14.11.2010, 00:39 588

BOR’un ÇALIŞTAYI, AMA... BOR YOK!

Parayı Veren Düdüğü Çalabilir mi ?
Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür ve Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nimet Uzal ile Yrd. Doç. Dr. Selma Yaşar Korkanç, Bor Akkaya Barajı’na evsel ve sanayi atıklarının katılmasının önlenmesi , çevre ve doğal yaşamın korunması, baraj ve çevresinin yeniden düzenlenmesi, yaşanılabilir ve yaşatabilir bir baraj göleti oluşturma konusunda Niğde Valisi Alim Barut, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ile geçtiğimiz aylarda bir ön görüşme yapmışlardı. 
Rektör Prof. Dr. Adnan Görür ve akademik heyet bu görüşmelerde Barajın evsel ve sanayi atıklarına maruz kalarak her geçen gün artan kirliliğini, doğal yaşamın tehdit altında olduğunu ve en önemlisi Bor İlçemizde tarım alanında sulama amaçlı kullanılmasından dolayı sağlık açısından büyük tehlike oluşturduğu barajın entegre su yönetimi ile doğallığı bozulmadan düzenleme yapılması gerektiğini dile getirilmişti.
Bor Akkaya Barajının revize edilmesi konusunda bir çalıştay kuracaklarını, proje oluşturacaklarını ve bu çalıştaya bütün ilgili resmi kurumların, sivil toplum kuruluşlarının destek ve fikirlerine ihtiyaçları olduğunu basın aracılığı ile iletmişler, görüştükleri   kurumların tam desteğini almışlardı.
Barajdaki kirlilik, göçmen kuşların gelmesi ve yumurta bıraktıkları yerlerde hayvan sürülerinin otlaması, o çevredeki yoğun sivri sinekler, erozyonla dolarak su tutma kapasitesinin düşmesi, tam arıtma tesislerinin yapılmaması, Balıkların yaşamaması, yaşasa da yenmemesi, suyun etkin ve ekonomik kullanılmamasından dolayı daha az alan sulaması ve tartışmaları…
Bu konular yıllardır söylenir, yazılır çizilir… Ancak kimse taşın altına elini koymamıştır.
 Bu gün ise çalışkan, Üniversitenin toplumsal sorumluluğunu hisseden bunu uygulama çabası içinde olan bir Üniversite Yönetimi var.
Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi ve Niğde Üniversitesi önderliğinde 10 Şubat 2010 Çarşamba Günü 09:30’da Niğde Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda “Akkaya Baraj Gölü Çevre Sorunları” çalıştayı var. Duydunuz mu?
Barajdan oluşan sorunlar yada tam fayda sağlanamaması sadece Niğde’nin yada Üniversitenin sorunu değil. Bor İlçesinin de sorunu. Bor İlçemizin yaklaşık 2000 hektarlık alanında sulama, bu baraj sayesinde yapılıyor.
Konu İlçemiz insanının sağlık, ekonomik, tarımsal bir konusu ve birinci önceliği var. Zaman zaman rastlıyoruz, tarım ürünleri bu baraj suyu ile sulandığı gibi, bu su ile yıkandığına ne yazık ki şahit oluyoruz. Bunları fotoğrafladık da…
Akkaya Barajı çevre sorununa önderlik yapan Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi ve Niğde Üniversitesinin yanında Bor Belediyesinin de olmasını dilerdik… beklerdik.
 Bor Belediye Başkanı Sn. Sıtkı Erat bu konuda Üniversiteden gelen akademik heyete aynen şöyle demişti. “Akkaya Barajı Bor için hayati önem arz eden bir sorun. İl Genel Meclisi olduğum dönemde, bu konu ile ilgili, Niğde’yi ziyaret eden dönemin Bakanı ve bir çok  yetkiliye ve her platformda sorunu gündeme getirdik. Bu konunun vehameti  etki ve sonuçlarını paylaştık, çözüm önerileri sunmaya çalıştık. Geçmişte olduğu gibi bu günde üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” Bu güzel açıklamanın çalıştaya katkılarını takip edeceğiz. Soracağız…
Sormadığımız “Bor Kent Konseyi”nin akibetinin telafisi bu çalıştayda verilebilir.
Sadece Bor Belediyesi değil, Bor Kaymakamlığı, Bor Ziraat Odası, Bor Ticaret Odası, Esnaf Odaları, Siyasi Parti örgütleri, bütün sivil toplum kuruluşları ve basının bu konuyla ilgilenmesini, katılmasını, fikir üretmelerini, çalıştayın başı ve devam eden bütün süreçlerinde taraf olmalarını bekliyoruz.
Milletvekilimiz Muharrem Selamoğlu DSİ 4. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız ile Akkaya Barajını gezmişler ve sorunu yerinde görmüşlerdi. Sn. Selamoğlu’nun bu sorunların yanında Barajın önündeki duvarın yükseltilmesi konusunda açıklamaları var.
Vekilimizin çalıştaya desteğinin, hükümet nezdinde büyük olacağını tahmin ediyoruz, yanılmak istemiyoruz.
Akkaya Barajı Çalıştayının başlangıcı ve devam edecek, izlenecek, bütün süreç ve gelişmelerinde;
Bu Barajın bir sulama Barajı olduğu unutulmamalı, unutturulmamalıdır. Borlulara, ekonomik, tarımsal, ticari, sosyal, ekolojik, çevre ve sağlık yönünden son derece önemli olduğu konusunun hatırlatılması, bilinmesi, buna göre proje ve uygulama yapılması şarttır.
