Niğde’de MEM’e Siyah Çelenk

Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesi üyeleri Yönetici Atamalarında yapılan uygulamalara tepki amacıyla Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü binasına siyah çelenk bıraktı.

EĞİTİM 02.09.2014, 18:10 05.09.2014, 23:07
1364
Niğde’de MEM’e Siyah Çelenk
banner830


 Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesi üyeleri  Yönetici Atamalarında yapılan uygulamalara tepki amacıyla Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü binasına siyah çelenk bıraktı.

Konu ile ilgili önceki Haber ve Yorumlarımız için aşağıdaki linklere Tıklayın

Niğde'de Eğitimin Y Hali
10 Binden Fazla Müdür Mağdur
Niğde’nin Eğitimine Sert Suçlamalar

 

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Yönetici Atamalarında yaptığı haksız uygulamalar geçtiğimiz hafta Niğde Valiliği binası önünde tartışmalı bir basın açıklaması ile kınanmıştı.  Kamusen’e bağlı  Türk Eğitim-Sen üyeleri bugünde öğle saatlerinde yine bir protesto gerçekleştirdiler. Siyah çelenk bırakılması sırasında yine Emniyet mensupları ile tartışma yaşandı.

 

 

Türk Eğitim-Sen üyeleri Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü binasına siyah çelenk bıraktılar. Polisin güvenlik önlemi aldığı çelenk bırakılmasının ardından bir basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş yine sert açıklamalarda bulundu.

 

Uğraş açıklamasında ;  MEB Yasası ve akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı tarihindeki en büyük kadrolaşma yapılmaktadır. Sözüm ona paralel yapıyı tasfiye etmek için 4 yılını dolduran okul müdürleri, müdür başyardımcıları, müdür yardımcıları, il milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve MEB’de üst düzey yöneticiler olmak üzere tam tamına 76 bin yöneticinin görevlerine son verilmiştir. Ancak bu şekilde iktidarın MEB’de kendi paralel yapısını oluşturduğu görülmektedir. Şunu söyleyebiliriz ki; okulların büyük bir kısmı ise iş bilmez, torpilli, yandaş okul müdürlerine emanet edilecektir.

           

            Milli Eğitim Bakanlığı’nda 4 yılını tamamlayan 7 binin üzerinde okul müdürünün neye göre puan verildiği belli olmayan bir değerlendirmeyle görev süreleri uzatılmamıştır. MEB’de müdür kıyımı yaşanmıştır. Hem de öyle bir kıyım ki; siyasi görüşü ve ideolojisi iktidara ters düşen, sendikal tercihini yandaş, candaş, sırdaş sendikadan yana kullanmayan, yalakalığıyla değil, bilgisi, becerisi, başarısı, tecrübesiyle o koltukları hak eden okul müdürleri birer birer tasfiye edilmiştir. Bu durum yönetici soykırımı olarak MEB tarihine geçecektir.

 

            Değerlendirmelerde ilçe milli eğitim müdürleri ve komisyon üyesi şube müdürlerinin önüne listeler konulduğu,  bu listelerin AKP il ve ilçe teşkilatlarıyla malum sendikanın ortaklaşa hazırladığı dillendirilmektedir. Zira bu listelerde görev süresi uzatılacak müdürler isim isim yer alıyor olmalı ki; görev süresi uzatılan okul müdürlerine baktığımızda büyük kısmının yandaş sendika üyesi olduğunu görüyoruz.  Dolayısıyla bu puanlar bir yerlerden alınan emir ve talimatlar doğrultusunda verilmiştir.

 

            Puanlamalarda okul müdürlerinin ne mesai arkadaşları ile ilişkileri, ne okula yaptığı katkılar, ne aldığı ödüller ve üstün başarı belgeleri, ne akademik kariyeri, ne de uluslararası düzeyde yayınlanan makaleleri bunların hiçbirisi dikkate alınmamıştır. Tek kriter yandaşlık olmuştur.  

 

İşte böyle bir ortamda okul müdürleri güya değerlendirmeye tabi tutuldu. Öğretmenler, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrencilerden tam puan alan okul müdürleri, sıra MEB yetkililerinin değerlendirmesine gelince adeta döküldü. Tabi bunun tersi de yaşandı. Başarısız bulunan ve mesai arkadaşları tarafından çok düşük puan verilen okul müdürleri, MEB yetkililerinin değerlendirmesinden tam puan aldı. Durum böyle olunca okul müdürlerinin yandaş ise görev süresi uzatıldı, yandaş değilse görevlerine son verildi.

