banner689

Danıştay’dan Parkomat ile ilgili emsal karar

Danıştay 8 daire başkanlığı da Parkomatın yasal olduğuna dair karar vererek Türkiye’de yaygın olan Parkomat ile ilgili emsal karar vermiş oldu.

Danıştay’dan Parkomat ile ilgili emsal karar

Samsun Büyükşehir Belediyesi aleyhinde açılan Parkomatlarla ilgili dava, Samsun 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Danıştay 8 daire başkanlığı da Parkomatın yasal olduğuna dair karar vererek Türkiye’de yaygın olan Parkomat ile ilgili emsal karar vermiş oldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Parkomat uygulamasına dava açan Avukat Kemal Vehbi Gül’ün itirazı mahkemece ret edildi. Karar Tüm Türkiye’deki parkomat uygulamasına emsal olacak. İşte Danıştay’ın vermiş olduğu Emsal Karar;”Parkomat uygulaması ile ilgili para tahsilatı yapan kişilerin yetkilerinin bulunmadığı yönündeki itirazlara da açıklık getiren karar gerekçesinde, 5216 sayılı Belediye Kanunu’nun birinci fıkrasının f bendinde Belediyelerinin meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermesinin belediyenin yetki ve sorumlulukları arasında olduğu kaydedilerek, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 79. maddesinde, karayolu üzeri park yerindeki araçlar için park ücretinin, yetki ve sorumluluk alanına göre, park yerini tespite yetkili idarece veya bu idare tarafından izni verilen gerçek ve tüzel kişilerce alınabileceği, erişme kontrollü karayolları (otoyol-expres yol) hariç olmak üzere yetkili idarelerin, belediyeler olduğu kurala bağlanmıştır” denildi.

PARKOMAT HUKUKA UYGUNDUR

Niğde parkomat firması yetkilisi Mehmet Ali Erdoğan ;” Samsunda bir vatandaşın parkomatın yasal olmadığına dair açtığı dava Danıştay tarafından reddedilmiştir. Danıştay Tüm Türkiye’deki parkomat uygulamasının yasal olduğuna dair emsal karar vermiştir. Biz ’de Niğde ‘de parkomat uygulamasında çalışan personeller olarak ciddi sıkıntılar yasıyorduk bu karar ile rahatlamış olduk .Niğdeli hemşerilerimizden ricamız yasal olan bu hakkımızdan doğan park ücretlerini ödemeleridir. Park ücretlerini ödemeyen araç sahipleri hakkında yasal işlem başlatıp ücretler bu yolla alınacaktır. ”dedi.


 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burada öyle söylemiyor - 2 yıl önce
Ankara Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunarak, Ankara’da cadde ve sokaklarda bulunan otoparkların kamu yararı için kaldırılması ve ücretsiz hale getirilmesi hususunda dilekçe verilmiş ve idarenin bu tasarrufu terk etmesi talep edilmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu talebi yasal sürede cevaplamayarak zımnen reddetmişti.

Bunun üzerine Ankara 17. İdare Mahkemesine açmış olduğum dava 03.07.2012 tarihinde kabul edilmiş ve 2012/50 Esas 2012/1276 Karar numaralı kararı ile dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir. Bu karar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından temyiz edilse de Danıştay 8. Dairesi’nin 15.04.2013 gün ve 2012/9639Esas 2013/3145 Karar sayılı ilamı ile karar onanmıştır.
Avatar
semerci - 2 yıl önce
http://www.sanalbasin.com/parkomat-uygulamasina-danistay-yasagi-9040813/
Avatar
yok - 2 yıl önce
araba satışı yaparken maliyeden hiç bir sorun çıkmıyor.... demek ki yersen. (sakın ha sakın öedemeyin klardeşim parkomat ücretini) hiç bir hak talep edemezler. kamera kaydı isteyin. zatende borç maliyeden çıkmıyor. bu bildiğin yasal otopark mafyacılığı
Avatar
#Buradaöylesöylemiyordiyenkişi ; - 2 yıl önce
Burada Öyle Söylemiyor diyen kişi heee heeee sen öyleeee zanneeeet ve heeer şeyiii sen bildiğini zanneeet herkez eneyiii ödüyor sen ödeme tamam mı ? Ankara da ki parkomat olayı da parkomatçı araç sahibiyle bıçaklı kavga yaptıkları için kaldırıldı kalktı Ankara da ;)