Arıkan: Kahvehaneler zor durumda iş yapamıyoruz.

Bor Kahveciler Odası Başkanı ve Bor’da faaliyet gösteren Arıkan Çay Ve Oyun Salonu sahibi Şaban Arıkan, korona virüs salgını sonrası yaşadıkları sıkıntılara çözüm beklediklerini dile getirdi.

EKONOMİ 16.08.2020, 18:14 tiyo
190
Arıkan: Kahvehaneler zor durumda iş yapamıyoruz.
banner830

KAHVEHANELER SESSİZ, İŞLETME SAHİPLERİ DERTLİ, ÇALIŞANLARI ENDİŞELİ…

Coronavirüs salgını sebebiyle geçici bir süreliğine kapatılan kahvehaneler 1 Haziran 2020 itibariyle açıldı.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni normalleşme sürecinin ardından Niğde Bor’da da kahvehaneler kapılarını açtı.

Bor’da 90 gün sonra kapılarını açan çay ocağı, kahvehaneler ve oyun salonları O ilk müşterilerini kabul etmeye başladı. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyan müşteriler aylar sonra çaylarını içtikleri için mutlu olduklarını belirtti. Ancak oyun oynanmadığını öğrenen birçok müşteri çayını içip evinin yolunu tuttu.

KAHVEHANELER ZOR DURUMDA İŞ YAPAMIYORUZ.

Bor Kahveciler Odası Başkanı ve Bor’da faaliyet gösteren Arıkan Çay Ve Oyun Salonu sahibi Şaban Arıkan, korona virüs salgını sonrası yaşadıkları sıkıntılara çözüm beklediklerini dile getirdi.

Arıkan;”Korona virüs salgını sonrası açılan kahvehaneler zor günler yaşıyor. “Okey ve kağıt oyunları yasak olunca müşterilerimiz kapıdan bile içeri girmiyor diyerek ekonomik olarak zor durumdayız.

Kahvehane, Kıraathane, çay bahçesi ve çay ocağı işletme sahipleri pandemi sürecinden olumsuz etkilendi. İşletme sahipleri yaklaşık 3 ay kapalı kalan kahvehane ve çay ocaklarının yeniden açılmaya başlamasının ardından ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini belirterek başta Sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletten yardım bekliyor.”

ZOR DURUMDAYIZ

Bor Kahveciler Odası Başkanı ve aynı zamanda Çay Ocağı Oyun Salonu sahibi Şaban Arıkan,  gerek korona virüs salgını döneminde gerekse salgın sonrası yaşadığı sıkıntıları paylaştı.

Şaban Arıkan, “Salgın sürecinde yaklaşık üç ay kapalı kaldıklarını ve bu zaman süresince ekonomik olarak çok zor durumda kaldıklarını yeniden ayağa kalkmak için devletin yardımını bekliyoruz.”

Kahvehane işletmecisi olarak kiramızı, vergilerimizi ve borçlarımızı ödemede sıkıntı içinde olduklarını ve maddi anlamda yardım beklediklerini” ifade eden Arıkan “Devletimiz biz kahvehane kıraathane esnafının sesini lütfen duysun ve gerekli desteği versin” şeklinde konuştu.

KİRALARI ÖDEYEMEDİK

Şaban Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü, “Pandemi sürecinde kiramızı dahi ödeyemedik ve eşten dosttan borç alarak ödedik. Ekonomik sorunlarımız had safhada, ben dahil birçok kahvehane sahibi arkadaşımız esnaf kredisine başvurdu, fakat bizlere çıkmadı. Bunun nedenini de bilmiyorum. Öyle ki birçok kahvehane sahibi arkadaşımız kendi imkanları ile dezenfekte yaptırıp işletmesini yeniden açtı. Şimdi tek isteğimiz biran önce gerek taş ve gerekse kağıt oyunların açılmasını istiyoruz. Biz yeniden eski günlerimize dönmek için devletimiz ve yöneticilerden destek ve yardım istiyoruz” dedi.

ELEMAN ÇIKARDIK

“Korona virüs salgını öncesi kendi yağımızla kavruluyorduk” diyen Şaban Arıkan, “Bizler yanımızda eleman çalıştırıyorduk ve onlarda bizim sayemizde evlerine ekmek götürüyordu. Salgın sonrası kahvehanelerimiz kapanınca mecburen bizde eleman çıkarmak zorunda kaldık. Şimdi bu arkadaşlarımıza yeniden iş vermek ve evlerine ekmek götürmelerini sağlamak için mutlaka çeşitli oyunların yeniden başlamasına izin verilmesini bekliyoruz. Bu konuda gerekli adımların atılıp biran önce bu sorunların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

MÜŞTERİ GELMİYOR

“Kahvehaneler açılalı yaklaşık bir ay geçmiş olmasına karşın müşteri gelmiyor” diyen Şaban Arıkan, “Eskiden belli bir müşteri kitlemiz vardı. Salgın sonrası insanlar artık gelirken çok tereddüt ediyor ve korkuyorlar. Çayları bile kağıt bardakta isteyen oluyor ve cam bardak tercih etmiyorlar.

Şuna inansınlar bizler onların sağlığı için bütün tedbirlerimizi aldık ve gönül rahatlığı içinde gelip burada keyifli vakit geçirip günün stresini bir nebze olsun üzerlerinden atabilirler. Sürekli temizlik yapıp dezenfeksiyon işlemlerini yapıyoruz ve sürekli denetimden geçiyoruz. Onun için yeniden müşterilerimizin gelip bizlere destek vermelerini ve ekonomik olarak katkı vermelerini” istiyoruz şeklinde konuştu.

