Niğde'de, lise öğrencisi öğretmeninin burnunu kırdı

Niğde'de Lise öğrencisi tartıştığı öğretmenini yumrukladı.... Öğretmenler şamar oğlanı oldu!

EĞİTİM 12.04.2018, 02:01 12.04.2018, 10:31 nigdehaber
6850
Niğde'de, lise öğrencisi öğretmeninin burnunu kırdı
banner830

Bugün de Niğde’de Fatih Lisesinde U. A. (18) isimli 12 sınıf öğrencisi basit bir mesele yüzünden Müdür Yardımcısı Abdullah Mumcu’yu yumruklayarak burnunu kırdı. Okula çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırılan Okul Müdür Yardımcısı tedavisinin ardından taburcu edildi.

Polis olayla ilgili soruşturma açtı.

Haber iki satır... 

Genel yorum  ise aşağıda... ; 


Haber-Yorum; Şeref ÇOPUR


Ülkemizde gün geçmiyor ki öğretmen öldürüldü, bıçaklandı, vuruldu, dövüldü, alay edildi, aşağılandı gibi haberler almayalım.

Niğde’deki olay da,  ülkemizde öğretmenlere yönelik binlerce vakadan birisi. Öğretmene şiddet gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Bir Milli Eğitim bürokratının baktığı-dediği gibi “Peki öğrenciler nasıl, neden bu duruma geldi? Şeklinde değil… “Peki öğretmenler nasıl, neden bu duruma getirildi?” şeklinde öncelikli  soruyu sormak lazım.

Manşetimiz;  “Öğretmen şamar oğlanı oldu”

Şamar oğlanı; herkesin azarladığı ve hıncını aldığı, sürekli suçlu bulunan ve tüm bunlar karşısında 'gıkının çıkmadığı' kimse anlamında kullandığımız bir deyim.

Bir eğitimci değilim, gerek  ticaret olarak, gerekse bu toplumun bir ferdi olarak  eğitim ve öğretimi, bunların bileşenlerini takip etmek, gözlemlemek durumundayım. Ayrıca iki öğrencilik  veliyim.

Birkaç tespit de bulunalım; Öğretmenler konusunda gelişen olay ve konular ardından yapılan açıklamalar da gördüm ki ; Bakanlığın öğretmenler konusunda bir duruşu yok, öngörüsü yok, çabası da yok. 

Öğretmen net şekilde  itibarsızlaştırıldı. Öğretmenin itibarsızlaştırılması, yukarıdan aşağıya bu algının oluşturulması ile en küçük veli, öğrenci, öğretmen arasındaki bir olayda konunun kim haklı, kim haksız olduğunun araştırılmadan, olaylara,  sadece öğrenci gözüyle veya veli gözüyle bakılmasına neden  oldu. Suçlunun hemen öğretmen  veya okul idarecileri olduğu algısı oluşturuldu.

Medya da toplumun bir parçası ve oda hep veli ve öğrenci gözüyle gördü, görenleri çoğalttı.

Bütün öğretmenler sahipsiz olduğunu düşünüyor.

Bakan ve bürokratlar öğretmenin yeterince çalışmadığını, yetersiz olduğunu  söyleyebiliyor. Potansiyel suçlu  bakış açısıyla  öğretmen ötelendi, öğretmen örselendi, öğretmenin itibarı alındı.

Ötelenen, örselenen, itibarı tamamen alınan öğretmen;  bunu fark eden,  verilen algıyı yorumlamadan uygulayan bazı toplum kesimlerinin önüne   bir top gibi atıldı. Önüne gelen vuruyor. Tam bir şamar oğlanı yapıldı.

Öğretmen yıllar önce; Müfredatta, yönetmelikte olmamasına rağmen, onlarca yıldır kendi insiyatifleri ile eğitimi ayakta tutuyordu.  Öğrencinin davranışları konusunda, milli değerlerin verilmesinde, Türklük bilincinin oluşmasında, ahlaki ve dini değerlere, koridorda dolaşma tarzına, sokağın nasıl kullanılacağına,  insanlarla ve arkadaşları ile nasıl diyalog kurulacağına kadar… Öğretmen bütün bunları görev biliyor,  idealist  olarak bunları nesilden nesile aktarıyordu.

Öğretmenler insiyatif almaktan artık vazgeçti.

