İşsizlikte durum vahim

CHP Niğde Milletvekili ve KİT komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, işsizlik durumunu TBMM’de gündeme taşıdı. İşsizlerin ve emeklilerin sorunlarının çözümsüz kaldığını belirtti.

EKONOMİ 18.02.2017, 23:21 tiyo
2135
İşsizlikte durum vahim
banner830
CHP Niğde Milletvekili ve KİT komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, işsizlik durumunu TBMM’de gündeme taşıdı. İşsizlerin ve emeklilerin sorunlarının çözümsüz kaldığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şöyle dedi; “Çiftçinin, işçinin, köylünün sorunları giderek yoğunlaşıyor ve artıyor, TÜİK verilerinin açıkladığı işsizlik rakamında işsizliğin 3 milyon 700 bin kişiye yükseldiği belirlendi. Beş yılda işini yitiren sayısı 1 milyon 400 bin kişi. 2016 yılında 590 bin kişi daha işsiz kaldı. Resmî rakamların ötesinde, umudunu yitirenler ve ne iş bulursa çalışacak olanlarla işsiz sayısı 6,5 milyona ulaştı. Meclisimizin esas gündemi Referandum değil terör ve ekonomik sorunlar olmalıdır” dedi.

ORTA ANADOLUDA 4 İLDE 13.082 İŞ YERİ KAPANDI
Gürer orta Anadolu da kapanan işyerlerini sayıları ile verdi ve şöyle konuştu; “CHP Emek Büroları adına 16 ile gittim, ildeki sorunları yerinde gördüm. Durum vahim. Bu bağlamda, yaptığımız çalışmaların ardından, Orta Anadolu'da kapanan iş yerleri ve işsiz kalanları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına sordum. Yazılı olarak verdiği yanıtta, üç yılda Nevşehir ilinde 2.696 iş yeri kapanmış, 12.838 sigortalı işsiz kalmış. Yozgat ilinde üç yılda 3.663 iş yeri kapanmış, 17.058 kişi işsiz kalmış. Kırşehir ilinde üç yılda 2.060 iş yeri kapanmış, 8.784 kişi işsiz kalmış. Niğde ilinde ise üç yılda 4.663 iş yeri kapanmış, 17.857 kişi işsiz kalmış. Niğde, hizmet almak, Hükûmetin desteklerinden yararlanmak şöyle dursun, iş yeri kapatmada ve işten çıkarılmada da bölgedeki iller içinde ilk sıraya yükselmiş durumda. Bu 4 ilde toplam 13.082 iş yeri kapanmış, 56.537 kişi de işsiz kalmış. Ülkemizde yalnızca iş yeri kapanan iller verilen 4 il değil. Adana'da sendikacılık yaptığım yıllarda, Çukobirlik, Paktaş, Özbucak, Güney Mensucat Sanayi, Akdeniz Bossa, Sümerbank gibi tekstil fabrikaları ile Tekel'den çıkan işçilerin vardiyalarında trafik kilitlenirdi. Ne yazık ki o fabrikaların yerini AVM'ler aldı, üretim yok, çalışacak iş yeri yok, iş arayanlar belediyelerin kapısında bekliyor. Üreten fabrikalar özelleştirmeyle kapandı, işsizlik arttı. Kapanan iş yerlerinin yerine yenileri açılmadığı gibi, dışa bağımlılık ülkemizdeki işsizliğin de artışında önemli bir faktör oynadı.
Varlık Fonu'na devredilen ve yurt dışından kredi almak için rehin olma ihtimali bulunan iş yerlerini de KİT Komisyonu üyesi olarak irdeleyip incelediğimde gördüm ki burada da büyük bir risk var. Türkiye'nin elde kalan en önemli son kuruluşları da ne yazık ki Varlık Fonu eliyle ne olacağı belirsiz bir sürece sürükleniyor. Buradaki çalışanların da ne olacağı konusunu bakana sordum. Dilerim ki bu konuda bir bildirimde bulunurlar. Sadece Anadolu da durum böyle değil, Büyük şehirlerde de Esnaf kan ağlıyor” dedi.
ÜNİVERSİTE MEZUNLARI DA İŞSİZ                                         
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer üniversite mezunu işsizlerin durumunu da gündeme getirdi. Sözlerine şöyle devam etti;” İŞKUR'a iş aradığı için başvuran üniversite mezunu sayısı 509.536'ya yükselmiş. Sayın bakandan yazılı aldığım bu yanıtta da altı ayda üniversite mezunlarından 72 bin kişi daha işsiz kalmış. İş umudu olmadığı için başvurmayanlar ile üniversite mezunu 1 milyona yakın kişi de işsiz durumda. Taşeron işçilere verilen kadro sözü ne yazık ki "Üç ayda gerçekleşecek." denirken bir yılda gerçekleşmedi. Onların beklentisi sürerken Sayın Bakan bu yıl için de "Olmayacak." dedi. Acaba hangi yıl içinde olacak? Taşeron işçiler de bunu merakla bekliyorlar.