 

Zaten akıl çerçevesinde düşünen herkes, görevinde vekâleten bulunan ilçe milli eğitim müdürlerinin, sadece 2-3 aydır görevde olan geçici il-ilçe milli eğitim şube müdürlerinin okul müdürleri hakkında kanaat sahibi olamayacağını, okul müdürlerini bir kere bile görmediklerini, okul müdürlerinin bilgisini, tecrübesini, başarısını ölçebilecek nitelikte olmadıklarını bilir. Hatta bu kişilerin büyük çoğunluğu okul müdürlerinin adını, hangi okulda görev yaptığını dahi bilmez. Bu yapılanlar darbe dönemlerini hatırlatmaktadır. Ancak darbe dönemlerinde, 28 Şubat’ta dahi böylesine bir kıyım yaşanmamıştı.

 

Bu puanlamalarda ciddiyetsizlik de had safhadaydı. Emekli olanlara, kurum değiştirenlere, vefat edenlere, şu anda müdür olmayanlara 75 ve üzerinde puan verilmiş ve görev süreleri uzatılmıştır. Hatta daha da trajikomik olanı geçici ilçe milli eğitim müdürleri kendilerine puan vermişler. Hem de öyle böyle değil, 95-100 puan vermişler!

 

·         Karabük’te Türk Eğitim-Sen’in 1 ay önce vefat eden üyesi 75. Yıl Karabük Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren’e 100 tam puan verildi. Üren 4 yıl önce müdür rotasyonunda merkezden ilçeye, okuldan okula sürgün edilmişti.

·         Yozgat Sorgun’da da Sorgun Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Şahin 13.08.2014 tarihinde vefat etmesine rağmen değerlendirmeye alınmış, 75 ve üzerinde puan verilerek Şahin’in görev süresi uzatılmıştır.

·         Ankara’da Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Ahmet Şimşek’e 75 ve üzerinde puan verildi. Ancak Ahmet Şimşek, 12 Temmuz 2014 tarihinde vefat etmişti.

·         Yozgat’ın Sorgun ilçesinde daha önce Atatürk İlkokulu müdürü olan Hüseyin Ekinci daha sonra ilçe milli eğitim müdürü oldu. Buna rağmen Hüseyin Ekinci yönetici değerlendirme listesinde 93.77 puan almış olarak görülüyor. Yani şu anda ilçe milli eğitim müdürü olan Hüseyin Ekinci kendisine puan vermiş.

·         Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde de daha önce Hasan Polatkan Ortaokulu Müdürü olan Tuncay Demir, daha sonra ilçe milli eğitim müdürü oldu. Buna rağmen Demir, yönetici değerlendirme listesinde tam 100 puan almış olarak görülüyor.

·         Kilis’te yönetici değerlendirme işlemleri sonucunda 75 ve üzeri puan alan kurum müdürleri listesinin 7’inci sırasında Metin Yıldız’ın görev yaptığı Kilis-Musabeyli’de Hüseyinoğlu Ortaokulu’nda görev süresi uzatılmıştır. Ancak Metin Yıldız, okul müdürü değil, öğretmendir.

·         Yine aynı listede yer alan Cuma Özdemir’in de 75 ve üzerinde puan aldığı görülmektedir. Ancak Cuma Özdemir Kilis Belediye Başkan Yardımcısıdır.

·         Artvin yönetici değerlendirme işlemleri sonucunda 75 ve üzeri puan alan kurum müdürleri listesinin 26’ıncı sırasında Oğushan Pehlivan yer almaktadır. Oğushan Pehlivan’ın görev yaptığı Artvin Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulundaki görev süresi uzatılmıştır. Ancak Oğushan Pehlivan Artvin Belediyesi’nde İnsan Kaynakları ve Eğitimi Müdürlüğü’nde çalışmaktadır.

·         Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde Türk Eğitim-Sen üyesi bir okul müdürüne ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından 59 puan verilmiş, ancak daha sonra baskı kurularak bu puanın 22.5’e düşürülmesi sağlanmıştır.

