Niğde İlçe Eğitim Müdürlüklerinde Neler Oluyor?

Türk Eğitim-Sen Niğde İl Başkanı İhsan Uğraş , “Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.” dedi.

EĞİTİM 11.10.2012, 16:31 11.10.2012, 16:31
1506
Niğde İlçe Eğitim Müdürlüklerinde Neler Oluyor?
banner830
 Türk Eğitim-Sen Niğde  İl Başkanı İhsan Uğraş , “Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.” dedi.  

 

 

Uğraş, Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanlığı Yönetim Kurulu adına  yaptığı basın açıklamasında Adaletsizliğe vurgu yaparak Milli Eğitim Müdürlerini sert şekilde eleştirdi.

 

Uğraş açıklamasında “ Eğitim bir milletin ve bir ülkenin geleceğini inşaa eder.  Okullardaki idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz de bu inşaanın mimarlarıdır. Her ne kadar son zamanlarda hak etmedikleri hakaretlere uğrasalar da, aşağılansalar da, hak ettikleri ücreti alamasalar da geleceğimiz olan çocuklarımızı en iyi ve donanımlı şekilde yetiştirmek için her türlü fedakarlığı yaparak var güçleriyle çalışmaktadırlar.

 

Eğitim-öğretim kalitesinin artırılması ve başarının yakalanması için öğretmenlerimizin huzurlu bir şekilde derslere girmesi çok önemlidir. Huzur olmayan bir ortamdan verim beklenmemelidir.

 

4+4+4 sisteminin olumsuzlukları, özür durumu tayinlerindeki sıkıntılar, norm kadro fazlası olmuş öğretmenlerimizin durumunun belirsizlikleri, branş değişikliğinin ileride ortaya çıkaracağı sorunlar Türk Eğitim-Sen olarak bizleri endişelendirmektedir. Bir de bunlara ilaveten ilçelerimizde yapılan yalan-yanlış uygulamalar öğretmenlerimizi ziyadesiyle rahatsız etmektedir.

 

Özellikle Çiftlik İlçemizden aldığımız duyumlar, ilçede çalışan öğretmenlerimiz kadar bizleri de huzursuz etmektedir. Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesi olarak aldığımız duyumları İlçe Milli Eğitim Müdürü ile daha önce bire bir görüşmüştük. Bu görüşme bizim iyi niyetimizin bir göstergesiydi. Ancak ne hikmetse İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Lütfi DOĞAN adeta “Dediğim dedik, çaldığım düdük” dercesine bildiğini okumuştur. Azatlı Kasabası Küllüce Orta Okulu Müdürlüğü’nü arayarak; “Size müdür yardımcısı olarak F. Adlı öğretmeni görevlendireceğim. Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma. Yoksa müdür yardımcısı görevlendirmesi yapmam” demiş, bunun üzerine Türk Eğitim-Sen olarak İlçe MEM’i ziyaret ederek kendisine böyle bir şey söyleyip söylemediğini sormuştuk.

 

Şimdi Türk Eğitim-Sen olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfi DOĞAN’dan şu soruları cevaplandırmasını bekliyoruz:

-          Azatlı Kasabası Küllüce Orta Okulu Müdürlüğü’nü arayarak; “Size müdür yardımcısı olarak F. adlı öğretmeni görevlendireceğim. Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma. Yoksa müdür yardımcısı görevlendirmesi yapmam” dediniz mi?

 

-          Daha önce o okulda üç yıl vekaleten müdür yardımcılığı, bir yıl müdür vekilliği yapan; okulu, personeli ve öğrenci velilerini bire bir tanıyan bir öğretmen dururken, okula daha yeni atanmış, ne okulu, ne personeli ne de velileri tanımayan bir öğretmeni müdür yardımcısı olarak ısrarla görevlendirmek  istemenizin nedeni nedir?

 

 

-          Bu görevlendirmeyi yapmadan önce, nezaketen de olsa okul müdürüyle istişare edip fikrini sordunuz mu?

 

-          Sizi ziyaretimiz sırasında birkaç defa tekrarladığınız “ekip” kelimesinden kastınız nedir?

 

 

-          Küllüce Orta Okulu’na müdür yardımcısı olarak vekaleten görevlendirdiğiniz öğretmenin, sizin “ekip”  ifadenizle ilgisi var mıdır?

 

-          Adı geçen okula müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyen üç öğretmen dilekçe vermiştir. Görevlendirmeyi hangi kriteleri baz alarak yaptınız? Görevlendirme yaparken adalet, tarafsızlık ve hakkaniyet ilkelerine riayet ettiniz mi?

 

 

-          Görüşmemizde; “Bu görevlendirme. Görevlendirmelerde takdir hakkımı kullanabilirim. Asaleten atama değil.” demiştiniz. Asaleten atamalarda takdir hakkınızın olmadığını zaten biliyoruz. Madem görevlendirmelerde takdir hakkınız var, o halde okul müdürlüğünü arama ve “Sakın imza sirküsü çıkarma, diğer öğretmenlerden dilekçe alma.” demekteki amacınız nedir?

 

-          İlçenize bağlı bir kasaba okulunda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapan bir öğretmenin, müdür vekili olarak görevlendirmesini yaptınız mı? Müdür vekili olarak görevlendirilen öğretmenin yerine okulun birinci sınıflarının, branşı sınıf öğretmeni olmayan ücretli bir öğretmene verildiğinden haberiniz var mı? Haberiniz varsa sınıf öğretmeni olmayan ücretli öğretmenin birinci sınıfları okutmasına nasıl izin verdiniz?

