Ayakkabıda Borlular söz sahibi

Ayakkabılar Selpak Gibi Oldu...

BOR-NİĞDE 15.01.2013, 21:53 15.01.2013, 22:28
2893
banner830
 Ayakkabı, insan için en önemli gereçlerden birisidir. Sağlık açısından da önemli etkileri vardır. Bor İlçesi Postallı Köyü’nden İstanbul’a giden hemşerilerimiz kadın ayakkabı üretiminde söz sahi durumundalar. Türkiye’de üretilen kadın ayakkabılarının yüzde 40’ını Postallılılar yapmakta. Cahit Ayakkabı, Simetri Ayakkabı, Mona Ayakkabı ve Otto Ayakkabı gibi firmalar sadece Türkiye piyasası değil yurt dışına yaptıkları ihracatla da bu üretimde en başı çeken firmalardan ve Postallı Köyünün sanatkâr insanların tarafından işletilmektedirler.


Bor’da ayakkabı tamiratı yapan Özkan Kundura tamir atölyesine uğruyoruz. Bizi şaşırtan ve çok bilgilendirici bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

 

SÖYLEŞİMİZİN VİDEOSU  SAYFANIN ALTINDA

 

Adnan Özkan 48 yaşındayım diyor ve ayakkabı imalatı ile başlayan tamircilik alanına kadar gelen süreci bizlerle paylaşıyor.

 

Adnan Özkan; “1981 yılında abim beni aldı İstanbul’a götürdü. Postallı köyünden 90’lı yıllara kadar İstanbul’a gidenlerin hepsi ayakkabıcıdır. Abim ayakkabıcı, bu nedenle de benimde Beyazıt’ta Bayan ayakkabı üretimine başlamam üzerine abim tarafından ikna edildim. Ben bayan ayakkabı kösele üzerine eğitildim. 1986 yılından sonra kalfalığa yükseldim. Ayakkabıcılıkta iyi ayakkabı yapana kalfa denirdi. Kösele ayakkabı yapımı çok zor bir iştir. Kösele ayakkabı bir süre sonra bitti yerine lastik ayakkabı üretimi aldı.

 

Bayan Zenne kalfası oldum. Abim şunu yap dedi ve bana 16 çift verdi. Yaptığım ayakkabıyı abim çok beğendi ve yıllardır abimin yanında çalışarak işimi ilerlettim. 2004 yılına kadar abim, ben, üç yeğenim ve abimin kayınları ile hepimiz ayakkabı imalatına başladık. Bizim asıl mesleğimiz sayacılıktır. 2004 yılında Bor’a geri döndüm ben uzun zaman Yeni Mahalle’de tamir dükkânı açtım. O sıralar Bor Çıraklık Eğitim’de Müdür olan Metin Islak Hocam, benim ayakkabı imalatı yaptığımı duyunca bana geldi daha önce orada olan rahmetli arkadaşım Alaaddin Karaaslan öğretmenmiş. Sonra beni oraya aldılar. Bir türlü kadro alamadım. Çıraklık Eğitimde Usta öğretici olacağım diye Yeni Mahalle’deki tamir dükkânını kapattım. Şimdiye kadar dört ayrı kursta 80 kursiyer yetiştirdim. Çok başarılı öğrenciler yetiştirdik ama çalışacak alan olmadığı için şimdi o öğrenciler ne yapıyor bilmiyorum” dedi.

 

2008 yılından sonra dükkânımı ayakkabı tamircilerinin toplandığı buraya taşındım diyen Özkan; “Eş dost ayakkabı yapıyorsun madem neden yapmıyorsun diye baskı yapıyor. Zorla imalata yönlendirmeye çalışıyorlar bende çok istiyorum ama benim imalata yönelmem için vasıflı makinacılara ihtiyacım var. Aileme yakın dostlarıma arada yapıyorum. Bu iş kolay bir iş değil, ayakkabı kesim, dikim, çekim ve kösele olduğu zaman fireze bölümünden oluşur ama bunları burada yapma şansım maalesef yok.

 

Şu an ayakkabı tamirat, deri mont boyama, saya dikim yapıyorum. Ben tam kapasiteli bir fabrikanın kesiminden deri alımından kalite kontrolüne kadar her alanında idare edecek bilgiye sahibim. İstanbul’un en iyi mağazalarına bayan çizme üretimi yaptım. Bor’da deri çok, dericilerin içerisinde ayakkabı üretimi yapmak isteyen olursa ben yardımcı olurum. Derinin olduğu bir yerde üretim mutlaka olmalıdır asıl olan ise üretilenlerin pazarlanmasıdır” diye konuştu.

