banner562
banner557

Niğde Patates Üreticisi düşük fiyattan dertli
banner211
banner192
banner556
Niğde'de patates üreticisi verimden memnun ancak düşük fiyattan dertli
Niğde'de geçen yıla oranla bu yıl patates fiyatının düşmesi Niğdeli patates üreticilerini mağdur etti. Patates üreticileri geçen yıl 80 kuruşa sattığı patatesi bu yıl 30 kuruşa satıyor. Niğde Ziraat Odası Başkanı Bayram Ali Özdemir, Altunhisar'da üretim yapan çiftçilerle görüşerek bilgi alışverişinde bulundu. Altunhisar'da açıklama yapan Niğde Ziraat Odası Başkanı Bayram Ali Özdemir, hükümetin ihracatı teşvik etmesi gerektiğini söyledi.
Özdemir, şöyle konuştu: "Göründüğü gibi patates fiyatlarının düşük olması bizim çiftçimizi mağdur ediyor. Yakmış olduğu elektriği, Tarım Kredi Kooperatifi'nden almış olduğu gübreyi, tohumu ödeyemez durumdalar. Fiyatlar bizim beklentimiz 80 kuruş beklerken 30 kuruş gibi komik bir fiyata çiftçimiz ürününü satmak zorunda kalıyor. Turfanda dediğimiz sezonda yüzde 1 oranında çiftçimiz ürünü yetişmiş durumda hasat zamanı. Bu sökümün yüzde 10'u söküme başladığı zaman fiyatların daha aşağı düşmesi çiftçimizin, üreticimizin çok sıkıntıya girmesi demektir. Çiftçimiz 1 dönümden 3 ton ürün elde ederse maliyeti 30 kuruşa denk geliyor.Hükumetin ihracat teşvikini bu aylarda verirse tüccarların ihracata döneceğini kaydeden Özdemir, "Bu teşvik verilecekse şimdi verilmesi lazım. Sezon geçince hasat sonunda verildiği zaman gerçek üreticiye değil hayali ihracatçıya yarıyor. Bazı teşvikler söylemde kalıyor ve uygulanmıyor. Televizyonda, gazetede söyleniyor ama bir süre zaman geçince olmadığı görünüyor ve çiftçimiz çok mağdur oluyor." şeklinde konuştu.
banner559
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
dert tek niğdede yok diğer illerde patates üretenlerdede var 2 yıl önce

yıl oldu 2012 hala dert bitmedi siz bu haberi 07 ekim 2010 perşembe 01:26 yapmışsınız ama 2 yıl geçti aradan değişen yok

banner486

banner485