Kemerhisar İlçe Oluyor !...

Son aylarda yaptığı faaliyet ve çalışmalarla adından en fazla söz ettiren T. C. Kemerhisar Belediyesi, geçtiğimiz ay Belediye Meclisi’nden aldığı ilçelik kararını, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Topbaş’ın desteğiyle T.C. İç İşleri Bakanlığı’na sundular.

BOR-NİĞDE 01.12.2014, 15:30 08.12.2014, 08:59
7214
Kemerhisar İlçe Oluyor !...
banner830
 Son aylarda yaptığı faaliyet ve çalışmalarla adından en fazla söz ettiren T. C. Kemerhisar Belediyesi, geçtiğimiz ay Belediye Meclisi’nden aldığı ilçelik kararını, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Topbaş’ın desteğiyle T.C. İç İşleri Bakanlığı’na sundular.

 

30 Mart sonrası idari ve faaliyet alanında büyük bir değişime imza atan, kentin ve Niğde’nin tanıtımında lokomotif görevi üstlenen Kemerhisar Belediyesi, tarihi bir adım atarak sorumluluk bilinci içinde ilçe olma kararı aldılar.

Konu ile ilgili Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, amaçlarının ayrışmak değil, bütünleşerek Niğde ve Bor’un büyümesine katkı sunmaktır dedi.

Jeopolitik ve İktisadi Bir Taleptir!

Kemerhisar’ın İlçelik başvurusunun jeopolitik ve iktisadi yönlerine vurgu yapan Kirazcı, gerçekleşen başvurunun Niğde için stratejik önemde olduğunu bahsederek; “Kemerhisar tarihi ve antik yerleşkeleriyle insanlık için büyük bir önem arz etmektedir. Bu eksende Kemerhisar Niğde’nin sırtına bir yük değil, Niğde’ye avantajlar getirmek istemektedir. Bugün gelir-gider dengesinde, sosyal ve kültürel katkı noktasında Niğde’nin öncü kentlerinden birisidir. Bizim ilçelik talebimizin en önemli nesnel noktası tarihi kent olmamızdır. Zira mevcut idari yapılanmada kültür ve turizm geri planda olması, yılladır gereken önemin verilmemesi, Kemerhisar’da oluşacak artı değerin Niğde ekonomisine ulaşmasına engeldir. Bu eksende ilçe olunduğu takdirde, kültür ve turizm ekseninde özelleşecek ve öncülleşecek idari yapılanma ile Niğde’nin Jeopolitik önemi artacak, ekonomik göstergeleri üst sıralara yükselecektir. Çevremizde bu duruma örnek Avanos ve Ürgüp Belediyeleri bu talebimizin haklı gerekçesini ispatlar niteliktedir” dedi.

Demografik Göstergeler İlçelik Kaçınılmaz Diyor…

Antik dönemlerde nüfusun 50 bin olduğu, cumhuriyet döneminde bile 10 binin üstünde önemli yerleşim yerlerinden birisi haline gelen Kemerhisar son 10 yılda verilen göçlerle büyük bir demografik değişim olduğunu ifade eden Başkan Kirazcı; “ 10 yıl öncesi kış nüfusu 11 bin, yaz nüfusu 21 bin civarındaydı. Bugün kış nüfusu 6 bin, yaz nüfusu 16 bin! Burada bir sosyolojik gerçek karşımıza çıkıyor. Kemerhisar mevcut olanaklarıyla, ilçe olmadığında ulaşabileceği en üst noktaya ulaşmış, halkın kamusal talepleri, kurum ve kuruluşların yoksunluğu büyük bir demografik değişim yaşatmıştır. Evet, Kemerhisar nüfusu kaybetmiştir ama bunun nedeni ilçelik statüsü kazanamamaktan, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla, sosyal faaliyetlerin yoksunluğundan kaynaklanmaktadır. Eğer ilçelik talebi gerçekleşirse, tersine bir nüfus hareketliliği yaşanacaktır. Mevcut durumda Kemerhisar’da modern kent kültürü içinde dahi 35 bin nüfus yaşayabilir. Biz böylesine bir talebin sosyolojik ve demografik gerçeklerin görülmesini talep etmekteyiz!