 

            Malum sendika da bu süreci o kadar ahlaksızca kullandı ki, tehdit savurmaktan da geri kalmadı. “Bana üye ol seni müdür yapacağım”, “Bana üye olmazsan görev sürenin uzatılmasına engel olurum” şeklinde gayri ahlaki yollara başvuran bu yapı, adeta hile ile, şantaj ile üye kaydetti. Siyasi iktidarın desteğiyle büyüyen, iktidara göbekten bağlı olan, toplu sözleşme masasında memuru satan, iktidara yalakalık söz konusu olduğunda kurt postuna bürünen, çalışanların haklarını savunmada ise kuzu haline gelen, dini değerleri diline pelesenk yapan ancak din ile, iman ile uzaktan yakından olmayan uygulamalara imza atan bu yapı, ahlaksızlığı şiar edindiğini bir kez daha göstermiştir.  

 

            MEB Yasasıyla ilgili sıkıntılar sadece görev süresi uzatılan müdürler konusunda değildir. MEB Yasasının ardından çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliğiyle müdür başyardımcısı ile müdür yardımcılarının müdür tarafından belirlenecek olması da büyük bir handikaptır. Bu kez okul müdürleri ayrımcılık yapacak, istediği kişileri yakın çalışma arkadaşı olarak seçecektir. Okul müdürleri tercihlerini yaparken, başarıya, bilgiyle, tecrübeye değil, başka unsurları göz önüne alabilecektir. Mesela okul müdürü ile aynı sendikaya üye olanlar ya da okul müdürü ile iyi ilişki kuranlar, okul müdürü ile aynı dünya görüşünü paylaşanlar tercih nedeni olacaktır.

 

Öte yandan göreve ilk kez atanacak müdürlerde de torpilin biri bin para olacaktır. Çünkü Yönetici Atama Yönetmeliğine göre göreve ilk kez atanacak müdürler sözlü sınava tabi tutulacaktır. Sözlü sınav torpil demektir, adam kayırma demektir, usulsüzlük demektir.

 

Sözlü sınav komisyonunda yer alan isimler kimlerden oluşacak ve komisyon neye göre puan verecektir? Sözlü sınavda kişiye özel değerlendirme yapılmayacağının garantisini kim verebilir? Sözlü sınavda ölçülebilir kriterler söz konusu olmadığına göre değerlendirmelere şüpheyle yaklaşılmayacak mıdır?  Sözlü sınav komisyonunda sendika temsilcileri bulunmadığı müddetçe şaibeler de eksik olmayacak ve bu sınavın sonuçları her zaman tartışılacaktır.

 

Görüldüğü üzere bu yasa ve yönetmelik baştan aşağı sakattır ve tamamen kadrolaşma üzerine inşa edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı “hiç kimsenin hakkı yenmeyecek”, “hak edenler müdür olacak”, “kriterler getiriyoruz” şeklinde açıklamalar yaparak başta eğitimciler olmak üzere Anayasa Mahkemesini ve tüm kamuoyunu kandırmıştır.

 

Konu Anayasa Mahkemesine intikal ettiğinde Yüce Mahkeme yasanın okul yöneticileri ile ilgili maddesi hakkında yürütmeyi durdurma talebini reddetmiştir.  Ancak aradan geçen sürede görülmüştür ki; MEB’in kriter dediği şey sadece yandaşlara özel muameleymiş. Hal böyle olunca yargı adamlarına büyük görev düşmektedir. Anayasa Mahkemesi önünde 26 Ağustos tarihinde yaptığımız eylemde hâkimleri, savcıları sorumluluk almaya ve göreve davet ederek, “Sadece Adalet İstiyoruz”, “Geciken Adalet, Adalet Değildir” demiştik.

 

Bugün yine aynı şeyi söylüyoruz: Bizler emek hırsızlarının, hak yiyicilerin, “benim adamım” diyerek, kadrolaşmaya yol açanların, bilgi ve alın teri düşmanlarının, Hz. Ömer’in adaletini elinin tersiyle itenlerin her zaman karşısındayız.

 

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır düsturuyla hareket ediyoruz. Bir okul müdürümüzün bile canı yansa buna göz yummamızı kimse beklemesin. Kaldı ki MEB’de bu son yapılan değerlendirmeler adeta kıyım niteliğindedir. Hiçbir şey için geç değildir. Anayasa Mahkemesi davanın esastan görüşülmesini ivedilikle sonuçlandırmalı ve bu talana son vermelidir.

 

Mahkeme’nin alacağı karar bundan sonraki yönetici görevlendirmelerini doğrudan ilgilendirecektir. Bu kadar yandaşlık, ayırımcılık, kadrolaşma kokan uygulamalara fırsat vermemek için Anayasa Mahkemesi Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu herkese gösterecek bir karar vermelidir. Bizlerin sığınacağı liman yargıdır. Yargı adamları sorumluluklarını yerine getirmelidir ki, ülkemiz yalanın, hüllenin, gayri ciddiliğin, “ben istediğimi yaparım” edasıyla dolaşan külhanbeylerinin cenneti haline gelmesin.

