Neden Niğde Üniversitesi?

Niğde Üniversitesini Farklı Kılan Özellikler

EĞİTİM 13.07.2015, 00:07 13.07.2015, 14:17 nigdehaber
Neden Niğde Üniversitesi?
banner830

Niğde Üniversitesini farklı kılan özellikler neler?, Neden Niğde Üniversitesi tercih edilmeli... 

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür Niğde Üniversitesi hakkında bir açıklama yaptı. Yükseköğretim tercihi yapacak öğrencilere Niğde Üniversitesi hakkında bilgiler ve tavsiyelerde bulundu. 

Prof.Dr. Adnan Görür; 

"Sevgili Öğrenciler...
Son derece uzun ve zorlu bir süreçten geçerek yükseköğretim tercihi yapma noktasına geldiniz. Yapacağınız tercih, hayatınızın bundan sonraki kısmını doğrudan etkileme bakımından büyük önem taşıyor.

Hiç şüphesiz, üniversitede alınan eğitim büyük önem taşıyor ancak esas belirleyici süreç, mezuniyet döneminde edinilen akademik altyapıyı iş yaşamınızda ne kadar kullanabildiğinizden geçiyor. Öğrenim göreceğiniz üniversitenin sizlere sağlayacağı koşullar önemli olmasına rağmen sizlerin kendinizi geliştirmek adına harcayacağınız çaba daha büyük önem taşımaktadır. İş yaşamına erken başlamak, yabancı dil öğrenmek, geliştirici sosyal kulüp faaliyetlerine katılmak, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklere katılmak üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsurlar olacaktır. Yüksek öğretim hayatınızı başlatacak bu tercih sürecinde bütün bu unsurları dikkate alarak hareket etmeniz gerekmektedir.  

Tercih yapma işleminin uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu düşünerek tercihlerinizi yaparken mutlaka konunun uzmanlarına danışmanız hatta mümkünse farklı birkaç uzmandan görüş almanız yararlı olacaktır. Bu aşamada yapacağınız en büyük hata; neresi olursa olsun yerleşeyim, düşüncesiyle hareket etmektir. Tercihlerinizi geniş bir yelpazede düşünmelisiniz. Sizlere tanınan tercih haklarını kullanılırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm seçmeniz yerleştirilmeniz açısından son derece risklidir. Unutmamalısınız ki, bu süreçte yapacağınız hata yaşamınızın bundan sonraki kısmını olumsuz etkileyebilir.

Üniversiteler, evrensel nitelikli bilgi üretmek, uluslararası ölçütlere uygun eğitim vermek ve rekabet ortamına uyum sağlayacak insan kaynağını yetiştirmek mecburiyetindedir. Bu bakımdan tercih ettiğiniz üniversitenin, yeteneklerinizi keşfetme, girişimci, yenilikçi, katılımcı ve yaratıcı bireyler olarak yetişme yolunda sizlere yeni ufuklar açacak bir eğitim anlayışına sahip olması büyük önem taşımaktadır.

Niğde Üniversitesi, çeyrek asra yaklaşan geçmişinden edindiği tecrübeyle, birçok konuda ülkemizin önemli eğitim kurumları arasında yer almayı başarmıştır. Eğitim öğretim faaliyetlerini 7 Fakülte (Öğrenci Almakta Olan), 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 6 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve1 Sürekli Eğitim Merkezi ile sürdürmektedir.

Evrensel değerleri benimsemiş, modern araç ve gereçlere sahip, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren ve insanlığın hizmetine sunan, uluslararası standartları yakalamış, toplumsal değerlere duyarlı, sorgulayan, katılımcı, paylaşımcı bireyler yetiştirme ilkesini benimsemiş bir eğitim kurumu olan Niğde Üniversitesi’ne sizleri de davet ediyorum.

Geleceğimizin teminatı siz gençlerimizi, fikri hür vicdanı hür nesiller olarak Türkiye’nin aydınlık yarınlarını inşa etmek üzere üniversitemizde görmeyi arzu ediyor, başarılarla dolu bir eğitim dönemi geçirmenizi diliyorum."dediNİĞDE ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BÜTÜN BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN


Niğde Üniversitesini Farklı Kılan Özellikler...


