Mahmut Peşin’den 8 Aylık Bilanço

30 Mart yerel seçimlerinde Niğde İl Genel Meclis Başkanlığı görevine gelen ve yoğun iş temposu ile göz dolduran Niğde İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin; “Hizmetin en iyisi verebilmek için çalışıyoruz” dedi.

Mahmut Peşin’den 8 Aylık Bilanço

banner830
 30 Mart yerel seçimlerinde Niğde İl Genel Meclis Başkanlığı görevine gelen ve yoğun iş temposu ile göz dolduran Niğde İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin; “Hizmetin en iyisi verebilmek için çalışıyoruz” dedi.

 

Başkan Peşin, Niğde’de Özel İdare olarak yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi verdi.  

 

“Siyasi Kimliğimi Kapının Dışında Bıraktım”

 

Niğde İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, “İl Genel Meclis Başkanı seçildiğim ilk gün; “Siyasi kimliklerimizi kapının eşiğinde bırakarak, ilimizin güzel yarınları için güzel ve doğru kararlar alarak, herkese eşit mesafede ve adil, daha mutlu ve güzel bir Niğde için buradayız. Yasalar ve yönetmenliklerin bize verdiği yetki çerçevesinde hep birlikte bizi seçen vatandaşlarımıza layık olmak için çalışacağız” açıklamasında bulunmuştum. Yaptığım tüm faaliyetlerde bu açıklamama uygun hareket ettim etmeye de devam edeceğim” şeklinde konuştu.

 

“Özel İdareden Gerçekleşen Dev Projeler”

 

Başkan Peşin, “Yine ilk günlerdeki açıklamamda hizmetlerimizi üç slogan çerçevesinde topladığımızı bunlardan birincisi “Köylerimiz şehir olsun”, “İkincisi Bir Damla su boşa akmasın”, üçüncüsü ise “Bir toprak karış boş yatmasın” olduğunu belirtmiştim. İl Özel İdaremiz bu hedeflerimizi yerine getirmek için yoğun çalışmalar yapmaktadır. İlk önce yol medeniyettir düşüncesi ile tüm köylerimizin yolları asfaltlandı, köy içi yol onarımları ve parke taşı döşemeleri 2014 yılı hedeflerinin üzerinde tamamlanmıştır. İl Özel İdaresinin sorumluluk alanında; 1.285 km asfalt kaplama, 1.016 km stabilize kaplama, 303 km tesviye, 139 km ham yol ve 231 km parke kaplama yol bulunmaktadır. 2014 yılı içerisinde 214 m 1. Kat asfalt kaplama, 66 km 2. Kat asfalt kaplama, 122 km yol onarımı, 134 km stabilize yol kaplaması yapılmıştır.

 

Özellikle İl Özel İdaremiz kendi imkanları ile 69.775.400 TL maliyetli yol yapımı, bakım-onarım-asfaltlama, karla mücadele v.b. hizmetleri 9.346.663 TL bedelle gerçekleştirilmiştir.

 

2014 yılında yaklaşık 4 Milyon TL ye 357.000 m²  parke taşı döşemesi yapılmıştır.

 

