Niğde İlçe Eğitim Müdürlüklerinde Neler Oluyor?

Türk Eğitim-Sen Niğde İl Başkanı İhsan Uğraş , “Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.” dedi.

EĞİTİM 11.10.2012, 16:31 11.10.2012, 16:31
1502
Niğde İlçe Eğitim Müdürlüklerinde Neler Oluyor?
banner830
 Türk Eğitim-Sen Niğde  İl Başkanı İhsan Uğraş , “Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.” dedi.  

 

 

Uğraş, Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu adına  yaptığı basın açıklamasında Adaletsizliğe vurgu yaparak Milli Eğitim Müdürlerini sert şekilde eleştirdi.

 

Uğraş açıklamasında “ Eğitim bir milletin ve bir ülkenin geleceğini inşaa eder.  Okullardaki idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz de bu inşaanın mimarlarıdır. Her ne kadar son zamanlarda hak etmedikleri hakaretlere uğrasalar da, aşağılansalar da, hak ettikleri ücreti alamasalar da geleceğimiz olan çocuklarımızı en iyi ve donanımlı şekilde yetiştirmek için her türlü fedakarlığı yaparak var güçleriyle çalışmaktadırlar.

 

Eğitim-öğretim kalitesinin artırılması ve başarının yakalanması için öğretmenlerimizin huzurlu bir şekilde derslere girmesi çok önemlidir. Huzur olmayan bir ortamdan verim beklenmemelidir.

 

4+4+4 sisteminin olumsuzlukları, özür durumu tayinlerindeki sıkıntılar, norm kadro fazlası olmuş öğretmenlerimizin durumunun belirsizlikleri, branş değişikliğinin ileride ortaya çıkaracağı sorunlar Türk Eğitim-Sen olarak bizleri endişelendirmektedir. Bir de bunlara ilaveten ilçelerimizde yapılan yalan-yanlış uygulamalar öğretmenlerimizi ziyadesiyle rahatsız etmektedir.

 

Özellikle Çiftlik İlçemizden aldığımız duyumlar, ilçede çalışan öğretmenlerimiz kadar bizleri de huzursuz etmektedir. Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesi olarak aldığımız duyumları İlçe Milli Eğitim Müdürü ile daha önce bire bir görüşmüştük. Bu görüşme bizim iyi niyetimizin bir göstergesiydi. Ancak ne hikmetse İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Lütfi DOĞAN adeta “Dediğim dedik, çaldığım düdük” dercesine bildiğini okumuştur. Azatlı Kasabası Küllüce Orta Okulu Müdürlüğü’nü arayarak; “Size müdür yardımcısı olarak F. Adlı öğretmeni görevlendireceğim. Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma. Yoksa müdür yardımcısı görevlendirmesi yapmam” demiş, bunun üzerine Türk Eğitim-Sen olarak İlçe MEM’i ziyaret ederek kendisine böyle bir şey söyleyip söylemediğini sormuştuk.

 

Şimdi Türk Eğitim-Sen olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfi DOĞAN’dan şu soruları cevaplandırmasını bekliyoruz:

-          Azatlı Kasabası Küllüce Orta Okulu Müdürlüğü’nü arayarak; “Size müdür yardımcısı olarak F. adlı öğretmeni görevlendireceğim. Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma. Yoksa müdür yardımcısı görevlendirmesi yapmam” dediniz mi?

 

-          Daha önce o okulda üç yıl vekaleten müdür yardımcılığı, bir yıl müdür vekilliği yapan; okulu, personeli ve öğrenci velilerini bire bir tanıyan bir öğretmen dururken, okula daha yeni atanmış, ne okulu, ne personeli ne de velileri tanımayan bir öğretmeni müdür yardımcısı olarak ısrarla görevlendirmek  istemenizin nedeni nedir?

 

 

-          Bu görevlendirmeyi yapmadan önce, nezaketen de olsa okul müdürüyle istişare edip fikrini sordunuz mu?

 

-          Sizi ziyaretimiz sırasında birkaç defa tekrarladığınız “ekip” kelimesinden kastınız nedir?

 

 

-          Küllüce Orta Okulu’na müdür yardımcısı olarak vekaleten görevlendirdiğiniz öğretmenin, sizin “ekip”  ifadenizle ilgisi var mıdır?

 

-          Adı geçen okula müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyen üç öğretmen dilekçe vermiştir. Görevlendirmeyi hangi kriteleri baz alarak yaptınız? Görevlendirme yaparken adalet, tarafsızlık ve hakkaniyet ilkelerine riayet ettiniz mi?

