Niğde'de, lise öğrencisi öğretmeninin burnunu kırdı

Niğde'de Lise öğrencisi tartıştığı öğretmenini yumrukladı.... Öğretmenler şamar oğlanı oldu!

EĞİTİM 12.04.2018, 02:01 12.04.2018, 10:31 nigdehaber
6803
Niğde'de, lise öğrencisi öğretmeninin burnunu kırdı
banner830

Bugün de Niğde’de Fatih Lisesinde U. A. (18) isimli 12 sınıf öğrencisi basit bir mesele yüzünden Müdür Yardımcısı Abdullah Mumcu’yu yumruklayarak burnunu kırdı. Okula çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırılan Okul Müdür Yardımcısı tedavisinin ardından taburcu edildi.

Polis olayla ilgili soruşturma açtı.

Haber iki satır... 

Genel yorum  ise aşağıda... ; 


Haber-Yorum; Şeref ÇOPUR


Ülkemizde gün geçmiyor ki öğretmen öldürüldü, bıçaklandı, vuruldu, dövüldü, alay edildi, aşağılandı gibi haberler almayalım.

Niğde’deki olay da,  ülkemizde öğretmenlere yönelik binlerce vakadan birisi. Öğretmene şiddet gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Bir Milli Eğitim bürokratının baktığı-dediği gibi “Peki öğrenciler nasıl, neden bu duruma geldi? Şeklinde değil… “Peki öğretmenler nasıl, neden bu duruma getirildi?” şeklinde öncelikli  soruyu sormak lazım.

Manşetimiz;  “Öğretmen şamar oğlanı oldu”

Şamar oğlanı; herkesin azarladığı ve hıncını aldığı, sürekli suçlu bulunan ve tüm bunlar karşısında 'gıkının çıkmadığı' kimse anlamında kullandığımız bir deyim.

Bir eğitimci değilim, gerek  ticaret olarak, gerekse bu toplumun bir ferdi olarak  eğitim ve öğretimi, bunların bileşenlerini takip etmek, gözlemlemek durumundayım. Ayrıca iki öğrencilik  veliyim.

Birkaç tespit de bulunalım; Öğretmenler konusunda gelişen olay ve konular ardından yapılan açıklamalar da gördüm ki ; Bakanlığın öğretmenler konusunda bir duruşu yok, öngörüsü yok, çabası da yok. 

Öğretmen net şekilde  itibarsızlaştırıldı. Öğretmenin itibarsızlaştırılması, yukarıdan aşağıya bu algının oluşturulması ile en küçük veli, öğrenci, öğretmen arasındaki bir olayda konunun kim haklı, kim haksız olduğunun araştırılmadan, olaylara,  sadece öğrenci gözüyle veya veli gözüyle bakılmasına neden  oldu. Suçlunun hemen öğretmen  veya okul idarecileri olduğu algısı oluşturuldu.

Medya da toplumun bir parçası ve oda hep veli ve öğrenci gözüyle gördü, görenleri çoğalttı.

Bütün öğretmenler sahipsiz olduğunu düşünüyor.

Bakan ve bürokratlar öğretmenin yeterince çalışmadığını, yetersiz olduğunu  söyleyebiliyor. Potansiyel suçlu  bakış açısıyla  öğretmen ötelendi, öğretmen örselendi, öğretmenin itibarı alındı.

Ötelenen, örselenen, itibarı tamamen alınan öğretmen;  bunu fark eden,  verilen algıyı yorumlamadan uygulayan bazı toplum kesimlerinin önüne   bir top gibi atıldı. Önüne gelen vuruyor. Tam bir şamar oğlanı yapıldı.

Öğretmen yıllar önce; Müfredatta, yönetmelikte olmamasına rağmen, onlarca yıldır kendi insiyatifleri ile eğitimi ayakta tutuyordu.  Öğrencinin davranışları konusunda, milli değerlerin verilmesinde, Türklük bilincinin oluşmasında, ahlaki ve dini değerlere, koridorda dolaşma tarzına, sokağın nasıl kullanılacağına,  insanlarla ve arkadaşları ile nasıl diyalog kurulacağına kadar… Öğretmen bütün bunları görev biliyor,  idealist  olarak bunları nesilden nesile aktarıyordu.

