Arıkan: Kahvehaneler zor durumda iş yapamıyoruz.

Bor Kahveciler Odası Başkanı ve Bor’da faaliyet gösteren Arıkan Çay Ve Oyun Salonu sahibi Şaban Arıkan, korona virüs salgını sonrası yaşadıkları sıkıntılara çözüm beklediklerini dile getirdi.

EKONOMİ 16.08.2020, 18:14 tiyo
165
Arıkan: Kahvehaneler zor durumda iş yapamıyoruz.
banner830

KAHVEHANELER SESSİZ, İŞLETME SAHİPLERİ DERTLİ, ÇALIŞANLARI ENDİŞELİ…

Coronavirüs salgını sebebiyle geçici bir süreliğine kapatılan kahvehaneler 1 Haziran 2020 itibariyle açıldı.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni normalleşme sürecinin ardından Niğde Bor’da da kahvehaneler kapılarını açtı.

Bor’da 90 gün sonra kapılarını açan çay ocağı, kahvehaneler ve oyun salonları O ilk müşterilerini kabul etmeye başladı. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyan müşteriler aylar sonra çaylarını içtikleri için mutlu olduklarını belirtti. Ancak oyun oynanmadığını öğrenen birçok müşteri çayını içip evinin yolunu tuttu.

KAHVEHANELER ZOR DURUMDA İŞ YAPAMIYORUZ.

Bor Kahveciler Odası Başkanı ve Bor’da faaliyet gösteren Arıkan Çay Ve Oyun Salonu sahibi Şaban Arıkan, korona virüs salgını sonrası yaşadıkları sıkıntılara çözüm beklediklerini dile getirdi.

Arıkan;”Korona virüs salgını sonrası açılan kahvehaneler zor günler yaşıyor. “Okey ve kağıt oyunları yasak olunca müşterilerimiz kapıdan bile içeri girmiyor diyerek ekonomik olarak zor durumdayız.

Kahvehane, Kıraathane, çay bahçesi ve çay ocağı işletme sahipleri pandemi sürecinden olumsuz etkilendi. İşletme sahipleri yaklaşık 3 ay kapalı kalan kahvehane ve çay ocaklarının yeniden açılmaya başlamasının ardından ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini belirterek başta Sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletten yardım bekliyor.”

ZOR DURUMDAYIZ

Bor Kahveciler Odası Başkanı ve aynı zamanda Çay Ocağı Oyun Salonu sahibi Şaban Arıkan,  gerek korona virüs salgını döneminde gerekse salgın sonrası yaşadığı sıkıntıları paylaştı.

Şaban Arıkan, “Salgın sürecinde yaklaşık üç ay kapalı kaldıklarını ve bu zaman süresince ekonomik olarak çok zor durumda kaldıklarını yeniden ayağa kalkmak için devletin yardımını bekliyoruz.”

Kahvehane işletmecisi olarak kiramızı, vergilerimizi ve borçlarımızı ödemede sıkıntı içinde olduklarını ve maddi anlamda yardım beklediklerini” ifade eden Arıkan “Devletimiz biz kahvehane kıraathane esnafının sesini lütfen duysun ve gerekli desteği versin” şeklinde konuştu.

KİRALARI ÖDEYEMEDİK

Şaban Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü, “Pandemi sürecinde kiramızı dahi ödeyemedik ve eşten dosttan borç alarak ödedik. Ekonomik sorunlarımız had safhada, ben dahil birçok kahvehane sahibi arkadaşımız esnaf kredisine başvurdu, fakat bizlere çıkmadı. Bunun nedenini de bilmiyorum. Öyle ki birçok kahvehane sahibi arkadaşımız kendi imkanları ile dezenfekte yaptırıp işletmesini yeniden açtı. Şimdi tek isteğimiz biran önce gerek taş ve gerekse kağıt oyunların açılmasını istiyoruz. Biz yeniden eski günlerimize dönmek için devletimiz ve yöneticilerden destek ve yardım istiyoruz” dedi.

ELEMAN ÇIKARDIK

“Korona virüs salgını öncesi kendi yağımızla kavruluyorduk” diyen Şaban Arıkan, “Bizler yanımızda eleman çalıştırıyorduk ve onlarda bizim sayemizde evlerine ekmek götürüyordu. Salgın sonrası kahvehanelerimiz kapanınca mecburen bizde eleman çıkarmak zorunda kaldık. Şimdi bu arkadaşlarımıza yeniden iş vermek ve evlerine ekmek götürmelerini sağlamak için mutlaka çeşitli oyunların yeniden başlamasına izin verilmesini bekliyoruz. Bu konuda gerekli adımların atılıp biran önce bu sorunların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

MÜŞTERİ GELMİYOR

“Kahvehaneler açılalı yaklaşık bir ay geçmiş olmasına karşın müşteri gelmiyor” diyen Şaban Arıkan, “Eskiden belli bir müşteri kitlemiz vardı. Salgın sonrası insanlar artık gelirken çok tereddüt ediyor ve korkuyorlar. Çayları bile kağıt bardakta isteyen oluyor ve cam bardak tercih etmiyorlar.

Şuna inansınlar bizler onların sağlığı için bütün tedbirlerimizi aldık ve gönül rahatlığı içinde gelip burada keyifli vakit geçirip günün stresini bir nebze olsun üzerlerinden atabilirler. Sürekli temizlik yapıp dezenfeksiyon işlemlerini yapıyoruz ve sürekli denetimden geçiyoruz. Onun için yeniden müşterilerimizin gelip bizlere destek vermelerini ve ekonomik olarak katkı vermelerini” istiyoruz şeklinde konuştu.