Ayrışmak İçin Değil Birleşmek İçin Yola Çıktık…

İlçelik başvurusunun mevcut Bor ilçesinden kopmak anlamına gelmeyeceğini ifade eden Kirazcı; “Bizim asli amacımız Niğde’nin sosyal, kültürel, iktisadi ve kentsel olarak entegrasyonunun tamamlanmasıdır. Bunun ilk adımını atarak artık sokaklarımızın bile ortak olduğu Bahçeli ile birleşmek, çevre köylerle tam entegrasyon sağlayarak, Niğde’nin artı değeri olmak istiyoruz. Niğde ekonomisinin olmazsa olmazı Bor’a, insan kaynakları, organik ürünler ve kültürel paylaşımlar yaparak birliktelikçi bir anlayış inşa etmek istiyoruz. Ne kimsenin rakibiyiz, ne de ayrılıkçıyız. Amacımız gelişen, büyüyen Niğde’ye büyük katkılar sunmaktır. Eminiz ki Bor halkı da bizim bu taleplerimizi haklı buluyor ve en büyük destekçisi olacaktır.

Tarihsel Hakkımızı İstiyoruz!

Gerçekleşen başvurunun Niğde gündemini değiştireceğini ifade eden Başkan Kirazcı, bu başvurunun tarihsel bir hak olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Kemerhisar 9 bin yıllık tarihi ile Niğde’nin en önemli tarihsel yerleşkesidir. Dünya’da ilk cumhuriyetin 2 bin 500 yıl önce kurulduğu, 2 bin 400 yıl önce federatif devlet topluluğunun oluştuğu, Hititlerden Roma’ya kadar 4 devlete başkentlik yapmış bir kenttir.

Yine aynı Kemerhisar İlk ve Orta Çağlarda bilim ve felsefe merkezi olmuş, Abbasiler döneminde Anadolu’nun ilk Müslüman kenti olmuş, İlhanlılar, Selçuklular, Osmanlılar döneminde aynı önemine devam etmiş, 6 ekim 1868’de Osmanlı İmparatorluğu tarafından çıkarılan Dersaadet İdare-i Belediye Nizamnamesi Kanunu ile bucak statüsü kazanmış 1918 tarihinde ise belediyelik statütüsü kazanmış, Cumhuriyet dönemi bucak merkezi olarak devam etmiş, günümüzde ise belde belediyesi olarak devam etmektedir.

Bu noktada Kemerhisar’ın ilçelik talebi tarihsel kazanılmış bir hak olup, tüm Kemerhisarlılar bu hakkın, tarihe ahde vefası olarak verilmesini talep etmektedir “ dedi.

 

Niğde Lobisi Şart…

Yapılan başvuru ile ilgili bilgi veren Kirazcı, Nüfusu 5 bin üstünde olan Türkiye’de 33 belde olduğunu ifade ederek, ilk olarak İç Anadolu Belediyeler Birliği’nde gündeme geldiğini, daha sonra Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul BB Başkanı Kadir Topbaş’ın destekleriyle alınan belediye meclis kararı ile T.C. İç İşleri Bakanlığı’na başvurulduğunu hatırlatarak “elbette Niğde için haklı bir talebimiz var. Bu konuda Niğde lobisinin de aktif çalışması gerekiyor.  Niğde Milletvekillerimiz Sayın Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi ve Doğan Şafak’ın bizleri desteklemesi, Niğde’ye yön veren insanların Niğde için bu kararın bakanlıktan çıkmasına katkı vermesi gerekiyor. Sonuçta Niğde’de 5 yerine 6 ilçe olması halinde bile gelen yatırımlar, planlamalar lehimize sonuçlanacaktır. Konuyu Niğde Valisi Sayın Necmeddin Kılıç’a da ilettik. Umarım bu süreç lehimize sonuçlanır” dedi.

Kemerhisar Niğde’nin Yıldız Olacak…

Son dönem yaptıkları faaliyetlerle adından fazlasıyla söz ettiren Kemerhisar, bu başvuru ile çalışmalarına Niğde’nin turizm ilçesi olarak devam etmek istiyor. Bu konuda bir çok kişiden destek aldıklarını ifade eden Kirazcı, ilçelik olunması durumunda 2019’a kadar Niğde’nin turizmden aldığı payın önemli ölçüde artacağını, Niğde genel nüfusunda yıllık binde 3’lük artışın gerçekleşeceğini, bir çok sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacağını, iktisadi olarak ekolojik bir sanayileşme modeli izleyeceklerini vurgulayarak, kısa sürede Niğde2nin parlayan yıldızı olacaklarını aktardı.

