banner689

Kent merkezlerinde tarım alanları yok ediliyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Kent merkezlerinde tarım alanları yok ediliyor

Kent merkezlerinde tarım alanları yok ediliyor

banner785
Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, “Kentlerde modernleşme adına yapısal dönüşüm, tarım arazilerinin de önemli ölçüde yitirilmesine neden olmaktadır” dedi.

 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili Meclis araştırması açılmasını da istedi. Gürer şöyle konuştu: “ Ülkemizde çarpık kentleşme,  kent dokusu içinde ekilebilir alanları  hızla tüketmektedir. Kenti bir  rant alanı olarak görenlerin, kent değerleri gibi toprağının da korunması yönünde bir bakışı yoktur. Kentlerin gelişimi, yaygınlaşması ile ekonomik değere dönüşen araziler tarım alanı olmaktan çıkmakta ve çok katlı beton yapılarının işgal alanlarına dönüşmektedir. Verimli arazilerin yok edilmesi kentlerin çevrelerini de bağ ve bahçe alanlarını da önemli ölçüde tüketmektedir. Ülkemizin bu bağlamda yitirdiği verimli alanları, yapılan yanlış uygulamaları da ele alarak en azından kalanların korunması adına bir Meclis araştırması ile ülke genelinde uygulamalar ele alınmalıdır” dedi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  sorunun önemine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde  toprak politikasının doğru uygulandığını söylemek olası değildir. Yanlış tarım  uygulamaları ile yok edilen alanlar gibi kentlerin de çevrelerindeki yeşil doku,  yaygın olarak yerini beton yığınlarına bırakmıştır. Kentlerin  topraklarının nasıl kullanılması gerektiği, kurum, kuruluş ve belediyelerin dışında halkın çok da düşüncesi alınarak tasarlanmamaktadır. Ekonomik faaliyetler, oluşan rant  kentsel doku kadar çevresel yeşil alanların da korunmasını olanaklı kılmamaktadır. Kentlerin büyümesinin başlıca nedeni köylerden göçtür. Köylerden göç ile oluşan konut talebi geçmişte gecekondular olarak şekillenirken günümüzün de  çok katlı beton yapıları olarak varlığını göstermektedir. Doğal  alanların  ve tarım topraklarının kent çevresinde korunması  önemli ölçüde zorlaşmış görünüyor. Hatta büyük bölümünün yok edildiğini ifade etmek de yanlış olmaz. Ülkemizde  belediyelerin, kentleri , ekolojik  varlığını gözeterek planlandığından söz etmek olası değildir. Daha çok  elde edilmesi düşünülen rant ile  kentli yurttaşın talebine göre bir yaklaşımın belediyelerce daha öncelikli olduğu onlarca örnekte görülmektedir. Bir kent çevresinde ekilebilir alanın  konuta dönüşmesi ile sağlanacak rant, doğal olarak o arazinin sahibinin  konut talebinin güçlenmesini yaratmaktadır. Kent çevresinde verimli alanların miras yoluyla el değiştirmesi ve o kentten  farklı kentlere gidenlerin varlığı ile de  kullanılmaz duruma düşen verimli alanların kolayca konut alanı olmasına seyirci kalınmaktadır.

Kamu arazilerinin de son yıllarda yalnızca getireceği ranta göre ele alındığı da bir gerçektir. Belediyelerin de  yanlış uygulamalar ile oluşan borçlanmalarından arınma yolları ellerindeki arazileri satarak bir gelir sağlama yoluna gittikleridir. Bu yolla satılan arazilerin imara açılması ile de  topraklar  beton yığınlarına dönüşmektedir.

 Toprağın rant aracı olarak görülmesi, tarımsal sorunlar ve başta sulama suyu, üretilen ürünün pazarlanma sorunları ve çoğaltılacak örnek nedenlerle oluşan dönüşüm ne yazık ki verimli binlerce dönüm alanın yok olmasına neden olmuştur.