Atanamayan öğretmenler hâlen sorun. 20 bin kişiye şubatta öğretmenlik için atama yapılacağı belirtildi ama 60 bin öğretmen açığı karşılığında 100 bin öğretmen alımı yapılabileceği hâlde Millî Eğitim Bakanlığının bu yönde bir çalışması da yok.

Atama bekleyen sağlıkçılar dernek kurdu. 300 bin atanamayan sağlıkçının 60 binine bu yıl için "Sizi alacağız." denmiş, sağlıkçılar hastanelerde işbaşı yapmak için umutla bekliyor. Umarım, bunlar da taşeronun durumuna dönmez.

Sanat Tarihi Bölümü Eğitim platformu ziyaretime geldi. Öyle bir ülke olduk ki iş arayanlar artık ya platform oluşturuyor ya da dernekler kuruyor. Bu bağlamda sanat tarihi mezunları vakıf ve kültür üzerinde onlarca eser yok olurken kendilerine yeterince iş olanağı yaratılmadığını belirtiyorlar. Ayrıca, Sanat Tarihçilerinin vermesi gereken eğitimi farklı branşlara verdirerek Sanat Tarihi Mezunlarının önünü kesiyorlar. 

Maliye Bakanı, Adalet Bakanı açıklamalar yapıyor, alımlardan söz ediyor, insanların umutlarıyla oynuyorlar, ne yazık ki hiçbiri de gerçekleşmiyor ya da çok cüzi miktarda alımlar yapılıyor.
İşçilerin ve mühendislerin durumu da vahim. Asgari ücretle çalışmak zorunda kalan mühendislerimiz var. 4/C ve 4/B gibi mağdur olan kesim için Bakana sorular yönelttim, geçmişte yapılanları anlattı. Oysa 4/C ve 4/B' lilerin eşit işe eşit haklar sağlanması, kadro sorunlarının giderilmesi ya da özlük haklarında iyileştirme yapılması onlar için beklenti hâlinde. Bakana sorduğum sorularda ne yazık ki bu konularda da olumlu yanıt alamadım ”dedi

