Bor İlçesinde trilyonluk tesis çürümeye terkedildi

Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Meslek Yüksek Okulu’nun dericilik atölyesinin ilgili bölüme kontenjan talebi olmaması nedeniyle atıl vaziyette bekletildiğini açıkladı.

Bor İlçesinde trilyonluk tesis çürümeye terkedildi

banner785

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sözlü soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Meslek Yüksek Okulu’nun dericilik atölyesinin ilgili bölüme kontenjan talebi olmaması nedeniyle atıl vaziyette bekletildiğini açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, birkaç yıl öncesine kadar öğrenci doluluk oranı yüzde 90’ı bulan ancak 3 yıldır atıl vaziyette bekletilen Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Halil Zöhre Ataman Meslek Yüksek Okulu Deri Teknolojileri Programı Uygulama Atölyesi’nin durumunu Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından sözlü olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, trilyonluk tesisin yok olmaması için bir çalışma yapılıp yapılmadığının yanıtlanmasını istedi. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusunu Meclis kürsüsünden sözlü olarak yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hâlihazırda tekstil, giyim, ayakkabı ve deri bölümü, deri teknolojisi programına öğrenci alımının yapılmadığını açıkladı. 

Bakan Yılmaz, uygulama atölyesinde dönem kaybetmiş ya da aftan yararlanarak yeniden ilgili programa kayıt yaptırmış öğrencilerin uygulama derslerinin yapıldığını, bununla birlikte yine uygulama atölyesinde meslek yüksekokulunun tasarım ve geleneksel el sanatları bölümlerinde okutulan deri ve dericilikle ilgili seçmeli derslerin uygulamalarının yapıldığını belirterek, “Ayrıca atölyede mevcut makinelerden deri yumuşatma ve pres makineleriyle zaman zaman üniversitenin döner sermayesi kanalıyla çevredeki küçük esnafların deri işleme işlemleri yapılmıştır” dedi.

ÖĞRENCİ DOLULUK ORANI YÜZDE 90’DAN YÜZDE 10’A DÜŞTÜ 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 1996 yılında kurulan mevcut atölyenin teknolojik olarak güncelliğini kaybetmesi nedeniyle kiralama teklif bedelleri son derece düşük olduğundan genel olarak kiraya verilmediğini, 2009-2010 eğitim öğretim yılına kadar dericilik ve deri konfeksiyon programları öğrenci doluluk oranı yüzde 90’ın üzerindeyken bu yıldan itibaren her iki programın “deri teknolojisi” olarak tek bir program altında birleştirildiği, öğrenci doluluk oranının yüzde 10’un altına düştüğünü bildirdi.

ÖĞRENCİ YOK, TESİS ÇÜRÜYOR

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 2010-2011 eğitim öğretim yılında 2 öğrencinin kayıt olması nedeniyle 2011-2012 yılında Yükseköğretim Kurulu tarafından kontenjan verilmediği, üniversitenin mevcut programını ve dericilik atölyesini aktif tutmak amacıyla 2012-2013 eğitim öğretim yılında 30 öğrencinin teklif ettiği ancak 2012-2013 eğitim öğretim yılında deri teknolojisi programına ÖSYM tarafından 4 öğrencinin yerleştirildiği ve 4 öğrencinin kayıt yaptırdığı, 2013-2014 eğitim öğretim yılında ise 30 öğrenci kontenjanı verildiği, tercih eden ve yerleşen öğrenci olmadığı, bu nedenle de 2014-2015 eğitim öğretim yılı içinde de kontenjan talebinin olmadığını açıkladı.

GÜRER: “TESİSİN GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLMASI KABUL EDİLEMEZ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise konuyla ilgili açıklamasında, Bor Halil Zöhre Ataman Meslek Yüksek Okulu’nun ilgili bilirime bağlı dericilik atölyesinin trilyonluk bir tesis olduğunu belirterek, “Dericilikle ilgili bölüme öğrenci kontenjanı talebinde bulunulmadığı anlaşılmaktadır. 2010 yılına kadar yüzde 90 olan öğrenci doluluk oranının, o yıldan itibaren yüzde 10’lara kadar düşmesi ve sonraki yıllarda bu bölümün tercih edilmemesinin nedenleri araştırılmalıdır. Bunun yanında tesisin gerekirse, içindeki makine ve ekipmanların yenilenerek kullanışlı hale getirilip farklı amaçlarla hizmet vermesi sağlanmalıdır. Öğrenci alımı yok diye trilyonlarca lira harcanarak kurulan tesisin göz göre göre yok olması kabul edilemez” dedi. 

​ 


Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ejder pamir - 1 yıl önce
Evet evet Türkiye uçuyor pisliğe doğru uçuyor kalkinoyprrr.
Avatar
Küskün - 1 yıl önce
Avrupa bizi çekemiyor , tesislerimizi batırıyor böyle.ask olsun Avrupa
Hiçç yakışmıyor sana