Niğde Şehir Merkezine Girişleri Tekrar Yasaklandı…

Niğde’nin trafik sorunu yoğun şekilde hala hissediliyor. Alternatif şehirleşme ve buna bağlı alternatif yollar açılamadığı için Niğde’de yaşayan yaya ve sürücülerin yoğun şekilde yaşadığı trafik sorunu devam ediyor.

BOR-NİĞDE 29.08.2016, 22:29 01.09.2016, 17:34 Selim GÖKEL
10763
banner830

Niğde’nin trafik sorunu yoğun şekilde hala hissediliyor.  Alternatif şehirleşme ve buna bağlı alternatif  yollar açılamadığı için Niğde’de yaşayan yaya ve sürücülerin yoğun şekilde yaşadığı trafik sorunu devam ediyor.  Sorun ile birlikte Niğde Belediyesi de bu sorunun çözümü için çeşitli çözümler üretmeye çalışıyor.

Haber; Selim GÖKEL

MAYIS 2016 DA TEPKİLER ÜZERİNE GERİ ÇEKİLDİ
Geçtiğimiz  Mayıs ayında  Niğde Belediyesi bir karar alarak Ankara Yolu istikametinden, yani Bor yolu üzerinden gelen  kooperatif,  yolcu taşıma otobüslerinin şehir merkezine girmesine izin vermemişti. Yolcuların büyük tepkisini çeken bu uygulamanın haberini  sitemizde haberleştirmiştik. Sizlerden de bir çok yorum almıştık.

Haberimiz ardından Niğde Belediyesi bu uygulamayı durdurmuştu. Ancak bugün itibari ile Niğde Belediyesi vatandaşları sıkıntıya uğratan Ankara yönünden gelen kooperatif otobüslerinin şehir merkezine girmesini tekrar engelledi.

TEPKİ ÇEKEN UYGULAMA YENİDEN GÜNDEMDE
Niğde Belediyesi Kemerhisar, Bahçeli, Altunhisar, Bor yolcu taşıma kooperatiflerine gönderdiği  19 Ağustos 2016 tarihli yazısında, söz konusu otobüslerin   şehir merkezine girmemeleri  istendi. Bor yönünden gelen otobüsler Yeni güzergah olarak Derbent Mezarlığı yanından,  Ethem Onbaşı Caddesine girmeleri, Selçuklu Caddesi, Eski Sanayi, Tren Garı önündeki kavşaktan Cumhuriyet Bulvarı ve ardından Eski Terminal içerisindeki Köy Garajına girmeleri şeklinde yeni güzergah güzergah belirtildi. Yazı yine  Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Rifat Özkan imzalı olarak  yazı ile otobüs işletmecilerine bildirildi.

İLK YAZI İLE İKİNCİ YAZI ARASINDA FARK VAR
Mayıs 2016 tarihli yazı ile  Ağustos 2016 tarihli yazı arasında da fark var. Mayıs ayında yazılan yazıda 5393 Sayılı Belediye Kanunun 15 Maddesinin (P) bendine atıf yapılırken. En son 19 Ağustos 2016 tarihli yazıda ise Niğde Belediye Meclisinin almış olduğu 03.06.2016 tarihli karara ve İl Trafik Komisyonunun 09.12.2015 tarihli kararına atıfta bulunuluyor.