Bundan 10-15 yıl öncesine kadar bir öğretmenin adli ve idari  soruşturma geçirmesi sadece büyük olaylarda olurdu. Şimdi ise müfettişler, muhakkikler soruşturmalara yetişemiyor.  En basit konularda bile il – ilçe Milli Eğitim, Kaymakam, Vali soruşturma izni veriyor. Bunlar dalga dalga öğretmenler odasında konu oluyor.  Şevk ve direnç kırılıyor.  

Öğretmen hiç mi hoş olmayan işler yapmıyor, elbette yapıyor ama bu oran aslında çok düşük.

Bugün velilerin  büyük bölümü “ben sana gösteririm”,  “hesabını sorarım hoca”, “şikayet ederim ha”, “müdüre çıkarım” pozisyonuna getirildi. Veliler bu düşünceye kolayca  eriştirildi. Çatır çatır öğretmenden hesap sorar hale getirildi. Öğretmen, veli ve öğrenci karşında “kim diker seni” pozisyonuna getirildi.   Liselerde ise bugünkü burun kırma olayında  olduğu gibi veliye gerek kalmıyor. Ergen öğrenci kendini yeterli görüyor ve gereğini yapıyor. 

Öğretmene üstleri ve daha daha üstleri tarafından “hocam sen rahat ol” diyen yok. Samimi destek yok.

Öğretmen kabuğuna çekildi. Kayıtsız kalma mecburiyetinde oldu. Bırakın okul dışını, sınıftaki, koridordaki, bahçedeki öğrenciler ile  olumsuz bir duruma müdahele edemez hale geldi. Görmemeyi tercih ettirdiler. Yönetmelik ve müfredat neyi dayatıyor,  sadece onu kehren yapar hale geldiler. Bu halden öğretmenler hoşlanıyor mu? Asla!  Bu onları kahrediyor,  biliyorum.  Öğretmen bu toplumun bir parçası, toplum için, ülke için bir şeyler yapmak gerekiyorsa; Bunu,   elbette öncelikli olarak öğretmenler yapacak,  ama bunun yaptırılmamasından, kabuğuna çekilmekten, seyretmekten,  görmemeye zorlanmaktan dolayı da acı çekiyor.  

Çünkü; Alttan değişerek, devşirilerek gelen nesli ilk onlar fark ediyor ve gelecek kaygısı duyuyorlar.

Bir başka tespit; Eskiden idealist, babacan, iş bilir  okul idarecileri tipi  vardı. Bu idareciler sadece müdür değil, öğretmenlerin, öğrencilerin babası, her türlü konuda öğretmene şemsiye olan, okulda çalışma barışını sınırsız sağlayan, sorunlu öğrencileri usturuplu şekilde hizaya çeken,   sorunlu velileri öğretmenin haberi olmadan  ikna edip hoş şekilde gönderen, alaylı tabir edilen idareciler vardı.   Bugün bunlar da çok azaldı. Şuan ne yazık ki bazı idareciler, öğretmenin arkasında durabilecek kalibreye, koltuğu doldurabilecek karizmaya ve vizyona sahip  değil. Böyle olunca da,  öğretmen de, idareci de yan yana değil, birbirlerini taraf olarak görüyor. Sendika, siyasi görüş,  dünya görüşü, ego ve  kıskançlık  kaynaklı çalışma barışı da  bazı okullarda  olmadığı için,  olumsuz bir olay ile karşılandığında, ne öğretmen, nede idareci yan yana olmak bir yana  nötr dahi kalamıyor.

Siyasi irade, Bakan dan başlayarak,  eğitim bürokrasisi… Sıradan bir meslek grubu olmayan öğretmenleri – öğretmenlik kavramını  yalnız bıraktı. Arkasında durmadı farkına vardıkları halde hala da durmuyor. Eğitim ve Öğretimin bu olumsuz  durumunu fark eden veli ve öğrenci, hatta toplumun diğer kesimleri,    ne yazık ki öğretmenleri “şamar oğlanı” yaptı.

Şamar oğlanı yapılan bir meslek grubu da doktorlar. Her veli çocuğunun bir öğretmen, bir doktor olmasını ister. Ama her iki meslek gurubunu da acımasızca eleştir, aşağılar… Sonucunda  etkisizleştirilir ve şiddetle neticelenir.

