Bor’da neler oluyor?... Borlu bunu biliyor...

Evet… Niğde siyaseti tarihinin en kötü dönemini yaşıyor.

BOR-NİĞDE 21.11.2017, 01:13 21.11.2017, 01:40 tiyo
9135
Bor’da neler oluyor?... Borlu bunu biliyor...
Selim Gökel yazdı...

Niğde siyaseti belki de tarihinin en kötü dönemini yaşıyor.  İktidar partisi  Belediye başkanı istifa ettiriliyor. İl Başkanı istifa ettiriliyor. İlçe Başkanları istifa ettiriliyor. Kimse bu konuları irdelemiyor, sorgulamıyor.

Evet… Niğde siyaseti tarihinin en kötü dönemini yaşıyor.

 Niğde’ye Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, belediye başkanları ve mevcut milletvekilleri bir çok sözler verdiler. Havaalanından tutun, hızlı trene, Nar Gölünün turizme açılmasından tutun, Aladağlara teleferik döşenmesine. Kalenin etrafının düzenlenmesinden tutun. Enerji ihtisas bölgesi… Hayvancılık OSB… Onlarca verilen yatırım sözü sıralayabilirim. Ama hiç biri yapılmadı, yapılamadı. Rutin ödenekli devlet yatırımları dahi aksadı örnekleri çok.
Niğde’nin sorunları büyük ve her geçen gün büyüyor.

Bugün itibari ile mevcut faal yatırımlar ve işletmeler kaybedilmesinden korkuyoruz. Pek ala biliyor ve takip ediyoruz ki çevre iller en güzel hizmetleri alıyor. 

Ama; Her şeye rağmen. Niğde genelindeki bütün bu olumsuzluklar yanında güzel şeyler de olmuyor değil.

Geçtiğimiz hafta Bor Ak Parti Kongresini takip ettim…

Ak Parti İktidarında Niğde’nin aksamayan tek yönü Bor Belediyesi

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat reklamı sevmiyor… Bazı başkanlar eften püften ziyaretleri bile haberleştirirken, ellerinden gelse çöp kutularına bile fotoğraflarını basacak iken… Sıtkı Başkan’ın kendi fotoğrafını sadece seçim propaganda döneminde bilbordlarda görebiliyoruz.

Başkan Erat kongrede  Akkaya konusundaki tavrını açıklamasının ardından bugüne kadar yaptıkları hizmetlerden kısaca bahsetti. Aslında şehrin içinde yaşaya yaşaya yapılan hizmetler,   kanıksanıyor, unutuluyor. Eski halini hiç hatırlamıyoruz.

Bakın Bor’da Başkan Erat döneminde neler değişti…

Bor Doğalgaz ile tanıştı.  Bor Pazarı, asansörlü ve kapalı hale getirildi… Atıl durumda olan site düğün salonu  Bor Halil Nuri Bey Kültür Merkezi ismi ile ilçeye kazandırıldı. Şehir merkezinde,  Üstün Park, Gostivar Şelale Park, Belediye binasının ve paşa camiinin düzenlenmesi, Bahçeli Kahve düzenlemesi,  Hükümet Binası yıkılıp yerine işyerleri ve parklar, şehrin girişinin düzenlenmesi.   Yenimahalle ve Mehmetçik Mahallesi düğün salonları, spor salonları. Yeni işyerleri…  Asbesli boruların değişimi, Su depolarının Türkiye örnek olacak şekilde rehabilite edilmesi. Herkesin büyük beğenisini toplayan Kayabaşı Parkı. Onlarca sosyal ve kültürel etkinlik. Ramazan iftarları ve  şenlikleri.  Asfalt şantiyesi yapıldı, Asfalt üretiliyor… Geçen yıl 25 bin ton asfalt üretilip yollar asfaltlandı. Onlarca yeni iş makinası kazandırıldı….