Belediyenin bu kararına tepki çeken Bor yönünden Niğde’ye gelen otobüs işletmelerinin şoför, yöneticileri ve yolcular ile konuştuk. Bor yönünden Niğde’ye gelen vatandaşlara haksızlık yapıldığını ve bu konuyu mahkemeye götürdüklerini belirten  kooperatif başkanları; Bor, Kemerhisar, Altunhisar, Bahçeli ve buna bağlı kasaba ve köylerden gelen vatandaşlara haksızlık yapılıyor. Otobüsü kullanan vatandaşlar dar gelirlidir. Bu vatandaşların büyük çoğunluğu Derbent kavşağında iniyor ve Niğde Şehir içi otobüsüne binerek Niğde meydanına, Niğde İmam hatip meydanındaki işyeri ve okuluna gidebilmek için  tekrar bir ücret ödemek zorunda kalıyor. Niğde gibi 15-20 kilometrelik bir yerde iki araç değiştirmek bu insanlara yapılan külfettir. Bir taraf kollanırken, bir tarafa haksızlık yapılmaktadır.   Vatandaşları sıkıntıya sokmaktan başka Trafik yoğunluğu sorununa  bir faydası olmayacaktır. Şehre girmemesi istenen otobüs sayısı yaklaşık 40 tanedir. Bunlar da zaten aynı anda girmiyor, zamana yayılı olarak giriyor. Oysa Niğde’de personel ve öğrenci servis sayısı 500’ü aşkındır. Şehir içi otobüsleri ona keza…  Belediye çöp kamyonlarının gündüz şehir içinde dolaşımı da ayrıca trafiği aksatmakta, yapılan yanlış parklar, gelişi güzel konulmuş yaya geçitleri de trafiği aksatıyor. Bu uygulama Niğde’nin şehir içi trafik  sorununu çözmeyecek adaletsiz bir uygulamadır. Belediye  etkin şekilde ve imar uygulamaları ile   çözemediği trafik sorunu için hedef saptırmakta, geçici uygulamalar ile  bizleri sanki sorunun kaynağı gibi göstermektedir. Bu adaletsiz ve haksız bir uygulamadır. Yetkililerden bu uygulamanın durdurulmasını rica ediyoruz” dediler.
 
Niğde Belediyesi, şehir içi trafik sorununun çözümü için kalıcı çözümler yerine Otopark, parkomat gibi uygulamalar devreye koydu ancak yaz günleri olmasına rağmen trafik sorunu konusuna bir çözüm bulunamadı. İnsanlar,  duble yol, otoban gibi çağdaş yollardan çok kısa sürede her yönden  Niğde’ye ulaşırken, şehir içi trafiğinde ise tam bir keşmekeşin içinde kalıyor. Buda hem ekonomik, hem de zaman yönünden büyük kayıplara yol açıyor. Mahalleler  çocukların oyun alanı olması gerekirken, Niğde’nin şehir merkezine yakın mahalleleri park edilmiş araçlardan geçilmiyor.


