Niğde Üniversitesi Mezuniyet Töreni

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,'nun katılımı ile Niğde Üniversitesi mezuniyet töreni yapıldı.


 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hısarcıklıoğlu, Niğde Üniversitesinin mezuniyetinde öğrencilere verdiği girişimcilik dersinde öğrencilere: “Bizim neslimiz bu ülkeyi dünyanın 16. büyük ekonomisi yaptı. Şimdi sıra sizde. Sizler bu bayrağı devralıp bu ülkeyi dünyanın 10’nuncu büyük ekonomisi haline getireceksiniz” dedi.

Haber: Selim GÖKEL

Fotoğraf : Yasin YURTMEN

Video : Erdal GÜÇERTOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Niğde’ye geldi. Ziyaretinde ilk olarak Niğde Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katıldı.


Niğde Üniversitesi 2013 - 2014 Eğitim Öğretim dönemi mezunları için yapılan törende ilk olarak, Üniversite birincisi Niğde BESYO öğrencisi Osman Yaman bir konuşma yaptı. Üniversite birincisinin konuşmasınından sonra,  Niğde Üniversitesi'nin ilk yabancı uyruklu mezun  öğrencisi olan Afganistanlı Nakibullah Ubeyt duygulu bir konuşma yaptı. Niğde Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü mezunlarından işadamı  Mehmet Uyar'da bir konuşma yaptı. 15 yıllık mezun olan Uyar, Niğde Üniversitesi'nden mezun olduktan sonraki yaşam ve iş surecini anlattı. 

Törende bir konuşma yapan Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür ise, " Sorumlu ve nitelikli bireyler olarak yetiştirdiğimiz gençlerimizin, mezuniyet karinesi toplum hayatında sevgi ve dostluk duyguları ile dolu, uzlaşmacı, üretken, paylaşımcı, huzurlu ve mutlu bir toplum yapısına oluşmasına ön ayak olacaktır. Bu anlamda, 81 vilayetin tamamından gelen, bununla birlikte 20 farklı ülkeden aramıza katılan uluslararası öğrencilerime çeşitliliğin içinde, birliğin gücünü hissettikleri 22 bin kişilik bir aile ortamında Niğde Üniversitesi ülkemizin aydın geleceğine katkı sağlayacak, çağdaş bireyler yetiştirme ve bu yolla gerek milletimiz,  gerekse insanlık adına üzerine düşen milli ve evrensel sorumluluğu layıkıyla yerine getirme gayretiyle, akademik, fiziki ve sosyal gelişme açısından son 5 yılda oldukça önemli ve başarılı bir süreç yaşamıştır. Ülkemizin önemli üniversiteleri arasında yer alma ve uluslararası rekabet gücüne sahip öncü bir üniversite olması için yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başlamıştır. Bu doğrultuda üniversitemizin mensuplarına sunduğu insan odaklı demokratik yönetim anlayışı ve özgür düşünce ortamı ile öğrenci odaklı çağdaş eğitim insanları başlıca gurur kaynağımızdır. "dedi. 

Rektör Görür konuşmasının devamında ; Bugün Niğde Üniversitesi, ürettiği bilgiyi toplumun yararına sunan, nitelikli mezunlar veren, önemli projeler ve bilimsel çalışmalar yürüten, uluslar arası ilişkileri güçlü, kent ile bütünleşmiş, fiziki sorunlarını ve eksikliklerini gidermiş, eğitim öğretim imkanlarını güçlendirmiş, kısacası çağdaş bir üniversite olmanın gerekliliklerini büyük oranda yerine getirmiş güçlü bir üniversite konumuna yükselmektedir. Bundan sonraki hedefimiz merkezinde insanın yer aldığı, mutlu, huzur ve niteliğe dayalı bir anlayışla daha büyümek, gelişmek ve ileriye gitmektir"dedi. 
Törende, mezun olan öğrencilere törende girişimcilik dersi veren Hisarcıklıoğlu’na Niğde Üniversitesi Senatosunun kararı ile fahri Doktora unvanı verildi. Hisarcıklıoğlu’na cübbeyi Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür giydirdi.TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu mezuniyet töreninde mezun olan öğrencilere yönelik yaptığı konuşmada şunları dedi: “Siz bizden farklı bir kuşaksınız. Biz kendi okulumuzdaki kendi şehirlerimizdekilerle rekabet ederdik. Ama siz bu okuldan mezun olduktan sonra tüm dünyayla rekabet edeceksiniz. Küçük başarısızlıklarınız aslında gelecekteki büyük başarıların temelidir. Hayatta önünüze engeller çıkacak ama gayreti bırakmayacaksınız ve mutlaka da başarırsınız. Artık bu memleketi üniversite mezunu olan girişimcilere ihtiyacı var. Sizlerden girişimci çıktığını hepimizin görmesi lazım. Zenginliğin yeri de orasıdır. Zengin olmak istiyorsan girişimci olacaksın. Her girişimci aslında bu ülkeye kattığı bir katkıdır. Girişimciliğinde tek isteği cesaret. Sizlerde de bu bizden daha fazla var. Sizler çünkü dil biliyorsunuz. Adres biliyorsunuz. İnterneti okuyabiliyorsunuz. Dünyayı bizden daha iyi tanıyorsunuz. Sizdeki bu cesareti görüyorum. Ben sizlere güveniyorum. Ülkemiz sizlere güveniyor. Bizim neslimiz bu ülkeyi dünyanın 16. Büyük ekonomisi yaptı. Şimdi sıra sizde. Sizler bu bayrağı devralıp inşallah bu ülkeyi dünyanın 10’nuncu büyük ekonomisi haline getireceksiniz."dedi. 

