banner689

Niğde’de istihdam seferberliği başlatıldı

Niğde’de, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılması hedeflerine yönelik olarak başlatılan “ İstihdam Seferberliği” kapsamında; İstihdam Artırıcı Çalışmalar ve İstihdam Seferberliği Toplantısı Vali Ertan Peynircioğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

Niğde’de istihdam seferberliği başlatıldı

banner780
Niğde’de, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın arttırılması hedeflerine yönelik olarak başlatılan “ İstihdam Seferberliği” kapsamında; İstihdam Artırıcı Çalışmalar ve İstihdam Seferberliği Toplantısı Vali Ertan Peynircioğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Ertan Peynircioğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Vali Yardımcıları Özgür Körükçü, Abdullah Uçgun, İlçe Kaymakamları, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Meslek Odaları Başkanları, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri ile Sanayiciler ve işadamları katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Peynircioğlu; “Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülke çapında bir istihdam seferberliği kampanyası başlatmışlardır. Tabi ki bu konu hepimiz açısından oldukça önem taşımaktadır. Yalnızca ülkemiz açısından değil; dünyada da istihdamın artık ne kadar zorlu bir hale geldiğini, istihdamda giderek yaşanan sıkıntıların ve daralmanın insanlar üzerinde ne kadar tedirginlik yarattığını görmekteyiz. Dünyadaki ve ekonomideki bu sıkıntılardan maalesef zaman zaman bizde ülke olarak, millet olarak etkilenmekteyiz. İşsizliği mümkün olduğunca en aza indirmek amacıyla, istihdamı arttırmak adına Devletimiz ve Hükümetimiz ne gerekiyorsa yapıyor. İşte bu istihdam seferberliği kapsamında bilindiği üzere pek çok yeni düzenlemeler yapıldı. Bu gün yapılan bu toplantının en önemli amaçlarından birisi de düzenlemelerin kamuoyuna doğru bir biçimde aktarılmasıdır. Bu sayede özelde Niğde’mizde, genelde ülkemizde istihdamın arttırılmasını amaçlamaktayız. “ şeklinde konuştu.

 Vali Ertan Peynircioğlu konuşmasına; “Herkesin, her kurum ve kuruluşun, meslek odalarının ve resmi kurumların bu sürece katkıda bulunması önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız mart ayına kadar istihdamın bir buçuk milyon kişi arttırılması hedefi verdiler. İnşallah ülke olarak bu hedefe ulaşacağız. Devletimiz ve Hükümetimiz istihdamın arttırılması için pek çok kolaylık sağlamaktadır. Bundan sonrada bu kolaylıklar oluşturulmaya, vatandaşlarımızın, milletimizin ve işadamlarımızın hizmetine sunulmaya devam edecektir. Hükümetimiz bu konuda kararlıdır. Bunu da gerek Başbakanımız, gerekse ilgili Bakanlarımız açık bir şekilde deklare etmektedirler. Bizde tüm İl Valileri olarak, hem Sayın İçişleri Bakanımız hem de Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla birlikte bir telekonferans toplantısı gerçekleştirdik. Orada da Sayın Bakanlarımızın önemli müjdeleri oldu. Bizlerin yapacağı da bu imkânları, bu müjdeleri vatandaşlarımıza anlatabilmek ve bu imkânların kullanılmasını sağlayabilmektir. Çalışmalarımız geçtiğimiz hafta itibarıyla sahada başlamış bulunmaktadır. Bu çalışmalar önümüzdeki süreçte daha da hızlanarak devam edecek. İŞKUR ve SGK Müdürlüklerimiz planlamalarını yaptılar. İnşallah toplumun her kesimine ve çalışma hayatının her kesimine nüfuz ederek bu konudaki çalışmalarımızı sürdürmüş olacağız.

Devletimiz “Yeter ki isteyin, proje getirin; ben her türlü finansmanı sağlayacağım.” diyor.  Yeni alınan işçilerin sigortasından vergisine kadar, hatta ücretine kadar pek çok gideri devletimiz karşılamaktadır. Bilindiği gibi kontenjanı yüzde 30’a kadar çıkabilen işbaşı eğitimleri var. Yani 100 işçi çalıştıran bir işletme 30 işçiyi devletin desteği ile çalıştırabiliyor. Bunlar çok ciddi rakamlardır. İşveren üzerindeki İş gücü maliyetinin belli oranlarda azaltılması adına, istihdamın artırılması adına, sizlerden isteğimiz bu konuları ve teşvikleri tüm halkımıza iletmenizdir.  Niğde olarak, Niğdeli işadamları olarak istihdam seferberliğine, insanımızın iş ve aş sahibi olmasına katkıda bulunacağımızı ümit ediyorum.” şeklinde devam etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mustafa Aydoğdu ve İŞKUR İl Müdür V. Ali Bingül’ün yaptığı sunumlar ile devam eden toplantı yapılan fikir alışverişinin ardından sona erdi.
 
 

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hatice - 1 yıl önce
Şehrin ortasının güzelleşmesi ve rahatlaması için; Eski sanayiden amasa kadar olan bölgenin ( sanayiler, eski zahire pazarı, yollar, stadyum, köy garajı, tabakhane deresnin bir kısmı, tren garı, tren yolunun şehir içerisindeki kısmı, patates araştırmanın kiraladığı 360 dönümlük arazi v.s. ) bir kısmı imarsız ve plansız. Bu bölgeye acil mastır imar planı uygulanması gerekir.
Avatar
İŞVEREN - 1 yıl önce
Sayın Valim bu kampanyanın merkezinde küçük ve büyük sanayici iş adamı esnaf olmalı.Ama sizin toplantınız sanki biraz kamu ağırlıklı olmuş. İşkur ve SGK müdür ve çalışanları yukarıda saydığımız meslek grupları ile gerekirse kapı kapı dolaşarak gezmeli onları bilgilendirmeli ve işin içine katacak çalışmalar yapmalıdır.Yani bu iş Devlet desteği ama esnaf ve liberal kafa ile yapılmalı.'memur'zihniyeti ile biraz zor.Sayın Cumhurbaşkanımızın kampanyasına sonuna kadar evet.
Avatar
İşkur - 1 yıl önce
İşkur, işvereni doyurmaktan bıkmadı mı artık. İşverene destekte destek. Bırak işvereni onlar hep köşe olmuş zaten, işçiye destek işçiye. 1400 lira ile hayatta zar zor kalınıyor. Çocuklarımız anne-babasız büyüyor. İstihdam seferberliğiymiş. Siz önce sigorta yapın sigorta. Sağlık sigortası primini ödemekle olmuyor bu işler İşkur Bey. Öyle bir gün gelsin ki 1400 liraya çalışacak insana muhtaç kalın inşAllah.