banner689

Güneş enerjisinde 1,5 milyar dolarlık ilk ihale Karapınar'a

Niğde'nin Güneş Enerjisi Endüstri Bölgesi vardı... Bizden sonra başlayan Karapınar 1,5 milyar dolarlık yatırımı kaptı.

Güneş enerjisinde 1,5 milyar dolarlık ilk ihale Karapınar'a

banner780

Niğde'nin Bor ilçesinde  Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı,  Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girmişti.   Bu kararla, Bor Enerji İhtitas Endüstri Bölgesi olmuştu. 

Ancak; o zamandan bu güne kadar bu konuda bir arpa boyu yol gidilmedi. Niğde siyaseti, Niğde ticaret şebekesinin ve Üniversite çevresinin ne tür basit tartışmalar yaptığını ve bu konunun neden bu hale geldiğini net biliyoruz. Niğde'de durum böyle olunca da Niğde'den sonra bu işlere soyunan Karapınar öne geçti ve 1,5 milyar dolarlık yatırımı kaptı.  İş bilenin, kılıç kuşananındır.

Fazla söze de gerek yok dün çıkan  haber aşağıda... İlgili haberler ise en aşağıda. Yorum Selim GÖKEL

******

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) taslağından derlenen bilgilere göre, yenilenebilir enerjide Türkiye'yi hem üretim hem de Ar-Ge merkezi haline getirmek için yeni adımlar atılacak.

YEKA kapsamında yapılacak yenilenebilir enerji projeleri 5'inci bölge yatırım teşviklerinden faydalanırken, projelerde teknoloji transferi ve üretimde yerlilik oranı en yüksek olan şirketlere öncelik verilebilecek.

Bu kapsamda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın bu hafta içinde açıkladığı ilk yenilenebilir enerji ihalesine daha önce YEKA alanı ilan edilen Konya-Karapınar için çıkılacak.

Söz konusu bölgedeki yatırıma ilk etapta bin 500 megavat bağlantı izni verilmesi planlanırken, ilk ihalenin bin megavat için açılması öngörülüyor. Bu projenin ilk etapta üretim tesisi, iletim hatları ve diğer yan harcamalarla beraber toplam 1,5 milyar doların üzerinde bir yatırım miktarına ulaşacağı hesaplanıyor.

Böylece, kalan 500 megavatlık kapasite için de başka bir ihale gerçekleştirilebilecek.

Aralık'ta arazi teslimi

İhaleye ilişkin duyuru ve yönetmeliğin bu ay yatırımcılara duyurulması, ihalenin ise kasımda yapılması planlanıyor. Bu takvime göre, ihaleye çıkılan bölgede arazi, aralık ayında yatırımcıya teslim edilecek.

İhale, belirlenen tavan fiyat üzerinde açık eksiltme usulüyle yarışma şeklinde düzenlenecek.

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi yatırımı olacak bu projede ise silisyum teknolojisinin kullanılması hedefleniyor.

Aynı zamanda, söz konusu ihaleyle iki Çinli, bir de ABD'li firmanın yakından ilgilendiği belirtiliyor.

Bakan Albayrak da açıklanması planlanan ihalelere yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisi olduğunu dile getirmiş, söz konusu projelerin milyar dolarlık yatırımlar olacağına dikkati çekmişti.

Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde Yer Alacak Yatırımcılara Yapılacak Yer Tahsisine İlişkin İşbirliği Protokolü” gereğince, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan edilmişti.

Silisyum teknolojisi nedir?

Silisyum, güneş modüllerinin üretiminde kullanılan fotovoltaik hücrelerin ana malzemesi olarak biliniyor. Oksijenden sonra dünya üzerindeki en yaygın element olarak bilinen silisyumun fotovoltaik bir hücrenin yapımında kullanılması için saf halde bulunması gerekiyor.

Türkiye'deki yeni güneş projelerinde ise kristal tabanda silisyum modelinin kullanılması düşünülüyor. Bu teknoloji ile kristal silisyum gözeleri bir araya gelerek bir modül oluşturuyor. Bu teknoloji güneş enerjisi projelerinde yüzde 13 ile 16 arasında verimlilik sağlıyor.

Türkiye'nin güneş enerjisinde mevcut kurulu gücü ise Temmuz sonu itibarıyla lisanssız olarak 600 megavat seviyesinde bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER AŞAĞIDA


Kaynak: Selim GÖKEL
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş - 2 yıl önce
Sayın vekillerimizin çinlilerin yatırım projesinin niğdeye gelmemesi gibi kavaklıoğlu enerji ihtisas projeside fos çıktı
Avatar
okur - 2 yıl önce
işte böyle haberleri yaptınız mı fetocu oluyorsunuz
Avatar
yazık - 2 yıl önce
yazık bu memlekete yazık
Avatar
Afferin - 2 yıl önce
Hahhh. Afferin sizeee,hahhh ,ohhh ,afferin ...hıhhhh