Öğretmenler insiyatif almaktan artık vazgeçti.

Bundan 10-15 yıl öncesine kadar bir öğretmenin adli ve idari  soruşturma geçirmesi sadece büyük olaylarda olurdu. Şimdi ise müfettişler, muhakkikler soruşturmalara yetişemiyor.  En basit konularda bile il – ilçe Milli Eğitim, Kaymakam, Vali soruşturma izni veriyor. Bunlar dalga dalga öğretmenler odasında konu oluyor.  Şevk ve direnç kırılıyor.  

Öğretmen hiç mi hoş olmayan işler yapmıyor, elbette yapıyor ama bu oran aslında çok düşük.

Bugün velilerin  büyük bölümü “ben sana gösteririm”,  “hesabını sorarım hoca”, “şikayet ederim ha”, “müdüre çıkarım” pozisyonuna getirildi. Veliler bu düşünceye kolayca  eriştirildi. Çatır çatır öğretmenden hesap sorar hale getirildi. Öğretmen, veli ve öğrenci karşında “kim diker seni” pozisyonuna getirildi.   Liselerde ise bugünkü burun kırma olayında  olduğu gibi veliye gerek kalmıyor. Ergen öğrenci kendini yeterli görüyor ve gereğini yapıyor. 

Öğretmene üstleri ve daha daha üstleri tarafından “hocam sen rahat ol” diyen yok. Samimi destek yok.

Öğretmen kabuğuna çekildi. Kayıtsız kalma mecburiyetinde oldu. Bırakın okul dışını, sınıftaki, koridordaki, bahçedeki öğrenciler ile  olumsuz bir duruma müdahele edemez hale geldi. Görmemeyi tercih ettirdiler. Yönetmelik ve müfredat neyi dayatıyor,  sadece onu kehren yapar hale geldiler. Bu halden öğretmenler hoşlanıyor mu? Asla!  Bu onları kahrediyor,  biliyorum.  Öğretmen bu toplumun bir parçası, toplum için, ülke için bir şeyler yapmak gerekiyorsa; Bunu,   elbette öncelikli olarak öğretmenler yapacak,  ama bunun yaptırılmamasından, kabuğuna çekilmekten, seyretmekten,  görmemeye zorlanmaktan dolayı da acı çekiyor.  

Çünkü; Alttan değişerek, devşirilerek gelen nesli ilk onlar fark ediyor ve gelecek kaygısı duyuyorlar.

Bir başka tespit; Eskiden idealist, babacan, iş bilir  okul idarecileri tipi  vardı. Bu idareciler sadece müdür değil, öğretmenlerin, öğrencilerin babası, her türlü konuda öğretmene şemsiye olan, okulda çalışma barışını sınırsız sağlayan, sorunlu öğrencileri usturuplu şekilde hizaya çeken,   sorunlu velileri öğretmenin haberi olmadan  ikna edip hoş şekilde gönderen, alaylı tabir edilen idareciler vardı.   Bugün bunlar da çok azaldı. Şuan ne yazık ki bazı idareciler, öğretmenin arkasında durabilecek kalibreye, koltuğu doldurabilecek karizmaya ve vizyona sahip  değil. Böyle olunca da,  öğretmen de, idareci de yan yana değil, birbirlerini taraf olarak görüyor. Sendika, siyasi görüş,  dünya görüşü, ego ve  kıskançlık  kaynaklı çalışma barışı da  bazı okullarda  olmadığı için,  olumsuz bir olay ile karşılandığında, ne öğretmen, nede idareci yan yana olmak bir yana  nötr dahi kalamıyor.

Siyasi irade, Bakan dan başlayarak,  eğitim bürokrasisi… Sıradan bir meslek grubu olmayan öğretmenleri – öğretmenlik kavramını  yalnız bıraktı. Arkasında durmadı farkına vardıkları halde hala da durmuyor. Eğitim ve Öğretimin bu olumsuz  durumunu fark eden veli ve öğrenci, hatta toplumun diğer kesimleri,    ne yazık ki öğretmenleri “şamar oğlanı” yaptı.

