banner689

Kırmızı biberi bile ithal ediyoruz

Gürer Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yazılı sorulara verdiği yanıtların düşündürücü olduğunu ifade ederek "kırmızıbiber dahi ithal ediyoruz" dedi.

Kırmızı biberi bile ithal ediyoruz

banner780

Gürer Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yazılı sorulara verdiği yanıtların düşündürücü olduğunu ifade ederek "kırmızıbiber dahi ithal ediyoruz" dedi.

Gürer, “Ülkemiz gıda ürünlerinin ithalatında 2017 yılının ilk 9 ayında rekora koştu. Gümrük vergisi düşürülerek gerçekleştirilen gıda ürünleri ithalatına 9 ayda 1.18 milyar dolar harcayan Türkiye, bu dönemde 4.9 milyon ton gıda ürünü ithal edildiğini Bakan Zeybekçi açıkladı, resmî rakamlar tarımın durumunu gözler önüne seriyor" dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Gümrük vergisi düşürülerek ya da sıfırlanarak, 2017 yılının ilk 9 ayında ülkemize hangi gıda ürünlerinden ne kadar miktar getirilmiştir? Toplam ödenen tutar ne kadardır? Hangi ürünlere ayrı ayrı ne kadar ödeme yapılmıştır?” şeklindeki sorularımıza verilen yanıtta"11/5/2017 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile kırmızıbiber ithalatında %75 olarak uygulanan gümrük vergisi geçici olarak 1/9/2017 tarihine kadar %15'e düşürülmesi nedendir? Hangi gereksinim bu kararı hükümete aldırmaktadır. Yerli ürünü üretimini baskılandığı gibi kimlere bu ithal olanakları yaratılmakta, hangi ülke çiftçisinin kazancına katkı sağlanmaktadır, Kendi çiftçimizi desteklemek yerine kırmızıbiber dahi alacak duruma tarımı AKP hükümeti düşürmüştür" dedi.

İHRACATI İTHAL İLE DESTEKLENİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bazı ürünlerin ithal edilip işlenip ihraç edildiğini bu sürecin ise ihraç edilen ürün tanımında sanki ülkemizde yetişen ürün gibi sunulduğunu ve yanıltıcı bir yol izlendiğini ifade ederek gıda ürününde sağlanan ihracatın bir kısmı ürettiğiniz değil, ithal ile alıp işlenip sattığımız, bu durumda yerli üretim geriliyor. Hayvan derisi dahi ithal gelip işlenip yurt dışına gönderiliyor. O nedenle her rakamı doğru okumak gerekiyor. Yanılma ithalat ihracat Verilerinde yerelde yetişeni irdeleyerek giderilebilir gerçi Bakan Zeybekçi sorumuza yanıtta bu bağlamda buğday ve Mısır'daki uygulamayı rakamları ile verdi. Konuya bu yönle baktığımız  tarımda  durum daha iyi görülüyor" dedi.

Gürer sorusuna yazılı yanıt veren BAKAN ZEYBEKÇİ "Dâhilinde  İşleme Rejimi kapsamında ihraç kayıtlı olmak üzere 3,12 milyon ton (652 milyon $) buğday alındı" dedi 

Gürerin gıda ilgili ithalatla  sorularına Bakan Nihat Zeybekçi verdiği yanıtta şöyle dedi.-"8/3/2017tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile nohut ithalatındaki gümrük vergisi geçici olarak 1/7/2017 tarihine kadar %19,3'ten %0'a düşürülmüştür. 27/6/2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile canlı hayvan ithalatında uygulanan gümrük vergileri %135'ten %26'ya, karkas sığır etinde %100'den %40'a, buğdayda %130'dan %45'e, arpada %130'dan %45'e ve mısırda ise %130'dan %25'e düşürülmüştür. Söz konusu ürünlerin 2017 yılının ilk 9 aylık dönemindeki ithalat istatistiklerinin incelenmesinden; miktar bazında toplam 4,9 milyon tonluk ithalatın %80'inin Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında elde edilen nihai mamulün ihraç edilmesi kaydıyla yapıldığı, serbest dolaşıma giriş kapsamında ise 963 bin ton ithalat gerçekleştirildiği görülmektedir. Değer bazında ise 1,18 milyar $ tutarındaki toplam ithalatın %69'u Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında elde edilen nihai mamulün ihraç edilmesi kaydıyla yapılmış olup, kati olarak gerçekleştirilen ithalatın tutarı 368,7 milyon $ seviyesindedir” açıklamasında bulundu. Bu çerçevede, 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde; 63.865 baş (86,4 milyon S) canlı sığır, 1.966 ton (7,8 milyon $) karkas sığır eti, 62.473 ton (90,8 milyon $) nohut, 2.823 ton (7,3 milyon $) kırmızıbiber,291 bin ton (53,6 milyon $) arpa, %92'si Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ihraç kayıtlı olmak üzere 3,12 milyon ton (652 milyon $) buğday, %76'sı Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında ihraç kayıtlı olmak üzere 1,4 milyon ton (293 milyon $) mısır ithalatı gerçekleştirilmiştir” 
 


Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BORLU - 3 ay önce
vatandaşı bile suriyeden ithal ediyoz. biber ne la
Misafir Avatar
Tyanalı - 3 ay önce @BORLU
Efsane bir yorum olmuş. Elinize sağlık