EVDE CANIMIZ SIKILIYOR, SİTRES ATACAK BAŞKA YERİMİZ YOK

Kahvehane ve Kıraathane müdavimleri ortak açıklamalarında yeniden açılan kahvehanelerin eski tadı kalmadığından yana dert yandı. Şunları söyledi, “Yaklaşık üç boyunca evde kaldığımızdan dolayı gidecek bir yer nerdeyse yoktu, canımız sıkılmıştı. Açılması çok iyi oldu. Ama oyun olmaması kötü oldu.

Kurallara uyuyoruz ve buraya oyun oynamaya, günün stresini ve sıkıntısını atmaya geliyoruz. Gelin görün ki oyun yasak! Çay içmeden kalkıp gidiyoruz. Burada ki arkadaşlarımla salgından önce sürekli hem oyun oynar hem de sohbet ederdik. Fakat şimdi durum değişti ve hiçbir arkadaşım gelmek istemiyor çünkü oyun oynama şansımız maalesef yok. Kağıt ve okey oynama durumumuz olmazsa gelmemizin bir anlamı yok.

Bizlerde sosyal mesafeye uyarak oyundan önce eldivenlerimizi giyer sonra oyunumuzu oynar oyun bitiminde eldivenlerimizi kurallara uygun olarak çıkarır çöpe atarız. Artık devletimizin bu konuda bir adam atmasını ve bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİ DEMLİK ÇAY BİLE SATAMIYORUZ

Bor Sebze Pazarında bulunan Arıkan Çay Ocağı ve  Oyun Salonu da bu salgın döneminden olumsuz etkilenen yerlerden birisi.

Kahvehanenin 20 yılı aşkın çaycısı olarak Şaban Arıkan, korana virüs salgını sonrası oldukça dertli. Arıkan, “Okey ve kayıt oyunları oynanmadığından dolayı müşterilerinin çok azaldığını ve kimsenin gelmek istemediğini, bunun da işlerini olumsuz yönde etkilediğini, kazancın az olması nedeniyle yanlarında işçi çalıştıramadıklarını” söyledi.

“Çay ve meşrubat satamıyoruz” diyen Arıkan, “Eskiden çay kazanında çayımızı demler müşterilerimize ikram ederdik, fakat şimdi günde en fazla iki demlik çay demliyor ve müşterilerimize ikram etmeye çalışıyoruz. Fakat iki demlik çay bile çoğu zaman kalıyor ve içen olmuyor. Hal böyle olunca ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşıyoruz.

Devletimizden bu konuda bir kolaylık sağlamasını ve artık normale dönmek istiyoruz. Eğer böyle giderse yakında bütün müşterilerimizi kaybedeceğiz ve bu da bizim hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek” diyerek dert yandı.

KAHVEHANE ESNAFI OYUNUN SERBEST OLMASINI İSTİYOR.

Kahvehane İşletmecileri “Günler sonra kahvehaneler açıldı, çok memnunuz. Kurallara uygun olarak iş yerimizi sabah 6:00’da açıyoruz, dezenfekte yapıyoruz. çayımızı demledik. Masalar arasında sosyal mesafe kuralına uyuyoruz. Giriş ve çay ocağının olduğu yerde kolonyamız da hazır.

Kahvehanelerin 22:00 olarak belirlenen kapanış saatinin ise yaz döneminde anlamsız olduğunu dile getiren kahvehane işletmecileri oyun oynanmasına izin verilmesini ve kapanış saatinin yaz dönemi de göz önüne alınarak uzatılmasını talep ettiler.

Uzun bir aradan sonra yeniden faaliyete başlayan kahvehaneler ve müşteriler kahvehane kültüründe oyunların olmazsa olmaz olduğunu çay satmayla kahvehanede çalışanın yevmiyesinin zor ödeneceğini, bu şekilde devam ederse çalışanların işine son vereceklerini ya da tekrar kapatacaklarını dile getirdiler.

Kahvehanelerimizde yetkililerin belirttiği hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Esnaflarımızca tüm önlemler alınmış ve alınmaya da devam edilmektedir.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün iş yerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimiz de okey, tavla, oyun kâğıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Artık İlk cag dönemini yaşıyoruz. Herkesin yaptığı yanına kar kalıyor iceri giren uc ay sonra dışarıda. Çünkü adalet bitmiş çok şükür elhamdülillah hamdolsun. Bademler.
Türkiye nin tarımı bitmek üzere. Çünkü ABD istiyor Emir harfiyen uygulanıyor. Heyyyt Amerika karışma Turkiyenin Tarımına.
Niğde bu durumdayken lise 9 10 11. Sınıflarda yüzyüze eğitime geçilmesi isabetli olmuş. İşte bu, bu kararı alan insanların işini iyi yaptığını gösteriyor. Öğretmene ne kadar değer verdiğini gösteriyor. Bu insanlara madalya takıp plaket vermek ; bu insanları ödüllendirmek lazım.
Hemen Altyapı çalışmalarına Başlanır Herhalde Yatırım Kazanmak için ARSA Bile Ücretsiz Verilmeli Ulusal Basında REKLAM Yapılması gerekir.
28 şubat ta sen kaç yaşındaydında ahkam kesiyorsun çocuk
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:40
Güneş 07:01
Öğle 12:58
İkindi 16:11
Akşam 18:45
Yatsı 20:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 25 28
14. Getafe 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@