Sürecin devam ettiği bir gerçektir. Bu bağlamda ülke genelinde yiten tarım alanları, imara açılan bölgeler  ve mevcut durumun araştırılması ve en azından bundan sonrası için kapsamlı bir inceleme araştırma sağlanarak yasal düzenlemelere gidilmesi için Meclis araştırması yapılmalıdır” .


Niğde'de Yok!... Olsa Şaşırırdık 


Betonlaşan Niğde için İmza Kampanyası...

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yaşasın kule siteler - 2 yıl önce
belediye meclisindeki meclis üyeleri sizler körebemi oynuyorsunuz neyse bok kokusu az geldi agaçları bağları yok ede ede niğde çöleşecek o zaman bunun bedelini kim ödeyecek konyada kayseride 20 kat ruhsat yok sizler gökyünüde satıyorsunuz yazık niğdeye yazık çarpık kentleşmeye devam durmak yok bağlara bahçelere ölüm mütahitlere hürriyet şimdi başkanın mütahit sorunlarıyla ilğilendiğini anladım sayın başkanım bu fakir zatları aman kalkındır ormanlar bize lazım değil ormanlar fazlalık yapıyor biz çölleri seviyoruz Allah senden razı olsun.nasıl olsa fabrikalar yapay agaç üretiyor ondan ekeriz..chp li ve mhp li meclis üyeleri ve il başkanları niye sahip çıkmıyor bu konuya yoksa ipin ucu onlardamı nasrettin hocanın dediği gibi hey niğdem hey durmak yok uyumaya devam
Avatar
Güzel Niğde - 2 yıl önce
Dinciler dunyanin her yerinde sonuç olarak felaket getirmislerdir. Niğde'miz güzellikler hak ediyor.Umarim öyle olur
Avatar
Yorumsuz - 2 yıl önce
iyide... dunyanin hangi ulkesinde... nerede kentlerde tarim yapiliyorki... kentlerde nerede tarim yapacaksiniz... cok tuhaf istekler bence git koyde tarim yap..
Misafir Avatar
Senin cevabın bu - 2 yıl önce @Yorumsuz
DÜNYANIN EN TUHAF MAHLUKU

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!
Avatar
İsa - 2 yıl önce
Gelecek nesillerin yaşam alanlarını yok eden betoncu zihniyet bunları anlamaz
Avatar
Eğitim - 2 yıl önce
Çok güzel bikonuya değinmiş sayın vekil. Ama bu toplum bunu anlayamaz.mütayit olunca bide üstüne yönetenler, bu manzara normal. Talana hayır demeliyiz aslında ama yollar ve köprüler yapıldı denir şimdi.offf offf
Avatar
Mehmet+Tayfur - 2 yıl önce
De%C4%9Ferli+milletvekili+ %C3%A7ok+%C3%B6nemli +bir+konuya+temas+etti%C4%9Finiz+den+dolay%C4%B1 +te%C5%9Fekk%C3%BCr+ ediyorum.+Elin+adam%C4%B1+ %C5%9Fehir+ merkezini+ye%C5%9Fillendirme+ye+ %C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4 %B1r+bizimkiler+nerede+ bir+bo %C5%9Fluk+gorseler +bina+dikmek+i%C3%A7in+yar%C4 %B1%C5%9F%C4%B1r .+Eeee+ba%C5%9Fkan+m%C3% BCteahhitler+olursa+olaca%C4%9F%C4%B1+budu.
Avatar
rüzgargülü - 2 yıl önce
kent meydanın da tarımın işi ne kardeşim,tabiki imara açılacak şehir gelişecek..tarım köy yerinde yapılmalı..yeter niğdenin bu kadar köy kaldığı..şehrin göbegi olacak yerlerde hala inek koyun sürüleri geziyor...bina yapılacak dükkan yapılacak burası adı üstünde kent merkezi...tarım köyde yapılır..şehrin göbeğinde değil