NÖHÜ’de 2019-2020 eğitim-öğretim yılı törenle başladı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) 2019-2020 eğitim-öğretim yılının tam anlamıyla başlaması münasebeti ile açılış programı düzenledi.

EĞİTİM 30.09.2019, 23:11 30.09.2019, 23:18 tiyo
254
NÖHÜ’de 2019-2020 eğitim-öğretim yılı törenle başladı
banner830

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) 2019-2020 eğitim-öğretim yılının tam anlamıyla başlaması münasebeti ile açılış programı düzenledi. NÖHÜ ev sahipliğinde gerçekleşen programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek konuşmasına, “Öncelikle 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve ilimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyor; Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sözlerime başında üniversitemizde bu yıl eğitme başlayan gençlerimize hoş geldiniz diyor; tüm öğrencilerimize eğitim ve öğretimlerinde başarılar diliyorum” ifadeleri ile başladı. Şimşek, “Şüphesiz eğitimde başarıyı yakalayan ve nitelikli insan gücü yetiştiren ülkeler, çağdaş uygarlık ve teknolojide ileri seviyeye ulaşarak dünya ekonomisinde söz sahibi olmuştur ve bu süreçte üniversiteler büyük rol oynamıştır. Bu anlamda Ülkemizin bölgesinde ve dünyada daha çok söz sahibi olmasında ve konumunu güçlendirmesi noktasında üniversitelerimizin sunacağı katkılar da yadsınamaz bir gerçektir. Büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitemiz 27 yıl gibi kısa bir sürede her anlamda büyük gelişim ve atılım göstermiş; ülkemizde adından söz ettiren bir üniversitesi haline gelmiştir. Bugün üniversitemiz yaklaşık 28 bin öğrencisi, 960 akademik personeliyle genç, dinamik ve modern bir bilim yuvası olarak ülkemizin hizmet ordusuna nitelikli gençler yetiştirmektedir. Biliyoruz ki; üniversitelerin öncülük etmediği hiçbir kalkınma hamlesi, hiçbir değişim ve dönüşüm süreci başarıya ulaşamaz. Üniversiteler, İçinde bulunduğu şehrin, bölgenin ve ülkenin fikir hayatını etkilediği kadar sosyal ve ekonomik gelişmesinde ve kalkınmasında da belirleyici bir üstlenmiştir. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bölgenin ekonomik dinamikleri ve bu alandaki potansiyelinin harekete geçirilmesi anlamında, yenilenebilir ve temiz enerji ile hidrojen yakıt pili ve fotovoltaik teknolojiler alanında önemli çalışmalara imza atmaktadır. Yine Üniversitemiz bünyesinde kurulmuş olan Teknoparka her geçen gün yeni firmaların katılması Niğde'de inovatif sektörlerin gelişeceğinin ve dolayısıyla Teknoparkın İlimiz ekonomisine katkı sunacağının bir göstergesidir” dedi.

Öğrencilere seslenen Şimşek, “Sizler ülkemizin geleceğisiniz, ülkemizin teminatısınız. Sizler, ülkemizi, Büyük Önder Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyacak gençlersiniz. Bunun için tüm imkânlar Üniversitemizde sizlere sağlanmış durumda. Özellikle son yıllarda yapılan 7 bin kişilik öğrenci yurtlarımızla ilimiz Niğde’de barınma sorunu kalmamıştır. Aynı şekilde üniversitemize her geçen gün daha modern binalar ve derslikler kazandırılmaktadır. Ümit ediyorum ki; buradan mezun olacak gençlerimiz, ülkemiz ve milletimiz için faydalı işler yaparak ülkemizi çok daha iyi noktalara taşıyacaklardır. Ümit ediyorum ki; sizler gelecekte elde ettiğiniz başarılarla hem üniversitemizin hem de ailelerimizin gururu olacaksınız. Ben tüm öğrencilerimize tekrar başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum” ifadelerini kullandı.

AK Parti Milletvekili Niğde Yavuz Ergun, “İçerisinden geçtiğimiz bu yeni dönemde Dünyamız dijital dönüşüme hızla geçmektedir. Yapay zekânın konuşulduğu bu dönemi en iyi şekilde değerlendirip yerimizi almak durumundayız. Öğrencilerimizi her açıdan olduğu gibi teknolojik aygıtların daha da kullanılacağı zamana hazırlamamız lazım. Nasıl başka üniversiteler kendi aydınını yetiştiriyorsa, bizim üniversitelerimiz de Türk aydınını yetiştirecektir. Bunun için üniversitemizin her alanda başarıya ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yaptığına şahidiz, siz değerli gençlerimizin de buna katkı sağlamaları bizleri ziyadesi ile heyecanlandırmakta ve mutlu etmektedir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Milletvekili Niğde Selim Gültekin “Devletimizin 2023 için çizdiği vizyonda ‘net kalkınma değerini, kendi beyin gücüne dayanarak artırabilen’ bir Türkiye hedefi vardır. Bu konuda, devletimizin çalışmaları doğrultusunda, Türkiye, yükseköğretim alanında son 17 yılda büyük başarılara imza atmıştır. 2002 de 76 olan üniversite sayısı bugün 207'ye çıkmıştır. Birçok yenilik hayat geçirilmiş ve daha fazlasının hayata geçirilmesi için de, yoğun bir şekilde çalışmalar devam etmektedir. Yapılan çalışmalarla, üniversiteler artık; toplumun talepleri ve değerlerine direnen, siyasete yön vermeye çalışan, otoriter, aşırı merkeziyetçi kimliğinden bütünüyle uzaklaşarak, milletinin değerleri ile bütünleşmiş, ülkesinin kalkınmasına katkı sağlamaya çalışan, yetki paylaşımına önem veren, dış paydaşların görüşlerini kararlarına yansıtan ve yükseköğretim ile ilgili politikalar üreten bir kurum halini almıştır” dedi.