 

EL İŞÇİLİĞİ HİÇBİR ZAMAN ÖLMEZ

 

Ayakkabıcılık mesleğinin zahmetli ve riskli bir iş olduğuna değinen Adnan Özkan; “Günümüzde ayakkabı üretiminde teknolojiyle seri üretim yapılsa bile bayan ayakkabı ve çizmede yüzde doksan oranında el emeği şart. Ne kadar teknolojikte olsa modelini, ökçesini, yapışmasını, boy ölçümünü hepsini insan yapmak zorunda. Erkek ayakkabılarında durum biraz daha farklı. El işçiliği hiçbir zaman ölmez ne kadar teknolojik olursa olsun işin başında mutlaka teknik eleman olması gerekir. Kaliteli bir kalfa ayakkabıya baktığı an ayakkabının kalitesini işçiliğini hemen anlamalıdır.

 

Borda dericilik çok iyi durumda yarı mamul olduğu halde mamul olamıyor. Biri bize gelirde biz buraya fabrika açıyoruz derlerse ben elimden geleni yaparım. Çıraklık eğitimde öğrenci yetiştirerek eleman ihtiyacını gideririz. Ayakkabı sektöründe kız çocukları daha çok çalışır oldu. Bu mesleğin bazı püf noktaları vardır mesela, ayakkabıcılıkta tabana sürülen ilaçlar parmakla sürülmelidir, fırça ile asla sürülmez. Bu nedenle parmağım hep nasırlıdır.

 

Ayakkabıcılık riskli bir meslektir ama iyi bir modelist, iyi bir işçilik ve iletişimi iyi olan bir pazarlama ayağı ile bu iş sağlam bir şekilde yapılır” dedi.

 

AYAKKABI TAMİRCİLİĞİ BİTTİYOR

Ayakkabı tamirciliğinin son yıllardaki durumunu soruyoruz “Ayakkabı tamirciliği maalesef ki bitti. İnsanlar artık 10 TL’ye ayakkabı alıyor. Eskiden kundura alırlardı en az on kez tamir yapılırdı. Şimdi 10 TL’den beş ayakkabı alıyor üçer ay giyersem on beş ay yapar diyor ama bu çok yanlış. 75 TL’den iki ayakkabı alınsa dört sene giyersin hem de ayağın sağlıklı olur. O ucuz ayakkabıların çoğu imitasyon yani naylon buda ayakta mantarlara neden oluyor. Bu da ayak kokusuna neden oluyor. Bu da sağlık açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. İyi bir deri ayakkabı ayağı kokutmaz. Eskiler anlatırlardı Bor’da ayakkabı tamircilerinin önünde Salı ve Perşembe günleri uzun kuyruklar olurmuş şimdi üç ya da dört tamirci var günde 1,5-2 TL ile dükkân kapattığımız zamanlar oluyor” diyor.

Adnan Usta eline bir ayakkabı alıyor ve sanatının incelikleri hakkında bilgi veriyor. “İyi bir deri ayakkabı kaliteli bir taban olduktan sonra eskisi çıkarılır yenisi takılır. İmitasyonlarda tamir yapma imkânın yok. Bir köylü dört çocuğa iyi ayakkabı almak istese çok para tutuyor ama ucuzundan alıp gidiyor. İyi ayakkabı üretenin rekabet etme şansı bu durumlardan dolayı zor oluyor. Ayakkabıyı İmitasyon üretmekte gerçek bir ustanın morali bozar” diyor.

 

AYAKKABILAR SELPAK GİBİ OLDU

Tamircilerin sıkıntılarına da değinen Özkan; “Ayakkabı tamircisinin en büyük sıkıntısı ucuz malların tamir edilememesi, tamire getirenlerde kaça yaparsın diyor söylüyorsun o paraya yaptırana kadar yenisini alırım diyorlar ve gidiyorlar. Bu meslek kazanç bakımından artık yok sayılır. Ayakkabı en büyük sektör ama artık ayakkabılar selpak kullanılır gibi kullanılıp atılıyor. Şimdiki ayakkabıların yenisi de eskisi de tamire gelmiyor. Çok nadir olarak kişide alışkanlık yapan ya da ayakkabısından vazgeçemeyenler tamire getiriyor. Çoğu da ayakkabıyı getiriyor usta bunu yak diyor, tamire verenlerde almıyor. Her yıl yüzlerce çift ayakkabıyı atmak zorunda kalıyoruz.”