EVDE CANIMIZ SIKILIYOR, SİTRES ATACAK BAŞKA YERİMİZ YOK

Kahvehane ve Kıraathane müdavimleri ortak açıklamalarında yeniden açılan kahvehanelerin eski tadı kalmadığından yana dert yandı. Şunları söyledi, “Yaklaşık üç boyunca evde kaldığımızdan dolayı gidecek bir yer nerdeyse yoktu, canımız sıkılmıştı. Açılması çok iyi oldu. Ama oyun olmaması kötü oldu.

Kurallara uyuyoruz ve buraya oyun oynamaya, günün stresini ve sıkıntısını atmaya geliyoruz. Gelin görün ki oyun yasak! Çay içmeden kalkıp gidiyoruz. Burada ki arkadaşlarımla salgından önce sürekli hem oyun oynar hem de sohbet ederdik. Fakat şimdi durum değişti ve hiçbir arkadaşım gelmek istemiyor çünkü oyun oynama şansımız maalesef yok. Kağıt ve okey oynama durumumuz olmazsa gelmemizin bir anlamı yok.

Bizlerde sosyal mesafeye uyarak oyundan önce eldivenlerimizi giyer sonra oyunumuzu oynar oyun bitiminde eldivenlerimizi kurallara uygun olarak çıkarır çöpe atarız. Artık devletimizin bu konuda bir adam atmasını ve bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİ DEMLİK ÇAY BİLE SATAMIYORUZ

Bor Sebze Pazarında bulunan Arıkan Çay Ocağı ve  Oyun Salonu da bu salgın döneminden olumsuz etkilenen yerlerden birisi.

Kahvehanenin 20 yılı aşkın çaycısı olarak Şaban Arıkan, korana virüs salgını sonrası oldukça dertli. Arıkan, “Okey ve kayıt oyunları oynanmadığından dolayı müşterilerinin çok azaldığını ve kimsenin gelmek istemediğini, bunun da işlerini olumsuz yönde etkilediğini, kazancın az olması nedeniyle yanlarında işçi çalıştıramadıklarını” söyledi.

“Çay ve meşrubat satamıyoruz” diyen Arıkan, “Eskiden çay kazanında çayımızı demler müşterilerimize ikram ederdik, fakat şimdi günde en fazla iki demlik çay demliyor ve müşterilerimize ikram etmeye çalışıyoruz. Fakat iki demlik çay bile çoğu zaman kalıyor ve içen olmuyor. Hal böyle olunca ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşıyoruz.

Devletimizden bu konuda bir kolaylık sağlamasını ve artık normale dönmek istiyoruz. Eğer böyle giderse yakında bütün müşterilerimizi kaybedeceğiz ve bu da bizim hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek” diyerek dert yandı.

KAHVEHANE ESNAFI OYUNUN SERBEST OLMASINI İSTİYOR.

Kahvehane İşletmecileri “Günler sonra kahvehaneler açıldı, çok memnunuz. Kurallara uygun olarak iş yerimizi sabah 6:00’da açıyoruz, dezenfekte yapıyoruz. çayımızı demledik. Masalar arasında sosyal mesafe kuralına uyuyoruz. Giriş ve çay ocağının olduğu yerde kolonyamız da hazır.

Kahvehanelerin 22:00 olarak belirlenen kapanış saatinin ise yaz döneminde anlamsız olduğunu dile getiren kahvehane işletmecileri oyun oynanmasına izin verilmesini ve kapanış saatinin yaz dönemi de göz önüne alınarak uzatılmasını talep ettiler.

Uzun bir aradan sonra yeniden faaliyete başlayan kahvehaneler ve müşteriler kahvehane kültüründe oyunların olmazsa olmaz olduğunu çay satmayla kahvehanede çalışanın yevmiyesinin zor ödeneceğini, bu şekilde devam ederse çalışanların işine son vereceklerini ya da tekrar kapatacaklarını dile getirdiler.

Kahvehanelerimizde yetkililerin belirttiği hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Esnaflarımızca tüm önlemler alınmış ve alınmaya da devam edilmektedir.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün iş yerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimiz de okey, tavla, oyun kâğıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Kömürlü tren gibi gezen 1.7 dti Corsalar, 80 model Golfler var.
niğde devlet hastanesine test için gittim başka yere gönderdiler iki kişi için 500 lira verdim hani hastanede yapılıyordu
Müdür beyi Samsun sosyol güvenlik il müdürlüğünden tanıyorum kendisi düzgün ve kaliteli bir adamdır.
NE YAPIYORSUNUZ YAKİNEN TAKİP EDİYORSUNUZDA? KAÇ GÜNDÜR AŞAĞIKAYABAŞI MAHALLESİ BOR YOLUNDA NEFES ALAMIYORUZ... ÇÖZÜM...ÇÖZÜM NEDİR MÜDÜR.
Bir aksaray kadar olamadınız adamların 3 tane uydudan yayın yapan tv leri var niğdenin bir tane bile yok
-0°
parçalı az bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 06:03
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Trabzonspor 10 12
13. Göztepe 8 11
14. Malatyaspor 8 11
15. Sivasspor 8 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 9 17
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. Wolverhampton 9 14
10. Newcastle 10 14
11. M. United 8 13
12. Arsenal 9 13
13. Crystal Palace 10 13
14. Man City 8 12
15. Leeds United 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Athletic Bilbao 9 12
9. Valencia 10 12
10. Elche 8 12
11. Getafe 9 12
12. Real Betis 10 12
13. Barcelona 8 11
14. Osasuna 9 11
15. Deportivo Alaves 10 10
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Levante 10 8
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@