Niğde İlçe Eğitim Müdürlüklerinde Neler Oluyor?

Türk Eğitim-Sen Niğde İl Başkanı İhsan Uğraş , “Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.” dedi.

EĞİTİM 11.10.2012, 16:31 11.10.2012, 16:31
1511
Niğde İlçe Eğitim Müdürlüklerinde Neler Oluyor?
banner830
 Türk Eğitim-Sen Niğde  İl Başkanı İhsan Uğraş , “Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.” dedi.  

 

 

Uğraş, Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu adına  yaptığı basın açıklamasında Adaletsizliğe vurgu yaparak Milli Eğitim Müdürlerini sert şekilde eleştirdi.

 

Uğraş açıklamasında “ Eğitim bir milletin ve bir ülkenin geleceğini inşaa eder.  Okullardaki idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz de bu inşaanın mimarlarıdır. Her ne kadar son zamanlarda hak etmedikleri hakaretlere uğrasalar da, aşağılansalar da, hak ettikleri ücreti alamasalar da geleceğimiz olan çocuklarımızı en iyi ve donanımlı şekilde yetiştirmek için her türlü fedakarlığı yaparak var güçleriyle çalışmaktadırlar.

 

Eğitim-öğretim kalitesinin artırılması ve başarının yakalanması için öğretmenlerimizin huzurlu bir şekilde derslere girmesi çok önemlidir. Huzur olmayan bir ortamdan verim beklenmemelidir.

 

4+4+4 sisteminin olumsuzlukları, özür durumu tayinlerindeki sıkıntılar, norm kadro fazlası olmuş öğretmenlerimizin durumunun belirsizlikleri, branş değişikliğinin ileride ortaya çıkaracağı sorunlar Türk Eğitim-Sen olarak bizleri endişelendirmektedir. Bir de bunlara ilaveten ilçelerimizde yapılan yalan-yanlış uygulamalar öğretmenlerimizi ziyadesiyle rahatsız etmektedir.

 

Özellikle Çiftlik İlçemizden aldığımız duyumlar, ilçede çalışan öğretmenlerimiz kadar bizleri de huzursuz etmektedir. Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesi olarak aldığımız duyumları İlçe Milli Eğitim Müdürü ile daha önce bire bir görüşmüştük. Bu görüşme bizim iyi niyetimizin bir göstergesiydi. Ancak ne hikmetse İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Lütfi DOĞAN adeta “Dediğim dedik, çaldığım düdük” dercesine bildiğini okumuştur. Azatlı Kasabası Küllüce Orta Okulu Müdürlüğü’nü arayarak; “Size müdür yardımcısı olarak F. Adlı öğretmeni görevlendireceğim. Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma. Yoksa müdür yardımcısı görevlendirmesi yapmam” demiş, bunun üzerine Türk Eğitim-Sen olarak İlçe MEM’i ziyaret ederek kendisine böyle bir şey söyleyip söylemediğini sormuştuk.

 

Şimdi Türk Eğitim-Sen olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfi DOĞAN’dan şu soruları cevaplandırmasını bekliyoruz:

-          Azatlı Kasabası Küllüce Orta Okulu Müdürlüğü’nü arayarak; “Size müdür yardımcısı olarak F. adlı öğretmeni görevlendireceğim. Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma. Yoksa müdür yardımcısı görevlendirmesi yapmam” dediniz mi?

 

-          Daha önce o okulda üç yıl vekaleten müdür yardımcılığı, bir yıl müdür vekilliği yapan; okulu, personeli ve öğrenci velilerini bire bir tanıyan bir öğretmen dururken, okula daha yeni atanmış, ne okulu, ne personeli ne de velileri tanımayan bir öğretmeni müdür yardımcısı olarak ısrarla görevlendirmek  istemenizin nedeni nedir?

 

 

-          Bu görevlendirmeyi yapmadan önce, nezaketen de olsa okul müdürüyle istişare edip fikrini sordunuz mu?

 

-          Sizi ziyaretimiz sırasında birkaç defa tekrarladığınız “ekip” kelimesinden kastınız nedir?

