VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Online Olarak Başladı

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Online Olarak Başladı

EĞİTİM 21.10.2020, 23:36 21.10.2020, 23:40 Faruk
179
VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Online Olarak Başladı
banner830

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kazak Kızlar Pedagoji Milli Üniversitesi, M. Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Bakü Avrasya Üniversitesinin ortaklığı ile düzenlenen VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu online olarak “Ortak Tarih Yazımı” teması ile başladı.

Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hikmet Koraş: “Sempozyumu Gelecek Yıl da Niğde’de Yapmak Arzusundayız”

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hikmet Koraş’ın açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. Hikmet Koraş konuşmasında, sempozyumu son ana kadar Üniversitemizde yüz yüze gerçekleştirmek istediklerini ancak Pandemi şartları dolayısıyla bunun mümkün olmadığını belirtti. Prof. Dr. Hikmet Koraş ayrıca sempozyuma olan ilginin kendilerini oldukça memnun ettiğini ve gelecek yıl da sempozyumu Niğde’de bir arada yapmak gibi bir arzularının olduğunu da ifade etti. Prof. Dr. Hikmet Koraş ayrıca sempozyum ile ilgili detayları katılımcılar ile paylaşarak, sempozyumun güzelliklere vesile olması dileğiyle konuşmasını sonlandırdı.

Kazak Kızlar Pedagoji Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gauhar Aldambergenova: “Türk Dünyası Keşfedilmemiş Değerler Bakımından Çok Zengin”

Prof. Dr. Hikmet Koraş’ın ardından Kazak Kızlar Pedagoji Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gauhar Aldambergenova bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Gauhar Aldambergenova katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Türk dünyasının ortak değerlerinden olan bilim, aynı kökü paylaştığımız halklarımızla geçmişten bugüne küresel medeniyetin gelişmesinde Ebu Nasır el-Farabi, Ahmet Yesevi, Yusuf Balasagun, Kaşgarlı Mahmud, Ebu Reyhan el-Biruni ve Ahmet Yukneki gibi âlimler sadece Türk dünyasında değil dünya biliminin bütününde kalıcı izler bırakmışlardır” diyerek, konuşmasının devamında, nesilden nesle aktararak önemini korumaya devam eden ve ortak köklere sahip halklar arasındaki bilimsel işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunun her sene düzenlendiğini önemle vurguladı.

Türk dünyasının keşfedilmemiş değerler bakımından son derece zengin olduğunu da belirten Prof. Dr. Gauhar Aldambergenova, bu bağlamda, bugünkü toplantıda bir araya gelen akademisyenlerin ve araştırmacıların, Türk halkının, zengin manevi mirasını, edebiyatını, kültürünü, tarihini ve dilini araştırarak atalardan kalan gelenekleri devam ettirmeye katkıda bulunacağını umduklarını ifade etti. Prof. Dr. Gauhar Aldambergenova sözlerini VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu'nun başarılı geçmesini dileyerek sonlandırdı.

Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseynli: “Türk Ruhlu ve Türk Düşünceli Bilim Adamlarının Bir Araya Gelmesi Önemli”

Programda açılış konuşması gerçekleştiren Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseynli ise konuşmasına, VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunda, Türk ruhlu ve Türk düşünceli bilim adamlarının bir araya gelmesinin önemli olduğunu ve bu birliktelikten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı. Prof. Dr. Nazım Hüseynli, Türk Birliğinin önemine de vurgu yaparak “Kardeş Türkiye’nin, Azerbaycan’ın işgalcilere karşı mücadele bu günlerde Azerbaycan’ın yanında olmasının, iki kardeş ülke arasındaki birliğin en önemli göstergelerinden biridir” dedi.

Prof. Dr. Nazım Hüseynli açıklamalarını Azerbaycan’a destek olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türk halkına teşekkür ederek ve VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunun başarılı geçmesini dileyerek noktaladı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar: “VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, Güven ve Samimiyetin Somut Çıktısıdır”

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunda açılış konuşmalarından sonuncusunu ise Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar gerçekleştirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar konuşmasına, sempozyum katılımcılarını selamlayarak ve “Ermenistan’ın işgali altında bulunan Karabağ bölgesinin özgürlüğü için Azerbaycanlı kardeşlerimizin verdiği mücadeleyi selamlıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize acil şifalar diliyorum. Karabağ’ın özgürlüğüne kavuştuğu haberini en kısa zamanda alacağımıza inanıyorum” sözlerini kullanarak başladı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kazak Kızlar Pedagoji Milli Üniversitesi, M. Akmulla Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi ve Bakü Avrasya Üniversitesi arasında güvene ve samimiyete dayalı bir işbirliği bulunduğunu aktaran Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, bu güven ve samimiyetin somut çıktısı olarak VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunun aralıksız olarak her yıl bir başka Türk yurdunda yapılıyor olmasını gösterdi. Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar sempozyumun bu yönüyle işbirliğinin uzun soluklu olacağının en güzel göstergesi olduğunu da ifade etti.

