Doğan; Kamu Görevlilerinin Gelir Vergisi Mağduriyeti Giderilmeli

Niğde Sağlık Sen Şube Başkanı Ebuzer Doğan, 2018 yılı Ekim ayı enflasyon verisinin yüzde 2,67 olarak gerçekleşmesi sonucunda 2018 yılı ikinci altı aylık döneminin ilk dört ayında yüzde 12,26 seviyesinde bir enflasyon verisi oluşurken, 2018 Ocak-Ekim dönemi enflasyonu yüzde 22,56’ya, yıllık enflasyon ise yüzde 25,24’e yükselmiş oldu.

Doğan; Kamu Görevlilerinin Gelir Vergisi Mağduriyeti Giderilmeli

banner830
Niğde Sağlık Sen Şube Başkanı Ebuzer Doğan, 2018 yılı Ekim ayı enflasyon verisinin yüzde 2,67 olarak gerçekleşmesi sonucunda 2018 yılı ikinci altı aylık döneminin ilk dört ayında yüzde 12,26 seviyesinde bir enflasyon verisi oluşurken, 2018 Ocak-Ekim dönemi enflasyonu yüzde 22,56’ya, yıllık enflasyon ise yüzde 25,24’e yükselmiş oldu.

Doğan, “Biri diğerini gerçekleştiren iki hedef, emek kesimini güçlendirmek ve enflasyonu düşürmek. 2018 yıllık enflasyon verisinin kesinleşmesi için kalan iki aylık süreye rağmen ortaya çıkan tablo, Yeni Ekonomik Program’da ortaya konan 2018 yıl sonu enflasyon hedefinin üzerinde bir sonucun, ihtimal olmaktan çıkıp kesinleşme noktasına ulaştığını işaret etmektedir. Enflasyonla mücadele kapsamında Yeni Ekonomik Program’da ortaya konan irade ile “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” başlığıyla hayata geçirilen soyut uygulamaların enflasyonda aşağı yönlü hareketlilik üreteceğine ilişkin umutları korumanın, enflasyonla mücadelede en önemli eşiklerden biri olduğuna inanıyoruz. Bu itibarla, enflasyonun yüksek seyretmesine bağlı olarak yaşanan mağduriyetleri ve buna dayalı memnuniyetsizlikleri gidermek, “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” kapsamında değerlendirilmesi gereken sürekli eylemler arasında kabul edilmelidir” dedi.

Niğde Sağlık Sen Şube Başkanı Doğan Siyasi irade ve ekonomi yönetimi, enflasyonla mücadele kararlılığı ile toplumsal kesimleri enflasyona karşı koruma sorumluluğunu birlikte ele almalı, aile bütçelerinin gider tarafındaki yükselmeyi engellemeye dönük fiyat artışlarını frenleme çabalarının yanında aile bütçelerinin gelir tarafındaki tutarları yükseltme amacıyla maaş ve ücret artışları için gaza basma hamlelerini de hayata geçirmelidir. 2018 Eylül ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında deklare ettiğimiz “Enflasyon farkı için yıl sonu beklenmemeli” çağrımız doğrultusunda işlem yapılmasının ne kadar elzem olduğu, Ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yeni Ekonomik Program ile 2019 Merkezi Yönetim Bütçe Teklifi birlikte değerlendirildiğinde, tek haneli enflasyon hedefinin gerçekleşme ihtimalinin 2020 olarak belirlendiği gerçeğine rağmen 2019 bütçesinde maaş ve ücretlilerin yararlanacağı birçok mali ve sosyal hakta ya hiç artış yapılmadığı ya da 2018 ve 2019 yılları enflasyon verileri toplamının oldukça altında bir artışla yetinildiği de görülmektedir” diye konuştu.