Bilim ve teknoloji alanlarında uluslararası rekabet gücüne sahip bir üniversite olmak VİZYONUYLA Niğde Üniversitesi,

Bilim, sanat, spor alanlarında araştıran, sorgulayan, katılımcı, dinamik, kültürel değerlerine sahip çıkan, evrensel düşünebilen bireyler yetiştirmeyi; bilim ve teknolojinin gelişmesini sağlayarak insanlığa hizmet etmeyi; ülkenin ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmayı kendisine görev edinmiştir.

Sevgili Adaylar, Kıymetli Aileler,

Uzun, zorlu ve yorucu bir süreçten sonra TERCİH noktasına geldiniz.

Meslek seçimi insan yaşamının 50 yılını etkileyecek bir süreç olduğundan, hata yapmamak gerekiyor. Geleceğinizi tesadüflere bırakmayınız.

Üniversitenin değil, bölümün niteliğinin daha önemli olduğunu unutmayınız.

Hiçbir üniversite hiçbir öğrenciye bir meslekle ilgili her şeyi öğretemez. Üniversiteler temel bilgileri aktarır ve yol gösterir. Bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde, artık her an öğrendiğiniz bilgi eskiyor. Yerine yeni bilgiyi koymak zorundasınız. Üniversitenin sağlayacağı şartlar önemli olmasına rağmen, öğrencinin kendini geliştirmek için harcayacağı çaba çok daha büyük önem taşımaktadır.

Kısacası üniversite öğrenmeyi öğretecek, öğrenci ise kendini geliştirecek. Bu ikisi bir araya gelmedikçe başarının gelmesi de mümkün değildir. Artık insanlar hayat boyu öğrenmeyi seçmektedir. Üniversitenin aktaracağı bilgiyle yetinmek sonu hüsranla bitecek bir üniversite hayatı demektir.

Diğer taraftan, tercihte elbette üniversite sonrasını da düşünmek zorundasınız. Ancak, unutmamak gerekir ki; hiçbir üniversitenin iş garantisi vermesi de söz konusu olamaz. Üniversiteler, kariyer merkezleri vasıtasıyla öğrencilerine yol gösterirler, iş dünyasıyla buluştururlar.

Bundan sonrası artık kişinin aldığı eğitimi kullanabilmesine ve kendisini geliştirmesine bağlıdır.

Buna paralel olarak, iş dünyası mezunlarda, yabancı dil, iyi iletişim, zaman yönetimi ve hepsinden önce de fark yaratma özelliği arıyor.

Elbette ki, üniversitede alınan eğitim büyük önem taşıyor. Ancak esas belirleyici süreç, üniversitede alınan eğitimin iş yaşamına taşınabilmesidir.

Üniversiteler, uluslararası kriterlere uygun eğitim vermek, nitelikli bilgi üretmek, rekabet edebilir insan kaynağını yetiştirmek ve bunları bir araya getirerek bilgiyi teknolojiye ve toplumsal faydaya dönüştürmek zorundadır.

Bu bakımdan üniversitenin, yetenekleri keşfetme, girişimci, yenilikçi, katılımcı ve yaratıcı bireyler yetiştirme yolunda yeni ufuklar açacak bir eğitim anlayışına sahip olması çok önemlidir. İşte bütün bu özelliklere sahip Niğde Üniversitesi sizlerle birlikte ülkemizin yükseköğretimine katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Sevgili Adaylar, evrensel değerleri benimsemiş, modern araç ve gereçlere sahip, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi teknolojiye ve toplumsal değere dönüştüren ve insanlığın hizmetine sunan, uluslararası standartları yakalamış, sorgulayan, katılımcı, paylaşımcı bireyler yetiştirme ilkesini benimsemiş olan Niğde Üniversitesi’ne sizleri davet ediyoruz.

NEDEN NİĞDE ÜNİVERSİTESİ?

