sorunlarını hükümete ve bakanlığa taşıyarak samimi diyaloglarla çözüme gitme yolunda adımlar atmalıdır. Birçok bölgenin henüz turizmde mastır eylem planı yok. BYK lar ivedilikle mastır eylem planlarını oluşturulmasında öncü olmalı, doğabilecek teşvikleri bir rapor halinde sektörün temsilcisine ulaştırmalı, gerekli bakanlıklardan (Maliye, Turizm, Çalışma ve Sosyal, Ekonomi) sektör adına teşviklerin geçmesi sağlanmalıdır. Kısaca BYK'ların Genel Merkez'e aktardığı verilerle TÜRSAB'ın altyapısı da güçlenecektir. Posta görevine devam ettiği sürece bölgeler 2 yıl daha yerinde sayar. Yönetimde olan arkadaşların görevi kimlik ve etiket sevdası olamamalıdır. '' 
dedi. İFLASLAR DEVAM EDEBİLİR... 

Kapanan firmalar ve iflas açıklamalarının yapıldığı şu günlerin gerçekçi bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde devam edeceğini düşündüğünü belirten Eroğlu görüşlerini şöyle açıkladı: '' Mevcut koşullar aynen devam ettiği sürece 2017 yılının ilk çeyreğinde 500 ve üzeri acentanın kapısına kilit vurulacağını tahmin etmek için kahin olmak gerekmez. Arkasında şirketini finanse edecek çalışanlarının SSK prim ve maaşlarını ödeyebilecek firmalar kısmen ayakta kalacaktır ancak küçük firmalar bu daralmanın getirdiği depremle kapanmak zorunda kalacaktır. Zaman geçmeden bir an önce önlem alınmalı yarın çok geç olabilir. Sadece iyi niyet mesajları, dilek ve temennileri ile geçirilecek her gün sektörün sorunlarına çözüm yönünde hiç bir katkı sunmayacaktır. Geleceği gerçekçi bir bakış açısıyla bakabilen, sorunlara vakıf olabilen, çözümün nerden geçtiğini bilen biri olarak yanılmış olmayı isterdim. Bırakın geçen günlerin hesabını inanın kaybedecek bir saate bile tahammül edebilecek gücümüz kalmadı. '' 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (8)
niğdeli 5 yıl önce
niğdeli turizmci ama peri bacaları ile poz vermiş
kültür turizm 5 yıl önce
niğde turizmi nasıl gelişir, niğde nin turizm de çıkış noktası nedir, nasıl olmalıdır. bide bunları yazalım da turizmci arkadaşın kapatisini öğrenelim haber nillgün hanım yapıyor onaydan geçiyor hepsi bu
esnaf 5 yıl önce
turizmci arkadaşımız turizm ile ilgili genel bir değerlendirme yapmış niğde turizm içinde elinden geleni yapmaya çalıştıgını izlemekteyiz bu arkadaşı laf olsun diye eleştirmek gerekmez sende yaz birşeyler becerin var ise turizmci milletvekilimiz var dı neyaptı ?
kayardılı 5 yıl önce
adam karizma
Tyana 5 yıl önce
Arkadaş genel olarak Türk turizmi'nin getirdiği daralmadan bahsetmiş. Ayrıca sektörel sorunları ve yapılan zamları eleştirmiş. Memleketli olarak teşekkür eder başarılarınız devamını dilerim.
Niğde Gelişim 5 yıl önce
NİGEP (Niğde Gelişim Planı) turizm komisyonunda bu arkadaşımızın birçok önersi master-eylem planına dahil edilmiştir. Artık yerelden çıkıp Genelde karşılık görenler pek sevilmez. Erdoğan Özegen'in herzaman savunduğu marka şehir olma arzusu bile turizm,Sanayi, tarımdan geçmektedir. Kim bu memleket için birşeyler yapıyorsa Allah razı olsun.
vatandaş 5 yıl önce
bana ne bu durumdan? beni neden ilgilendiriyor?
böyle olur. 5 yıl önce
akp ye ver oyu devam et ,
daha çok inlersiniz.!
sonunda batıp gidersiniz.
niğde bitty be kardaş.
Son Yorumlar
sadece alkol yasağının değil karantina tedbirleri kapsamında genelgeyle konulan ve temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliği taşıyan her yasak anayasaya aykırıdır. anayasa temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlandırılabileceğini söyler. bunun istisnası ise ohal dönemindeki kararnamelerdir. ülkede ohal olmadığına göre kanuni düzenlemeyle getirilmemiş her pandemi yasağı anayasaya aykırıdır. bu açıdan hakkınızda eğer idari para cezası uygulanırsa mutlaka dava yoluna gidin.
ben tabiiki isyan ediyorum kabullenenler uyumaya uyurken soyulmaya devam ediyor
Ya Niğde Gazeteleri Kıyakcılığın sonu Ayakçılık fazla şak şak usandırdı değilmi
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur. Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
Yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
15°
az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 04:00
Güneş 05:34
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:42
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@