 

MEB’de kadrolaşma sadece okul yöneticileri ve üst düzey yöneticilerde yapılmamıştır. Şube müdürlüklerinde de Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir adam kayırma yaşanmaktadır. Bilindiği gibi şube müdürlüğü atamalarında sadece yazılı sınavdaki başarı puanının değerlendirme dışı bırakılarak, başarı sıralamasının tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulması hukuka aykırı bulunmuş ve söz konusu yönetmeliğin yürütmesi durdurulmuştu.

 

Hepimiz MEB’in sözlü sınava dayalı şube müdürlüğü atamalarını iptal etmesini beklerken, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin hukuku ayaklar altına alan açıklamalar yapmıştır. Tekin, “Mahkemelerde olabilecek gelişmeler karşısında uygulayacağımız bir B Planımız hazırda bulunmaktadır” şeklinde açıklama yapmıştır. Soruyoruz: Yusuf Tekin’in B planı nedir? Tekin B planının mahkeme kararını uygulamak olduğunu söylemiştir ancak Tekin’in sözlerinden bu anlam çıkmamaktadır.


 

Türk Eğitim-Sen olarak hukuku çiğneyen Yusuf Tekin hakkında suç duyurusunda bulunduk. Mülakatla iktidara yakın kişilerin şube müdürü yapılmasına, emek, alın teri, liyakat, kul hakkının hiçe sayılmasına hiçbir şekilde tahammülümüz yoktur.  

 

Kendisini yüce mahkemelerin üzerinde görenler yargı kararlarını yok saysalar da, A, B, C planları olduğunu deklare etseler de ilahi adaletten kaçamayacaklardır. 28 Şubat’ta ya da ihtilal dönemlerinde bile demokrasi bu kadar iğdiş edilmemiş, yargı kararları bu kadar by-pass edilmemişti. Hukuksuzlukla mücadeleyi merkezine alan sendikamız, yanlışlara asla göz yummayacaktır.

 

Zaten MEB hep hukuksuz uygulamalarıyla gündeme gelmektedir. Hatırlanacağı üzere 2009 yılında da Eski Bakan Hüseyin Çelik döneminde 76. Madde ile 1000 kişiyi okul müdürü olarak atanmış, bu usulsüz atamaları sendikamız yargıya taşımış ve o dönemde atamalar birer birer iptal edilmişti. Bugün de benzer bir süreç yaşanmaktadır. MEB’de haksızlık, usulsüzlük, yandaşlık diz boyudur.

 

Öte yandan atama bekleyen öğretmenlere de haksızlık yapılmaktadır. Bilindiği gibi 40 bin öğretmen atamasının Ağustos ayında yapılması gerekiyordu. Ancak 40 bin öğretmen atamasının Torba Yasa içine alınması ardından TBMM’nin tatile girmesi atama bekleyen öğretmenleri endişeli bir bekleyişe soktu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı her ne kadar 40 bin öğretmenin okullar açılana kadar göreve başlayacağını söylese de, bununla ilgili şu ana kadar somut bir adım atılmamıştır. Ayrıca 40 bin öğretmen ataması da yeterli değildir. 126 bin öğretmen açığı olduğu ve öğretmen açığının 60 bine yakın ücretli öğretmenle kapatılmaya çalışıldığı göz önüne alındığında MEB’in yapması gereken öğretmen atama sayısını 100 bine çıkarmasıdır. MEB’in öğretmen atama sayısını gözden geçirmesi bir mecburiyettir.

 

Atama bekleyen öğretmenlerin mağdur olmaması için ise 40 bin öğretmen atamasına ait kanun maddesi torba yasadan çıkarılmalı, ayrı bir kanun olarak öncelikli onaylanmalı, öğretmenlerin göreve başlamaları en geç 15-20 Eylül tarihleri arasında mutlaka gerçekleştirilmelidir. Şayet öğretmen atamaları gecikirse bu öğretmenlerin hem maddi yönden hem de tayinleri açısından sıkıntılara neden olacaktır. Atamaların gecikmesi ile sadece öğretmenler değil, öğrenciler de mağdur olacaktır.