Bir diğer tespit daha; Öğretmen Sendikaları

Bugün sendikaların durumu öğretmenlerin durumu ile paralel…

Bütün sendikalar. Bütün öğretmenler.  Niğde Meydanında toplanıp bu konularda basın açıklaması veya ola ki  eylem yapsa...

Bütün sendikalar. Bütün öğretmenler. Ankara Meydanında  toplanıp bu konularda basın açıklaması veya ola ki eylem yapsa...

“Eyy… Yeter artık öğretmenime dokunma” sözünü  söylemesinden daha etkili o l a m a z.

Gelinen nokta bu…
 
 

banner697
Yorumlar (17)
Halil ibo 2 yıl önce
Bütün bunlar yukarıdaki müdürlerin kendi koltuklarını koruma telaşının sonucudur.il millî eğitim müdürlüğü en ufak bir şikâyeti değerlendirip soruşturma actirmaktadir.ogretmenine il millî eğitim müdürlüğü değer vermiyor ki vatandaş veya öğrenci değer versin. Sendika başkanı üye öğretmenleri dolgu malzemesi olarak görüyor. Birileri öğretmenlerin sırtından sendika başkanlığı ve idarecilik yapıyor. Tek kelime ile yazıklar olsun size. 60 yaşındaki öğretmeni 6 yaşındaki çocuğa yem eden zihniyete yazıklar olsun.
Eğitimci 2 yıl önce
Öğretmene; velinin, o da yetmedi öğrencinin performans değerlendirmesi adı altında not vermesini savunan bir bakanlığımız var. Bu da,yukarda belirttiğiniz sahipsizligin belgesidir. .. hatta bu haberin konusu öğretmen öğrencinin burnunu kırdı olsaydı habere olan ilgi ve müdahil olma arzusu sular seller gibi çağlardı... tekrar teşekkür ederiz kanayan yaramızı gördüğünüz için.
muallim naci 2 yıl önce
böylesi bir yazıyı ulusal eğitim sitelerinde bile görmüyoruz. testip on numara en alttaki kinaye ve tepit harika teşekkür edyiorum
Vurun abalıya 2 yıl önce
Bu öğrenci ve velilere öğretmenine puan verdiren zihniyete Yazıklar olsun... Buu eğitimin AKP'nin eğitiminin halidir. Yazık günah. Meslektaşımıza geçmiş olsun.
Vurun abalıya 2 yıl önce
Bu öğrenci ve velilere öğretmenine puan verdiren zihniyete Yazıklar olsun... Buu eğitimin AKP'nin eğitiminin halidir. Yazık günah. Meslektaşımıza geçmiş olsun.
Yandaş sendikaciliktan vazgecin 2 yıl önce
Sarı sendikacılık bitmediği sürece öğretmen kendi hakkını savunamaz.Ögretmen arkadaşlar yandaş olmayı bırakın kendi onurumuzu savunalim birlikte
Tarafsız 2 yıl önce
Bakanlık öğretmenlerden cekinmiyor çünkü en güçlü sendikada yuzbinlerce öğretmen kayıtlı. Öğretmenler bu yüzden haklarını savunamiyor.hukumet temsilcisi sendikalara üye olmak zorunda değilsiniz. böyle birlik olunmaz
Serafettin 2 yıl önce
Ya öğretmenlerin yaptığı eğitimci olduğu manşetler boy boy ama eğitimcinin yaptığını kimse yayinlamiyor ben hala uğraşıyorum öğretmen talebesini doğdu diye objektif olalım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Çok gizemli bir yazı olmuş. Örnekleme yapılabilirdi.
ya Allah aşkına bora havaalanı yapılsa kim gelecek kim gidecek günde 1 tane uçak bile kalkmaz bu bir yatırım değil. 5 bin kişilik acemi birliği gelse her ay 5 bin asker + 1 yakını gelse memlkeete ayda 10 bin kişi eder üstüne de fakülte olursa o zaman uçak ihtiyacı doğar ben insanları anlamıyorum havalanının bor da niğde de işi ne kim gelecek ki ?
Teşekkür ederim vatandaşları uyarmak lazım
tarımda en etken sudur su olursa heryeş yetişir önce su sorunu çözülsün
Her ne olursa olsun bölmeyelim bölünmeyelim. Bütün olalım. Güçlü olalım.
29°
parçalı az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:17
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 32 33
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 32 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 33 59
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 33 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@