2 yılda 175 bin esnaf kepenk kapattı

2 yılda 175 bin esnaf kepenk kapattı, Ülkemizdeki AVM sayısı 393!

2 yılda 175 bin esnaf kepenk kapattı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfnekçi’nin, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, Bakan Tüfenkçi, bu yılın ilk 9 ayında 21 bin 239 şirketin kapandığını açıkladı. Bakan Tüfenkçi, son 2 yılda kepenk kapatan esnaf sayısının ise 175 bin 182 olduğunu bildirdi. 

KAÇ ŞİRKET KAPANDI?

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, kapanan esnaf ve şirketlerle ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye iki ayrı soru önergesi yöneltti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer önergesinde, “2017 yılının ilk 9 ayında kapanan şirket sayısı kaçtır? Aynı dönemde 2016 yılına göre artış mı azalmamı vardır? 2017 yılı ilk 9 ayında kapanan şirketlerle işsiz kalan sayısı kaçtır?Organize sanayi bölgelerinde el değiştiren fabrikalar var mıdır?Ülke genelinde el değiştiren toplam fabrika sayısı kaçtır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

9 AYDA 21 BİN 239 ŞİRKET KAPANDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfnekçi, “Ülkemizde 2016 yılının ilk 9 ayında 32.670, 2017 yılının ilk 9 ayında ise 21.239 adet şirket kapandığından bir yıl içerisinde kapanan şirket sayısında azalma olduğu belirtti.

KAPANAN BAKKAL VE BÜFE SAYISI NE KADAR?

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Türkiye’de kapanan işyeri ve mağaza sayısıyla ilgili solarak da Gümrük ve Ticaret Bakanlığına ayrı bir soru önergesi yöneltti. Gürer, önergesinde , “Ülkemizde parkende sektöründe 2016 ve 2017 yılında açılan işyeri sayısı kaçtır? Kapanan iş yeri ve mağaza sayısı kaçtır? AVM'lerin illere göre ayrı ayrı ve toplam sayısı nedir? AVM'lerde 2016 ve 2017 yılında kapanan mağaza sayısı kaçtır? Yabancı uyruklu işletmecilerden iş yeri kapatan var mıdır? AVM'lerde halen boş mağaza sayısı kaçtır? Ülke genelinde kapanan bakkal ve büfe sayısı kaçtır?” şeklindeki sorulara yanıt verilmesini istedi. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “Ülkemizde 01.01.2016-12.10.2017 tarihleri arasında toplam 410.199 esnaf ve sanatkâr işletmesi tescil, 175.182 esnaf ve sanatkâr işletmesi terkin edilmiştir. Bakkal, büfe ve marketler olarak faaliyet gösteren işletmelerden ise 39.915 adedi tescil, 22.301 adedi terkin edilmiştir” dedi. 

Türkiye’deki toplam alışveriş merkezi (AVM) sayısının 393 olduğunu bildiren Bakan Tüfenkçi, şunları söyledi: 

“6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 4'üncü maddesi gereğince, perakende işletmelerin açılış ve faaliyeti ile kapanışında gerekli başvuru ve diğer işlemlerin yapılması, bu işletmelere yönelik veri tabanının oluşturulması, gerekli bilgi paylaşımının sağlanması amacıyla Bakanlığımız bünyesinde kurulacak olan Perakende Bilgi Sistemi'nin (PERBİS) hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kapanan şirketler ve esnaf sayılarının dikkat çekici olduğunu ve ciddi rakamlara ulaştığını ifade ederek: Verilen kredilerinde yeterli olmadığı anlaşılıyor. Hükümet esnaflar için sorunlarını aşabilecekleri oranda destek ve ayakta kalmalarını sağlamalıdır. Özellikle kent içi AVM lerin yarattığı ciddi baskı esnafı mağdur etmektedir. İki yılda 175 binden fazla esnafın kepenk kapatıyor olması düşündürücüdür. Sayın Bakan Ülkemizde 2016 yılının ilk 9 ayında 32.670, 2017 yılının ilk 9 ayında ise 21.239 adet şirket kapandığından bir yıl içerisinde kapanan şirket sayısının azaldığını ifade ediyor ama 18 ayda  54 bin şirket kapandı diye olaya baksa durumu daha iyi görmüş olur. Son 9 ayda 21 binden fazla şirketin kapanmış olmasının ortaya koyduğu olumsuz tablonun da işsizlik ve yoksulluk olarak karşılık bulduğu unutulmamalıdır. Rakamlar sorunun önemini ve hükümetin ciddi anlamda çözüm üretmesi gereğinin göstergesidir. Esnaf ve müteşebbis sorunları da her geçen gün artmakta ağırlaşmaktadır. Hükümet ülkemizi iyi yönetememektedir. Memur, işçi, çiftçi, esnaf, müteşebbis.. her kesimin sorunları katlanmaktadır" dedi.


Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.