banner689

Niğde'nin en sorunlu yoluna, nihayet çözüm geliyor

İsmet Sayın caddesindeki trafik sorunu ile ilgili olarak Niğde İl Trafik Komisyonu karar verdi.


banner785
Niğde'de Bor caddesine paralel eski Fertek yolu diye tabir edilen İsmet Sayın Caddesi Niğde'nin en sorunlu yolu olarak biliniyor. Niğde'de sık sık kaza olan bu yol için Niğde Baro Başkanlığı da takipçisi olacağını belirtmiş ve basın açıklaması yapmıştı. 

Borhaber.net olarak bizlerde bu yolu videolu şekilde  haberleştirmiştik. Bu konuda yeni bir gelişme oldu. 

Niğde Baro Başkalığından yapılan açıklamada;  İsmet Sayın caddesindeki trafik sorunu ile ilgili olarak Niğde İl Trafik Komisyonuna önerilerimizi de içeren sorunlara çözüm üretilmesi talebimiz komisyonca değerlendirilmiş;
Caddenin orta refüj ile bölünerek fiziki engeller konulmasına,
Konfor Sitesinin önündeki kavşağa sinyalizasyon sistemi konulmasına,
Menemen sokağın İsmet Sayın Caddesine çıkış kısmına dönüş için kavşak yapılmasına, gerekli düzenlemelerin Niğde Belediye Başkanlığınca yapılmasına karar verilmiştir.
Konuya gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Niğde İl Trafik Komisyonuna teşekkür ediyoruz" denildi. 


ÖNCEKİ HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN

NE OLMUŞTU...NE YAZMIŞ.. NE DEMİŞTİK... 

Niğde'nin trafik sorunu her geçen gün artıyor ve içinden çıkılmaz hale dönüşüyor.  Niğde'de en karmaşık ve tehlikeli trafiğinin olduğu aynı zamanda Niğde Devlet Hastanesine giden yol olan İsmet Sayın Caddesinin durumu Niğde Barosunu tedirgin ediyor.

İstatistiklere göre en çok kazanın meydana geldiği İsmet Sayın Caddesi üzerindeki plansız yapılaşma neticesinde çok kısa mesafede bir sokak veya apartman giriş ve çıkışları mevcut. Buralardan her an bir araç trafiğin hızla seyrettiği yola çıkıyor. Yaya geçitleri ve kaldırımları düzensiz. Yol üzerine rast gele parklar mevcut. İşte böylesi bir durumdaki yolda hemen hemen hergün yaralamalı veya hasarlı kazalar meydana geliyor.

  Niğde'nin bu caddesindeki tehlikeli durum Niğde Baro Başkanlığının dikkatini çekti ve  Niğde İl Trafik Komisyonuna bir çağrı yaptılar. Çağrılarının takipçisi olacaklarını belirttikleri gibi, bu caddedeki trafik sorununa da çözümlerini ilettiler.

  Niğde Barosunun açıklaması aynen şöyle ;

TRAFİK SORUNUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ    

 NİĞDE VALİLİĞİ İL TRAFİK KOMİSYONU ’NA

   Medaş kavşağıyla başlayan ve yeni devlet hastanesi kavşağına kadar devam eden İsmet Sayın Caddesi olarak bilinen GİDİŞ-GELİŞ şeklinde düzenlenmiş yol üzerinde yoğun bir yapılaşma mevcuttur. Yapımı tamamlanan binaların yanında inşaatı devam eden ya da inşaat ruhsatı alınmış inşaat alanları bulunmaktadır. 

  Bu sayıları binlerle ifade edilebilecek yeni konut ve dolayısıyla artı nüfus ve araç demektir. İsmet Sayın caddesinin yükü gün geçtikçe artmaktadır. İmar uygulamaları açısından böyle bir karmaşaya nasıl sebebiyet verildiği tartışmaları elbette yapılmaktadır. Yapılacaktır. İzahı yoktur. Kamuoyu ortak bir dille bu durumdan şikayetçidir ve hayretle karşılamaktadır.

  Bu yol aynı zamanda cankurtaran güzergahı olup gün içinde onlarca cankurtaran acil hastaları devlet hastanesine ulaştırmaya çalışmaktadır.   Ana yola birçok tali yoldan çıkılmaktadır. Yolun nedensiz yere kıvrımlı hale getirilmesi görüş açısını daraltmaktadır. Yapılaşmadan dolayı bu durumun da düzeltilmesi imkansız hale gelmiştir.  

  Ancak şu an yapılması gereken en azından adı geçen caddede sorunlar yumağına dönüşen trafiğin en temel insan hakkı olarak kabul edilen yaşam hakkına dokunacak noktalara gelmeden çözülmesi bunun için çözüm yollarının üretilmesidir.   Bu yol üzerinde resmi istatistiklere geçen kazaların yanında tarafların anlaşmaları sonucunda kayıtlara geçmeyen onlarca kaza gerçekleşmiştir. Bu kazalar da insanlarımız yaralanmış maddi hasarlar meydana gelmiş mağdur olmuşlardır.