 

MEB’de bir diğer haksızlık da alan değiştiren öğretmenlere yapılmıştır. 4+4+4 sistemi dolayısıyla öğretmenlere alan değişikliği hakkı getirilmişti. Ancak öğretmenlerin bir kısmı değiştirdikleri alanlarında mutlu ve verimli olmadı, dolayısıyla eski alanlarına geri dönmek istedi. Ancak bu öğretmenlerimiz hala mağdurdur. Eski alanlarına geçmek isteyen öğretmenlerimizin taleplerinin hala yerine getirilmemiş olması büyük handikaptır.

 

Danıştay, alan değişikliğinde sınıf öğretmenlerinin Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği ile Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine ve diğer alan öğretmenlerinin Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine geçişlerini iptal etmiş, bu öğretmenler eski görev yerlerine ve eski alanlarına döndürülmüştü. Bunun üzerine MEB, alanı iptal edilen Zihin Engelliler öğretmenlerini kursa tabi tutmuştu. Ancak kursu tamamlayan öğretmenlerimizin alan değişiklikleri hala yapılmamıştır. Eylül ayı içerisinde bu öğretmenlerin alan değişikliklerinin yapılacağı söylenmektedir. Ancak belirsizlik şu an için sürmektedir. Dolayısıyla bu öğretmenlerimizin içinde bulunduğu belirsizlik giderilmeli ve MEB üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

 

MEB’de bir diğer sıkıntıda şudur: İl içi özür durumuna bağlı yer değiştirme talebinde bulunan ancak tercihlerine yerleşemeyen kişilere ilçe emrine atanma hakkı getirilmemiştir. Bu nedenle birçok kişinin il içi özür durumuna bağlı atanma talepleri karşılanmamıştır. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; bu mağduriyetlerin giderilmesi için il içi özür durumuna bağlı yer değiştirme talebinde bulunup da ataması gerçekleşmeyen kişilerin ilçe emrine atamalarının yapılmasıdır.

 

Şunları da belirtmek istiyoruz ki; sendikamız tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de kadrolaşmanın, yanlış uygulamaların, haksızlıkların peşini bırakmayacaktır. Bugün Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine önüne siyah çelenk bırakıyoruz. Okullar açıldığında ise Ankara merkezli geniş katılımlı bir eylem yaparak, gerekirse diğer sendikalarla ortaklaşa iş bırakma eylemi yaparak adaletsizlikleri, adam kayırmaları en yüksek perdeden dile getireceğiz. İsterse 550 milletvekili ile iktidar olsun hiç kimse kendisini hukukun üstünde görmemeli, adalet sağlayacağız diyerek yola çıkarken, adaletsizliğin başı olmamalı, devlet içinde paralel yapıdan şikâyet ederken, kendi paralel yapısını oluşturmamalı, kendi çıkarları doğrultusunda yasalar, yönetmelikler ihdas etmemelidir."dedi. 


