Bir Destanın Adı: Albay Nuri Pamir

kalıyor “Helal Olsun Kore’ye…”Ya Bor, Niğde Halkı…

BOR-NİĞDE 26.01.2016, 19:48 26.01.2016, 19:54 nigdehaber
1879
Bir Destanın Adı: Albay Nuri Pamir
banner830

Araştırıp Yazan : Gökhan ÖZBEK


 Türkiye’de ve Dünya’da saygı ile anılan, hizmetleriyle sadece göğsümü kabartmakla kalmamış, ABD, Kore’de ismi ölümsüzleştirilmiş dev şahıs…

Şehit Nuri Pamir’in devası mum heykeli bugün Kore Ulusal Savaş Müzesi’nde sergileniyor

İnsanı gururlandıran bir durum zira Müze Müdürü “Nuri Pamir’den bahsederken, söylediği tek bir şey var yiğitlik destanı yazdı!”. Ama unuttuğumuz bir şey ise heykel Güney Kore’de, mezarı Türk Şehitliği’nde ve adı Afganistan’dan Kore’ye yiğitliğin temsili olarak dilden dile dolaşıyor! Ya memleketi BorNiğde ne yapıyor? 

Bir kahramanı kaleme alırken doğduğu topraklarda hep zorlanırsınız. Çünkü onun destansı yaşamı ile ona verilen değer aslında büyük bir çelişkinin ifadesidir. Tesadüfen bir fotoğraf karesi bu destansı ismin Bor’da daha fazla sahip çıkılması gerektiği fikri uyandırdı. Bu yazı bir nevi göreve davet yazısıdır.

Kimdir?

Nuri Pamir, 1901 yılında Bor’da doğdu. Babası tabur imamı Bekir Sıtkı Efendi, annesi Celile Hanımdır, Kuleli Askeri Lisesi’nde eğitim alırken Anadolu’da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı isyan ateşine yirmili yaşlarda duyarsız kalamaz ve okulunu yarıda bırakarak Anadolu’ya geçer. Bağımsızlık Savaşı bittiğinde o artık harbiye sıralarındaki eğitimden çok farklı savaş meydanlarında asker olmuştur. 1929 yılında İstanbul 3. Kolordu’da göreve başlar. Fakat genç Cumhuriyet Doğu’da ardı arkası kesilmeyen 16 isyanla meşguldür. Ve 28 yaşındaki Nuri Pamir, İstanbul’dan ayrılarak Ağrı’ya gider kürt bölücülüğüne karşı savaşır. 4 yıl boyunca mücadele eder. Sonunda isyanlar 1933 yılında bitmesi ile İstanbul Harp Okulu’na 5. Bölük komutanı olarak görevine devam eder. Hem Kurtuluş Savaşı Gazisi hem de Kürt İsyanları’na karşı başarılı bir askerdir artık. 1938 yılında Binbaşılığa terfi eder. Gazi Mustafa Kemal Sadabat Paktı anlaşması ile bölgesel güçlü bir Türkiye için mücadele eder. Bunun için Afganistan’ın 2. Dünya Savaşı öncesi sosyal, askeri ve ekonomik yönden kalkınması için Afganistan’la yakın ilişkiler kurar. Mahmut Şevket Esendal Kabil büykelçisi atanır. Gazi’nin vefatından sonra kurulan ilişkiler güçlenmesi için yeni kurulan Afgan Kara Harp Okulu’nda Türk subaylar görev yapması kararlaştırılır. İkinci Dünya Savaşı’nın çetin yıllarında Nuri Pamir dört yıl boyunca Kabil’de görev yaparak genç Afgan askeri yetiştirir. Böylece Bir Kurtuluş Savaşı gazisi, aynı zamanda Afgan Ordusu’nun kuruluşunda da büyük emekleri vardır.

“Kore Dağlarında tabakam kaldı…”