Başkan Özdemir, “Ömer Halisdemir Üniversitesi yeni eğitim-öğretim yılına, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni umutlarla başlıyor. Ömer Halisdemir Üniversitesi; eğitimde, bilimde, kültürde, sanatta ve sosyal hayatta, kısacası yaşamın her alanında marka ve bir dünya üniversitesi olma hedefiyle her geçen yıl nitelik ve nicelik olarak gelişerek, büyük mesafeler kat etmiştir. Bunun en yakın örneğini geçtiğimiz Haziran ayında yaşadık. Üniversitemiz, TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan ve her yıl düzenli olarak açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde 164 üniversite arasından 43. Sırada yer alarak ilk 50 üniversite arasına girmeyi başarmıştı. Bize bu gururu yaşatan başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar hocamıza, tüm akademik ve idari personelimize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine bizi gençler ulaştıracaktır. Bu gençler, ülkeyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylemiş olduğu gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracaktır. Kısacası gençlerine, çocuklarına yatırım yapmayan milletlerin geleceği olamaz. Bizler de Niğde Belediyesi olarak gençlerin dolayısıyla üniversitelerin en büyük destekçilerindeniz” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı konuşmada “Üniversitemiz, kendi alanında ve standartlarındaki eğitim kurumları arasında ilk 10 sıradadır. Şahsım adına üniversitemizin daha da çok geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Kentin tarihine sahip çıkar ve ararsanız gerçekten kentin gelecek tarihi ile özdeşleşir ve anılırsınız. Bu kente sizlerin çok büyük katkıları olacağına inanıyorum. Ben muhalefet milletvekiliyim ve doğal alarak yapılmayanı konuşurum ama önemli olan bir arada olmak. Niğde olarak bir ve bütün olarak sorunların üstesinde gelmeliyiz. Üreten, düşünen, yöneten ve sahiplenen bir anlayışla ülkemizi geleceğe daha güzel taşırız” ifadelerine yer verdi.

NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar programda yaptığı açılış konuşmasında “Üniversitenin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı açılış törenine hoş geldiniz. Üniversitemizi tercih ederek bu yıl aramıza katılan 0yeni öğrencilerimize de ayrıca hoş geldiniz diyorum. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ailesinin bir parçası olmayı tercih ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Üniversitemiz için her eğitim öğretim yılı yeni bir başlangıç, yeni bir umuttur. 1992 yılında kurulan üniversitemiz, bu yıl 28 yaşındadır. Dünyanın önde gelen, saygın üniversiteleri ile yaşı karşılaştırıldığımızda oldukça genç sayılabilir. Ancak üniversitemizin mevcut fiziki ve teknolojik alt yapısı ile akademik kadroları objektif bir şekilde değerlendirildiğinde yaşından daha büyük başarılara imza attığını söylemek mümkündür. Nitekim bu genç yaşına rağmen üniversitemiz spesifik alanlarda bilimsel açıdan öncülük ederek ve birçok açıdan ilklere imza atarak ülkemizin bilim hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. Üniversitemiz bu gücü akademik ve idari personelinden, öğrencilerinden, mezunlarından ve siz değerli Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi dostlarından almaktadır. Sizlerden aldığımız güç ile üniversitemizin mevcut konumundan daha ileri seviyeye hep birlikte taşıyacağımıza inanıyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç tarafından Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencilerine ilk ders olarak ‘Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler’ konulu ders verdi.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Firma ismini öğrenebilirmiyiz?
M.Naci ecere,arkadaşı Karatay ziyarete gelir.Nigde Lisesinde görüşürler.Bu şiiri yazar.
Üc arkadaş burslu okumak üzere Parise giderler.Arkadasları gençliğimizi yasayalım derler.M.Naci Ecer, olmaz memleketimizde bizi bekleyen çok işler var,iyi eğitim alıp faydalı olmamızlazımder. Eğitim biter yurda dönerler. Ama tabi olması gereken yere verilmez. Arkadaşı Ederi Niğde lisesinde ziyaret eder, bu şiiri yazar.
sendikacımısın siyasetçimisin yoksa tayip in düdüğümü sen önce toplu görüşme masasında memurların hakkını savun artistlik yapma darbeler dönemi bitti dediniz fetö darbesi neydiya sen fetöcü olmadığına eminmisin
Ülke bunlar katillerin cirit attığı meydana döndü. Adam tam katliam canisi imiş. Heysem Topalca dene şerefsiz, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 yıl kesinleştirilmiş hapis cezası verildiği ancak, hakkında herhangi bir aranma, yakalanma ve infaz kararı olmadığı öğrenildi. Bu da ödülü sanırım. GERİSİ YORUMSUZ...
-1°
parçalı az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 26 Şubat 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:12
Öğle 12:59
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@