Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu Üniversitede

İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Niğde Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen İslam Düşüncesi Okulu etkinlikleri kapsamında “Her Dem Yeniden Doğarız Bizden Kim Usanası: Gelenek, Yenilenmek ve Süreklilik Üzerine” konulu bir konferans verdi.

EĞİTİM 10.10.2018, 22:24 nigdehaber
279
Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu Üniversitede
banner830
İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Niğde Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen İslam Düşüncesi Okulu etkinlikleri kapsamında “Her Dem Yeniden Doğarız Bizden Kim Usanası: Gelenek, Yenilenmek ve Süreklilik Üzerine” konulu bir konferans verdi.

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa; Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, fakülte dekanları ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar gerçekleştirdi. Konuşmasına emeği geçenlere katkılarından dolayı teşekkür ederek başlayan Prof. Dr. Muhsin Kar öğrencilere seslenerek, “Tematik okullar şeklinde düzenlenen bu etkinliğin, kendinizi ve ufkunuzu geliştirmeye faydası olacağını düşünüyorum. Eğer geleceğe dönük bir idealiniz varsa, bu idealinizi geçmişteki kültürümüzü, dinimizi, coğrafyamızı, tarihimizi ve sanatımızı bilerek ilerletebilirsiniz. Konferanslarda yer alacak olan konuları, öğrencilerimizin kendilerini geliştirebileceği alanlardan tespit etmeye çalıştık. Etkinliğimize, ikinci dönemde benzer şekilde yeni temalarla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan da bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında gösterdikleri ilgiden dolayı öğrencilere teşekkür eden Belediye Başkanı Özkan, “Gelenekler bir medeniyet pırıltısıysa bunlar yenilenerek yaşadığımız dünyaya gösterilmeli ve tekrar yaşatılmalıdır. Dünya insanlığının buna ihtiyacı var” dedi.

Programda kürsü alan konferans konuşmacısı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu ise günlük dilde kullandığımız kelimelerin anlamlarını idrak etmenin önemine değinerek, “İdrak etmek yakalamak demektir. Bir şeyi yakalayamazsan kaçar. Genelde günlük dilde yaptığımız söylemleri bir üste taşıyamadığımız için olup bitenleri idrak etmekte geri kalıyoruz. Dünyada politik, askeri ya da ticari anlamda olup bitenleri yakalayamıyoruz. Yakalayamayınca da duygusal durumlara düşüyoruz” diye konuştu.

Kelimelerin bir üst aşamasının ‘Terim’den geldiğini ifade eden Prof. Dr. Fazlıoğlu, “Terim yani ‘Terminus’ Roma’da sınırlara konulan tanrıcık demektir. Sınır yoksa savaş ve kaos vardır. Zihnimizde de sınırlara ihtiyacımız var. Kelimelere sınır koymazsak yani kelimeleri terime döndürmez ve ‘Istılah’ haline getirmezsek savaş yaparız. Istılah, barış oluşturan kelime demektir. Istılahlara düşmediğimiz zaman kavga ederiz, birbirimizle didişiriz ve savaş durumundayız demektir” değerlendirmesini yaptı.

Gençlikle iletişim kurmak için kullanılan dilin çok önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, İslam düşüncesini takip etmek için kullanılması gereken yöntemlere de değinerek, kendi tarihsel tecrübemizi dikkate alarak çalışmalar yapmamız gerektiğini vurguladı.
Soru cevap kısmıyla devam eden etkinlik sonunda, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan ve Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin kar tarafından Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’na üniversitemiz anı tabağı takdimi gerçekleştirildi.
 
 
Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Sayın Amirim o tescilsiz motorlar bizim elimiz ayağımız şahsıma ben sadece tescilsiz olan onun dışında tüm kural ve tedbirlere riayet ederek kullandım motorum var keşke tescilli motor alabilecek durumumuz olsa ama malesef yok
evet affedisın imamoğlu sanatcılara milyolar ödeyip konser verdirsin
milletemi umut oldunuz yoksa kankanız chpkk yamı umut oldunuz hangisi
siz islam düşmanları ile ittifak edin pkk.ile kanka olun sonrada milli değerlerden bahsedin yazıklar olsun rahmetli erbakan hocanın kemiklerinı sızlattınız
o silahların çogu gene hain feto tarafından bir darbe girişimi daha yapılırsa vatandaş osilahlarla hainlere karşı vatannını savunacak
13°
parçalı az bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:14
Öğle 12:44
İkindi 16:36
Akşam 20:03
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@