Köylerdeki gençlerimizin spor ve benzeri etkinlikleri yapmasını sağlamak amacıyla tüm köylerimizde futbol sahası yapmayı planladık 66 köyde tamamlandı ve 10 köyde ise yapımı devam etmektedir. 4 köyümüzde basketbol/voleybol sahası tamamlandı, 10 köyde yapımı devam etmekte 21 köy okulumuzda yer tespitini yaptık 2015 yılı içerisinde tamamlanacak.  9 köyümüzde açık hava spor tesisi yaptık, 44 köyümüzde yer tespiti yaparak projelendirme çalışmalarına başladık. Toplam 126 çocuk oyun grubu yapılarak çocuklarımıza hediye edilmiştir.  11 köyde ise yapımı devam etmektedir.  Köylerimizde nerde olursa olsun kaynaktaki bir suyu boşa akıtmamak için projeler hazırlanmış, 2014 Yılı içerisinde yaklaşık maliyeti 30 Milyon TL olan 12 adet gölet ve sulama tesisi KOP’danİl Özel İdaresine aktarılan 15 Milyon TL’lik kaynak ile ihale edilmiş ve inşaatları tamamlanma aşamasındadır. Yılın kurak geçmesi sebebiyle içme sularının kaynaklarında azalmalar oluşmuştur. Cazibeli içme suyu temin etme imkânı olan tüm köylerimizin talepleri yerine getirilmiş, yer altından temin etmemiz gereken köylerde gerekli jeolojik araştırmalar sonucu uygun olanların sondaj çalışmaları tamamlanmıştır. Mevcut içme suyuna ilave kaynak temin edilmesi gereken köylerde jeolojik araştırmalarının bitmesi akabinde sondaj işlemi yapılacaktır. 131 köyümüzde çöp toplama hizmetimiz aralıksız devam etmektedir. Köylerimizde mesire alanları yapmayı planlıyoruz. Köylerimize Mesire alanı için peyzaj çalışması projelendirilmektedir. İlimizde kaçak yapılaşmanın önlenmesi ve planlı yapılaşmanın sağlanması amacıyla 33 köyde köy gelişim planı yapıldı, 32 köyde yapımı devam etmekte, 17 köyde ise 2015 yılında yapılacaktır. 20 Köyde köy yerleşik alan genişletmesi yapılmaktadır.  Köylerimizdeki sokak aydınlatmalarını LED Aydınlatma sistemine geçirilmesi için projeler hazırlanmaktadır. Merkez Kırbağları Mevkiine yapılacak olan Resmi Kurumlar Kampüsü’nün ihalesi tamamlanmış inşaatı hızla devam etmektedir. İlimizde jeotermal kaynaklardan daha üst seviyede yararlanmak için sıcak su aramaları yapılmaktadır. Narlı Göl günü birlik tesisleri, Çiftehan Termal Tesisleri, Çiftehan Kür Parkı, Bolkar Dağları Kış Sporları Kayak Merkezi gibi İlimizin turizm gelirlerini artırmaya yönelik faaliyetler yapılmaktadır. Narköy ve Gösterli Köyü sınırlarında 200 dönüm arazi üzerine jeotermal sera alanı oluşturmak üzere araziler satın alınmış ve yatırımcılara kiraya vermek üzere meclisimizden karar aldık.


 Öğrenci Yurdu Kazandırdık


Türkiye’de bir ilk olan ve idaremizden bir kuruş para çıkmadan yaklaşık 72.000.000 TL lik yatırım olan 4.000 kişilik Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu’nu İlimize kat karşılığı kazandırdık.

 

6360 Sayılı Kanunla belediye statüsü sona eren 23 köyümüzün altyapı eksiklikleri hızla giderilerek diğer köylerle arasında bir fark olmaması için çalışmalar yapılmaktadır.  Özellikle kanalizasyon ve içme suyu altyapısında eksiklikleri olan köylerimizin altyapısı yapılmaktadır, aksi halde üstyapı çalışmalarına geçilememektedir. Altyapısı tamamlanan ve belediyelikten köye dönüşen yerleşim birimlerimizin tamamının asfalt çalışmaları tamamlanmıştır.Kapanan belediyelerin yaklaşık 25 Milyon TL borcu ödenmiştir. Kısacası İl Özel İdaresi olarak köylerimizin eğitim, altyapı tesisleri, sosyal faaliyetleri için gereken tesisleri, içme suyu, kanalizasyon, yol ve diğer tüm ihtiyaçlarının giderilmesi için gece gündüz demeden çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.

 

2015 mali yılı bütçesi, 24 Kasım 2014 Pazartesi günü son birleşiminde  40 Milyon Türk Lirası olarak İl Genel Meclisimizce oy birliğince kabul edilmiştir.

İl Genel Meclisimizce kabul edilen 2015 Mali yılı bütçemizin Niğde  Halkına  hayırlar getirmesi dileğiyle meclisimiz adına sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

 


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nokta - 4 yıl önce
Memlekete sizin gibi 8 10 tane daha gelce calissa vallahi memlekette sifir sorun olur durmak yok yola devam
Avatar
Bahri ÖZKALE - 4 yıl önce
başkanım, sizden inan ki çok umutluyuz, rabbim gücünüzü artırsın, tüm köylerde sizinle ilgili memnuniyet var, inşallah niğde yi siz imar edeceksiniz.
Avatar
Mustafa Ö. - 4 yıl önce
özel idare müdürlüğünün müthiş bir proje ekibi var.niğdeyi sırtlayıp götürüyorlar.köylerde eksik altyapı işi bırakmadılar.güneş enerjisini kullanmaya başladılar.bu ekibi kuran kişi ali nebol.onu tebrik etmek gerekiyor.mahmut peşin çok iyi başladı görevine.vekillerimiz bu ekibe gözü gibi baksınlar birilerine kurban etmesinler.
Avatar
HAYIRDIR - 4 yıl önce @Mustafa Ö.
ali nebol ile bir bağınız var mı?
Avatar
mustafa ö. - 4 yıl önce @HAYIRDIR
hiçbir maddi bağım yoktur.iş yapan ve çalışan insanları tebrik etmemden neden rahatsız oluyorsunki?esas sana hayırdır?