Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı

Birkaç esnafın maddi hissiyatı, Birkaç şov siyasetçisinin histerisi, Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

BOR-NİĞDE 13.07.2021, 01:03 26.07.2021, 11:33 Faruk
1665
Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı

Selim GÖKEL Yorumladı

Niğde tarihinin en önemli projelerinden birisi; Kale ve çevresindeki düzensiz yapılaşmayı ortadan kaldıracak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Niğde Belediyesinin işbirliği, Anıtlar Kurulu’nun onayı ile Niğde Kale ve Çevresi Koruma ve Yenileme Projesi uygulamaya konulacak. Bu bir kentsel dönüşüm projesi değil, koruma ve yenileme projesi.  Taş binalardan oluşacak, sosyal alanları, geleneksel Niğde evleri,  bazı sosyal merkezlerde olan,  olması gereken kafe, çay bahçesi, oyun alanları, lokanta  gibi işletmeler... Ticari ve ekonomik alanlar olacak, Niğde ekonomisine katma değer katacak. Yeşil alanlar, dere, gölet, köprüler en önemlisi Niğde’nin 10 bin yıllık yaşına, şanına  yakışır, kültür, turizm  ve tarih kokan bir ortam oluşturulacak. 

Kale ve Çevresinin Koruma ve Yenileme Projesinin slaytlarını izledim, dinledim, fikir sahibiyim. Burada bu projenin bazı detaylarını, sağlayacağı faydayı da biliyorum ama sizleri uzun bir yazıyla sıkmak da istemiyorum.

Asıl konu başka.

Hani  birçok ilde gördüğümüz gıpta ettiğimiz yerler var ya... Hani diyoruz ya, “Medeniyetler Şehri” işte bu kavramı dolduran,  Niğdemize yakışan 2023 yılında büyük bölümü tamamlanacak devasa bir proje… Bakan beyin ifadesi ile “Türkiye’de örnek bir yer olacak”.

Şimdi böyle bir proje destek gerektirir. Nasıl bir destek;

Ekonomik bir destek ki yukarıda saydım  Bakanlıklar – Toki – Belediye – Anıtlar Kurulu, hatta Özel İdare…

Bir başka destek halk desteği ki buda var, heyecan veriyor, gözlemliyoruz.

Bir başka destek siyaset desteği… Hükümete sunulmuş, Bakan geldi inceledi, Valilikte basın açıklaması ile “...tamam” dedi.

Konu Niğde Belediyesi Meclisine getirildi. Parsel parsel görüşüldü ve  bütün partilerin oylamasına sunuldu hiç çekimser veya olumsuz oy bulunmadan İYİ Parti ve CHP’li Meclis  üyelerinin de onayı ile “OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ”.  Bütün partilerin meclis üyeleri de destek verdi. Karar aşağıda görebilirsiniz.

 Peki bugün ne yaşanıyor?

Böylesi bir projeyi meclis kararlarında olduğu gibi,  desteklemesi gereken muhalefet ne yapıyor?

Birgün,  İYİ Parti lideri Meral Akşener’i bu eski sanayiye götürüyorlar.

Bir başka gün,  CHP Milletvekili heyeti hoop eski sanayiye götürüyorlar…

İYİ Parti ve CHP’li Meclis üyeleri neden onay verdi peki… Aynen “Karakolda doğruyu söyler mahkeme de şaşar” durumu yaşanıyor. Meclis üyeleri partilerinden bağımsız kararlar mı alıyor. 

İYİ Parti ve CHP,  Niğde’nin yararına olan bir durumu adeta “Siyasi Şova” dönüştürüyor. Popülist siyasetin getirisi olmaz. Birkaç esnafın şahsi-maddi çıkarını Niğde’nin, Niğdelinin çıkarına feda ediyorlar. Yazık!...

