Serbest Kıyafetten geri döndüler... Darısı Niğde'ye

Sivas'ta Serbest kıyafet uygulamasına geçilen Selçuk Ortaokulu’nda bu karardan vazgeçilerek yeniden forma uygulamasına dönüldü.

EĞİTİM 19.03.2013, 23:10 21.03.2013, 15:34
1400
Serbest Kıyafetten geri döndüler... Darısı Niğde'ye
banner830


 

Sivas’ta serbest kıyafet uygulamasına geçilen Selçuk Ortaokulu’nda bu karardar vazgeçilerek yeniden forma uygulamasına dönüldü.


Bu yeni uygulama Sivas’ta da 2013 yılının başlarında bütün okullar tarafından uygulanmaya başladı. Ancak kent merkezindeki Selçuk Ortaokulu, velilerin şikayetleri ve yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle yeniden mevcut kılık kıyafet yönetmeliğini uygulama kararı aldı. Pazartesi gününden itibaren geçerli olan bu değişiklik sonrasında, ortaokul öğrencileri yeniden okul yönetimlerince belirlenen üniformalarını giyinmeye başladı. Aynı okulda eğitim gören ilkokul öğrencileri için ise serbest kıyafet uygulaması geçerliliğini sürdürdü.
ÖĞRENCİLER YENİDEN FORMA GİYDİ / Foto Galeri

Okulun bu kararını değerlendiren öğrenci velisi Hamdi Deliktaş, "Okuldaki tek tip kıyafet olması daha olumlu. Serbest kıyafet olduğunda öğrenciler arasında rekabet oluşuyor. Tek tipte herkes aynı üniformayı giydiği için problem çıkmıyor. Serbest kıyafet olduğunda öğrenciler elbise beğenmiyorlar, birbirleri ile yarış içine giriyorlar. Benim çocuğum da sürekli farklı şeyler giymek istiyordu" dedi. Okulun 6-A sınıfı öğrencisi Selim Genç ise, "Okulun üniforması güzel, nihayetinde fakir arkadaşlarımız var sınıfımızda. Onlarda mutlu olmuşlardır belki bu karara, bilmiyorum. Ama ayakkabılara karışılmamasını istiyoruz" diye konuştu.
'VELİLER İSTERSE FORMAYA GERİ DÖNÜLEBİLİR'

"ÖĞRENCİLER MARKA GİYİNME VE SÜSLENME DERDİNDE"

Konuyla ilgili açıklama yapan Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Sivas Şubesi Başkanı Muzaffer Karadağ, "Milli Eğitim Bakanlığımız almış olduğu bir karar ile gelecek öğretim yılından itibaren okullarda serbest kıyafet uygulamasının başlamasına karar vermişti. Yalnız bu uygulama erken başladı. Biz de bu şekilde uygulamanın artı ve eksilerini görmüş olduk. Öğrenciler artık, giyim-kuşam, marka ve süslenme derdine düştüler. Bu uygulama öğrencileri tamamen giyime odaklandırdı. Okulların akademik başarıları geçen yılın bu aylarına göre oldukça düştü. Değerlendirme sınavlarında, yazılı sınavlarda bunu tespit etmek mümkün. Özellikle orta okullarda, küçükte olsa disiplinsizlikler başladı. Liselerde bunun kat be kat fazlası görünmeye başladı. Öğrencilerin arasında kıyafet yarışı başladı, süslenme yarışı başladı, marka yarışı başladı. Bunların verdiği disiplinsizlik nedeniyle istenmeyen olaylar yaşandı. Bütün bunların değerlendirilmesi sonucunda ilimizdeki bir okulumuz okul aile birliği ve velileri de yanına alarak tekrar önceki okul formasına geri döndü. O okulun haklı gerekçelerinden birisi de şu ki; eski yönetmelik hala devam ediyor" dedi.

"BAŞÖRTÜSÜNE EVET, SERBEST KIYAFETE HAYIR"

Öğrencilerin başarısı ve okulların güvenliği için tek tip kıyafetin gerekli olduğunu savunan Karadağ, "İlkokullarda kıyafet serbest olabilir, 5-6 yaşındaki çocuklara etek-kravat uygulaması çok doğru bir uygulama değil. İlkokullarda serbest olsun, ortaokullarda ağır ağır bir kıyafet uygulaması başlasın. İlla pahalı kıyafetler, illa kravat uygulaması olsun demiyoruz. Ama o öğrencinin o okula ait olduğunu hissettiren, disiplini ön plana çıkaran, akademik başarıyı ön plana çıkaran. Öğrencinin giyinmeye süslenmeye değil de derse odaklanmasını sağlayan zorunlu kıyafet uygulamasının olmasını istiyoruz. Liselerde ise eksiksiz, zorunlu, disiplinli bir kıyafet uygulamasını istiyoruz. Öğrencilerin başarısı için de, okulların güvenliği için de bunun gerekli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, eski bakan Ömer Dinçer döneminde büyük tartışma yaratan özüre dayalı şubat atamalarından sonra şimdi de kıyafet serbestliği konusunda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, velilerden ve eğitim sendikalarından gelen yoğun şikayet üzerine yönetmeliği yeniden inceleme kararı aldı. Özel okullarda, velilerin yüzde 60’ının onayına bırakılan serbest kıyafet uygulamasının devlet okullarında da geçerli olması planlanıyor.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE

Avcı’nın, serbest kıyafetle ilgili şikayetleri veli, eğitim sendikası, okul forması imal eden firmalar, özel okullar ve tüm kesimlerden tek tek dinledikten sonra yönetmeliğin tekrar incelenmesi için talimat verdiği bildirildi. MEB yetkilileri, Avcı’nın, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer döneminde yayınlanan yönetmeliği tamamen değiştirmese de sadece ek bir madde ile özel okullara sağlanan velilerin yüzde 60’nın onayı ayrıcalığının, devlet okullarında da geçerli olması için bir değişiklik yapabileceğini bildirdiler.

