Niğde’de Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Niğde'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

EĞİTİM 24.11.2013, 18:12 27.11.2013, 14:48
banner830
 24 Kasım Öğretmenler Günü Niğde'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.Niğde'de öğretmenler gününde yemin ederek göreve başlayan öğretmenler iki mutluluğu bir arada yaşadı. Emekli olan öğretmenler ise çiçeklerle uğurlandı. Niğde’de Öğretmenler Günü kutlamaları, Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, anıta çelenk koyuldu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı okundu.

Kültür Merkezinde devam eden programa Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ufuk Nayır, Vali Yardımcısı Mustafa Karaca, Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci,daire amirleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.Törende aday öğretmenler adına Ayşe Durmaz konuşma yaptı. Aday öğretmenler adına konuşan Ayşe Durmaz, “Şu anki heyecanımı sizlere anlatamam. Lisedeki edebiyat öğretmenim ‘Tebeşir tozunu bir kere yuttunuz mu öğretebilmenin zevkine bir kez vardınız mı bu mesleği bir daha asla bırakamıyorsunuz’’ demişti o gün anlamsız gelen o sözler şuan anlamına kavuştu. Başka yüreklerde yaşamanın, küçük yüreklerde atmanın sevinci hiçbir yerde, hiçbir şeyde yok. Hayattaki hiçbir mutluluk bir şeyler öğretebilmekten, minicik yüreklerde bir mum yakabilmekten, o minicik yüreklerin tutunabilecekleri bir dal sımsıcak bir el olabilmekten daha büyük değil” diye söyledi.

Programda bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci de, İnsanoğlunu, beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesleğine sahip insan öğretmenler olduğunu belirtti. Öğretmenliğin bir emek ve sevgi işi olduğunu vurgulayan Ekinci, şunları söyledi: “Devletleri, medeniyetleri yapan da öğretmenlerdir. Öğretmenini iyi yetiştiren, değer veren ülke mutludur, refahtadır. Büyük İskender’in “Babam beni gökten yere indirdi, Hocam beni yerden göğe yükseltti” diyerek öğretmenliği söylemiştir. Atalarımız, dedelerimiz medreselerin çatısı altında üç kıtaya hükmetmiştir. Peygamberler ve peygamberimiz öğretmendir. Nizamülmülkle Oğuzlar Anadolu’nun kilidini açmış, Akşemseddin ile Fatih İstanbul’u fethetmiştir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk, “ Eğitim Bakanı olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir” diyerek eğitim ve öğretime verdiği önemi göstermiştir. İnsanlık mutlu olacaksa sizlerle mutlu olacaktır. Milli Eğitimde bütün bürokrasideki makamlar geçicidir. Asıl olan öğretmenliktir. Bu ailenin bir parçası olmaktan onur duyuyorum. Herşeyi beraber başardık ve şimdi daha da güçlüyüz. Kesinlikle inanıyorum ki el ele gönül gönüle veren bu camianın başaramayacağı bir şey yoktur. Bu duygularla 24 Kasım Öğretmenler gününüzü kutluyorum.” diyerek konuştu.

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmasında, “Öğretmenlik mesleği dünyanın en eski mesleğidir. İnsanlıkla beraber vardır. İnsanlıkla birlikte yaşayacak ve insanlar olduğu sürece de var olacak bir meslektir. Öğretmenlik bir meslek midir sanat mıdır bu çok tartışılmıştır. Ama hâkim olan görüş öğretmenlik bir sanattır. Çünkü diğer mesleklerin tamamı öğretmenlerin elinde yetişir. Diğer meslekleri yöneten öğretmenlerdir. Onlara şekil veren öretmenlerdir. Eğitimden hariç hiçbir şey kendi yönünü bulamaz. Akla gelebilen her türlü eksiklik eğitimle açıklanmaktadır. Dünyanın en eski, en kutsal mesleği ve bu mesleğin eli öpülesi mensupları milletleri ayakta tutar, yarınları planlar ve yönlendirir. Bilgi birikimini alır, şimdiki nesillere ve gelecekteki nesillere verir. Bir devletin ve milletin şu anki hali ve yarınları kesin olarak öğretmenlerin gayreti ile yakından alakalıdır. Değerli öğretmenlerim, Cumhuriyeti kuran irade sizden öncekilerde, sizde ve sizi takip edeceklerden çok şey beklemektedir. Size görevler verdik, yükler yükledik, size hedefler koyduk. Sizden iyi yetişmiş nesiller isteniyor. Size böylesine kutsal böylesine bir ulvi görev verildi. Muasır medeniyeti yakalama ve aşma görevi sizlere verildi. Artık bu hedeflere çok yakınız. Artık bu hedef elimizi uzattığımızda yakalayacak kadar yakın ve o kadar yaklaştık ki. 2023’te bu hedefi yakalayacağız, ama fedakârlıklarımıza yeni fedakârlıklar katarak sonsuz bir gayretle yürümemiz gerekiyor. Niğde’de yakaladığınız hedefi ilimiz için bir onur olduğunu biliyoruz. Niğde’nin aldığı dereceler siz öğretmenlerimizin eseridir. Bugüne kadar yaptıklarınızın bundan sonra yapacaklarınıza ışık tutacağını umut ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizin, eğitime hizmet eden tüm insanlarımızın önünde saygıyla eğiliyor sevgiler sunuyorum.” dedi.

 

Programın son bölümünde Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğretmenleri tarafından hazırlanan mini konser izleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı. Adaylık sürelerini tamamlayan öğretmenlerin yemin töreninin ardından emekli olanların hizmet şeref belgeleri, Niğde Valisi Necmeddin Kılıç tarafından verildi.

 

Yorumlar (0)
banner833
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@