 

 

-          Görüşmemizde; “Bu görevlendirme. Görevlendirmelerde takdir hakkımı kullanabilirim. Asaleten atama değil.” demiştiniz. Asaleten atamalarda takdir hakkınızın olmadığını zaten biliyoruz. Madem görevlendirmelerde takdir hakkınız var, o halde okul müdürlüğünü arama ve “Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma.” demekteki amacınız nedir?

 

-          İlçenize bağlı bir kasaba okulunda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapan bir öğretmenin, müdür vekili olarak görevlendirmesini yaptınız mı? Müdür vekili olarak görevlendirilen öğretmenin yerine okulun birinci sınıflarının, branşı sınıf öğretmeni olmayan ücretli bir öğretmene verildiğinden haberiniz var mı? Haberiniz varsa sınıf öğretmeni olmayan ücretli öğretmenin birinci sınıfları okutmasına nasıl izin verdiniz?

 

 

-          Bahsedilen sınıfta kendi çocuğunuz olsaydı, ücretli öğretmenin, çocuğunuzun birinci sınıf öğretmeni olmasına razı olur muydunuz?

-          Çiftlik ilçesinde bu ve benzeri olumsuzluklar sonucunda eğitim-öğretim başarısının düşmesi halinde suçu fedakarca çalışan öğretmenlerimize ve bu olumsuzluklar içinde bir şeyler yapmaya çalışan okul idarecisi arkadaşlarımıza mı atacaksınız, yoksa kendinizin öz eleştirisini de yapacak mısınız?

Buna benzer olumsuzluklar sadece Çiftlik İlçemizde değil, Çamardı ilçemizde de yaşanmaktadır. Branş değiştirerek Sınıf Öğretmenliğinden Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine geçen birkaç yıllık E.Ö. adlı öğretmenin tayini  Eynelli köyüne yapılmış, ardından adı geçen öğretmen Çamardı ilçe merkezinde bir okula müdür yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Daha kıdemli ve daha tecrübeli öğretmenler varken, adı geçen öğretmenin hangi kriterlere göre görevlendirildiğini doğrusu merak ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de bu soruya verecekleri cevabı bekliyoruz.

 

Yaşanan bu tür olumsuzluklar idareci ve öğretmenlerimizi huzursuz etmektedir. Öğretmenlerimiz tarafsızlık, adalet ve hakkaniyet ilkelerinin çiğnendiğini düşünmektedir.

 

Okullarımızda eğitim gören yavrularımız bizim geleceğimizdir. Bu ülkenin yarınlardaki idarecileridir. Ne kadar iyi ve donanımlı yetişirlerse, bu ülkenin geleceği o ölçüde aydınlık olur. Onların iyi ve donanımlı yetişmeleri de öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin çalıştıkları ortamlarda huzurlu olmalarına bağlıdır. Huzursuzluk, başarısızlığı getirir.

 

Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.

 

Değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.” dedi

 

 