Neden bu güne kadar ki Belediye Başkanları bu mezbelelik haline  gelmiş,  Kalenin doğusu ve eski sanayiye el atamamış, teğet geçmişler. Onu bir sorgulasınlar…

Esnaf CHP’li heyete bağırıyor. “Biz buradan çıkmak istemiyoruz” diye. Vatandaş da şehrin ortasında dökük, eksik, adı üstünde eski sanayi görmek istemiyor. Çekim merkezi olan, nefes alacak, misafirini getirebilecek, mevcut kültür ve turizm varlıklarına katkı ve turizme ivme kazandırabilecek, iş aş alanları oluşacak bir yer istiyor. Bunun içinde Belediye'nin rantı varsa , varsın olsun, belediye kazansın, kazandırsın. Yeni Çarşı gibi bir ticaret merkezi açıldı. Mumin İnan'ın başkanlık  döneminde kötü mü oldu? Varsın Başkan Emrah Özdemir'in de bir eseri olsun... 80 li yılların başkanı Feridun Zeren'in açtığı yollarda, oluşturduğu  yerleşim yerlerinde yaşıyor, ticaret yapıyoruz.  

Belediye her türlü teklif ile gelmiş. Konut istiyorsa konut, Ata Sanayinden dükkan istiyorsa dükkan… Yok,  benim hissem  burada kalsın diyorsa kalacak… Yürütecek komisyon kurulmuş… Belediyenin elinde acele kamulaştırma kanunu da var. Ama her şey gönüllü olsun istiyor.

Eski Sanayi Esnaflarını da dinledim. İşyeri sahiplerinin büyük çoğunluğu zaten kabul ediyor. Birkaç esnaf itiraz ediyor. Popülist politikacılardan medet umuyor.

Sanayide bazı işyeri sahipleri,  zamanında, eski başkanlar döneminde,  dükkanlarına belediyeden 1-2 metre yer eklemişler. Zamanla 10 metre olmuş, 20 metre olmuş, üst kata çıkmış,  yana taşmış… Ama vergi, harç vs. bütün ödemeler de  yıllarca hep O 1 metre üzerinden ödemiş. Burada devletin kaybı var. Şimdi çıkıyor "hayır benim 1 metre veya 2 metre değil, 50 metre, 100 metrem var" diyor. Cıngar kopartıyor. Belediyenin yerine olsam geriye dönük o kayıpların tahsil yoluna da giderim. Ya da acele kamulaştırma uygularım. Başka şehirlerde  hiç böyle uzatmıyorlar. Şehrin merkezinde sanayi olmaz. Mermerci olmaz, keresteci olmaz,  ki onlara özel sanayileri de  kuruldu. Ortada bırakmıyorlar ki. Hele mezbelelik,  dökülen bir sanayi hiç olmaz.  Esnaflığın bir raconu, kültürü,  ahlakı vardır. Ahilik kültürü denen bir şey vardır. Onları da göremiyoruz, orada. 

Birkaç esnafın maddi hissiyatı,

 Birkaç şov siyasetçisinin histerisi,

Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

Böyle bir proje ki,  mecliste muhalefet partilerinin de onayı alınmış bir proje,  İYİ Parti ve CHP’li siyasetçilerin “ŞOV” yapacağı, köstek olacağı bir alan olarak seçilmemeliydi…

Bir kere daha yazık…

...

Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (8)
Salim 7 ay önce
Kardeşim okurken sıkıldım sonunu getiremedim yazının..ama sıkıntını anlamak zor değil.. gazetecilik okuduğunu düşünüyorum.. kaldiki buraya gelen siyasileri gazetede eleştirme cesaretini bulmussun kendinde.. chp ve iyi partinin heyeti buraya turistik gezi icin gelseydi.. kaleye..gumuslere..kemerhisar'a götürürlerdi.. takip etmemişsin belli ki.. esnaflarin derdini dinliyorlar.. onlardan dinlediklerini not alıyorlar.. kale ve çevresinin reklamını turizm acentalarina ve kültür turizm müdürlüğüne bırak ki.. onlar da işini yapsın.. ayrıca.. nigdeye bir bak.. dön de bir bak... nesi Var? Gazetecisin ya.. sen gördün mu etrafında donen dolapları.. dolapları geç.. nigde belediyesinin önündeki asırlık ağaçları kökünden acimadan söken yine şu anda olduğun zihniyet değil mi? Bugün bilmem kaç milyona belediyeyi yenileyeme kalkanlar..söktükleri ağaçlardan dikmeye kalkmışlar.. bu yapılanlar hizmet değil güzel gazeteci kardeşim.. bu yapılanlar soytarılık.. kimseye yaranmaya kalkmayın.. insanlar salak değil neyin eğri neyin doğru olduğunu görüyorlar.. burdaki yazılı mesajına daha çok cvp yazılır.. ama neyyysee..
Selim GÖKEL 7 ay önce
Salim Bey, Parti temsilcilerinin gelmesine bir itirazımız yok, esnafı gezmesine itirazımız yok, hatta destekliyoruz da. Burada CHP ve İyi Partinin tezatlığına dikkat çekti. Belediye önündeki ağaç park vs. konularında o zaman en çok yazı yazan direnen borhaber.net ve Selim Gökel idi... Ne bir meclis üyesi, ne bir siyasi parti açıklama yaptı. Dönen dolaplar varsa hukuk var, partilere ulaştırırsınız, belgeli bizlere ulaştırırsınız, yazarız. Kimseye yaranma gibi bir derdimiz yok. Kamu adına sorguluyoruz. Şahsi davranmıyoruz. İki partideki tezatlığı ortaya koymaya çalıştık. Projenin de önemini hissettirmeye.. Sağlıkla kalın.. SELİM GÖKEL
Vatandaş 7 ay önce
Sanayi acilen taşınması gerekir.
Abdulmuhtar 7 ay önce
Yapılan yorumları sadece bilgi amaçlı okuyoruz ülkenin hiçbir şehrinde ilin gelişmesine kimse karşı çıkmaz ama hiçbir belediye de ili geliştirecek projeden nemalanmamalı insanların yerlerini 3 kuruşa sayıp 5 kuruş borçlandırılmamalı bir belediye başkanı düşünün 100 metre kare dükkanı aksaray'dan 100 bin TL'ye aldığını söylesin Niğde belediyesi TOKİ lerden taahhüt ettiği yerlerde bile planlarda yok ettiler bahsedin herşeyi ben bilirim ben yaparım diyen sadece partisinin hizmetkârı Niğde belediye başkanı mız var.... NARLIGÖL den bile bahsedemeyen hep göstermelik şeyler peşinde maalesef
niğdeli 7 ay önce
burasını emrah başkan değil faruk akdoğan döneminde temelleri atılmış yeni sanayi bölgesinde inşaatı tamamlanması 2 yıl olmasına rağmen taşınamamış. nedense hala faruk akdoğanın temel attığı yerler açılıyor.
Esnaf 7 ay önce
Dillendirilen ama yazılamayanları yazmışsın teşekkürler Selim iyi ki varsın
Umutsuz vatandaş 7 ay önce
Sayın Gökel; Sözlerinize katılıyorum. Son 20 yılda imar yoluyla katledilmiş bir şehrin gerçekten nefes almaya ihtiyacı var. Herşeye rağmen bu proje yapılmalı.
güzel proje ama halkın hakkı yenmeden yapılsın 5 ay önce
proje iyi tıpkı Köy garajının oraya AVM yapılmak istenmesi gibi.. AVM yalan oldu esnafcıklar yüzünden. kale projesine muhalefette destek vermiş ama vatandaşın hakkı yenilsin dememiş.. birinin derdi varsa siyasetçi orada olur. bu şov değildir. kötü de değildir..hakkını vererek yapılsın. efendibey kentsel dönüşümde millet birsürü borçlandırıldı. 1980de afet evleri yapan devlet hiç borçlandırmadan yapmıştı ama TOKİ gerçekten vatandaşı değil müteahhidi önceliyor.
Son Yorumlar
Özetle diyor ki oy lazım oy, hadi bi el atında çalıştıralım.
ihvan rabia diye diye ekonomi de bitti bizde bittik
Adının başında Türk olan sendika mıdır nedir Suriyeli cümlesi kuramaz. Çünkü Suriyeliler birinci sınıf vatandaş. Eğer Suriye uyruklu yabancı derse sahibi kızar.
3,5 cu sendika açıklama yapabilecek mi suriyeli kardeşlerine laf edebilecekler mi
manşet çok güzel KARDEŞLERİMİZ
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 21 42
3. Beşiktaş 22 35
4. Hatayspor 21 35
5. Başakşehir 20 34
6. Adana Demirspor 22 34
7. Fenerbahçe 21 33
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 22 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 21 27
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@