 

 

-          Küllüce Orta Okulu’na müdür yardımcısı olarak vekaleten görevlendirdiğiniz öğretmenin, sizin “ekip”  ifadenizle ilgisi var mıdır?

 

-          Adı geçen okula müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyen üç öğretmen dilekçe vermiştir. Görevlendirmeyi hangi kriteleri baz alarak yaptınız? Görevlendirme yaparken adalet, tarafsızlık ve hakkaniyet ilkelerine riayet ettiniz mi?

 

 

-          Görüşmemizde; “Bu görevlendirme. Görevlendirmelerde takdir hakkımı kullanabilirim. Asaleten atama değil.” demiştiniz. Asaleten atamalarda takdir hakkınızın olmadığını zaten biliyoruz. Madem görevlendirmelerde takdir hakkınız var, o halde okul müdürlüğünü arama ve “Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma.” demekteki amacınız nedir?

 

-          İlçenize bağlı bir kasaba okulunda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapan bir öğretmenin, müdür vekili olarak görevlendirmesini yaptınız mı? Müdür vekili olarak görevlendirilen öğretmenin yerine okulun birinci sınıflarının, branşı sınıf öğretmeni olmayan ücretli bir öğretmene verildiğinden haberiniz var mı? Haberiniz varsa sınıf öğretmeni olmayan ücretli öğretmenin birinci sınıfları okutmasına nasıl izin verdiniz?

 

 

-          Bahsedilen sınıfta kendi çocuğunuz olsaydı, ücretli öğretmenin, çocuğunuzun birinci sınıf öğretmeni olmasına razı olur muydunuz?

-          Çiftlik ilçesinde bu ve benzeri olumsuzluklar sonucunda eğitim-öğretim başarısının düşmesi halinde suçu fedakarca çalışan öğretmenlerimize ve bu olumsuzluklar içinde bir şeyler yapmaya çalışan okul idarecisi arkadaşlarımıza mı atacaksınız, yoksa kendinizin öz eleştirisini de yapacak mısınız?

Buna benzer olumsuzluklar sadece Çiftlik İlçemizde değil, Çamardı ilçemizde de yaşanmaktadır. Branş değiştirerek Sınıf Öğretmenliğinden Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine geçen birkaç yıllık E.Ö. adlı öğretmenin tayini  Eynelli köyüne yapılmış, ardından adı geçen öğretmen Çamardı ilçe merkezinde bir okula müdür yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Daha kıdemli ve daha tecrübeli öğretmenler varken, adı geçen öğretmenin hangi kriterlere göre görevlendirildiğini doğrusu merak ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de bu soruya verecekleri cevabı bekliyoruz.

 

Yaşanan bu tür olumsuzluklar idareci ve öğretmenlerimizi huzursuz etmektedir. Öğretmenlerimiz tarafsızlık, adalet ve hakkaniyet ilkelerinin çiğnendiğini düşünmektedir.

 

Okullarımızda eğitim gören yavrularımız bizim geleceğimizdir. Bu ülkenin yarınlardaki idarecileridir. Ne kadar iyi ve donanımlı yetişirlerse, bu ülkenin geleceği o ölçüde aydınlık olur. Onların iyi ve donanımlı yetişmeleri de öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin çalıştıkları ortamlarda huzurlu olmalarına bağlıdır. Huzursuzluk, başarısızlığı getirir.

 

Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.

 

Değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.” dedi

 

 