“Üniversiteler arasındaki işbirliğinin, akademik, personel ve öğrenci değişimini, ortak lisansüstü programlarını, eğitimlerle kapasite inşası ile ortak projeler geliştirmesini kapsayacak şekilde ilerliyor olması geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor” diyen Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, salgının sönümlenmemesi üzerine Türk Dünyası Üniversiteleri ile kurulan bağı korumak için sempozyumu online (çevrimiçi) olarak gerçekleştirmeye karar verdiklerini ifade etti.

Salgının, hayatı ve akademik çalışmaları engellemesine müsaade edemeyeceklerini de vurgulayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, gerekli tedbirleri alarak eğitim-öğretim ve Ar-Ge faaliyetlerini sürdürmek gibi bir sorumlulukları bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar sözlerini, “Sizleri gelecek yıl Anadolu’nun kadim şehirlerinden Niğde’de geleneksel Türk misafirperverliği ile ağırlamak istediğimizi vurgulamak istiyorum. Sempozyum ve kongrelerin gerçekleşmesinde perde arkasında yoğun bir çalışma ve gayret olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben 7. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nun gerçekleşmesi için katkıda bulunan düzenleme komitesine, bildirileri ile bilgilerini bizlerle paylaşan katılımcılara ve teknik destek sağlayan personellerimize teşekkür ediyorum. Sempozyumun başarılı geçmesini ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek noktaladı.

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Online Panel ve Oturumlar ile Devam Etti

Açılış konuşmalarının ardından VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, Fırat Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ahmet Buran’ın moderatörlüğünde başlayan ve “Ortak Türk Tarihi Yazımı” temasının işlendiği panel ile devam etti. Panele konuşmacı olarak Uluslararası Türk Akademisi Başkan Yardımcısı Dr. Askhat Kessikbayev, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan ve VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hikmet Koraş konuşmacı olarak katıldı.

Türk Dünyasındaki “Ortak Tarih Yazımı” konusunda çalışan bilim insanlarının bir araya geldiği ve bu konu üzerindeki çalışmaların, fikirlerin ve önerilerin tartışıldığı VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumuna 6 ülkeden 203 bildiri başvurusu olurken bunlardan 164 bildiri hakem değerlendirmelerinde başarı elde ederek sunulmaya uygun bulundu.

VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumunda, “Dil, Edebiyat ve Tarih”, “Eğitim, Kültür ve Sanat,İletişim”, “Bölgesel Sorunlar ve Uluslararası İlişkiler”, “İşletme ve Ekonomi” ve daha birçok konu başlığı altında yirmiden fazla konuda Türk Dünyasını merkeze alan, Türk Dünyası ülkelerine ve topluluklarına yönelik karşılaştırmalı ve çözümlemeli çalışmalar online oturumlarda sunuldu.

Ayrıca VII. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu'nun Türk Dünyasının nitelikli bilgi üretimine katkı sağlaması ve bilim dünyasının tüm paydaşlarına yeni bakış açıları sunması da bekleniyor.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Metinde ''Milliyetçi Yükseliş partisi'' Başlıkta ''Muhafazakar Yükseliş Partisi'' hangisi doğru.
Eskiden salı günleri Bor'un bir çok köyünden insanlar pazara diye gelir ; esnafı da ihya ederlerdi. Esnaf esnaflığını yapamadığı için ; Elindeki bu fırsatı değerlendiremedi ve kaçırdı. Anca partizanlık yapıp kuruyemişçi , market ayırt edin :) Müstehak..
Elin adamı kmlerce öteden gelip (ulaşım,istihdam,kira ,personek vb..) aynı işi senden ucuza yaparak para kazanabiliyor sen de devletin malı deniz yemeyen keriz zihniyetiyle faiş fiyata ihale alamıyorsan , en azından aymazlığını yapmayacaksın.! Bizim burda ona bu ne perhiz bu ne lahana turşusu değil ; Özrü kabahatinden büyük derler..!
Agzınıza saglık
Sizde+helallesin+olsun+bitsin+.Nasil+olsa+hersey+bu+kadar+basit+%C3%BClkemizde+maalesf
25°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:42
Güneş 05:22
Öğle 12:43
İkindi 16:34
Akşam 19:54
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@