Sadece bir bölümünü yazabildiğim Bor Belediyesinin bu hizmetleri borçlanmadan öz kaynakları ile yapıldı.

Seçimlerde verdiği sözlerin tamamını tuttuğu gibi harici bir çok uygulamalarda bulundu.

Başkan Erat’ın bu dönem ustalık dönemi…

Bor İlçesinde kalıcı eserler bırakma isteği  devam ediyor.  Bütün belediye başkanlarının hayali de budur.

Şehir merkezinde kalan Belediye Araç Garajı, İtfaiye Birimi, Asfalt Plenti, Kum Ocağı, Araç Bakım ve Onarım Atölyesi’ni iftiyan bölgesine taşıyor. Yine ihtiyaç olan yeni bir mezarlık da bu bölgede oluşturuldu.  Taşınan belediye birimlerinin binaları da farklı şekilde değerlendirilecek.

Kabına sığmayan Bor Belediyesi yeni binası için ihale yapıldı… Proje çizildi… Bor İlçesinin tarihine yakışan bir bina yapılıyor.

Kentsel dönüşüm için de farklı bir yol izleniyor. Belediye ihale ile kat karşılığı arsa vererek  şuan 140 daire sahibi oldu. Bunları da şehir merkezindeki eski mahallelerde oturan yerlerin yeni imarı için burada oturanlara verilmesi planı yapılıyor.

Yine seçim sözü İftiyan mahallesine cami tamamlanmak üzere.

Türk Hava Kurumu Bor İlçesi için önemli… Tarihi çok eskilere dayanır. THK Bor’da geçmişte uçakları ile Borluları ücret karşılığı gezdirirdi. Yeni de bina yaptırılmıştı. Ama THK Genel Merkezi aldığı ani bir kararla Bor Şubesini kapattı. Başkan Erat, yanına aldığı oda başkanları ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile Ankara’ya gitti ve THK’nın Bor Şubesinin devamı konusunda karar aldırıp geldi.

Niğde beton bir şehir olma yolunda hızla yol alırken… Bor ise aksine nefes alınabilecek bir yer olma yolunda. Üstün Park, Kayabaşı Parkı, Gostivar Parkı ve küçük onlarca çocuk parkının olduğu ilçede Mehmetçik Mahallesine yeni güzel bir park daha yapılıyor. Seçimlerde verdiği sözü yine yerine getiriyor. Mehmetçik Mahallesinde 27 bin metre kare alan üzerine park yapılıyor. İnşaat başladı, bu parkta aynen Kayabaşı park gibi çok konuşulacak…

Akkaya çevre sorunu  Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat’ın çözülmesini istediği en büyük sorunların başında gelir. Bunu her zaman yıllardır her ortamda hiç çekinmeden dillendirmiştir. Bor Belediyesi olarak da üzerine ne düşerse yapacağını her defasında bakanlar dahil iletmiştir. Bu konuda çok şahitliğim de vardır.

Başkan Erat’ın Akkaya konusunda elini kolunu bağlayan tek konu ise Akkaya Barajının Niğde Belediyesi topraklarında olması ve dolayısı ile, ne yapılacak ise, muhatabında Niğde Belediyesi olmasıdır.

Eğer Akkaya Barajı Bor Belediyesi sınırları içinde olsa… Bu güne kadar eminim ki  Bor Belediyesi tarafından on kere çözülmüştü. Ama ne yazık ki Niğde Belediyesi ve Niğde merkez  siyaseti Akkaya konusunda sağır, dilsiz ve tembel…

Bor Belediye Başkanlığı herkese nasip olmaz. Bor’da başkanların bir hedefi vardır. Bir önceki başkandan daha güzel ve kalıcı işler yapmak.
Araştırma şirketleri ve partiler anket yaptırıyor. Dökümanlarını bile görme imkanımız oldu. Başkan Sıtkı Erat’ı anketlerde,  başka partili olduklarını ama hizmetleri beğendiklerini  söyleyenlerin oranı çok yüksek.