Yorumlar (14)
eğitimci 8 yıl önce
sayın hocam tuz kokmuş sen hala ufak hesaplarla uğraşıyon eğitim sistemi alt üst olmuş gıkın çıkmamış
vay şu atanmış bu atanmamış hala sendika olarak küçük düşünmeye devam ediyorsunuz.
Çamardılı 8 yıl önce
çamardıda çalışma ekonomisi mezunu sınıf öğrtmeni adam kayırma yoluyla adam şube müdürlüğü yapabiliyorsa bi kaç yıllık öğrtmeninde müdür yardımcılıgı yapması normal gözüküyor. burda görev çamardılı vatandaşlara düşüyor. öğretmenlere ilçe milli eğitime ezdiriyorlar... ilçede öğretmenler bir an evvel kaçma derdinde.
kmurat 8 yıl önce
3lü koalisyon döneminde dms türkiye derecesi yapan niğde il emrine atanıp size yakın olmayan öğretmenleri il içinde nerelere atadınız? ihsan bey yiğitseniz bunuda siz cevaplandırın... biliyoruz ki sizde sütten çıkmış ak kaşık değilsiniz
emre eren 8 yıl önce
siz bütün adaletsizlerin, adam kayırmanın, partizanlığın çamardı mem den kaynaklığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, akıl hocalarından hiç bahsetmemişsiniz.
veliyim 8 yıl önce
bahsedilen konulardan anlamam ama 3 çocuk sahibi bir babayım, bu sene bu 444 den dolayı eğitim, bakan, öğretmenler, müdürler okul bunlardan iğrendim. tek kelimyle tiksindim beni okul düşmanı yaptı bu sistem yazıklar olsun.
Ali KARA 8 yıl önce
arkadaşlar sadece çiftlikmi? zaten adı üzerinde mem orayı çiftlik yapmış. bordan haberiniz varmı? kim ne yapıyor. okulları kimler yönetiyor. hemen hemen ayda şube müdürü değişiyor. sanırım sendika her üyesini borda bir iki ay şube müdürü yapıyor. şimdi borda öğretmenler sıra hangi sendikacıda onu bekliyor.güya bor niğdenin en büyük ilçesi ve milletvekili var. (valiye, daire müdürüne sözünü geçiremiyor)üzülme borunda çiftlikten farkı yok. hemen hemen niğdede merkez dahil bütün ilçeler aynı. siyasiler herşeyi unuttu seçim çalışmalarına kendi dertlerine düştüler.okulu öğrenciyi öğretmeni düşünen kim. ama iş yaptırmak isterseniz adres belli sendikaya üye ol gerisini merak etme sen. olmayacak yere müdür de olursun müdür yardımcısıda.
hasan özkan 8 yıl önce
hocam şb md. deyip geçmeyin. valla ilçe m. eğitim müdüründende, kaymakamdanda, validende milletvekilindende yetkililer.bak görmüyıormusun telefonla bile tehdit ediyorlar. çünki arkalarında sendika var.kıdem deneyim tecrübe önemli değil önemli olan sendikaaaaaaaaaaa
malesef 8 yıl önce
sendikadan ziyade adamı olan at koşturuyor.bütün görev dağılımları adamına göre.milli eğitimler en az belediyeler kadar siyasi kurumlar olmuştur.liyakatin ve eğitimin ne olursa olsun adamın yoksa biryere gelemezsin bunu herkes biliyor.malesef öyle.araştırılsa bunun gibi 100lerce haber yapılabilir diye düşünüyorum.allah memleketin sonunu hayır etsin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Satın ulan satın. Bizde bilelim yeni sahibimiz kim...
Her dönemin sağlık müdür adayı ord.Prof.pratisyen Dr.Yılmaz Y.neden gerekli önlemleri almıyor.Her konuda ahkam kesen bu bilge sağlık müdürü eskisi neden engin tercübelerini sağlık kuruluşları ile paylaşmıyor.Küstürüldümü acaba???
Dügünlerde insanlar kucak kucak a oturuyor ne mesafesinden bahsediyor sunuz
Doğru bir haber ama hz. İsa değildir. 3 tane İsa olduğundan bahsedilir Apollonos un hayatı h.z. İsa ya çok benzetildigi için peygamber zan edilmiştir. Şuan kiliselerde bulunan freskler Apollonos a aittir. En eski incilde bulundu ama el altından yurtdışına kaçırıldı. Çünkü dinler tarihini değiştirecek belge niteliğinde olduğu söylenir.
Bakım onarım bahanesiyle elektrik tellerinin altındaki ağaçları katlediyorlar.
29°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:13
Güneş 05:45
Öğle 12:52
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@