banner765
banner779

Altunbaş; Niğde OSB’de Yatırımcı KDV’den Muaf

Niğde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, sanayi yatırımlarının özendirilmesi, düzenli, dengeli bir kentleşmenin, dengeli bir yöresel kalkınmanın sağlanması gayesiyle oluşturulan bölgelerin girişimciler ve yatırımcılar için cazip hale getirilmesi amacı ile arsa ve işyeri teslimlerinin Katma Değer Vergisi’nden istisna edildiğini söyledi.

Altunbaş; Niğde OSB’de Yatırımcı KDV’den Muaf

banner794
 Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, sanayi yatırımlarının özendirilmesi, düzenli, dengeli bir kentleşmenin, dengeli bir yöresel kalkınmanın sağlanması gayesiyle oluşturulan bölgelerin girişimciler ve yatırımcılar için cazip hale getirilmesi amacı ile arsa ve işyeri teslimlerinin Katma Değer Vergisi’nden istisna edildiğini söyledi.


Altunbaş; “3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4 maddesi (k) bendi uyarınca Organize Sanayi Bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin kurulması amacıyla oluşturulan iktisadi işletmelerin (tüzel kişiliklerin) arsa ve işyeri teslimleri Katma Değer Vergisi’nden istisna edilmiştir. Söz konusu OSB’ler ile küçük sanayi sitelerinin arsa ve işyeri teslimleri dışındaki faaliyetleri dolayısıyla yaptıkları teslim ve hizmetler üzerinden Katma Değer Vergisi hesaplanacaktır. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4 maddesi (k) bendine 4369 Sayılı Kanun’un 60. maddesiyle eklenen bent ile uygulamaya konan yasal hükmün gerekçesinde konunun ekonomik ve sosyal boyutu ortaya konmuştur” dedi.RASTGELE DEĞİL, DOĞRU ALANA YATIRIMBu istisna ile OSB’lerin idari ve sosyal ayrıcalığının bir kez daha ortaya konduğunu dile getiren Altunbaş; “Kalkınma planları ve yıllık icra programları çerçevesinde oluşturulan Organize Sanayi Bölgeleri tarafından hazırlanan arsaların tesliminde (devir ve satışlar dahil) Katma Değer Vergisi’nden istisna olmasını sağlayan gerekçede, sanayi yatırımlarının özendirilmesi, düzenli, dengeli bir kentleşmenin ve dengeli bir yöresel kalkınmanın sağlanması gayesiyle oluşturulan bu bölgelerin girişimciler ve yatırımcılar için cazip hale getirilmesi amacı vurgulanmaktadır. Bu istisna ile 2023 hedeflerine ilerleyen OSB’lerin ve OSB’lerde yatırım yapan girişimcilerin genel uygulamadan ayrı tutularak desteklenmesi sağlanmıştır. OSB arsalarına sağlanan bu istisna ile OSB’lerin idari ve sosyal ayrıcalığı bir kez daha ortaya konmuştur. Bu uygulama ile yeni yatırımların rastgele bir yere değil, doğru bir alana, yatırım disiplini olan OSB’lere yapılması sağlanmakta, bu da ilk yatırım maliyetini oldukça düşürmektedir. Girişimcileri altyapısı hazır, teşvik ve destek oranları yüksek alanlara, yani OSB’lere yatırım yapmaya yöneltmektedir” diye konuştu.
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sayın altunbaş - 4 yıl önce
sayın altunbaş .hani ara ara toplanıyorsunuz ya patronlar olarak.organizedei işletme sahipleri olarak.orda ağız biliği yapıp işçiyi nasıl daha çok ezeriz.işçiye nasıl etsekde en düşük ücretle çalıştırsakın yollarını arayacağınıza.
o garibanlara 3 kuruş zam ypında ...fabrikalarda kalifiye işçi profili oluşsun.işe giren ertesi gün çıkış istemesin.
750-800 liraya o fabrikaların kahrını çektiriyorsunuz insanlara.
günahtır.
oturunda ortak b karar alın fazla değil. 50 tl zam yapın o gariban işçiyede.hem onların yüzü gülsün.hemde sizin.
Avatar
helal - 4 yıl önce @sayın altunbaş
çok doğru yazmışsın gardaşım helal sana. paranın içinde yüzerken kim anlar işçinin halinden derdinden. müslümanlık bu değil yöneticiler....
Avatar
doğruya doğru - 4 yıl önce @helal
organizedeki işletme yöneticileri bizim patronlar kulübü birbirleriyle paslaşıyorlar.falan fabrikadan falan işçiyle falan usta.ve yahut klimacı elektirikçi herneyse çıkış alsa birbirlerine pas atıyoelar.bak falan adamlar benim burdan çıktı senin oraya üracat ederlerse sakın alma.burunları sürtünsün vs.
koca koca adamlarsınız.bırakın garibin guruabbanın ekmeğiyle oynamayı.insanların hakkını verin .hak ettiğini verin.alın terinin karşılığını verin bu 800 lira değil.sizde çok iyi biliyorsunuz.
Avatar
Yüksan Dönmez - 4 yıl önce
sn. altunbaş eskiden beridir alışıktır öyle fıstıklı toplantılara... birko dan birisi....::)).
Avatar
haydi altunbaş - 4 yıl önce
organize sanayide çalışan gariban işçi kardeşlerim için sizden zam talep ediyoruz.işverenler olarak bi toplantıda onlarla yapın lütfen ve yılbaşından geçerli olmak şartıyla hiç olmazsa 50 tl zam yapın.garibanlarda sevinsin.
Avatar
işçi ali. - 4 yıl önce
abi biz 30 lirayada razıyız .bide mesailerimizi zamlandırsalar yeter.inş.dediğinizi duyarlar