Başkan Erat, siyasetin paslanmış çarkları arasında öğütülüp, dönüştürülemeyen ve sonucunda tembelleşmeyen  bir isim.

 Refleksleri var ve herkes de bunu iyi biliyor.

En sevdiğim yönü yaşadığı topraklara olan sevgisi…

Borlu bunu da biliyor…

 
 

Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (25)
Borlu 4 yıl önce
Arkadaşlar Niğdeden çıkıp şehir dışında diğer illeri gezerseniz akp nin Niğde ve borda hic birşey yapmadığını gelmis geçmis iktidar milletvekillerinin yattığını memleketimizin hem şehirleşme hem sanayileşme hemde iş güç konusunda geride kaldığını daha iyi görürsünüz,Sıtkı beyin imkanlar dogrultusunda daha büyük işler başaracağına eminim.Fakat milletvekillerimiz yatıyor kardeşim.Memleketimizde fabrika yok aş yok iş yok. Niğde yalnızdır ve sahipsizdir.
Vatandaş 4 yıl önce
Bu sayilan hizmetlerin hepsi milletvekili Muharrem Selamoglu döneminde yapılan hizmetlerdir. Daha sonraki dönemde birsey yapılmadığı gibi yarım kalan projeler bile tamamlanamamistir.Bor devlet hastanesi en çarpıcı örneğidir.
Vedat urcan 4 yıl önce
Ptt nin 50 metre yanında oturuyorum çarşının ortasında evinde doğal gaz yok ayda 2 tüp 180 tl aylık gaz faturası 15veya 20 tl ne adalet ama
Esnaf 4 yıl önce
Borda belediyenin yanlış uygulamaları ticareti bitirdi. Köylerden gelen insanların doğru düzgün bir garajı yok.Vatandaş bora girmeden direk Niğde ye gidiyor.Kemerhisarli lari bir dinleyin başkanım Köyden gelenleri bir dinleyin. Adamların pazar çantasını koyacağı barınağı bile yok
Bor lu 4 yıl önce
Toki ile yeni devlet hastanesi arası yol ne zaman asfaltlanacak? Yeter toz yutmaktan bıktık, Ayrıca sularımız da zerre miktar tazyik yok, pis geziyor millet, vebali ...Su sorununu dile getireni muhatap kabul etmeyip hidrofor taktırın diyen kim !!!!!???
Borlu 4 yıl önce
VAllahi ne diyim kıskananlar çatlasın.Vekil olarak görmek istiyoruz sayın başkanı
ali ihsan pekacar 4 yıl önce
Selim GÖKEL yazısında Niğde ve Bor'u tam manasıyla güzel yazmış. Bor Belediye Başkanı Sıtkı ERAT'ı tebrik ederim. Sadece Sıtkı Beye tavsiyem Akkaya Barajı ile ilgili olarak; Barajdan sonra akan dereye karışan kanallara bir bakarsa problem anlaşılmış olur. Problem Barajdan sonradır. Çalışmalarınızda başarılar dileklerimle...
veysel 4 yıl önce
yerli otomobil için aksaray yer veriyor borda başvurup yer tahsis edebilir treni kaçırmayalım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Yazmak icin de yazmayin be kardeşim!!!
Enes ülgü denen kişinin adı niye geçmiyor bu haberlerde oda suça yardım ve ortalık etmiştir
Helal olsun başkanım.
Niğdemizden bir genel başkan yrd çıktı hayırlı olsun.
Adnan Başkan sözünü dosdoğru söyler.O Türk Milliyetçisidir.Hükümetin Suriye Politikasının Türk Milletine verdiği zararın da bir hakkın farkındadır.Atamızın canını emanet ettiği Türk Hekimlerine kalkan elin kırılması gerektiğini de söyler.Siz o suçlamalarınızı sarı sendikaya iletin.Türkiye Türklerindir.
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@