  Bu kadar yoğun bir nüfusu barındıran bölge de her an bir yayanın yaşam hakkı ihlal edilebilir. Bir yayanın yolun karşısına geçmek için göstereceği bekleme sabrının en çok bir dakika olacağı, yol müsait hale gelmezse karşıya geçmek için risk alabileceği düşünüldüğünde istenmeyen sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.  
Çözüm önerilerimiz şunlardır;  

Yol çift yönlü olup cankurtaran yolu ayrılıp tek yönlü hale getirilebilir. Şehir merkezine gelmek isteyen araçlar Bor yolunu kullanabilir. Bu durumda kırmızı ışık uygulaması cankurtaran yoluna ayrılan yere değil diğer yola uygulanır ve belirlenecek yerlere konulacak yaya geçitleri ile rahatlama sağlanır.

  Trafiği kullanan bir kısım araçlar hız sınırlarının çok üzerinde kontrolsüz seyretmektedir. Yolun üst kısmına araçların hızını da gösteren YOL RADARLARI çok caydırıcı olacaktır. Yolun üzerine konulan yol radarları ülkemizde uygulanan bir sistemdir ve caydırıcılık konusunda çok başarılı bir uygulamadır. Yol radarlarının olduğu yerlerde araç sürücüleri birbirlerine ve yayalara karşı daha saygılıdır.  

Zaten dar olan caddeye, caddenin sağından ve solundan tali giriş çıkışlar yapılmıştır. Hemen hemen her binanın yanından bir yol ana caddeye çıkarılmıştır. Bu girişlerin sayısı azaltılmalıdır.  

Sayın komisyonunuzca başkaca çözüm yolları elbette üretilecek ve uygulanacaktır.  

  Avukatlık Kanunu 76. maddesi Barolara “ hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak” görevini vermiştir. Adı geçen yol üzerindeki yoğunluk yukarıda da belirttiğimiz üzere en başta insanların yaşam hakkına dokunacak tehlikelere gebedir.   Komisyonunuzun bu konuda gereken önlemleri alacağına ilişkin inancımızın tam olduğunu bildirir saygılar sunarım" denildi.   

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
borluu - 2 yıl önce
borun saabı yok evet 40000 nufuslu ılçeyı yok sayacak kadar basıretsız beledıye sozunu gecıremeyecek kadar zayıf ılçe beledıyesı maduru ise halkın ta kendısı şimdi niğde bor merkeze gırmıyor bunca ınsanın vebalını kım cekecek yazın hadı neyse kışın ınsanlar mezarlığın ordan ınıpte merkeze nasıl yaya gıdecek acaba sabah işe gelmek ıçın vatandaş kacta kalkacak ceplerınden ne kadar para cıkacak varmı hesaplayan yok cunku herkez ışine geldığini yapıyor yıne olan mazluma oluyor.
Avatar
vatandaşş - 2 yıl önce
o koca koca binalara ruhsat veren o arsaları parsel parsel satıp 15 kat ruhsat verenden hesap soracak adam yok işte niğdede ama 2 ışık koymakla trafik sorununu çözdük sanıyorlar.Nereye gidiyor bu niğde diyen yok.Kimse hesap sormasada Allah soracak ve ben niğdeyi yönetenlerin yakasına yapışacağım ahirette
Avatar
çözüm? - 2 yıl önce
50 metrede ikinci ışık mı???
Avatar
Nursel vardal - 2 yıl önce
Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer bey Niğde belediye Başkan'ı Sayın Faruk Akdoğan ile trafik sorunları ile ilgili yaptığı görüşmede geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili görüştüğünü basında okuduk o görüşmeninde faydası olmuş anlaşılan
Avatar
Niğde - 2 yıl önce
Ömer Fethi adamdır. İyi ki varsın
Avatar
Niğde li - 2 yıl önce
Bu yoldan birde ambulans geçiyor biz doğa sitesi ve onay kent sakinleri olarak bu yoldan karşıya geçmek için bir yaya geçidi istiyoruz.Birde ambulans yolu onay kentin arkasından olacak şekilde ayrılsa
Avatar
Selcuk - 2 yıl önce
Bu+habere+d %C3%BCn+ak%C5%9Fam+yorum+ yapt%C4%B1m+ama+yay%C4% B1nlanmam%C4 %B1%C5%9F+haberci+tarafs %C4 %B1z +olurHaberci+ vatandas+olur+ siz+taraf+tutuyorsunuz+ cok+sevdigim+ Bor+haber+benim+i%C3%A7in +bitti
Avatar
Eski Fertek Yolu - 2 yıl önce
Ben de adı gecen caddenin sakinlerindenim bizim apt de yolun kenarinda balkonda otururken tanık olduğum kazaların sayısını hatirlamiyorum. Konuyu çok kez dillendirdim. Heralde sayin belediye başkanımızın inşaatının bitmesini bekliyoruz. Bitince yapar diye ümit ediyorum. Bu arada malı ve canı yanan insanlar beklesin. Paradan daha onemli değil ya...