Şafak; 10 Binden Fazla Müdür Mağdur

Doğan Şafak ; Türkiye’de 10 Binin Üzerinde Okul Müdürü Mağdur…

EĞİTİM 26.08.2014, 18:37 29.08.2014, 15:10
1283
Şafak; 10 Binden Fazla Müdür Mağdur
banner830
 AKP hükümeti  çıkardığı Milli eğitim yasası ve yönetmeliği ile kendi  görüşünden olmayan  10 binin üzerinde Okul müdürünü   biçtiğini söyleyen Niğde milletvekili Doğan ŞAFAK Şu açıklamalarda bulundu;

 

Bu konuyla ilgili, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Anayasa mahkemesine başvurmamıza rağmen, Anayasa mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı almamıştır.

 

Anayasa mahkemesi kararları geriye işlemediğinden dolayı esastan bozsa bile insanların hak ve hukukları AKP hükümeti tarafından çıkarılan yasayla resmen gasp edilmiştir.

 

Görevlendirme yöntemiyle Okul Müdürlerimizin özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hakları tamamen ellerinden alınmıştır diyen Doğan ŞAFAK sözlerine şöyle devam etti .

 

Kanun maddesinin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla halen Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer.” demektedir

 

Okul ve Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhafı ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz.” demektedir. Bu yasa ile hak ve hukukun hiçe sayıldığı görülmektedir.

  

Cumhuriyet Halk Partisi  olarak altını çizmek isteriz ki ,Anayasa Mahkemesi, hukuk devleti ilkesini;  hukuk güvenliği, kamu yararı, nesnellik kriteri, adalet, hakkaniyet ölçütleriyle birlikte açıkladığı bir kararında şu belirlemelerde bulunmaktadır:

 

“...Hukuk devletinin temel ilkelerinden olan hukuk güvenliği, normların öngörülebilir olmasını, bireylerin tüm eylem ve işlemlerinde devlete güven duyabilmesini, devletin de yasal düzenlemelerde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerekli kılar… Kanunların, kamu yararının sağlanması amacına yönelik olması, genel, objektif, adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesi hukuk devleti olmanın gereğidir. Bu nedenle yasa koyucunun hukuki düzenlemelerde kendisine tanınan takdir yetkisini anayasal sınırlar içinde adalet, hakkaniyet ve kamu yararı ölçütlerini göz önünde tutarak kullanması gerekir. Hukuk devletinde kanunların bir çıkarılma amacı, bir gerekçesi olması gerekir. Bu amaç ve gerekçe kamusal bir hizmeti gerçekleştirmekten daha kaliteli, daha etkili ve kamu yararına sonuç doğuracak şekilde gerçekleştirmeye kadar uzanabilir. Ancak, kamusal bir hizmetin, gerektiği gibi yapılmasını sekteye uğratmak; kurulmuş hukuksal alt yapısını çökertmek; kamu hizmetlerinin düzenle sürdürülmesini tehlikeye atmak ve kamu yararından koparmak amacıyla yasa çıkarılması hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmaz.

 

       

Bilindiği üzere, Anayasanın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğu hükme bağlanmıştır.  Hukuk devleti, insan haklarına saygı gösteren, bu hakları koruyucu adaletli bir hukuk düzeni kurup sürdürmekle kendisini yükümlü sayan, bütün etkinliklerinde hukuka ve Anayasaya uyan, işlem ve eylemleri bağımsız yargı denetimine bağlı olan devlet demektir. Böyle bir düzenin kurulması, yasama, yürütme ve yargı alanına giren tüm işlem ve eylemlerin hukuk kuralları içinde kalması, temel hak ve özgürlüklerin anayasal güvenceye bağlanmasıyla olanaklıdır. Anayasa’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik hukuk devleti niteliği vurgulanırken, devletin tüm eylem ve işlemlerinin yargı denetimine bağlı olması amaçlanmıştır. Çünkü, yargı denetimi hukuk devletinin “olmazsa olmaz” koşuludur. Anayasa’nın 36. maddesinde, “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir. Hiçbir mahkeme, görev ve yetkisi içindeki davaya bakmaktan kaçınamaz” denilmektedir. Maddeyle güvence altına alınan dava yoluyla hak arama özgürlüğü, kendisi bir temel hak niteliği taşımasının ötesinde, diğer temel hak ve özgürlüklerden gereken şekilde yararlanılmasını ve bunların korunmasını sağlayan en etkili güvencelerden birisini oluşturmaktadır.

 

Ancak çıkan yasa bu ilkelerin tam tersini işaret etmektedir.


 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (9)
çok acı 5 yıl önce
oturalımda mudurleremi ağlayalım şimdi
niğde metin duyar 5 yıl önce
niğdenin tek vekilisiniz bu akp kendinden olmayanları biçiyor
murat er 5 yıl önce
sizi seviyoruz vekilim
selim 5 yıl önce
Mudurlere değil adaletsizliğe ve hukukun lumune aglayin da bu kafa onu anlamaz.diyecek söz yok
yazık 5 yıl önce
Çok yazık olmuş:) üzüldük..
Duran Öztürk 5 yıl önce
adalet ve hukuksuzluğa itiraz var burada vekilimin anlatmak istediği bu . adalet herkese lazım bir gün unutmayalım.
kaos 5 yıl önce
niğde de işler çok daha vahim sayın vekilim sendikaların konuyla ilgili basın açıkaması yapması bile engelleniyor.gönderilen basın açıklama metinleri bile bor haber dışında yayınlanmıyor.mem konu ile ilgili açıklama dahi yappmıyor.1 eylül de okullar açılacak 100 okulun müdürü yok.ataması yapılanlar ise malum sendika müdürleri niğde deeğitim kaos içinde...
Mustafa 5 yıl önce
chp zihniyeti çözüm üretemez onlar sadece ağlama duvarıdır.i̇ktidar onlar olsa işid gibi olurlar.onların bir çivisi bile yok bu millette.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@