 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (13)
paralel SEN 6 yıl önce
sayin başkan anlatmaya çaliştigin olumsuzluklari geçmi̇şte si̇z yaptiniz si̇z i̇sti̇yorsunuz ki̇hep bi̇zi̇m borumuz ötsün di̇yorsunuz ya ben geçmi̇şte si̇zi̇n sendi̇kaya üye bi̇r öğretmendi̇m kendi̇ sendi̇kaniz i̇çi̇nde ahbap çavuş i̇li̇şki̇si̇ yaptiniz hatta i̇nsanlari öteki̇leşti̇rdi̇ni̇z şi̇mdi̇ kan kaybetmeni̇n acisiyla hareket edi̇yorsunuz i̇nsanlar si̇ze i̇nanmiyor en azindan anlattiklarimi bor temsilciniz şahsında değerlendirirseniz nedemek istediğimi anlarsınız sendikada okey masasında sendikacılık yaparsanız netice bu birde şu paralelcilerle birlikte olmayı bırakın onlardan size zarar gelir fayda gelmez saygılar
Hakan 6 yıl önce
sayın hocam eskiden türk eğitim sen'e üye iken neden e.bir sen'e üye oldunuz onuda açıklayınız. güçlü olanın yanında yer almak size ne kazandırdı? haksızlığa ortak mı olmak istediniz?türk eğitim sen kimi ötekileştirdi? örnek verir misiniz.vay hocam vay doğuda görev yaptınız mı bilmiyorum ama, eğer ki doğuda görev yaptıysanız kendinizi güvenceye almak için türk eğitimsenli olduğunuzu devran dönünce de hemen asıl kimliğinize büründüğünüz kanısı hasıl oldu. kişilerle uğraşacağınıza doğrudan ve haklıdan yana olsanız en azından ruz-u mahşerde daha önce kader birliği yaptığınız arkadaşlarınızın yüzüne bakacak durumunuz olur.yoksa yarın akepe gidip yerine komunist bir iktidar gelirse korkarım o zamanda komünist bir sen'e üye olursunuz gibime geliyor.
BAHÇELİ KARTALI 6 yıl önce
bunlar hırsıza bile hırsız demiyorlar,yalancıya yalancı demiyorlar ,bunların alayı sahtekar menfaatçi adalet ne gezer bunlarda
sinan 6 yıl önce
Laf adama söylenir.bunlara yorum yazmaya dahi değmez.dinci ....ler
Çok fena 6 yıl önce
TES Niğde Şubesi yetkilileri çok kalabalık bir grupla basın açıklaması yapmışlar ağızlarına sağlık
Kervan 6 yıl önce
Kervan yürüyecek inşaallah....
eğitim öğretim 6 yıl önce
eğitim öğretim kimin umrunda ebsliside tesliside hepsi koltuk derdinde vay eğitimin haline vay güzel ülkeme.......
MARK 6 yıl önce
Kredi derecelendirmesi hakkinda bireysel ögrenme, bankalarin yogun çalismalar oldugunu söylemek mümkün olacaktir yapti. Kendiniz adina çalismak için firsat her türlü erisim bu sorunu incelemek istiyorsaniz, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi plc gibi özel bir adres yapmak mümkün kolayca ögrenme sürecinde bireysel kredi notlari. Bir noktada ciddi, bu notlar faydali olacaktir, bankalar size verecektir kredilerin yüzde tadini çikariyor. Yani bu sirket e-posta simdi kredi için geçerlidir: simdi [email protected] hemen kredi transferi ile devam etmek. Biz% 3 faiz oraniyla kredi veriyor. bireysel krediye her türlü hürmet kovan.

(1) Biz is için kisisel kredi vermek.
(2) Biz proje kredisi vermek.
(3) Biz, ögrenci kredi vermek.
(4) Biz konaklama kredi vermek.
(5) Biz insaat kredi vermek.

Eger kredi geri ödemek sizin seçim süresinde geri ödemek bildigi herhangi bir miktar için hemen basvurun. [email protected]: Bu e-posta oldugunu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Kılıçdaroğluna yalan fonu kurup 5 bin TL yatıracağınıza ölen sağlıkçılarımızın ailelerine fon oluştursanız ya işinize gelmiyor değilmi
NORMAL OLAB BU DEĞİL Mİ HERKES İŞİNİ YAPMALI
ilgilenmiyorum artık kendiniz çalın kendiniz oynayın
Doğuşta beklenen yaşam süresi en yüksek il 80,7 yıl ile Tunceli olarak kayıtlara geçerken 90 yaş üstü aşılama yapmak nedendir sizce? Siz eğer birini ölümden kurtaracak olsanız 60 yaşındaki birini mi yoksa 90 yaşındaki birini mi seçerdiniz? Hangisinin (Allah'ın verdiği ömüre tabiki yıl biçilmez) mantıken yaşayacağı yıl daha fazladır? Öyle bir algı yaratılıyor ki 'SIRADAN HALK AŞILANMAYA BAŞLANDI' Hangi halk? 90 yaş üstü halk, peki... 15 Şubatta Okullar açılmaya başlanacak,öyle tasavvur ediliyor, okulların havalandırma sistemleri hakkında bilginiz var mı? İş güvenliği gereği yüksek katlarda camların çok az açılabildiğini biliyor musunuz? 30dk ders 10 dk ara olduğunda KIŞ GÜNÜ çocuklar dışarı çıkacaklar mı aceba? 10 DK havalandırma yetecek mi? Virüs kol gezecek... Öğretmenler, öğrenciler okula girip çıkan herkes evine virüs taşıyacak, ama eğer 90 yaşında ve aşılandıysanız sorun yok :) Allah sağlıkçılarımızdan razı olsun, Rabbim onları darda koymasın ; Haklarınız ödenmez.
Helal olsun hocam.harika tespit zaten bu ülkede kooperatif birlik ancak üreticiye haciz bildirimi yapar destekkkk mi o bi masalll :)
-0°
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:45
Öğle 12:58
İkindi 15:38
Akşam 18:01
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Bursaspor 18 30
7. Tuzlaspor 17 30
8. Ankara Keçiörengücü 17 28
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 19 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 20 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 20 13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@