banner689

Niğde yenilenebilir enerji sistemlerine verilen desteğin dışında

Niğde yenilenebilir enerji için destek alan iller arasında değil... Ama Enerji ihtisas bölgesi kuruluyor...

Niğde yenilenebilir enerji sistemlerine verilen desteğin dışında

banner785
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer,  Sürdürülebilir Enerjiyle Kırsal Kalkınma Projesi’nde kaç ilin kapsamda olduğunu ,son beş yıldaki uygulama rakamlarını, Niğde İlinin uygulama kapsamında olup olmadığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’a sordu.
 
Milletvekili Gürer’in  önergeyle dile getirdiği sorular ve Bakan albayrak’ın yanıtları şu şekilde:

 
Sorular 1, 2, 3, 4:
-Ülke genelinde kaç ilde Fotovoltaik Enerjiyle Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında uygulama yapılmaktadır? Son beş yılda il il uygulama rakamları ayrı ayrı nedir? -Niğde İlinde kaç köy ve kasabada Fotovoltaik Enerjiyle Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında uygulama yapılmaktadır? Niğde İlinde son beş yılda köy, kasaba ayrı ayrı uygulama rakamları nedir?

-Niğde İlinde sistem ile açığa çıkan fazla enerjinin dağıtım firmasınca satın alınması söz konusu mudur?

-Niğde İlinde proje kapsamında kurulan sistemden kaçı sisteme enerji satabilmektedir?  

Cevaplar 1, 2,3, 4:
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) l'in 13. , 14. ve 15. Çağrı Dönemleri kapsamında, program dahilindeki 42 ilde işletmelerin kendi ihtiyaçlarım karşılamak amacıyla kurulan yenilenebilir enerji sistemlerine destek vermiştir. TKDK ile sözleşme imzalamış olan projelerin 10 tanesi fotovoltaik enerji yatırımı içermekte olup bu yatırımların toplam kurulu gücü 2753 kW dır. Ancak Niğde ilimiz IPARD programı destekleri kapsamındaki 42 il arasında bulunmamaktadır. İl bazlı dağılımı ise aşağıda verilmiştir.

 
 
İL GUÇ
Denizli 630 kw
Elazığ 140 kw
Elazığ 50 kw
Karaman 600 kw
Karaman 120 kw
Mardin 250 kw
Samsun 100 kw
Şanlıurfa 680 kw
Şanlıurfa 83 kw
Tokat 100 kw
 
Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üreten gerçek ve tüzel kişiler; ihtiyaçlarının üzerinde ürettikleri elektrik enerjisini dağıtım sistemine vermeleri halinde, 5346 sayılı Kanuna ekli I sayılı Cetveldeki fiyatlardan on yıl süre ile faydalanabilir.


 

Kaynak: Selim GÖKEL
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hadi çöz - 2 yıl önce
Erdogan vekil geldi herseyi halledecedi çöz bakalim hadi şak şakcilar sizede soruliyor bu sorular ne anlatiyonuz bi anlatin bizde dinliyek dayi yegen islere devam ihale isleri falan bu isleri guzel çözdü benim yegen olur deyip bunlar yetim öksüz deyip kurum müdürlerini arayıp işleri bagla o valla bu isleri halleder ama memleket meselesi olunca tıkanır bir şey yapamazlar
Avatar
Ben Alternatif Enerji Kaynakları mezunuyum - 2 yıl önce
Benim bölüm hocalarıma niğde ye 1500 mw güç üretecek santral kurulacak dediğimde ona niğde 'nin toprağımı yeter kayseri konya dururken niğde ye mi yaparlar diye gülmüşlerdi adamlar haklı çıktı yarın proje ya kayseri ye kayar yada konya ya niğde yine havayı alır not:bu bölüm erciyes üniversitesinde
Avatar
Bor Vatan - 2 yıl önce
Ne güzel... Nigdemiz seçimini bu yönde kullandı.
Avatar
Ejder pamir - 2 yıl önce
Karaman kadar olamadın Güzel NİĞDEm sana sahip çıkmayanlara yazıklar olsun. Acaba utanırlar ki ama hiç sanmıyorum. İyi geceler Niğdem iyi geceler.
Avatar
igdeli - 2 yıl önce
yazık