Enver Gökçe’nin bu ölümsüz dizesini okurken acaba Kore’de yiğitlik destanı yazan Nuri Pamir’i düşünür müyüz hiç? Afganistan dönüşü yurdun değişik yerlerinde görev yapar. Askerilik hizmetinden asla geri kalmaz. 1951 yılında Kore için Türk Askeri ihtiyacı olduğunda Nuri Pamir, tereddütsüz hizmete atılır ve 241. Piyade alayı komutanı olarak savaşın ortasında kendisini bulur. Yiğittir ve başı her zaman diktir. Kendisi Albay olmasına rağmen cephede en önde savaşmıştır. Belki de dillere destan olan en büyük özelliği ancak bele kadar olan siperlerde arkasından gelen emir erleri ve subayları eğilerek yürürken başını eğmeden yürüyecek kadar cesaretlidir. Çünkü o siper arkasında eğilecek bir komutan değildir. Kore’de emrindeki askerlerinden Ramazan Kemerdere ile Mehmet Ali Nogay’ın ifadelerinde hüzne şahit oluyoruz. “ 1951 yılında acemi eğitimini Susurlak’ta yaparken Kore’ye gönderilecek birliğe seçildim. Kore’deki zor şartlara alışmak için Gelibolu’da 3 ay süreli savaş eğitimi aldıktan sonra İskenderun’dan ABD bandıralı savaş gemisiyle 26 gün süren yolculuğun ardından Seul Limanı’na indik. Bir gece burada kaldıktan sonra ertesi gün 1.500 Türk Askerinden oluşan birliğimizi trene bindirip 20 saat süren yolculuğun ardından Kumkale yakınlarındaki Elmalı cephesine götürdüler. Burada 10 gün kadar kullanacağımız silahlar ve bölge hakkında bilgi verildi rehberler eşliğinde Türk Birliği artık cephedeki yerlerini almak için son hazırlıklarını yaparken Tugay Komutanı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı, Albay Nuri Pamir ve Yüzbaşı Nazım Dündar’dan oluşan askeri Türk heyetinin denetleme geleceği söylendi. Kore’ye gelen ilk Türk Birliği olduğumuzdan, bölgeyi ve araziyi tanımadığımız için bize ABD’li subaylar eşlik ediyordu. 2 gün sonra söylendiği gibi heyet, bulunduğumuz Elmalı Cephesi’ne geldi. Hepimiz “hazır olda” komutanlarımızı selamlamak için bekliyorduk. Bu arada Kızıl Çin Ordusu’nun taarruzu hemen yakınımızda devam ediyordu. İşte tam bu sırada, Çinlilerin bir havan mermisi, hepimizin gözü önünde Albay Nuri Pamir’e isabet etti. Albayımız oracıkta şehit oldu. Bu manzara karşısında pek çok arkadaşımız, sinir krizi geçirdi. Her şey rüya gibiydi. Daha henüz mevzilerimizdeki yerlerimizi alamadan bu durumla karşılaşmamız hepimizi dehşete düşürmüştü. Bir kaç günlük şoktan sonra bölgeye gelen diğer Türk subaylarının talimatları doğrultusunda taarruza devam ettik. Komutanımızın şehit oluş anı her gün gözümün önüne geliyordu.” Diyerek yiğit bir kahramanın şahadetini gözler önüne getiriyordu. Nuri Pamir genç Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları dışında verdiği en yüksek rütbeli şehitti. 5 Haziran 1952 günü amansız bir cephe savaşında şehit düşer. 51 yaşında arkasından destansı bir yaşam bırakarak!

65 Yıl sonra geride kalanlar…

Tarih 13 Haziran 2010… Yer Güney Kore – Seul Savaş Müzesi… Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve yanında Koreli Müze Müdürü ve Şehit Albay Nuri Pamir’i gören yaşayan son askeri Osman Özsoy… Elbette Özsoy için duygusal anlar yaşanıyordur. Ama bir balmumu heykel var ki orada Özsoy, göz yaşları içinde komutanına asker selamı veriyor! Kore Hükümeti eşsiz gazisine -ki Nuri Pamir, Kore’nin bağımsızlığı için mücadele ettiğinden her şehit Kore hükümetince kendi gazisi olarak adlandırılıyor- sahip çıkarak Savaş Müzesi’nin girişine ne ABD’li bir Askerin, Nede Koreli bir yiğidin heykelini koymayarak Şehit Nuri Pamir’in balmumu heykelini yapıyor. Türkiye… Adına Bor’da verilmiş bir lise birde Askeri Kışla var. Samsun Çarşamba’da bir lise ismi, Ankara’da bir cadde ismi, bir okul ismi var. İstanbul Harbiye Müzesi’nde eserleri ve şahsi eşyaları sergileniyor! Evet Bor Ahd-e Vefa yapmıştır. Ama yetmez! Dönemin Milli Eğitim Bakanlığı 1960 İhtilalının verdiği duygularla okulun ismini Bor’lu bir şehit ismi vermiştir. Kışla malumunuz, Türk Ordusu’nda vatana sadakat kadar onurlu olan diğer güzel bir şeyse şehidine sahip çıkmaktır. Ve çıkmıştır. Bugün askeri fabrikayı da sınırlarının içine alan devasa bir askeri kışlaya verilmiştir!

Ya Bor,Niğde Halkı…

Evet doğduğu ev müze haline getirilir mi bilinmez! Ama evin yerini bugün yol olduğunu duyunca insanın kahırlanmaması içten bile değildir! Fakat Halil Nuri Yurdakul gibi Bor’lu birisinin Bağımsızlık Savaşı’na büyük katkısı olan Şehit Pamir için bu 5 Şubat Atatürk’ün Niğde’ye gelişindew bir  şeyler yapılması gerek. Çünkü Kore bile şehidine sahip çıkarken, biz gazimize sahip çıkmamız artık bir onur meselesidir. Bir heykel olur, bir cadde olur artık Nuri Pamir için toplum hafızasını yenilemelidir. Çünkü bizler Şehidimize, gazimize sahip çıkmadıkça onlarla övünmedikçe yapacağımız tek bir şey kalıyor “Helal Olsun Kore’ye…”

                                                                                                                        

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
sadece alkol yasağının değil karantina tedbirleri kapsamında genelgeyle konulan ve temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliği taşıyan her yasak anayasaya aykırıdır. anayasa temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlandırılabileceğini söyler. bunun istisnası ise ohal dönemindeki kararnamelerdir. ülkede ohal olmadığına göre kanuni düzenlemeyle getirilmemiş her pandemi yasağı anayasaya aykırıdır. bu açıdan hakkınızda eğer idari para cezası uygulanırsa mutlaka dava yoluna gidin.
ben tabiiki isyan ediyorum kabullenenler uyumaya uyurken soyulmaya devam ediyor
Ya Niğde Gazeteleri Kıyakcılığın sonu Ayakçılık fazla şak şak usandırdı değilmi
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur. Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
Yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
15°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:33
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:43
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@