Güneydoğu'da Kaçak Elekrik Kullanımı % 75

Dedaş basın sözcüsü Mehmet Gökay Üstün, Güneydoğu Anadolu'da kaçak elektrik kullanımının yüzde 70-75'i bulduğunu vurguladı

EKONOMİ 14.07.2015, 21:06 14.07.2015, 21:12 nigdehaber
676
Güneydoğu'da Kaçak Elekrik Kullanımı % 75
banner830
 
Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Sözcüsü Mehmet Gökay Üstün, Güneydoğu Anadolu'da kaçak elektrik kullanımının yüzde 70-75'i bulduğunu vurguladı. Üstün, bu oranın yüzde 95'i bulduğu yerler de olduğuna işaret etti.

"30-35 SENEDİR KAÇAK KULLANIYORLAR"

Siyasi tartışmalara da neden olan Güneydoğu illerinde kaçak elektrik kullanımı ile ilgili şikâyetler artıyor. Bu illerin büyük bölümüne dağıtım hizmeti veren DEDAŞ'ın Sözcüsü
Mehmet Gökay Üstün, Cihan'a yaptığı açıklamada sorunun önemli olduğunu ve duyarlılık gerektirdiğini dile getirdi. Güneydoğu'da kaçak kullanımının 30-35 seneye dayanan bir konu olduğunu anlatan Üstün, "Sorun, bölgeye elektriğin verildiği döneme tekabül ediyor. Burada elektrik 30-35 sene evvel veriliyor ama fatura elektrikten 10-15 sene sonra gönderilmeye başlıyor. Bu da bölge halkında hizmetin bedelsiz kullanıldığı anlayışını doğuruyor." ifadelerini kullandı.

"YÜZDE 95'İ KAÇAK KULLANAN YER VAR"

Üstün, şöyle devam etti:

"Bizim hizmet verdiğimiz 6 ilde yani 
ŞanlıurfaDiyarbakırMardinBatmanSiirt veŞırnak'ta senede ortalama 20 milyar kilowatt/saat enerji tüketiliyor. Bunun kabaca yüzde 70-75'i kayıp kaçak olarak kullanılıyor. Bu oran her yerde aynı değil. Oranın yüzde 50'nin altında olduğu alanlar da var, yüzde 95'i bulduğu alanlar da var. Kayıp kaçak bedeli ödenmeyen elektrik demek. Ama bu bedel bir şekilde ödeniyor. Türkiye'de faturalarını ödeyen abonelerimiz, faturalarını ödemeyen abonelerimizin elektrik bedellerini karşılamak durumunda. Yani siz ve ben, Diyarbakır'da faturasını ödeyen ile Tekirdağ'da faturalarını ödeyen abonemiz ne yazık ki faturalarını ödemeyen abonelerimizin bedelini yüklenmek durumunda. Bu da faturaya yüzde 10-11 ek yük bindirmekte. Bu, tek başına bölgenin yükü değildir; Türkiye'nin tüm bölgelerinde kayıp kaçakların faturalara yüklediği yüktür. Çünkü kayıp kaçak İstanbul'da da var, İzmir'de de var, Diyarbakır'da da var, Van'da da var."

"VİRANŞEHİR'DE KESİNTİNİN NEDENİ TRAFONUN YÜKE DAYANAMAMASI"

Viranşehir'de elektrik kesintilerin ardından çıkan olaylara değinen Gökay, şunları kaydetti:

"Yakınlarda bu bölgede bir şeyler oldu. Elemanlarımıza tepki oldu. 
Viranşehir 2015'in ilk 6 ayında 684 milyon lira elektrik kullanmış bir bölgemiz. Burada kayıp kaçak oranı yüzde 90,5 dolaylarında. Bu yüzde 90,5 demek verdiğimiz elektriğin yüzde 9,5'ini tahsil etmemiz demek. Bölgede sulama ve tüketim yoğun. Türkiye'de şu an ortalama abonenin kullanımı aylık 550 kilowatt/saat ama Viranşehir'e gittiğinizde bu rakam 3 bin 250 kilowatt/saat.

"TÜRKİYE ORTALAMASININ 6,5 KAT FAZLASINI KULLANIYORLAR"

Yani Türkiye ortalamasının 6,5 katı. Bu kabul edilir bir durum değil. Bölgemizin içinde ufak ufak, lokal olarak böyle yapılar beliriyor. Örneğin kimi köylerde yüzde 99 kayıp kaçak oranları var.

TÜRKİYE'NİN EN ÇOK KAÇAK ELEKTİRİK KULLANAN YERİ

Burada Viranşehir gibi bir yerde böyle 6,5 kat kullanım var. Bölgemizin abone başına önemli tüketimi var ama Türkiye ortalamasının 2,2 katı kullanır. Viranşehir de bölgenin ortalamasının 3,5 katı elektrik tüketiyor. Burada trafo ve hat ağının böyle bir yüke dayanması mümkün değil. Bu, belirli seviyelerde belirli bir kesinti ve teknik soruna neden olacaktır. Viranşehir halkının aşırı tüketiminden dolayı, yazın sulamalardan dolayı, gereksiz tükettikleri enerjiden dolayı elektrik kesintilerine maruz kalmaları kaçınılmaz. Bu, bizim yaptığımız bir kesinti değil, altyapının yükü taşıyamamasından ileri gelen bir durum. Altyapıyı güçlendirmenin de uluslararası ilkeleri ve kuralları vardır. Yani Türkiye'ye göre 6,5 kat elektrik tüketen bir bölgeyi taşıyacak altyapı yoktur. Tabii trafo, hat çökecek ve elektrik kesilecektir."