Şamar oğlanı yapılan bir meslek grubu da doktorlar. Her veli çocuğunun bir öğretmen, bir doktor olmasını ister. Ama her iki meslek gurubunu da acımasızca eleştir, aşağılar… Sonucunda  etkisizleştirilir ve şiddetle neticelenir.

Bir diğer tespit daha; Öğretmen Sendikaları

Bugün sendikaların durumu öğretmenlerin durumu ile paralel…

Bütün sendikalar. Bütün öğretmenler.  Niğde Meydanında toplanıp bu konularda basın açıklaması veya ola ki  eylem yapsa...

Bütün sendikalar. Bütün öğretmenler. Ankara Meydanında  toplanıp bu konularda basın açıklaması veya ola ki eylem yapsa...

“Eyy… Yeter artık öğretmenime dokunma” sözünü  söylemesinden daha etkili o l a m a z.

Gelinen nokta bu…
 
 

Yorumlar (17)
Halil ibo 2 yıl önce
Bütün bunlar yukarıdaki müdürlerin kendi koltuklarını koruma telaşının sonucudur.il millî eğitim müdürlüğü en ufak bir şikâyeti değerlendirip soruşturma actirmaktadir.ogretmenine il millî eğitim müdürlüğü değer vermiyor ki vatandaş veya öğrenci değer versin. Sendika başkanı üye öğretmenleri dolgu malzemesi olarak görüyor. Birileri öğretmenlerin sırtından sendika başkanlığı ve idarecilik yapıyor. Tek kelime ile yazıklar olsun size. 60 yaşındaki öğretmeni 6 yaşındaki çocuğa yem eden zihniyete yazıklar olsun.
Eğitimci 2 yıl önce
Öğretmene; velinin, o da yetmedi öğrencinin performans değerlendirmesi adı altında not vermesini savunan bir bakanlığımız var. Bu da,yukarda belirttiğiniz sahipsizligin belgesidir. .. hatta bu haberin konusu öğretmen öğrencinin burnunu kırdı olsaydı habere olan ilgi ve müdahil olma arzusu sular seller gibi çağlardı... tekrar teşekkür ederiz kanayan yaramızı gördüğünüz için.
muallim naci 2 yıl önce
böylesi bir yazıyı ulusal eğitim sitelerinde bile görmüyoruz. testip on numara en alttaki kinaye ve tepit harika teşekkür edyiorum
Vurun abalıya 2 yıl önce
Bu öğrenci ve velilere öğretmenine puan verdiren zihniyete Yazıklar olsun... Buu eğitimin AKP'nin eğitiminin halidir. Yazık günah. Meslektaşımıza geçmiş olsun.
Vurun abalıya 2 yıl önce
Bu öğrenci ve velilere öğretmenine puan verdiren zihniyete Yazıklar olsun... Buu eğitimin AKP'nin eğitiminin halidir. Yazık günah. Meslektaşımıza geçmiş olsun.
Yandaş sendikaciliktan vazgecin 2 yıl önce
Sarı sendikacılık bitmediği sürece öğretmen kendi hakkını savunamaz.Ögretmen arkadaşlar yandaş olmayı bırakın kendi onurumuzu savunalim birlikte
Tarafsız 2 yıl önce
Bakanlık öğretmenlerden cekinmiyor çünkü en güçlü sendikada yuzbinlerce öğretmen kayıtlı. Öğretmenler bu yüzden haklarını savunamiyor.hukumet temsilcisi sendikalara üye olmak zorunda değilsiniz. böyle birlik olunmaz
Serafettin 2 yıl önce
Ya öğretmenlerin yaptığı eğitimci olduğu manşetler boy boy ama eğitimcinin yaptığını kimse yayinlamiyor ben hala uğraşıyorum öğretmen talebesini doğdu diye objektif olalım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@