Doğan; “Kamu görevlileri dâhil olmak üzere, ücretlilerin enflasyona ezdirilmemesi sorumluluğunun/vaadinin, sadece maaşları değil, göreve/kadroya bağlı olarak yararlanılan diğer mali ve sosyal hakları da kapsadığı kabul edilmelidir. Enflasyon mağduriyetini gidermenin yolu adaletli tazminden geçer. 2018 yılı genelinde ve özellikle de yılın ikinci altı aylık döneminde enflasyonun, maaş ve ücret geliriyle hayatlarını idame ettiren kesim üzerinde oluşturduğu baskı ve yaşattığı mağduriyet, yıl sonu itibarıyla yapılacak enflasyon farkı hesabı ve 2019 yılı Ocak ayında bu farkın maaşlara yansıtılması suretiyle giderilebilecek düzeyi aşmıştır. Yılın ilk altı aylık dönemi için Nisan-Haziran döneminde, ikinci altı aylık döneminde ise Ekim-Aralık döneminde maaşların enflasyon altında kaldığı/kalacağı kesinleşmiştir. Bir başka ifadeyle, Ocak ayında maaşı 100 birim olan bir kamu görevlisinin maaşı Nisan-Haziran döneminde 91-99 düzeyine, Eylül-Ekim aylarında 78-83 seviyesine kadar gerilemiştir. Somut olarak, anılan aylarda kamu görevlilerinin hem maaşlarında/gelirlerinde/satın alma güçlerinde hatırı sayılır oranda bir azalma/kayıp meydana gelmiştir.

Elbette 2018 Temmuz ayında enflasyon farkı maaşlara yansıtılmış ve şüphesiz ki 2019 Ocak ayı itibarıyla da 2018 yılı ikinci altı aylık dönemdeki enflasyon farkı maaşlara yansıtılacaktır. Fakat bu durum sadece enflasyon kaynaklı kaybın sonraki altı aylık dönemin başlangıcı itibarıyla devamını engellemeye dönük bir hamle olacak, geçmiş dönem kayıplarını telafi ve tazmin edecek bir sonuç üretmeyecektir. Bu nedenle, hedeflenen enflasyon ile gerçekleşen enflasyon arasındaki dört katı aşan farklılık nedeniyle kamu görevlileri başta olmak üzere, ücretlilerinin enflasyon kaynaklı mağduriyetlerinin geçmişe etkili olacak şekilde tazminini sağlayacak bir uygulama, kamu görevlileri için haklı talep, siyasi irade açısından ise hakkı teslim sorumluluğudur. Bu bakış açısıyla, kamu görevlilerinin maş ve ücretlerinde yapılan artışın enflasyonun altında kaldığı aylardaki gelir kaybının/maaşlardaki reel ücret azalışının hesaplanarak, 2018 yılı enflasyon tazminatı olarak 2019 Ocak ayı maaşlarıyla birlikte ödenmesini sağlayacak bir yaklaşım hayata geçirilmelidir.

Enflasyon farkıyla geleceğe etkili sonuçlar üretilmesi noktasında ortaya konan sorumluluk alma iradesinin/yönteminin enflasyon tazmini uygulamasıyla geçmişe etkili olarak da uygulanması gerekmektedir. Aksi hâlde, enflasyona karşı koruma sorumluluğu, zamanın bütününde gerçekleştirilen bir eylem olarak değil, anlık gerçekleştirilen bir refleks olarak anılacaktır.

Kamu görevlilerinin mahkûm edildiği artan vergi yükü-azalan maaşı garabeti sona ermeli.
Diğer taraftan, enflasyon oranlarının yüksek seyri ile ortaya çıkan sonuçlardan biri de hiç kuşkusuz “yeniden değerleme oranı” tespitinde kendisini gösterecektir. Enflasyon farkı kaynaklı artışlarla maaş bordrosundaki tutarları yükselen (gerçekte reel gelir kaybı yaşayan) kamu görevlilerinin gelir vergisi tutarları da buna bağlı olarak artmakta, bir yönüyle vergi yükü artarken maaşları/net gelirleri azalmaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri ise, devletin tarafından sunulan ve mal ve hizmetlere yeniden değerleme oranı kadar artış yapılırken, gelir vergisinin hesaplanmasına esas matrah tutarlarında yeniden değerleme oranından daha düşük düzeyde artış yapılmasıdır. Buna bağlı olarak, kamu görevlileri yılın çok daha erken aylarından itibaren yüzde 20-27 oranında gelir vergisi ödemek durumunda kalmaktadır.