Tamamen takdire şayan bir konu olan bu Çalıştaya eğer Bor’dan katılım, destek olmazsa;
Akkaya Barajı çalıştayı haklı olarak sadece çevre kirliliği sorunu, estetik – hobi bahçeleri vs. konular dışına çıkmayabilir, yada sadece bunlar için imkan ve kaynaklar sağlanabilir. Bor İlçemize katkısı olmayan hatta aleyhine sonuçlarlarla karşılaşabiliriz. Oysa barajın su tutma kapasitesi erozyon sebebi ile zamanla düşmüş, besleyen kaynakları kurumuş, Sanayi ve evsel atıklar kontrol edilemez hale gelmiştir.
Bor’da sulanan alan azalmış, susuzluktan dolayı maliyeti yüksek yer altı suları kullanılır hale gelmiş, yer altı suları çekilmiş, kaynak suları kurumuş, sulanamayan bağlar ören olmuş, kurumuş, kuruyan bağlar imara açılmış, çirkin yapılaşma hız kazanmış, Mevyecilik, bağcılık yok olmaya yüz tutmuş, Sulama kooperatifleri kurulamamış, Sulama suyunun kaderi sadece kömüslerin anlayışına bırakılmış, sulama teknikleri ve etkin kullanım konusunda hiçbir şey yapılamamış. Bor ovasının sadece küçük bir bölümü sulanabilir halde kalmış… Geçmişte tandır kazarken çıkan su, sondajla bulunamaz hale gelmiş… Yeşil Bor mazide kalmış. Sulama yapılan tarlalar-bağlar değerli, sulanamayanlara öldü fiyatlar verilmiş… Mazot yakarak sinekler ve insanlar zehirlenmeye çalışılmış…
Bu olay sadece Bor’un sağlık yada sulama sorunu ile ilgili değildir. Değerlendirilebilirse çok farklı fayda sağlanabilir, sonuçlara gidilebilir.
Bu çalıştayla birlikte, hazırlanacak projeler ile bütün bu sorunları aşmanın yanında Bor için yeni imkan ve katkılar sağlanabilir. Ekonomik ve sosyal katkılar oluşturulabilir. Projelere bunlar dahil edilebilir. Bunlarla alakalı fikirler geliştirilebilir.
Yeter ki istensin…
Önceki Valimiz, Sn. Sebahattin Öztürk 2009 yılı son aylarında bir toplantı sırasında, yıl sonu yapılan işlerin bilançosunu çıkarmış ve bundan sonra yapılacak en önemli işin Niğde’nin Sulama konusu olduğunu 2010 yılında sulama konusunun en önemli gündemleri olacağını belirtmişti. Bende bu harika düşünceyi kafama not etmiştim. Demek ki Valilikte su, sulama, suyun etkin kullanımı konusunda bir veri, proje var demiştim. İnşaallah vardır, devam ettirilir.
Akkaya Barajı kelimesinin geçtiği her yerde Bor Akkaya Barajı diye söylemişim, yazmışımdır.
Çünkü Akkaya Barajı Bor’undur. Neden Bor’un biliyor musunuz?
Bor Akkaya Barajı DSİ tarafından ilk yapılırken sadece küçük bir baraj olarak yapılmak istenmiş, sadece sel felaketinden koruma amacı vardı. Yani Sulama amaçlı yapılmıyordu, su tutma kapasitesi çok küçüktü.
 Ancak o zamanki Bor Belediyesinin ve Borlu ileri gelenlerin girişimi ile (sebep olanlardan Allah razı olsun) Sulama amaçlı yaptırılması istendi. DSİ, maliyetin % 65 artacağını bunun Bor Belediyesi tarafından ödenmesi halinde Sulama Barajına dönüştürülebileceğini belirti. Bor Belediyesi Sulama Barajının yapılmasından oluşacak % 65 lik farkın ödemesini kabul etti. Sulama Barajı yani Akkaya Barajı şu anki halini aldı. Baraj tamamlandıktan sonra 5 yıl daha, Bor Belediyesi, Abdülkadir Sakarya döneminde taksit taksit % 65 lik kısmını DSİ’ye ödedi. Belediye arşivinde bu ödemelere dair belgeleri görmek mümkün ayrıca o zamanki yerel gazetelerden de bu konuda bilgi edinilebilir.
Akkaya Barajını Borlular yaptırdı. Barajın % 65’i Borluların vergilerinden ödendi. Diğer % 35 ini ise devlet kendi imkanları ile ödedi. Ayrıca Bor Akkaya Barajı, Bor İlçe sınırları içindeydi.
Bizce hala öyle…
İşte bütün bunlardan dolayı Bor’un bu çalıştaya destek olması lazım, yön vermesi lazım, fikir belirtmesi ve onayı alınması lazım diyorum…
Bekliyeceğiz,
İzleyeceğiz,
Göreceğiz…
Biline…

2102/2010

eski siteden taşınmıştır
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
TEŞEKKÜRLER...BAŞARILAR DİLERİZ...
zahmet buyurmuşlar kendileri
Adliyeyi üst geçite bağlayan geniş yollar açılması gerekir.
Sayın müdürüm doğma büyüme niğdeli olup niğde emniyetinde görev yapan ayrıca da ticaret yapan polis memurlarını denetleseniz motorlardan daha makbuldür bence bizim yeğenlerimiz pkk la mücadele ederken sizin niğdeli personeliniz valla fındık kırıyor buna bi el atsanız adalet yerini buldu diye sizi aklınızdan öperim
Bu tarz motorlar sadece tarlada kullanılıyor benim yaşım 40 daha trafikte ve şehir mekezinde hiç tescilsiz motor görmedim.
13°
parçalı az bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:14
Öğle 12:44
İkindi 16:37
Akşam 20:05
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@