banner689

Niğde'nin kırılma noktası.. Milli Tarım Projesinde NİĞDE YOK!...

Başbakan Binali Yıldırım "Milli Tarım Projesini" açıkladı... Bir çok il var, Niğde yine yok...

Niğde'nin kırılma noktası.. Milli Tarım Projesinde NİĞDE YOK!...

banner780
Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir'de açıkladığı "havza bazlı üretime dayalı destekleme modeli" ve "hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeli" olmak üzere iki ana temelden üzerine oluşturulan "Milli Tarım Projesi"ne göre, 2023'te tarımsal hasılanın 150 milyar dolara, tarımsal ihracatın ise 40 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan projenin detaylarına göre, Hükümet, tarımı, Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkta ciddi atılım sağlaması için yatırımlarda ilk sıralara alırken, yeni uygulamaları da hayata geçirecek.
 
Proje kapsamında "hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeli"yle 25 şehirde "mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri" oluşturulacak. Türkiye’deki toplam mera varlığının yüzde 52’sini, büyükbaş hayvan varlığının da yüzde 32’sini barındıran bu illerdeki meralar, hayvancılık yapmak isteyenlere "ıslah etmeleri şartıyla" kiraya verilecek. Böylece meraların atıl kalmaması sağlanacak.

Mera Hayvancılığı yetiştirici bölgeleri - NİĞDE YOK!
 
"Mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri" oluşturulacak iller ise Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Muş, Samsun, Sivas, Şırnak, Tunceli, Van ve Yozgat olarak açıklandı.
 
Proje kapsamında 31 şehirde en az 500 baş "damızlık gebe düve üretim merkezleri" de hayata geçirilecek. Bu çerçevede, 4 ayını doldurmuş, tüm aşıları zamanında ve düzenli yapılmış buzağılara 750 lira destek verilecek, ahır ve ağıl yapımına yüzde 50, düve alımına ise yüzde 30 hibe sağlanacak.
 
Damızlık düve  üretim merkezleri - NİĞDE YOK!
 
Damızlık düve üretim merkezlerinin kurulacağı şehirler ise şöyle: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Erzurum, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Muş, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon ve Yozgat.

Damızlık koç-teke üretim merkezleri - NİĞDE YOK!
 
Milli tarım projesinde 22 ilde en az 500 baş kapasiteli "damızlık koç-teke üretim merkezleri" de şu kentlerde oluşturulacak: Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Iğdır, Kırklareli, Konya, Mardin, Mersin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ ve Van.
 
Damızlık manda üretim merkezleri- NİĞDE YOK!

En az 250 baş kapasiteli "damızlık manda üretim merkezleri" ise Afyonkarahisar, Bitlis, Diyarbakır, İstanbul, Kayseri, Muş, Samsun ve Tekirdağ'da kurulacak.
 
Bu merkezlerin yer alacağı illerin tamamında "ahır-ağıl yapımına", "damızlık hayvana" ve "alet ekipman alımına" yüzde 50 hibe verilecek. Üreticilerin hayvan almak istediğinde rahatlıkla kredi kullanabilmeleri sağlanacak. Hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlar damızlık ihtiyaçlarını aracısız bu merkezlerden alabilecek.

Hayvan Kontlor İstasyonları kurulacak - NİĞDE YOK"

Projeyle, "ette kesim standardı" ve "karkas sınıflandırması"na geçilecek, "anlık süt kayıt sistemi" oluşturulacak, ari (karantina) bölgeleri genişletilecek, hayvan nakillerinin sağlıklı yürütülmesi için Afyonkarahisar, Amasya, Ankara-Polatlı ve Edirne-Kapıkule’ye "hayvan dinlendirme ve kontrol istasyonları" kurulacak.

Tarımda işletme bazlı danışmanlık sistemiyle de Türkiye'de bulunan 3 milyon tarımsal işletmenin her birinin danışmanı bulunacak, her bir işletmeden sorumlu bir ziraat mühendisi veya veteriner hekim görevlendirilecek.


 
Havza bazlı üretime dayalı destek modeli
 
"Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeli" ile Türkiye artık üretim planlamasına geçecek, arz açığı ya da fazlası tartışmaları ortadan kalkacak. Çiftçiler neyi, nerede ekerse ne kadar destek alacağını önceden bilecek. Piyasalardaki fiyat dalgalanmaları en aza indirilerek, fiyat istikrarı sağlanacak.
 
Destek sağlanacak ürünler şöyle: Arpa, buğday, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, kuru fasulye, mercimek, nohut, aspir, yağlık ayçiçeği, kanola, kütlü pamuk, soya, çay, yağlık zeytin, fındık ve yem bitkileri. Bu kapsamda destekleme başvurularında bürokratik işler azaltılacak, çiftçiler yılda bir kez destek başvurusu yapacak ve destekler nisan-mayıs ile eylül-ekim olmak üzere iki dönemde ödenecek. Gübrede yüzde 18 olan KDV'yi kaldıran Hükümet, proje çerçevesinde çiftçinin mazot maliyetinin de yarısını karşılayacak.