2018 yılı enflasyon verisinin yüksek seyretmesine bağlı olarak yeniden değerleme oranı da yüksek çıkacağı kesindir. Buna rağmen matrahlarda, yeniden değerleme oranından daha düşük oranda artış yapılmaması hâlinde, 2019 yılında kamu görevlileri çok daha erken aylarda yükse orandan gelir vergisi ödemek durumunda kalacaktır. Bu çerçevede, 2019 yılı gelir vergisi matrahlarının da geçmiş yıllarda bu yönde yapılan hataları da telafi edecek şekilde belirlenmesi ve bu sayede kamu görevlilerinin gelir vergisi mağduriyetinin de giderilmesi gerekmektedir” dedi.
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sağlık Çalışanı - 9 ay önce
Ubizittin bey sadece gelir vergisi mi?3600 ek gösterge ne oldu?Enflasyon farkları?Siz sarı sendikacılar sendikacı olduğunuzu söylemeyin.Siz iktidar şak şakcıları,koltul sevdalıları,siz fetö yatakcıları(15 temmuzdan sonra sendika yönetiminizden kaç fetöcü ihraç oldu) sizden sağlık çalışanı sendikacılık beklemiyor bunu böyle bilin.
Avatar
memur - 9 ay önce
bu başkan geldide hiç olmazsa sendika fetocuklardan kurtuldu.eskilerin Allah belasını versın
Avatar
Takdir ediyorum. - 9 ay önce
Ben arkadaşı takdir ediyorum. Insanlar izliyorum ekibinde yanında olmak için yarışıyor lar. Hastaneye girdiğinde sanki vekil gelmiş gibi insanlar selamlasmak için sıraya giriyor.rol mu yapiyor bilemem ama samimi ve selam verip dokunmadigi insan yok.rol bile yapıyorsa takdir ve tebrik ediyorum
Avatar
@saglikcalisani - 9 ay önce
Adam memurun bir sorununu dile getiren bir açıklama yapmış. Sen de gelmişsin burada yok taktı kürekti sallamışşın. Bugün için sağlıksenle ilgili söyleyebileceğin olumsuz, kötüleyici hiçbir şey olmadığı sadece eskiden bahsetmeden belli. Dünü dünde bırak, bugüne bak ve yarını gör sevgili sektördaşım.
Avatar
SAĞLIK PERSONELİ - 9 ay önce
Olsun. sağlık personelinin durumunu en iyi bilebilecek gerçek sağlık personeli bir şube başkanımız varya. sizin başkanın mesleği ne ki.
Misafir Avatar
mehmet - 9 ay önce @SAĞLIK PERSONELİ
sen kimsin hangi başkanı soruyon birde başkanının mesleği ne bi araştır
Avatar
Gerçek şu ki - 9 ay önce
Türkiye 'de sendikacılık yarim yapılıyor. Ama şu bi gerçek ki Niğde yi geçtim Tüm Türkiye 'de işini bu kadar önemseyen hakkını veren ve içten sevilen birini daha görmedim.
Avatar
Bor devlet - 9 ay önce
Bor devlet hastanesinde bir yıldır personel döner sermaye alamıyor,öğrencilere bile parayla yemek verilmeye başlandı.afedersiniz tuvaletlerde peçete yok , battı hastane battı
Maaşlar derseniz kuşa döndü , ne olacak bu işin sonu bilmiyorum
Misafir Avatar
sağlıkçı - 8 ay önce @Bor devlet
Siz sendika ayaklarını bırakın nereye kim müdür olsun kim amir olsun onu düşünün tabi sana göre ne ebuzer bey profesyonel sendika ayağına al 10.000 lirayı iş yok güç yok yanına da müdürleri al gez toz ye iç hakkım size haram olsun diyeceğim ama sizin tek derdiniz para makam
Avatar
Takdir - 9 ay önce
Takdir ederken birde sor bakalım Senin Başkanın Zaman Gazetesi aboneliği yapmış mı yapmamışmı