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (49)
alp yüksel 6 yıl önce
İlçe talebinin siyaset le ne alakası var yorum yapan arkadaşlar bu gerçekten takdir edilmesi gereken bir öneri dir bu denli gerici ve basit düşünme yin ben şahsen ne kemerhisar ne bahçeliliyim fakat milliyetçiyim hizmet yapan bir başkanı tebrik ediyorum. Niğde / Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah kirazcı gönülden mücadele veriyor mantıklı olan desteklenmesi TEBRİKLER
Cengizhan 6 yıl önce
10 yıl da Akp nin yapamadigı başvuruyu muhalefet partili bir başkanın yapabilmesi bile büyük bir iştir...
super-51 kemerhisarli gurbetci 6 yıl önce
kemerhisarda kaldirim varda bizmi yürümedik.kahvehaneler yolun kenarında mecbur yoldan gidiyorsun.memleketini kötülemeyi nekadar cok seviyorsun sen.önce sen kaldirimda yürüki yolda yürüyenlere örnek ol.
. 6 yıl önce
konya ereğlide il olacak diyorlardı yapmadılar
bahçeli kartalı 6 yıl önce
i̇çmeye suyun yok atla gidiyon s.çmaya,ilçe olacaksa bahçeli olmalı...
Xyz 6 yıl önce
i̇lçe mi ahahah :)
tyanalı 6 yıl önce
geçenlerdede kemerhisar köy oluyor diyordu başkan bunu engellemek için ankaraya sürekli gidip geliyor diyorlardı onun için beldede duramıyor diyorlardı şimdi de ilçe olması için uğraşıyor diyorlar bu ne yaman çelişki anlam veremedim ankaraya gidiyor bende bilemedim şimdi köy mü olacaz kasabamı olacaz ilçe mi ? yoksa il yada eyalet olacaz eyalettt
eksik bilgi 6 yıl önce
Bilgilerin çoğu eksik ve yanlış bence önce doğru aktarmayı bilmelisiniz... mesela 5000 nüfusun üstünde 33 değil Türkiye genelinde 36 belde var bunun gibi her konuda yanlislik yapıyorsunuz. Ilce olmak isteyen bir belediyeye bu tarz amatör hatalar bence yakismiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Allah rızası için iyi şeyleri bir kez de amasız eleştirmeyin. Sanki ana muhalefet partisi çözüm ürete ürete ölüyor. Muhalefetin amacı herşeyi eleştirmek olabilir. Çözümüde söyler. Elli yaşındayım bir tane çözüm önerilerini görmedim. Özür kahvedeki oyunlarda kullanılacak kağıt destesi hariç...
Cehape ne oluyor, yoksa hdpye mi soracan, yuh, hep laf hep, olmuyor
kendiniz gibi genç fidanlar işte feraset işte politikacı helal olsun hizmete devam
Başka iş kalmadı yada Belediye hizmetlerinin hepsi mükemmel yerine getiriliyor...Ya başkan çık da vaatettiğin projelerinin ne aşamada olduğunu halka açıkla.Spor egsersiz mi onları bir personel yapar zaten..
Benim adım Sharon Petit Homme. Amsterdam, Hollanda'danım. Bu küçük zamanı internete girmek için kullanmak istiyorum. Gerçek ve meşru bir krediye ihtiyacınız varsa, johnsonloanfirm başvurmanız gereken şirkettir. 2 şirket tarafından ihanete uğradım. Johnsonloanfirm'den kredi başvurusu yaptığım üçüncü şirket oldu. Johnsonloanfirm'den kredimi 8 saatten daha kısa bir sürede aldım, dedi şirket bana. Dolandırılmadan çevrimiçi bir krediye ihtiyacı olan herkes johnsonloanfirm'e başvurur. Bu şirketten memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şirketle yalnızca e-posta veya WhatsApp aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. E-posta adresi [email protected] Whatsapp +1 (7323146992)
13°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Erzurumspor 4 7
6. Galatasaray 5 7
7. Sivasspor 4 7
8. Kasımpaşa 5 7
9. Hatayspor 4 7
10. Göztepe 5 6
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. İstanbulspor 5 12
2. Tuzlaspor 5 11
3. Altay 5 10
4. Ankara Keçiörengücü 5 10
5. Adanaspor 5 9
6. Altınordu 5 9
7. Adana Demirspor 5 8
8. Samsunspor 5 8
9. Giresunspor 5 8
10. Bursaspor 5 7
11. Balıkesirspor 5 6
12. Akhisar Bld.Spor 5 5
13. Bandırmaspor 5 5
14. Ümraniye 5 4
15. Ankaraspor 5 4
16. Eskişehirspor 5 3
17. Menemen Belediyespor 5 2
18. Boluspor 5 1
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 4 12
3. Liverpool 5 10
4. Leicester City 5 9
5. Arsenal 5 9
6. Wolverhampton 5 9
7. Tottenham 5 8
8. Chelsea 5 8
9. West Ham 5 7
10. Leeds United 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Cádiz 6 10
6. Granada 5 10
7. Real Betis 6 9
8. Atletico Madrid 4 8
9. Barcelona 4 7
10. Sevilla 4 7
11. Osasuna 5 7
12. Elche 4 7
13. Valencia 6 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@