banner689

Gürer; Kamu kurumlarına ait lojmanların kullanımını sordu

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi GÜRER, ülkemizdeki kamuya ait konutların durumunu sordu.

Gürer; Kamu kurumlarına ait lojmanların kullanımını sordu

banner785
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi GÜRER, ülkemizdeki kamuya ait konutların durumunu sordu. GÜRER,  yazılı soru önergesinde kamuya ait lojmanların etkin kullanılıp kullanılmadığını, atıl durumda lojmanların olup olmadığını, kurumlar arası lojman aktarımlarını sordu.

Niğde Milletvekili GÜRER’in soruları şöyle: “Ülkemizde kamu kurumlarında kaç adet lojman vardır? Kaçı mülk, kaçı kiralıktır?Lojman verilmesi gerektiği halde lojman alamayan kaç personel bulunmaktadır? Tüm kurumlarda kamu kurumlarına ait boş bulunan, kullanılmayan lojman sayısı kaçtır? Boş kalan lojmanların kullanılmamasının nedeni nedir? Özelleştirme yapılan kurumlarda boşaltılmış olup atıl durumda bulunan kaç lojman vardır? Kurumlardan lojman talebinde bulunanlar var mıdır? Kurumlar arası lojman aktarımı yapılmakta mıdır?”
 
 
Maliye Bakanı Naci AĞBAL verdiği yanıtta, Genel Bütçe kapsamındaki Kamu İdarelerinin 31/12/2015 tarihi itibarıyla 214.343, Özel Bütçeli Diğer İdarelerin 18.689, Yüksek Öğretim Kurumlarının 11.777, Düzenleyici ve Denetleyici Kurumların 387 adet olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kullanımında toplam 245.196 adet kamu konutu bulunduğunu belirtti.

Maliye Bakanı AĞBAL’ın Niğde Milletvekili Ömer Fethi GÜRER’e verilen yanıtında şunlar yer aldı:
 
 
“Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdarelerinin 31/12/2015 tarihi itibarıyla 214.343, Özel Bütçeli Diğer İdarelerin 18.689, Yüksek Öğretim Kurumlarının 11.777, Düzenleyici ve Denetleyici Kurumların 387 adet olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kullanımında toplam 245.196 adet kamu konutu bulunmaktadır.
 
Bilindiği üzere, Kamu Konutları Yönetmeliğinin "Konutların Yönetimine Dair Esaslar" başlıklı 35'inci maddesinde; ".. .Ancak, kanunlar gereğince ve bu Yönetmelik hükümlerine göre, Milli Emlak Genel Müdürlüğünce yürütülmesi gerekli görevler dışında, genel bütçeye bağlı dairelere tahsisli konutların yönetimi, konut tahsisine dair usul ve esasların uygulanması, işletme, bakım, onarım ve benzeri işlerinin yapılması ve bunlara ait giderlerin ödenmesi gibi işler konutların tahsis edildiği Bakanlıklara aittir. ...Genel bütçe dışındaki kurum ve kuruluşların konutlarının yönetimi, bu idarelere aittir." şeklinde düzenleme bulunmaktadır.”

 
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.