Gürer, “Hani Çinliler geliyordu?”

CHP Milletvekili Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonunda, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Varank’a, Niğde’de 200 fabrika kuracağı açıklanan Çinlilerin henüz gelmediğini hatırlattı. Gürer, “2012 yılından bu yana Niğdelilerin gündemini meşgul eden Çinliler ne zaman gelecek?” diye sordu.

Gürer, “Hani Çinliler geliyordu?”

banner830
CHP Milletvekili Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonunda, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Varank’a, Niğde’de 200 fabrika kuracağı açıklanan Çinlilerin henüz gelmediğini hatırlattı. Gürer, “2012 yılından bu yana Niğdelilerin gündemini meşgul eden Çinliler ne zaman gelecek?” diye sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alarak Niğde’nin sorunlarını gündeme getirdi. Dericiler ve Bakan Mustafa Varank’a Ayakkabıcılar Sitesi Projesi ve Ecemiş Suyu’nun Niğde’ye getirilmesi Projesinin akıbetini soran Gürer, 2015 yılından bu yana konuşulan Bor Enerji ihtisas Bölgesi projesine ne zaman başlanacağının da açıklamasını istedi. Gürer ayrıca 2012 yılından bu yana Niğde’de 200 fabrika kuracağı konuşulan Çinlilerin ise halen gelmediğini hatırlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katıldı. Gürer, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın 2019 yılına ait bütçesinin görüşüldüğü toplantıda, Bakan Mustafa Varank’a çeşitli sorular yöneltti.

DERİCİLER VE AYAKKABICILAR SANAYİ SİTESİ PROJESİ NE AŞAMADA?
Bakanlığın 2017 yılı Yatırım Programı'nda 24 iş yeri altyapı karakteristiği ve 5 bin lira ödenekle yer alan Niğde-Bor Ayder Dericiler ve Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi Projesi mimari proje çalışmalarının sürdürüldüğü yönünde bir yanıt aldıklarını hatırlatan Gürer, “ Şu anda bu proje hangi aşamadadır? Bununla ilgili çalışma devam etmekte midir, yoksa vaz mı geçilmiştir? Ayrıca Niğde ilinde dericilere sağlanan destek, katkı var mıdır? Bilebildiğim kadarıyla dericiler şu anda deriyi yurt dışından getirmek durumunda kalıyorlar. Bunların yurt dışına satışına yönelik destek verilmekte midir?” diye sordu.

KOP’UN PROJELERİ NEDEN GERÇEKLEŞMİYOR?
CHP Niğde Milletvekili Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Konya Ovası Projesi (KOP) ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Niğde’ni de KOP’a dahil olduğunu anımsatan Gürer, KOP’la ilgili olarak Sayıştay raporlarına yansıyan verilere dikkat çekti. Gürer, “Sayıştay KOP bölgesiyle eylem planında bulunan projelerin planlandığı şekilde gerçekleşmediğini, daha gerçekçi ve uygulanabilir projelere yönlenilmesini, uygulayıcı kuruluşlarla sağlıklı koordinasyon sağlanmasını ve gerekli tedbirlerin idarece alınmasını raporda yer vermiştir. KOP kuruluş amacına uygun faaliyetlerin olması bölgenin gelişmesi adına önemlidir. KOP eylem planında yer aldığı hâlde hiç başlamamış ya da süresinde bitirilmemiş projelerle anılır duruma gelmesi düşündürücüdür” dedi.

ALADAĞLARDAN AKDENİZ’E AKAN SULAR NE ZAMAN NİĞDE’YE GELECEK?
Niğde ve çevresinde bulama suyu sorununun ciddi boyutlara ulaştığını anlatan Gürer, “Aladağlar'dan Akdeniz'e akan suların değer bulacağı söylense de bundan da vazgeçildiği görülmektedir. Yer altı sularının çekilmesiyle oluşan obruklar köyleri dahi bir gece çöküntüye alacak hâle gelmeden önlemleri alınmalıdır. Kalkınma ajansları bölgeler için amaçlanan hedeflerle yönetilmesi şarttır. Gereken çatı denetim ve desteği sağlanmalıdır” diye konuştu.

ENERJİ İHTİYAS BÖLGESİ İÇİN 2019’DA BİR UMUT VAR MI?
 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 3 yıldır gündemde olmasına rağmen halen bir çivi dahi çakılmayan Niğde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin akıbetinin de açıklanmasını istedi. Gürer, “ 2015 yılından beri sürekli söyleniyor, hep olacağı ifade ediliyor. 2019 yılında bu konuda bir umut var mı? Çünkü Karaman bitti, Niğde hâlâ konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

NİĞDELİLER, 6 YILDIR ÇİNLİLERİ BEKLİYOR
Gürer,  2012 yılında başlayıp 2015 yılında biteceği söylenen ve Çinlilerin Niğde’de 200 fabrika kuracağı yönündeki açıklamalara da değinen Gürer, “Niğde'de dev Çin yatırımı 200 fabrikanın geleceği ifade edilse de böyle bir şey gerçekleşmedi. Ama 2016'da Bakanlık tekrar bu konuda bir çalışmanın başladığını ifade etti. 400 hektarın OSB alanına verildiği belirtildi. Şu ana kadar bu konuda yapılan çalışma yok. 2018 bitiyor, hâlâ Çinliler bu Niğde'ye ne zaman gelecekler?” diye sordu.
 

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DeliBorlu - 9 ay önce
2023te gelcekler bekleyin siz daha....
Avatar
Çinli - 9 ay önce
Geldik kardeş sinandiya mekan kurduk görmedin mi
Avatar
Vatandas - 9 ay önce
Ucagı kacırmışlar. Galıba ondan mı yoksa ...yada yolu bulamadılar kayboldular. Sanırım..hahahahaha
Avatar
Yiğidi öldür hakkını yeme - 9 ay önce
Çinlilerin gelmesi için gerek belediye başkanı, gerek milletvekilimiz , gerek organize sanayi müdürümüz ellerinden gelen çalışmaları yaptılar. Aracı olan şirketin istediği bir çok garantiyi ( tren yolu hattı, hatta havalimanı ) kendilerine verdiler ; ancak şirketlerin Bor'da fabrika kurmasını sağlayacağını, aracılık edeceğini söyleyen ve görüşmeleri gerçekleştiren şirketin mevcut sanayi bölgelerindeki arazilerin mülkiyetini istediğini böyle bir garanti verilemeyeceğini duymuştum. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. Yine aracı şirket, fabrika kuracak diğer şirketlerle olan görüşmeler için de kolaylık sağlamamış. Burada çince bilen danışmanlara kadar her türlü kolaylık sağlanmıştı, emek verdiler ancak olmadı. Olsaydı , harkulade birşey olacaktı ancak siz elin Çinlisine güvenip habara gubara diye toprağınızı onun üzerine yapamazsınız. Mevcut siyasi görüşüm yukarda bahsi geçen insanlardan farklı olsa bile, eğri oturacaksın ; ama doğru konuşacaksın. Çabalarından ötürü alkışklıyorum..
Avatar
borlu - 9 ay önce
gercekler hayal oldu balon uçtu
Avatar
niğdeli - 9 ay önce
Çinliler yerine Suriyeliler geldi. Olmazmı?
Avatar
Organize - 9 ay önce
Adamlar aptalmı bora yatırım yapsınyavuz kavaklıoğlu gerekli fabrika yatırımını yaptı yer yok
Avatar
Bor - 9 ay önce
2 fabrikaya razıydık.