DEVLETE DE YÜZDE 60 ŞARTI

Yeni eğitim öğretim dönemi başlamadan söz konusu kararın açıklanacağı belirten MEB yetkilileri, yönetmelikteki “Velilerin en az yüzde 60’nın onayıyla, özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenir” ifadesinin aynı şekilde devlet okulları için de geçerli olabileceğini söylediler.

TARTIŞMA YARATMIŞTI

Eski Bakan Dinçer’in geçen kasımda yayınladığı genelge tartışma yaratmış ve eğitim sendikaları başta olmak üzere velisinden, özel okuluna tüm kesimlerden tepki çekmişti. Ancak Dinçer, geri adım atmamış ve yönetmeliğin yayınlandığı günden itibaren öğrencilerin okula serbest kıyafetle gidebileceğini bildirmişti.

ÖZEL OKULLAR İSTEMEMİŞTİ

Türkiye Özel Okullar Birliği de serbest kıyafet uygulaması konusunda birçok üye okulda velilere sorduklarını ve “formaya devam” kararı aldıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine MEB’den karşı atak gelmiş ve bakanlık il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği bir yazıyla, özel okullara, öğrenci kıyafetini belirlemek için velilerden imzalı belge alma şartı getirmişti.NİĞDE'DE İMZA KAMPANYASI

Türkiye genelinde başlatılan "Serbest Kıyafet Uygulamasına Hayır" adı altında Niğde'de imza kampanyası başlatıldı.


Niğde'de de Terziler Odası 
Başkanı   Alim Yeşil'in önderliğinde başlatılan kampanyaya Niğdeli vatandaşlardan imza toplamak için Atatürk Meydanı Türk Büyükleri heykellerinin önünde stant kuruldu. 

SERBEST KIYAFET GELDİ NİĞDE OKULLARINDA DİSİPLİN GİTTİ

Okullara serbest kıyafet uygulamasının aylar önceden yürürlüğe girmesine rağmen tartışılmaya devam ediyor. Öğrenciler ve velilerin büyük tepkisine neden olan uygulama konfeksiyoncuların yanında daha çok velilerin tepkisine neden oluyor. Kampanyaya imzaları ile destek veren veliler " Çocuklarımıza her gün elbise giydirmekte sorun yaşıyoruz, Okullarda her gün farklı bir elbise ile gitme çabası yaygınlaştı, bu günden ertesi günün giyilecek  derdine düşülüyor. İyi yada kötü marka giymek de ayrı bir konu, okullarda disiplin zaten azdı şimdi iyice yok oldu. Kimse öğrenci mi değilmi ayırt edemiyor. Kimden zarar gelir kimden gelmez düşünemiyoruz. Sadece kıyafet konusu değil saç konusu da ayrı bir sorun oldu. Ayrıca imamhatip harici okullarda  kız çocukları türbanla derslere  giriyor. Olumsuz bir çok olay yaşanır oldu. Farklı bir çözüm bulsunlar yoksa bu durum böyle gitmeyecek. Hükümet yetkilileri bu kararla eğitimi kaosa dönüştürdü. Bir an evvel serbest kıyafet uygulamasından vazgeçilmelidir " dediler. 

TÜM TÜRKİYE'DE KAMPANYA BAŞLATILDI... HÜKÜMET SAĞIR

Niğde'li vatandaşların büyük destek verdiği imza kampanyası  hakkında bilgi  veren Niğde Terziler Odası 
 
Başkanı   Alim Yeşil, 'Türkiye genelinde bu   uygulama   başlatıldı ve şu ana kadar 50 bin imza toplanmış durumdadır. Bizde Terziler Odası olarak bu   uygulamayı  Niğde'de başlatmış bulunuyoruz. Bu imza kampanyasında hedefimiz bir milyon imzadır. Okul kıyafetinin konumu sadece esnafı ilgilendiren bir konum değil bütün vatandaşları ilgilendiren bir konudur. Hal böyle olunca genel bir destek görüyoruz görüyoruz vatandaşımız sağ olsun bu konuda duyarlı davranıyor" dedi.


Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Meraba bu göldu görmek istiyorum şuan açikmisiz adresinizdi alabilirmiyim
Meraba bu göldu görmek istiyorum şuan açikmisiz adresinizdi alabilirmiyim
patates ve soğan dağıtmaktan daha kötüsü patates ve soğan dağıtmanın çok buyuk bir icraat gibi duyurulmasıdır. en kötüsü ise; halkın bir kesiminin soğana ve patatese muhtaç hale gelmesine rağmen bedava algısı nedeniyle bu saçmalığa sevinmesidir.
Ziraat odası başkanı Veli Kenar koltuğa yapışmış bı 8şede yaramıyor sadece maaş alıp saltanat sürüyor koltuğu kapan bırakmıyor Niğde Ziraat odası tasfiye edilmeli...
iş ehline verilmiş
21°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:28
Güneş 05:55
Öğle 12:46
İkindi 16:28
Akşam 19:26
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Real Sociedad 31 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Athletic Bilbao 30 37
11. Celta de Vigo 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 30 35
14. Valencia 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 31 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@