Bu konularda  uyarılarımızı yapmıştık... 

Burada Tıklayın

Burada Tıklayın


Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen'de söz konusu çalışma hakında basına bilgi vemişti ;

Verilen demecin ardından; Niğde'nin yerel gazetelerinde, "Niğde'nin Tarım Modeli değişecek" ... Niğde'de havza bazlı destekleme modeli uygulanacak" şeklinde başlıklarla haberler manşetten verilmişti. 

Milli Tarım Projesi içinde Niğde'nin yer almaması... Bizce Niğde ekonomisi için tam bir travmadır. Bunun siyasi sorgulama ve sonuçları olacaktır. 

 

Kaynak: Selim GÖKEL
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
borluu - 2 yıl önce
birileri bana bunu anlatsın daha dune kadar kavaklıoğluna bakan dıye mail atan secmenler daha dune kadar özegen gelecek çok şey değişecek dıyen secmenler niğdede istıkrar var değip onu bunu şakşaklayanlar nığdede ne oluyor anlatırmısınız niğde tarım ilimi , sanayı ilimi, yoksa hayvancılıkla uğraşan bır ilmi madem bu üçüde değil isek üçündende destek kredılerı cekemıyorsak bız neyız neye göre bu mılletvekıllerını desteklıyoruz.ekonomı zayıf tarım alanında yokuz,hayvancılık alanlarda destek alamıyoruz pekı bız neyın kafasını yaşıyoruz.
Avatar
Niğdeli - 2 yıl önce
Ya Erdoğan özegen ne söz verdide gerçekleştiği. Sadece şov. Alpaslan efendiye zaten söylenecek söz yok.Vay niğde vay.
Avatar
Hüsnü - 2 yıl önce
Acemi birliği gelecek hepsini kapatır nasıl olsa 15 senede Niğde uçtu milli gelir kişi başına 100 bin dolar oldu siyasetçilerden Allah razı olsun valla nüfüs 1 milyon oldu.Allah hükümetimizden razı olsun Niğde'ye sürekli destek veriyor proje yapıyor ha şu borda kömür dağıtıpta ceza evine girenler kim aceba boş ver seçim işi kolay nasıl olsa ver parayı ver erzakı tehdit et kazan hak ettiğiniz biçimde yönetilirsiniz ha birde seçim öncesi tv çıkan özegen kendini ekonomist olarak yazdırmıştı ekonomi bakanı yada maliye bakanı olabilir yerse
Avatar
Doğrucu Davut - 2 yıl önce
Siyasette kulis yapamayan sadece kendi istikbalini dusunen,sehrine hiçbir faydası olmayan milletvekilleri olduğu ve komure,gidaya oyunu satan koru korune buyulenmis gibi goturup gozu kapali oy veren kisiler oldugu surece Nigde daha coook liste dışı kalır.Bu tipler milletvekili secilince kosarak mazbatasini almaya meclise ilk gitmeyi ve haber olmayi marifet sanirlarrr...
Avatar
yani? - 2 yıl önce
Türkiye'de 81 vilayet var. Devletin ne yardımı varsa hepsi Niğde'ye gelecek diye birşey yok. 81'de 1'i gelirse o zaman ne mutlu Niğde'ye çünkü nüfüsa göre gelirse Niğde nüfusu ülke nüfusunun kaçta kaçı? 200'de mi 250'de 1'i mi?.. Aç gözlülük yapmayalım olmayacak şey için zorlayıp kendimizi üzmeleyim ve vekillerimizi de gereksiz yıpratmayalım.
Misafir Avatar
yani - 2 yıl önce @yani?
ne geldide arkadaş
Avatar
- 2 yıl önce
İktidar partisinin Niğde milletvekilleri neredeler acaba? Niğdeye şehit geldiği zaman mı ortaya çıkmaları gerekiyor???
Avatar
Ejder pamir - 2 yıl önce
Profili yüksek vekiller çıkarırsak sorun çözülür.
Avatar
yerseniz böyle - 2 yıl önce
niğde akp 3 -0 vekiliğgi alamadıgından hiç gelişemedi büyümedi ilk seçimde3-0 yaparsak niğde gelişir büyür büyük şehir olur konya kayseri adana vb illeri her konuda gelişir büyür geçeriz belki bu illeri niğdeye ilç yaparlar niğdeyi örnek alırlar tugba özayın dagdaki çoban ile benim oyum eşitmi olacakve aziz nesin nin sözü aklıma geldi birde niğdenin gelişip büyümesini feto ibnesi engeldi vekilerimiz çok (çalıştı) yoruldu olmadı 3-0 olunca olacak işAllah yerseniz ?