 

 

-          Bahsedilen sınıfta kendi çocuğunuz olsaydı, ücretli öğretmenin, çocuğunuzun birinci sınıf öğretmeni olmasına razı olur muydunuz?

-          Çiftlik ilçesinde bu ve benzeri olumsuzluklar sonucunda eğitim-öğretim başarısının düşmesi halinde suçu fedakarca çalışan öğretmenlerimize ve bu olumsuzluklar içinde bir şeyler yapmaya çalışan okul idarecisi arkadaşlarımıza mı atacaksınız, yoksa kendinizin öz eleştirisini de yapacak mısınız?

Buna benzer olumsuzluklar sadece Çiftlik İlçemizde değil, Çamardı ilçemizde de yaşanmaktadır. Branş değiştirerek Sınıf Öğretmenliğinden Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine geçen birkaç yıllık E.Ö. adlı öğretmenin tayini  Eynelli köyüne yapılmış, ardından adı geçen öğretmen Çamardı ilçe merkezinde bir okula müdür yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Daha kıdemli ve daha tecrübeli öğretmenler varken, adı geçen öğretmenin hangi kriterlere göre görevlendirildiğini doğrusu merak ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de bu soruya verecekleri cevabı bekliyoruz.

 

Yaşanan bu tür olumsuzluklar idareci ve öğretmenlerimizi huzursuz etmektedir. Öğretmenlerimiz tarafsızlık, adalet ve hakkaniyet ilkelerinin çiğnendiğini düşünmektedir.

 

Okullarımızda eğitim gören yavrularımız bizim geleceğimizdir. Bu ülkenin yarınlardaki idarecileridir. Ne kadar iyi ve donanımlı yetişirlerse, bu ülkenin geleceği o ölçüde aydınlık olur. Onların iyi ve donanımlı yetişmeleri de öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin çalıştıkları ortamlarda huzurlu olmalarına bağlıdır. Huzursuzluk, başarısızlığı getirir.

 

Hiç kimsenin yandaş kayırmacılığı, torpil, “benim adamım” zihniyetiyle hareket ederek bu ülkenin yarınlarına yazık etmeye hakkı yoktur.

 

Değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.” dedi

 

 

Yorumlar (14)
eğitimci 7 yıl önce
sayın hocam tuz kokmuş sen hala ufak hesaplarla uğraşıyon eğitim sistemi alt üst olmuş gıkın çıkmamış
vay şu atanmış bu atanmamış hala sendika olarak küçük düşünmeye devam ediyorsunuz.
Çamardılı 7 yıl önce
çamardıda çalışma ekonomisi mezunu sınıf öğrtmeni adam kayırma yoluyla adam şube müdürlüğü yapabiliyorsa bi kaç yıllık öğrtmeninde müdür yardımcılıgı yapması normal gözüküyor. burda görev çamardılı vatandaşlara düşüyor. öğretmenlere ilçe milli eğitime ezdiriyorlar... ilçede öğretmenler bir an evvel kaçma derdinde.
kmurat 7 yıl önce
3lü koalisyon döneminde dms türkiye derecesi yapan niğde il emrine atanıp size yakın olmayan öğretmenleri il içinde nerelere atadınız? ihsan bey yiğitseniz bunuda siz cevaplandırın... biliyoruz ki sizde sütten çıkmış ak kaşık değilsiniz
emre eren 7 yıl önce
siz bütün adaletsizlerin, adam kayırmanın, partizanlığın çamardı mem den kaynaklığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, akıl hocalarından hiç bahsetmemişsiniz.
veliyim 7 yıl önce
bahsedilen konulardan anlamam ama 3 çocuk sahibi bir babayım, bu sene bu 444 den dolayı eğitim, bakan, öğretmenler, müdürler okul bunlardan iğrendim. tek kelimyle tiksindim beni okul düşmanı yaptı bu sistem yazıklar olsun.
Ali KARA 7 yıl önce
arkadaşlar sadece çiftlikmi? zaten adı üzerinde mem orayı çiftlik yapmış. bordan haberiniz varmı? kim ne yapıyor. okulları kimler yönetiyor. hemen hemen ayda şube müdürü değişiyor. sanırım sendika her üyesini borda bir iki ay şube müdürü yapıyor. şimdi borda öğretmenler sıra hangi sendikacıda onu bekliyor.güya bor niğdenin en büyük ilçesi ve milletvekili var. (valiye, daire müdürüne sözünü geçiremiyor)üzülme borunda çiftlikten farkı yok. hemen hemen niğdede merkez dahil bütün ilçeler aynı. siyasiler herşeyi unuttu seçim çalışmalarına kendi dertlerine düştüler.okulu öğrenciyi öğretmeni düşünen kim. ama iş yaptırmak isterseniz adres belli sendikaya üye ol gerisini merak etme sen. olmayacak yere müdür de olursun müdür yardımcısıda.
hasan özkan 7 yıl önce
hocam şb md. deyip geçmeyin. valla ilçe m. eğitim müdüründende, kaymakamdanda, validende milletvekilindende yetkililer.bak görmüyıormusun telefonla bile tehdit ediyorlar. çünki arkalarında sendika var.kıdem deneyim tecrübe önemli değil önemli olan sendikaaaaaaaaaaa
malesef 7 yıl önce
sendikadan ziyade adamı olan at koşturuyor.bütün görev dağılımları adamına göre.milli eğitimler en az belediyeler kadar siyasi kurumlar olmuştur.liyakatin ve eğitimin ne olursa olsun adamın yoksa biryere gelemezsin bunu herkes biliyor.malesef öyle.araştırılsa bunun gibi 100lerce haber yapılabilir diye düşünüyorum.allah memleketin sonunu hayır etsin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@