Niğde Üniversitesi’nin Yıpratılmasına İzin Vermeyeniz

Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin Basın Açıklamasıdır

EĞİTİM 21.02.2012, 14:23 21.02.2012, 14:23
1391
Niğde Üniversitesi’nin Yıpratılmasına İzin Vermeyeniz
banner830

Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin Basın Açıklamasıdır

 

Niğde’nin Gözbebeği Niğde Üniversitesi’nin, Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin topladığı 50 bin imza ile Niğde’de deki bir kısım samimi çevrelerin ortak hareketi sonucu kurulduğunu hatırlatan, Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı “Kuruluşunda Niğde Üniversitesi için nasıl samimi ve hassas davranmışsak, bu kurumun yaşatılmasında da aynı hassasiyeti göstermeye kararlıyız.


NGC olarak, biz sadece haber iletme ve mesleki dayanışma rolü yanında, tüzüğümüzde yer alan Niğdelilik bilincinin geliştirilmesi ve Niğde’de hiçbir resmi ve özel kurumun somut ve objektif deliller olmadıkça yıpratılmasının karşısındayız. Niğde Üniversitesi’nin kurulması, patates araştırma enstitüsünün açılması, Niğde’nin kalkınmada öncelikli il olması gayretleri, Niğde Platformunun kurulması, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Niğde’ye gelişinde akademisyen ve deneyimli gazeteci NGC üyelerinden 2 ayrı komisyon oluşturarak ilgililere ilettik. NGC olarak, mesleki dayanışma yanında, ülke ve il sorunları konusunda dün olduğu gibi, bugünde sorumlu hareket etme anlayışımızı sürdüreceğiz. 


Kısacası biz, Niğde’nin dışarıda olumsuz bir algı sebebiyle zarar görmesini istemiyoruz. Yıllardır üniversitemizi ve kurumlarımızı kendi çıkarları için hedef edinenler, yıpratılan bu kurumu hangi öğrencinin tercih edeceğini, yıpranmış bir üniversiteye hangi öğretim üyesinin geleceğini düşündüler mi? Niğde Üniversitesi’nin istenilen düzeye gelmesi bir iç sorun mu? Genel yönetimin, yerel yönetimin ve kentin diğer unsurlarının Niğde Üniversitesi’nin tercih edilen üniversitelerin başında gelmesinde fiziksel, ekonomik, hoca ve öğrencilerin barınma sorunları başta olmak üzere gerekli desteği veriyorlar mı? Kayseri’de, Konya’da, Aksaray’da bütün fakültelere ve yüksekokullara, hatta laboratuarlara bir hayırseverin ismi kazınıp halk üniversitesi için seferber olurken biz bunların hangisini başarabildik? Üç tane rektör görevini tamamlamadan bırakmak zorunda kaldı, aynı şekilde medya zaferi olarak görevi bırakan rektörler sonrası egomuzun tatmini haricinde, üniversitede her şey güllük gülistanlık mı oldu? Bu habercilere ve  üniversite düşmanlarına sormak lazım, sizin istediğiniz rektörün kriterleri nedir? Bizde bilelim? Biz sizin kriterlerinizi bilsekte kamuoyu sizin kriterlerinizi çok merak ediyor, açıklayın bizde Niğde Kamuoyu’da sizin Rektör olacak kişideki özellikleri bilmiş olsun” dedi.

Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC) Başkanlığı açıklamasında basının önemli toplumsal denetim mekanizmalarından biri olduğunu hatırlatıp, “Tabii ki, yanlış olay, kişi ve kurumlar hakkında haber yapılacak. Fakat hep belli kurumlar, belli mihraklarca hedef haline getiriliyorsa, 8 ay önceki yargıdaki olay, ısıtılarak aylar sonra gündemin birinci maddesi haline getirilmek isteniyorsa, bu gelişmelerin ve bu kişilerin üniversiteden dünden bugüne talepleri de dikkate alınarak, kimin ne için çabaladığını Niğde Kamuoyunun yorumuna bırakıyoruz.” Denildi.

Medya sahip olduğu güç sebebiyle, özellikle 1990’larda devlet-işadamı ilişkilerinin karmaşık bir çıkar ağına dönüştüğü Türkiye’de, koruması gereken bir kısım değerleri bizzat aşındıran bir sektör olduğunu vurgulayan açıklamada, “Girişimciliğin evrensel normlarına ve kurallarına uyarak meşakkatli ama sahici büyüme peşinde koşmak yerine siyasete dayanarak rant elde etmek, 1980’lerin “köşe dönme” ikliminde boy attı. İşadamları neden banka sahibi olmak istedilerse hemen hemen aynı dürtülerle medyaya el attılar. Sonuç hem kendileri, hem toplum, hem de saygınlığı ayaklar altına alınan basın için hüsran oldu.”denildi.

Türkiye’de medya sektörü ana faaliyetinden kâr etmemesine, reklam ve satış gelirleri giderlerinin gerisinde kalmasına rağmen, “büyük işler yapan gruplar” sektörde şaşaalı yatırımlar yaptıklarının altını çizen, Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC)  Başkanlığı açıklamasında; “Pahalı teknolojilerin kullanılmasıyla beraber yüksek sermayeli yatırımlara ihtiyaç duyulması, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de medyadaki sermaye yapısını zaman içinde değiştirdi.  Basın işinin içinde yetişen ailelerin çıkardığı gazete ve dergiler zaman içinde el değiştirdi, asıl işi olmayan kişiler değişik sebeplerle basın alanının renkliliği içinde yeni maceralara atıldılar. Yaygın Medyadaki bu büyüme ve mesleki değerlerden uzaklaşma, son 15-20 yıldır yerel medyada da aynı şekilde yansımaları oldu.”denildi.