EMEKLİLERDE ZORDA
CHP Niğde Milletvekili Gürer emeklilerin sorunlarına da değindi. Gürer sözlerine şöyle devam etti; “Emeklilerle ilgili de söylenen çok şey var. Ne yazık ki emekliler için de verilen sözler tutulmuyor. İntibak yasasıyla ilgili, Bakan, düzenleme yapılmayacağını yine yazılı sorum üzerine belirtti. Ayrıca, emekliler için yaşa takılanların durumuyla ilgili bir düzenleme olup olmadığını sorduk. Bu konuda da Hükûmetin bir iyileştirme düşünmediği belirtildi. Emeklilere ucuz konut sözü verilmişti. Bu söz de ne yazık ki gerçekleşmedi. Emeklilerin ilaçta katkı payıyla ilgili bir düzenleme de bu aşamada gerçekleşmedi. Emeklilerin promosyonuyla ilgili, arkası yarın dizisi gibi her gün yapılan açıklamalara rağmen bankaların yapacağı ödemelerle ilgili de şu ana kadar gerçekleşen bir durum olmadı.
Bunun yanında ülkemizde ne yazık ki iş cinayetleri de giderek artıyor. 18 bin kişi, AKP iktidarları zamanında iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinin yanı sıra ülkemizde bir artış görülen kesim de meslek hastalıkları. Çalışma koşullarının giderek kötüleşmesi nedeniyle meslek hastalıklarında da yüzde 60'ın üzerinde çalışamaz duruma gelenlerin, yüzde 60 kurum sağlık raporuna göre çalışma şartlarını yitirenlerin sayısı 2015 yılında 312 iken 2016 yılında 355 kişiye ulaşmış. Bu tür hasta olanların bir kısmı ise işini yitirmemek için ne yazık ki çalışmak zorunda. Akciğer hastalıkları, el ve kollarında meydana gelen rahatsızlıklar gibi, kulak sorunlarında yaşanan olumsuzluklar gibi meslek hastalıkları da ne yazık ki ülkemizde artmaya devam ediyor” dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Anayasa değişikliğine de değinerek şöyle konuştu; “Ülkemizde çalışanların bu kadar sorunu varken ne yazık ki gündem Referandum üzerinde yoğunlaşmış. Yurttaş Değişecek 18 maddeden habersiz. Başbakanın olmadığı, bakanlar kurulunun olmadığı, güvenoyunun olmadığı, gensorunun olmadığı, sözlü soru önergesinin olmadığı Mecliste, 550 milletvekilinin 600'e niye çıkarıldığını vatandaş merak ediyor, biz de merak ediyoruz.

Bunun yanında, partili cumhurbaşkanının nasıl tarafsız olacağını halkımız soruyor, "Eğer bir partinin genel başkanıysa, sabah il başkanlarına talimat vermesi, öğleyin de valiyi arayıp talimat vermesi nasıl olacak?" diyor. Ayrıca, parti devletine dönecek bu sürecin ülkemizin yüz kırk yılda kazandığı deneyimlerini yok edecek, parlamenter sistemi dışlayarak tek adam rejimine dönüşmesinin ülkemizin hayrına olmadığını belirtiyorlar.

Yurttaşlarımızın yaşamlarını ilgilendiren yoksulluk, işsizlik, iş cinayetleri, emeklinin sorunlarına yönelik dönüşümler yapmak, parlamenter sistemi güçlendirmek gerekirken, halkın sorunları yerine, Anayasa değişikliğiyle tek bir kişi için ülkenin rejiminin değiştirilmesini halkımız içine sindiremiyor ve bu nedenle "HAYIR" diyor” dedi.
 
 
 
Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (3)
Hunter 4 yıl önce
Müstehak hepsi akapeli 1300 lira maaş alacağım diye kula kul oluyorlar.Ne günlere kaldık Allahım.çoluk çocuğun geleceği ne olacak hep beraber göreceğiz.Duble yolunuz batsın.
Hunter 4 yıl önce
Bir haber sizde mi akp li oldunuz yorumlar yayinlanmiyor.
Borlu 4 yıl önce
Nedenmis o acin yandas medyayi bakin hersey güllük gülüstanlik birde tayip patisah olursa artik türkiyenin gelecegi aydinlik.
Son Yorumlar
şöyle bir haberde bile asrın liderinin adını kullanmış ya pess ya
ufak at civcivlerde yesin yaptığınız aşı çin malı sen çiftçilikten ne anlarsın boş konuşuyorsun esnafmı 10 sene belini doğrultamaz durumunuz bu
bakanın kendiside su kaçırıyor ne beklenirki
Sen+merak+etme+ sab%C4%B1rs%C4%B 1zl%C4%B1k la+bekliyoruz %21%21%21
Lak Lak Cehapeden, yahu Hülleci ne yapacak hep laklak yapacak, devletin geliri bu, yoksa Cehape Para kaynak bulsun, Hülleci ömer
-10°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:47
Öğle 12:57
İkindi 15:34
Akşam 17:56
Yatsı 19:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@