“IV. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı” Çevrim İçi Olarak Düzenlendi

Niğde Ömerhalisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde çevrim içi olarak “IV. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı” açılış programı gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu ve iki gün sürecek olan etkinliğin moderatörlüğünü Prof. Dr. Musa Sarıca yaptı.

EĞİTİM 26.03.2021, 21:28 Faruk
80
“IV. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı” Çevrim İçi Olarak Düzenlendi
banner830

Niğde Ömerhalisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde çevrim içi olarak “IV. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı” açılış programı gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu ve iki gün sürecek olan etkinliğin moderatörlüğünü Prof. Dr. Musa Sarıca yaptı.

Prof. Dr. Sarıca, böyle güzel bir organizasyonda yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından sözü, çalıştay başkanı Üniversitemiz Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu’na verdi.

Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu; “Bu çalıştayı, Türkiye Kanatlı Yetiştiriciliği ve Alternatif Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği konusunda bilimsel çalışmalarıyla ve eserleriyle katkıda bulunan özellikle son yıllarda yerli etnik çalışmalarına yoğunlaşan değerli hocam Prof. Dr. Mustafa Sarıca adına düzenlemekten onur duymaktayız. Bu çalıştay, Türkiye’de kaz konusunda birikimlerin değerlendirilmesi, güncel konuların saptanması ve çözüm önerilerinin ortak akılla ortaya konularak geleceğe yönelik projelerin oluşturulması, Türkiye Kaz Yetiştiriciliğinin gelişmesi ve markalaşması bakımından önem taşımaktadır ”dedi.

Kaz yetiştiriciliği konusunda daha fazla araştırma ve tanıtım yapılması gerektiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, böylece üretimin gelişeceğine ve kaz sektörü olma yolunda olumlu katkılar sağlayacağına değindi. Kaz yetiştiriciliği tarihinin eskilere dayandığını ve geleneksel bir üretimle devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, bu nedenle Türkiye’de kaz yetiştiriciliğinin bilimsel esaslara göre üretilerek verim ve kalitenin yükseltilerek, uluslararası rekabet gücüne sahip bir sektör haline getirilmesinin önemini vurguladı.

Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu’nun konuşmasının ardından Çalıştay Koordinatörü Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Boz söz aldı. Çalıştayın, 2018 yılında Yozgat’ta birincisini, 2019 yılında Muş’ta ikincisini, 2020 yılında Kars’ta üçüncüsünü ve 2021 yılında Niğde’de dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Doç. Dr. Mehmet Akif Boz bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Düzenlenen kaz çalıştaylarının bilimsel açıdan ve üreticilerin bir yol haritasının belirlenebilmesi bakımından önemine vurgu yapan Doç. Dr. Mehmet Akif Boz; “Bu nedenle her yıl bu çalıştayları yaparak üreticilerimizi bir arada tutabilmek, bilimsel açıdan daha fazla çalışma yapabilmek ve bunları ilerletebilmek için bu çalıştayların çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bakanlığımız ile birlikte hareket ederek yapacağımız katkıların sektör olma yolunda çok büyük değerler sunacağını düşünüyorum” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Niğde’nin tarımda markalaşma yolunda büyük adımlarla ilerlediğini belirtti ve tarımın bütün parametrelerinin, bütün üretim şekillerinin, yoğun ve model bir şekilde yapıldığı illerden birinin Niğde olduğunu ifade etti.

İl Müdürü Asım Baş; “Bu sebeple ülkemizin bütün ekonomisi, sirkülasyonu, istihdamı, hepsi tarımda veya tarımın farklı alanlarında bir şekilde irtibatta olan alanlarda olan bir ekonomik faaliyettir. Kaz ve Kanatlı sektörü de ilimizde geliştirilmesi ve destek verilmesi gereken alanlardan biridir. Bakanlığımız da kırsal kalkınma yatırımına destekleri kapsamında, Kaz yetiştiriciliği konusunda ilimizi destekliyor. Yani 3 milyonluk bir yatırımın %50’si şeklinde veya daha alt limitlerde farklı alanlarda desteklemeler yapılıyor” dedi.

İl Müdürü Asım Başı’ın ardından sözü, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş aldı. Türkiye’nin dünyada üretimiyle ve üretimsel rekabetiyle son derece başarılı bir çizgide gitmekte olduğunu ve söz sahibi bir ülke konumuna geldiğini belirten Zekeriyya Erdurmuş; “ Türkiye geçen yıl yaklaşık olarak 726 milyon dolar hayvansal üretimde ihracat fazlası veren bir ülke oldu. Ama toplamda tarımsal ithalat-ihracat dengesine baktığımızda da Türkiye 5 milyar doların üzerinde ihracat fazlası verende bir ülke konumuna geldi” diyerek devam etti.