Yorumlar (14)
eğitimci 7 yıl önce
sayın hocam tuz kokmuş sen hala ufak hesaplarla uğraşıyon eğitim sistemi alt üst olmuş gıkın çıkmamış
vay şu atanmış bu atanmamış hala sendika olarak küçük düşünmeye devam ediyorsunuz.
Çamardılı 7 yıl önce
çamardıda çalışma ekonomisi mezunu sınıf öğrtmeni adam kayırma yoluyla adam şube müdürlüğü yapabiliyorsa bi kaç yıllık öğrtmeninde müdür yardımcılıgı yapması normal gözüküyor. burda görev çamardılı vatandaşlara düşüyor. öğretmenlere ilçe milli eğitime ezdiriyorlar... ilçede öğretmenler bir an evvel kaçma derdinde.
kmurat 7 yıl önce
3lü koalisyon döneminde dms türkiye derecesi yapan niğde il emrine atanıp size yakın olmayan öğretmenleri il içinde nerelere atadınız? ihsan bey yiğitseniz bunuda siz cevaplandırın... biliyoruz ki sizde sütten çıkmış ak kaşık değilsiniz
emre eren 7 yıl önce
siz bütün adaletsizlerin, adam kayırmanın, partizanlığın çamardı mem den kaynaklığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, akıl hocalarından hiç bahsetmemişsiniz.
veliyim 7 yıl önce
bahsedilen konulardan anlamam ama 3 çocuk sahibi bir babayım, bu sene bu 444 den dolayı eğitim, bakan, öğretmenler, müdürler okul bunlardan iğrendim. tek kelimyle tiksindim beni okul düşmanı yaptı bu sistem yazıklar olsun.
Ali KARA 7 yıl önce
arkadaşlar sadece çiftlikmi? zaten adı üzerinde mem orayı çiftlik yapmış. bordan haberiniz varmı? kim ne yapıyor. okulları kimler yönetiyor. hemen hemen ayda şube müdürü değişiyor. sanırım sendika her üyesini borda bir iki ay şube müdürü yapıyor. şimdi borda öğretmenler sıra hangi sendikacıda onu bekliyor.güya bor niğdenin en büyük ilçesi ve milletvekili var. (valiye, daire müdürüne sözünü geçiremiyor)üzülme borunda çiftlikten farkı yok. hemen hemen niğdede merkez dahil bütün ilçeler aynı. siyasiler herşeyi unuttu seçim çalışmalarına kendi dertlerine düştüler.okulu öğrenciyi öğretmeni düşünen kim. ama iş yaptırmak isterseniz adres belli sendikaya üye ol gerisini merak etme sen. olmayacak yere müdür de olursun müdür yardımcısıda.
hasan özkan 7 yıl önce
hocam şb md. deyip geçmeyin. valla ilçe m. eğitim müdüründende, kaymakamdanda, validende milletvekilindende yetkililer.bak görmüyıormusun telefonla bile tehdit ediyorlar. çünki arkalarında sendika var.kıdem deneyim tecrübe önemli değil önemli olan sendikaaaaaaaaaaa
malesef 7 yıl önce
sendikadan ziyade adamı olan at koşturuyor.bütün görev dağılımları adamına göre.milli eğitimler en az belediyeler kadar siyasi kurumlar olmuştur.liyakatin ve eğitimin ne olursa olsun adamın yoksa biryere gelemezsin bunu herkes biliyor.malesef öyle.araştırılsa bunun gibi 100lerce haber yapılabilir diye düşünüyorum.allah memleketin sonunu hayır etsin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
-4°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 13 27
2. Başakşehir 13 25
3. Beşiktaş 13 24
4. Trabzonspor 13 23
5. Alanyaspor 13 22
6. Fenerbahçe 13 22
7. Malatyaspor 13 20
8. Galatasaray 13 20
9. Denizlispor 13 17
10. Göztepe 13 17
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 13 16
13. Gençlerbirliği 13 14
14. Konyaspor 13 13
15. Kasımpaşa 13 12
16. Antalyaspor 13 12
17. Ankaragücü 13 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 13 27
2. Erzurum BB 13 24
3. Bursaspor 13 23
4. Ümraniye 13 22
5. Akhisar Bld.Spor 13 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 13 19
9. Balıkesirspor 13 18
10. Altay 13 16
11. Giresunspor 13 16
12. İstanbulspor 13 15
13. Adana Demirspor 13 15
14. Boluspor 13 11
15. Osmanlıspor 13 10
16. Altınordu 13 10
17. Adanaspor 13 9
18. Eskişehirspor 13 2
Takımlar O P
1. Liverpool 15 43
2. Leicester City 15 35
3. Man City 15 32
4. Chelsea 15 29
5. Wolverhampton 15 23
6. M. United 15 21
7. Crystal Palace 15 21
8. Tottenham 15 20
9. Sheffield United 15 19
10. Arsenal 15 19
11. Newcastle 15 19
12. Burnley 15 18
13. Brighton 15 18
14. Bournemouth 15 16
15. West Ham 15 16
16. Aston Villa 15 15
17. Southampton 15 15
18. Everton 15 14
19. Norwich City 15 11
20. Watford 15 8
Takımlar O P
1. Barcelona 14 31
2. Real Madrid 14 31
3. Sevilla 15 30
4. Real Sociedad 15 26
5. Athletic Bilbao 15 26
6. Atletico Madrid 15 25
7. Getafe 15 24
8. Valencia 15 23
9. Osasuna 15 22
10. Granada 15 21
11. Levante 15 20
12. Real Betis 15 19
13. Villarreal 15 18
14. Deportivo Alaves 15 18
15. Real Valladolid 15 18
16. Eibar 15 15
17. Mallorca 15 14
18. Celta de Vigo 15 13
19. Espanyol 15 9
20. Leganés 15 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@