"DEVLET YANIMIZDA OLMALI"

Mehmet Gökay Üstün, kaçağa karşı mücadelede kolluk kuvvetlerinin önemli rol oynadığından söz etti. Üstün, "Şirket olarak mücadele yürütüyoruz, elemanlarımızın bu anlamda önemli yeri var. Ama bu, tek başına yapılacak bir mücadele değil. Diğer oyuncular da mücadelede yer almalıdır. Kaçakla mücadelede bir alana giremiyorsak, bu şehir içinde ise polisin yanımızda olması, bir köyde kırsalda mücadeleyi yapıyor, tepki görüyorsak burada jandarma yanımızda olmalıdır. Burada belki belirli senkronizasyonlarda hata veya uyuşmazlık var. Belki biz doğru ifade edemiyor, zamanında karşı tarafa belirtemiyoruz. Ya da bölgenin belki belirli hassasiyetlerinden dolayı beklediğimiz oranda mücadele yandaşlığı yapamıyoruz." dedi.

"GÜNAH VE AYIP OLDUĞU ANLATILMALI"

Üstün, kayıp kaçakla mücadeleye derneklerin ve kanaat önderlerinin mücadeleye dahil olmasını talep etti. İlaveten mabetlerde ve okullarda elektriğin bir bedelinin olduğunun anlatılması temennisinde bulundu.

Kayıp kaçaklar ile ilgili yapılandırmalara gittiklerini, dönem dönem kampanyalara yöneldiklerini vurguladı. Bu çerçevede 'Bereketi Bol Olsun' kampanyasını başlattıklarına temas eden Üstün, şunları bildirdi:

"Tarımda sulamaya ilgi var. Bölgede çiftçimiz, hasadını inşaallah yapacak ama ektiği
mısır ve pamuğu maksimum miktarda suluyor. Bundan evvel buğdayı ve arpası vardı, onlar sulandı ve hasat edildi. Burada çiftçimizin maliyetinin inmesi için kampanyayı başlattık. Kampanya ile elektrik kullanımı ve maliyeti konusunda çiftçiyi anladığımıza işaret etmeyi amaçladık. Kampanyayı devletin ilgili kurumları ile kurguladık. Bu kurumların görevlileri, elektrik bedelinin sulama bedeline yakınlaştırılması durumunda burada katılımın artacağı, çiftçinin kampanyadan daha çok yararlanacağını ifade ettiler. Biz de elektrik bedelinin yüzde 25'ini talep ettik. Kampanyadan yararlanarak elektrikten faydalanmanın mümkün olacağını beyan ettik.

"BORÇ ÖDEME KAMPANYASI SÜRÜYOR"

Kampanya devam ediyor, esasında 30 Haziran'da tamamlandı ama erişimde sorun yaşayan çiftçiler bu kampanyadan yararlanabilir. Kampanyaya katılımın yüzde 100 olması temennimiz. Bölgede elektrik kullanımının 30-35 senedir kaçak olmasından dolayı bu direncin kırılmasında sorunla karşı karşıyayız. Yine sulama, elektrikli pompajlı sulama maliyetli. Şu an çiftçiler böyle bir maliyeti ele almıyor. Onlar için bu maliyeti gider kalemine yazmak kolay olmuyor. Kampanyaya katılım belli bölgelerde öngörüleri aşıyor, mutlu ediyor. Ama kimi bölgelerde şaşırtıcı şekilde gerilerde. Ama ortalamaya vurduğumuzda kampanyaya ilgiden memnunuz. Katılımın artacağını öngörüyoruz. Elektrik bedelinde yüzde 75 indirim yapıyoruz, yüzde 25 talep ediyoruz. Böyle bir indirim yok. Türkiye'de hiçbir yatırımcı, hiçbir kesim bu bedelle elektrik kullanmıyor."

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (4)
Çekirdekçioğlu 5 yıl önce
Bu sorun, bu ülkenin kanayan yarası... Maalesef geçmiş hükumetler de, şimdiki hükumet de bu konuda gerekli tavrı sergileyemedi...
Ben elektriği kaçak kullananlara, kaçak kullanıma göz yumanlara ve bunun bedelini bizlerden tahsil edenlere hakkımı helal etmiyorum. Elim iki cihanda da onların yakasındadır.
borr 5 yıl önce
Bi de trafik cezası var nigdenin tam eğlencelik. Parka ceza yapıyor adam arka sokaklardaki yanlış parkmia, radar var ki hiç affetmez öyle sabit olanın yanında gezici radarları var cook tehlikeli ya memlekette şoförler. Anadolunin kaderi bu . eşek gibi oduyoruz. Akpnin üretimi olmayınca vergiye cezayla ekonomi yapiyor.usandim su vergi ve cezalardan.yazık günah
kartal koyar 5 yıl önce
AKP olduğu müddetçe keriz TÜRKLER öder,onlarda bi batında 9 çocuk çıkarırlar onlarıda besler büyütüp terörist yaparlar,durmak yok devam
borluuu 5 yıl önce
sayın trafik polislerı hanı burada en ufak bır hatayı affetmıyorsunuzya o kadar cesaretınız varsa aynı muameleyı doğudada yapsanıza yapazsınız dımı ama burada sizlere şunu söyleyeyım siz bu adaletı sağlamadığınız sürece bu dunyada olmasada öbur tarafta bunların hesabı size tek tek sorulacak o zaman ne yı bahane edeceksınız.aynı şekılde tedaş mudurlerı ve çalışanlrı ıçınde gecerlı.
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@