Düzenlenen çalıştaylar ile eksikliklerin daha net görüldüğünü söyleyen Zekeriyya Erdurmuş, Bakanlık olarak kendilerinin de projeler yaptıklarını söyledi.

IV. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayına ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirterek sözlerine başlayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, etkinliğe katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üniversitemiz Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi hakkında detaylı bilgiler vererek konuşmasını sürdüren Prof. Dr. İlyas Gökhan, bu kapsamda yapılacak olan kaz yetiştiriciliği projelerini desteklerini vurguladı.

Prof. Dr. İlyas Gökhan; “Bu çalıştay kapsamında katılımcı hocalarımızın sunacağı değerli bildiriler ile etkinliğin sonucunun da olumlu neticeleneceği kanaatindeyiz. İnanıyoruz ki buradan çıkan sonuç, Türkiye kaz yetiştiriciliği konusunda önemli gelişmeler sağlayacaktır. Burada şunu da belirtelim ki, Üniversiteler bilimsel çalışmaları yaparlar, gerekli eğitimi verirler fakat burada bakanlığımız, il müdürlüğümüz ve üretici desteği ile başarılı bir yol izleriz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Rektör Yardımcımızın ardından açılışın son sözünü alan Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Niğde’nin tarım kenti olduğunu belirtti. Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin tarım kenti olan Niğde’de yer almasının büyük bir şans olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Cemil Kılınç; “Tarım kentiyiz. Özellikle ifade edildiği gibi bitkisel üretimde çok iyiyiz. Üçüncü Organize Sanayi bölgemiz kurulma aşamasında ve bu tamamen Tarım OSB olacak, besi hayvancılığına dayalı olacak. 20.000 civarında besi hayvan burada bulunacak. Yani Niğde et ve süt ürünlerinde de gelişme kaydediyor. Ayrıca meyvecilikte de önemli adımlar atıyoruz ve çok iyi durumdayız” dedi.

Üniversitemizin de ilimizde bulunan birçok kurum gibi ilk üretimde öncülük ettiği ürünlerinin olduğunu belirten Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, kaz yetiştiriciliğinin yeni bir sektör olduğunu ve bu konuda talep edilen her türlü desteğe açık olduklarını ifade etti.

Çalıştayın, Kaz Yetiştiriciliği alanındaki birikimi değerlendirmek, güncel sorunları tespit edip ortak akılla çözüm üretmek için düzenlendiğine dikkat çeken Vali Yardımcısı Cemil Kılınç; “Kaz yetiştiriciliğini ben iki açıdan çok önemsiyorum. Kaz eti, kırmızı et açısından piyasayı dengeleyici olarak, alternatif bir protein kaynağı olarak tüketicinin menfaatlerini koruma adına gelişmesi gereken bir sektördür. İkinci nokta ise çok önemli bir husus olan bilinçli tüketim. Özellikle kan gruplarına göre beslenme alışkanlıkları dikkat çeken konular arasında yer alıyor. Böyle bir gereksinim, ilerleyen dönemlerde pazarlarda kaz etini tercih etme eğilimini artıracaktır. Böylelikle artan talep doğrultusunda bu sektörün de gelişeceğine inanıyorum” diyerek devam etti.

Vali Yardımcısı Cemil Kılınç konuşmasının sonunda çalıştayın amacına uygun geçmesi temennisinde bulunarak, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Başarılar dilerim
Türkiye'nin patates üretiminde 1. Sırada bulunan Niğde'nin utanılacak durumdaki Cips veya patates işleme fabrikası yok en azından patates köyleri kooperatif oluşturup kendileri kurabilir organize edilebilirler de yoksa Patates ambarlarda çürür siyasilerden yardım dilenilir.
Ulen Ömer Fethi bey de olmasa ülkede olanlardan haberimiz olmayacak diğer vekiller yok 20 yılda şukadar şunu yaptık bunu yaptık nediye seçildiniz sanki cebinizden harcadınız aynı partili diye çevre illere uğraştığınız kadar buralara ugraşsaydınız işsizlik önlenirdi ne yaptırdınız hani çalışan insanlar yarın sizde Erdoğan Özegen, Alparslan Kavaklıoğlu gibi koltuk bulur gidersiniz sizden memlekete fayda gelmez
Bir ilin topraklarının binde 5 inden fazlası yabancılara satılamaz kanunen
Güzel kardeşim eline sağlık hizmet peşindesin. Ancak; haberlerinizi sitenize kimler yazıyor ise yazım kuralları, anlatım bozuklukları hatalari yapiyor. Lütfen dikkat ediniz. Örnek; yorum yazdığım haber " Niğde'de kar yağışı kaç sürecek.." Hizmetiniz için tekrar teşekkür ederim.
kapalı
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:38
Güneş 06:03
Öğle 12:47
İkindi 16:26
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@