ÖNCEKİ HABERİMİZ İÇİN LÜTFEN MANŞETE TIKLAYIN

AĞUSTOS 2016 TARİHLİ NİĞDE BELEDİYESİ YAZISI


MAYIS 2016 TARİHLİ NİĞDE BELEDİYESİNİN YAZISI


Video ve fotoğraflar konu ile ilgili bir önceki haberimize aittir. 
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (34)
niğdeli x 4 yıl önce
niğde belediyesininnin bir tane kendi özmal otobüsü veya hattı var mı acaba? neden yok? çok mu zor? bor belediyesi ile protokol imzalayıp belediye olarak 3 tane körüklü otobüs alıp yarım saatte bir niğde bor arası çalıştırmak kimsenin aklına gelmiyor mu? ayrıca var olan yollar dışında alternatif yollar açmak çok mu zor bir belediye için...
Vatandaş 4 yıl önce
Dostum tutturmuşsun bir bor hikayesi gidiyorsun Kayseri istikametinden gelen insanlar çok mu zenginde iki araç değiştiriyor gazeteci tarafsız olur kanunları okur ona göre haber yapar şimdi senin yanına gelip haber yap diyenlere bir sor neden ayakta yolcu taşıyorlar neden trafik polisleri bu duruma müdahale etmiyor hiç araştırdınız bak bugün pazartesi ve trafik oldukça rahat kaldı ki D4 belgeli araçların ki bu ilçe arabalarına bu kadar imtias gösterilip çevre yolundan değilde şehir içine sokuluyor şimdi yüreğiniz varsa bu konuyu kanunlar çerçevesinde araştırır haber yaparsın eğer kaynak bulamazsan ben yardımcı olurum onun için herzamanki gibi halkı Galya'na getirmekten başka birşey yapıyorsun
halil 4 yıl önce
güzel güzel yazmışsında hiç dememişsin yeni hastane tarafında nerde yeni bir yol çalışması faruk başkan bırak onu demeyi mümin inanın arıtmanın oraya açtıgı yolu bile geliştiremedin faruk başkan millet mecbur kalıyor mezarlıgın ordan niğdeye girmeye ugraşıyor faruk başkan dememişsin bunu haber yapan gazeteciye dostum şöyle böyle demişsin adam sana onu vurgulamış ama işine geldiği gibi cevaplamıssın
Tesaduf 4 yıl önce
15 temmuzdan sonra Hani hepimiz kardestik.meydanlarda borlusu altunhisarlisi cukurkuyulusu halk otobuslerini disari atmakla bu is cozulmez
Yasin 4 yıl önce
Trafik sorununun çözümü tek ve net tek sıra arka sokaklardaki boşlukları park alanlarına çevirerek park alanlarının genişletilmesi merkezdeki tek sıra araçların kaldırılması ve yeni yapılacak olan park alanlarına yönlendirilmesi. Tek sıra park yapanlara ceza uygulanması. Niğde merkezindeki trafik sorununu çözümü bu kadar basit .
elif 4 yıl önce
Ekmekle oynayanları Allah ekmeğinden etsin
Doğrucu davut 4 yıl önce
Siz şuna kısaca bor otobüsleri kampüsten öğrenci alamayacak şehir içine girmeyince öğrenciler binemeyecek, bu nedenle bor otobüsleri artık haksız rekabet yapamayacak diye haber yapsaydınız haberciliğin doğru haber yapma yükümlülüğünü ihlal etmemiş olurdunuz
vatanrdaş 4 yıl önce
sayın vatandaşlar siz öyle diyorsunuz ama siz bir gidin bakalım bor ilcesine bakın bahçeli kemerhisar çukurkuyu kızılca v.b araçlar bor merkezden geçiyormu tabi bor niğde merkeze ğirişler yasaklandı,35 no lu araçlar bordan gelirken kampusten ogrenci alamıyacak rekabet yapamıyacak 51 no lu halk otobusleri 1.75 tl ye çekiyor bor otobuseridaha ucuz fiyata taşıyor ondan dolayı tabi normal şartlarda para kazanamıyorlar ama yolcu alamaz oldular önce onlar bahçeli kemerhisarı çukurkuyu otobusleri bor merkezden yolcu alsın sonra niğde merkeze girmeyi talebte bulunsunlar niğde belediye başkanına sesleniyom bor otobusleri v.b araçları merkezde istemiyoruz saygılar
niğdeli xy 4 yıl önce
körüklü otobüs niğde bor ulaşımı için tek çözüm burdan belediye başkanlarına sesleniyorum çok mu zor oturup anlaşmanız. yeni bir hat kuracaksınız niğde bor yolu gepgeniş 3 şeritli bu yolda körüklü otobüslerle yarım saatte bir çalışırlarsa şu anki bor dolmuşlarından daha kapasiteli ve daha hızlı olurlar ayrıca trafik yogunlugunu da azaltır. yapacağınız şey bu kadar basit.
Mağdur 4 yıl önce
Bor otobüsünü kullanan biri olarak yazıyı ve sitemi çok haklı buluyorum trafik sorununun çözümü bir başka mağduriyet yaratarak çözmek mantıksız başka bir yol aranmalı. Mağlum caddenin artık tek yön olması değerlendirilmeli.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
af af af diyen akp ve mhp sorumludur.
Milletin pisikolojisi hiç iyi değil bu ara hayırlısı inşAllah duzeliriz halk olarak
Milletin pisikolojisi hiç iyi değil bu ara hayırlısı inşAllah duzeliriz halk olarak
Herkesi çıkarırlarsa olacağı bu
Saldılar cezaevindeki ipsiz sapsız gereksiz kimseye faydası olmayan zararı olan insanları korkum suçsuz günahsız insanlara zarar vermeleri
19°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:21
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:12
Yatsı 21:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 35 51
8. Valencia 35 50
9. Granada 35 50
10. Athletic Bilbao 35 48
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@