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç'da kısa bir konuşma yaparak, Niğde Üniversitesi'nin kent için önemini belirtti ve öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu. 

Niğde Üniversitesi bölümlerinden dereceye girenlere plaketleri ve mezuniyet belgeleri prokol üyeleri tarafından verildi. Programın sonunda öğrenciler hep birlikte keplerini havaya fırlattı öğrenciler ve veliler bir kampus alanında bir araya gelerek fotoğraf çektirdiler, çalan oyun havalarına oynayarak eşlik ettiler. 

AKKAYA BURAM BURAM! B.K KOKUYORDU

Niğde Üniversitesi Mezuniyet törenine çevre illerden binlerce öğrenci ailesi geldi. Niğde ve ilçeleri protokolünün hemen hemen tamamı vardı. Hava rüzgarlıydı, rüzgarın etkisi ile yerleşke alanındaki bayraklar hafif yırtılmıştı. Törene gelen aileler zaman zaman rüzgarın etkisi ile tören alanına kadar ulaşan Akkaya Barajından kaynaklı lağım kokusu ile zor anlar yaşadılar. Sitemize tepkilerini ileten mezun öğrencilerin aileleri çocuklarımız bu koku içinde nasıl kaldı, nasıl hastalanmadılar şaşırdık dediler. Niğde Üniversitesi Mezuniyet programından sonra Niğde'ye geçen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Niğde Ticaret Odasınıda ziyaret etti. 


HİSARCIKLIOĞLU’NA FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI VERİLDİ

Niğde Üniversitesi Mezuniyet törenin ardından Hisarcıklıoğlu, Niğde Valiliğini ziyaret ederek Niğde Valisi Necmeddin Kılıç’dan Niğde ekonomisi hakkında bilgi aldı.

Valilik ziyaretinin ardından Hisarcıklıoğlu, Niğde Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Belediye Toplantı Salonunda Niğde Belediyesi Meclisi tarafından alınan karar ile Hisarcıklıoğlu’na fahri hemşehrilik beratı verildi.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, 6 yıllık belediye başkanlığı döneminde ilk defa fahri hemşehrilik beratı verdiğini söyledi.NİĞDE ÜNİVERSİTESİNE İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Niğde Belediyesi ziyaretinin ardından Rifat Hısarcıklıoğlu, TOBB tarafından yapılacak olan Niğde Üniversitesi İletişim fakültesinin protokol törenine katıldı.

Niğde Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen protokol töreni öncesi Hisarcıkcıoğlu kendi adını taşıyan toplantı salonunun açılışını gerçekleştirdi.

Açılışın ardından TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu ile Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür arasında iletişim fakültesi protokolü imzalandı.

Hisarcıklıoğlu imza töreninde yaptığı konuşmasında: “insanlar için hayırlı eser nedir deseniz eğitimdir. Yapılan her işte zarar edebilirsiniz, ama tek bir yatırımda zarar etmezsiniz ki o da eğitime yapılan yatırımdır. Eğitime yapılan yatırımda muhakkak siz kar edersiniz, Niğde kar eder Türkiye kar eder. Burada Üniversitemize kurulacak olan İletişim fakültesinin binasının protokolünü imzalıyoruz. Bu esere destek olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Niğde temaslarının ardından, Bor İlçesine geçti. 
Kaynak: Selim GÖKEL
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 42 - 5 yıl önce
niğde ünüversitesinden mezun olan bütün gençlere çok başarılı bir hayat dilerim.sayı hisarcıklıoğlunada yaptığı yardımlardan dolayı şükranlarımı sunarım allah ömrünü sıhhatli ve uzun etsin