Dürüst, tarafsız ve basın ahlakına uygun bir yayıncılık anlayışının yerleşmesi gerektiğini belrten, Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC) Başkanlığı açıklamasının devamında; “Unutulmamalıdır ki, çağdaş demokrasinin tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanması, iyi işleyen bir medya yapısıyla mümkündür. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından hayati önemdedir. Bundan dolayı gazetecilik, günümüzün en önemli ve etkili mesleklerinin başında gelmektedir. Ancak, basınımız da görevini icra ederken, basın etik kurallarını daima kendine kılavuz edinmelidir. İlkeli, kamu vicdanına ve toplumsal yaşama saygılı habercilik anlayışından asla uzaklaşmamalıdır.”denildi.

NGC açıklamasında şu görüşlere yer verildi; “Niğde Üniversitesinin olmadığı bir Niğde’yi hep birlikte düşünelim. Sosyal hayat kültür hayatı ve ekonomik hayat nasıl bir tablo içerisinde yer alırdı. Çok geniş imkânları olan bir kısım iş çevreleri ve meslek odaları sivil toplum kuruluşları, Üniversiteye fiziki mekân, derslik laboratuvar veya herhangi bir konuda hangi desteği verdiler. Vermeden istemek Allah’a mahsustur. Bizler Niğde Gazeteciler Cemiyeti olarak, Niğde Üniversitesini karşılıksız seviyoruz, inanıyoruz ve bu kurumun Niğde için sosyal bir nimet, ekonomik bir nimet ve kültürel bir nimet olduğu inancındayız.”

 

NİĞDE GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANLIĞIbanner697
Yorumlar (3)
meraklı meral 9 yıl önce
tamam da ben birşey anlamadım, ne oldu ki böyle bir açıklama gereği hissedildi.
merale 9 yıl önce
sevgili meral, konu itibari ile ülkemizde ki mit tantanasının bir başka versiyonu, üniversitede görevli bir memur ama öyle sıradan bir memur değil arkasında bir ajans ve elden dağıtılan bir gazetenin olduğu bir memur var ve idare ile mahkemelik olmuşlar. yani rektör bey sen bizim adamımıza nasıl böyle yaparsın hizaya gel türünden anlaşılacak bir haber çıkmıştı mesele en anlaşılmaz şekliyle bu.
Hakan Özbek 9 yıl önce
niğde üniversitesi son 2yıldır kabuğunu yırttı.hem yatırım hemde eğitim kalitesi yönü ile uluslararsı bir kimlik kazandı.rektörümüz tam bir bilim adamı ve düzgün bir insan.çok da başarılı.6 ay önce bir memurun bilgi işlem sistemini çökertmeye yönelik çabalarına engel olan rektör nasıl suçlanır anlaşılır gibi değil.ama bu işin arkasındakiler belli.bir urfalı diğeride mardinli iki kişi.biri mesaiye düzenli gelmediği için üniversiteden ayrılmak zorunda kalmış diğeride elindeki gazeteyi şantaj aracı olarak kullanarak ihale almaya çalışan bir zavallı.niğdeli olmayanların niğdenin kalkınmasına engel olmasına hiç mi hiç tahammülümüz olamaz.rektörümüz milletini devletini seven kaliteli bir insan her zaman bütün niğdeliler ılarak arkasındayız.uğraşan o iki şahıs gidip mardin ve urfa yapsınlar ne yapacaklarsa.bu kentin tarihi eser kaçakçılarından alacağı ders yok onlara vereceği ders vardır saygılarımızla
Son Yorumlar
Allah rızası için iyi şeyleri bir kez de amasız eleştirmeyin. Sanki ana muhalefet partisi çözüm ürete ürete ölüyor. Muhalefetin amacı herşeyi eleştirmek olabilir. Çözümüde söyler. Elli yaşındayım bir tane çözüm önerilerini görmedim. Özür kahvedeki oyunlarda kullanılacak kağıt destesi hariç...
Cehape ne oluyor, yoksa hdpye mi soracan, yuh, hep laf hep, olmuyor
kendiniz gibi genç fidanlar işte feraset işte politikacı helal olsun hizmete devam
Başka iş kalmadı yada Belediye hizmetlerinin hepsi mükemmel yerine getiriliyor...Ya başkan çık da vaatettiğin projelerinin ne aşamada olduğunu halka açıkla.Spor egsersiz mi onları bir personel yapar zaten..
Benim adım Sharon Petit Homme. Amsterdam, Hollanda'danım. Bu küçük zamanı internete girmek için kullanmak istiyorum. Gerçek ve meşru bir krediye ihtiyacınız varsa, johnsonloanfirm başvurmanız gereken şirkettir. 2 şirket tarafından ihanete uğradım. Johnsonloanfirm'den kredi başvurusu yaptığım üçüncü şirket oldu. Johnsonloanfirm'den kredimi 8 saatten daha kısa bir sürede aldım, dedi şirket bana. Dolandırılmadan çevrimiçi bir krediye ihtiyacı olan herkes johnsonloanfirm'e başvurur. Bu şirketten memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şirketle yalnızca e-posta veya WhatsApp aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. E-posta adresi [email protected] Whatsapp +1 (7323146992)
13°
parçalı bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@