Evrensel değerlerden ödün vermeden, yani Üniversiteyi yerelleştirmeden;

Üniversite-Kent-Sanayi İşbirliği ile Yöresel ve Ulusal kalkınmaya katkı sağlayan,

Sosyal Sorumluluğunun farkında olan,

Bilgiyi Teknolojiye dönüştüren ve Yeni Teknolojiler üretebilen,

Bilgiyi Toplumsal ve Ekonomik Faydaya Dönüştürebilen

Bilim ve Teknolojide Uluslararası Rekabet Gücüne Sahip  

Saygın Bir Üniversite olduğu için,

Eğer,

Son sınıfta, sanayi ile işbirliği kapsamında sanayi kuruluşlarında haftada 2 gün part time  hem çalışmak hem staj yapmak,

Sanayicilerden sanayide ders almak,

İş dünyasının dahil olduğu programlarda eğitim almak,

Çift Anadal ve Yan Dal imkanına sahip olmak,

Tahsis edilen ERASMUS hibesini en iyi kullanan 4.üncü üniversite olan Niğde Üniversitesi’ndeki eğitiminizin bir parçasını Avrupa Üniversitelerinde almak,

Avrupa Üniversitelerinin birinde staj yapmak,

Uluslar arası rekabet gücüne sahip Ar-Ge merkezinde yürütülen projelerde görev almak,

Kongre, sempozyum, panel vs. düzenlemek,

Topluma hizmet projelerinde yer almak,

Sosyal, kültürel ve akademik sorumluluklar üstlenmek,

Her türlü sosyal kültürel ve sportif etkinliğe katılma ve düzenleme imkanına sahip olmak,

Öğretim üyelerinin danışmanlığında TÜBİTAK projesi yürütmek,

Ar-Ge faaliyetlerine katılarak, Bilginin üretilmesi, üretilen bilginin teknolojiye dönüştürülmesi süreçlerinde yer almak,

Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında yer alan projelerde görev almak,

Güçlü teknolojik altyapı, modern laboratuarlar ve dersliklerde öğrenmeyi öğreneceğiniz nitelikli eğitim almak,

Güvenli, ekonomik, kültür seviyesi yüksek kolay yaşanır bir kentte öğrenim görmek,

Kendi yeteneklerinizi ortaya koyabileceğiniz ortamlar bulmak,

Öğrenci merkezli (senato ve kurul toplantılarına katılım, yıllık öğrenci toplantıları, anketler) üniversitede özgürce söz hakkına sahip olmak ve Yönetimde söz sahibi olmak,

Ve ………. Özgürlüğü doyasıya yaşamak,

İSTİYORSANIZ,

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (1)
HAK 4 yıl önce
Ben neden olmadığını yazayım.Kariyer günleri çerçevesinde lise öğrencileri Niğde üniversitesini ziyaret ettiler.Ziyaret sırasında öğrencilere ahiler kalkınma ajansı semineri dinlettirildi ve okullarına gönderildi.Öğrenciler bu duruma büyük tepki gösterdiler.Okul idarecileri zor durumda kaldı.Yani Niğdeli öğrenciye üniversite tanıtılmadı.
banner833
11°
kapalı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 17
2. Trabzonspor 8 15
3. Fenerbahçe 8 14
4. Başakşehir 8 14
5. Galatasaray 8 13
6. Sivasspor 8 12
7. Konyaspor 7 12
8. Gaziantep FK 8 11
9. Antalyaspor 8 11
10. Malatyaspor 7 10
11. Göztepe 8 9
12. Beşiktaş 8 9
13. Ankaragücü 8 9
14. Denizlispor 8 8
15. Kasımpaşa 8 8
16. Çaykur Rizespor 8 8
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 8 4
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Altay 8 15
4. Ümraniye 8 14
5. Keçiörengücü 8 14
6. Balıkesirspor 8 13
7. Fatih Karagümrük 7 12
8. Bursaspor 8 12
9. İstanbulspor 8 11
10. Erzurum BB 8 11
11. Adana Demirspor 8 10
12. Menemen Belediyespor 8 8
13. Osmanlıspor 7 7
14. Adanaspor 8 7
15. Altınordu 8 5
16. Boluspor 8 5
17. Giresunspor 8 5
18. Eskişehirspor 8 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 9 25
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 8 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Bournemouth 9 12
10. West Ham 9 12
11. Aston Villa 9 11
12. Wolverhampton 9 11
13. M. United 9 10
14. Everton 9 10
15. Sheffield United 8 9
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Real Sociedad 9 16
5. Atletico Madrid 9 16
6. Sevilla 9 16
7. Villarreal 9 14
8. Athletic Bilbao 9 13
9. Getafe 9 13
10. Valencia 9 13
11. Levante 9 11
12. Real Valladolid 9 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 9 11
15. Mallorca 9 10
16. Eibar 9 9
17. Celta de Vigo 9 9
18. Real Betis 9 9
19. Espanyol 9 5
20. Leganés 9 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@