Ayakkabı imalatı konusunda nadir bulunan ustalarından olan Adnan Ustaya bu meslekle ilgili size bir teklif gelse ne dersiniz diyoruz yanıtı net oluyor. “Ben diyorum ki, bu kadar çok deri var imkânlar var. Bor’da hiç mi bu işi yapacak bir iş adamı yok diyorum. Şu an İstanbul’da ayakkabı imalatçısı sanatkâr Borlularımız var. Buraya bir fabrika kurulsa, ben dönemiyorum bana iş ayarla diyen birçok insan var. Bir fabrika olsa kesim, çekim, satış adına hepsi döner. Ben öğrenci yetiştiririm. Hemen Ahievran Meslek Edindirme Merkezine başvurulsa kurs açılır fabrikaya da kalifiye eleman yetiştirilmiş olur. Ben hem kurs hem de fabrikanın kontrolünü yapabilirim” diyor.

 

Bir insanın bu alanda yetişme süresinin kişinin kendi isteğine ve el becerisine bağlı olarak değiştiğini belirten Adnan Özkan; “Kişi, bu işte para ne kazanırım diye değil bu işi nasıl en iyi yapabilirim diyerek, severek, isteyerek yaparsa en kısa sürede kendini yetiştirir. Hevesli ve bu işi iyi öğrenmiş bir kişi hemen kendine dükkân açacak kıvama gelir. Bu iş tamamen sabır işidir. Ayakkabı imalatçılığı gerçekten altın bileziktir. Dünyanın neresine gitse ekmeğini kazanır. Bu meslek ölmeyecek bir meslektir. İnsana zevk verir” dedi.

 

Sayacılık mesleğinin Bor’da tamamen yok olduğunu belirten ve bu mesleğin Bordaki son temsilcisi olan Özkan; “Bir ara güzel bir proje hazırlanmıştı. Engellilere ayakkabı üretimi konusunda kurs verecektim. Beni çokta heyecanlandıran bir projeydi ama neden olmadı bilmiyorum. Özelliklede görme engellilerin ağırlık verdiği bir projeydi. Bu işi de çok iyi yapacaklarından emindim ama olmadı bu benim çok sevindiğim ama gerçekleşemediği içinde çok üzüldüğüm bir projeydi umarım tekrar gündeme getirirler” dedi. 


Yorumlar (4)
fenerli 7 yıl önce
gene bir fatma tan klasiği kutluyorum haberciliğini
afaki 7 yıl önce
aslında borda iyi bir maya var ama bu mayayı ortaya çıkaracak sosyal ve siyasi yapı yok. güzel haber kutlarım
hafize şahiner 7 yıl önce
Haber beni inanılmaz şekilde etkiledi... Niğde'ye mutlaka bir ayakkabı fabrikası kurulmalı..Yetkilerin bu konuda bir fizilibite yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Hiç mi Niğde'ye yatırım yapacak sermayedar yok ? Niğde hem yatırımda teşvikte 5.inci bölge hemde organize sanayi var. Organize sanayide kurulacak bir yatırım 6. bölge özelliklerine sahip, yani en yüksek teşvikli yatırım bölgesi......Haydi bunlar olmuyor yatırımcı bulamadık... kırk kişidemi bulamıyoruz. Turizm kooperatifi kuralım. en az 720.000 TL Teşvik alalım + teşvikli yatırımdan gümrük muafiyeti sigorta pirim desteği Kurumlar vergisi indirimi vs vs bir sürü teşvik var...Gelin kooperatif kuralım..... Kırk kişi ve ayda kişi başı 250 lira sermaye ile.... Sayın hemşerim... böyle gelir getirecek bir konuda yok mu eşin dostun, Niğde'ye yatırım yapıp gelecekte gelir elde edecek ayda 250 lira sermaye verecek Niğdeli 40 kişi... Haydi hemen harekete geçelim ve kuralım bu fabrikayı.... Selam ve saygılarımla...ilgilenirseniz yasal i
Gökhan 7 yıl önce
bu ayakkabıcı bor'da iyi herhalde ayakkabının kalitesi eline alındığından belli oluyor fakat borda herhangi bir fabrika olmadığından bu meslek grubu yok olmaya mahkumdur bence. yanındaki adam belediye başkanı herhalde
Son Yorumlar
Allah rahmet eylesin yaşlı ve 85 yaşındaydı tren çarpmış gitmiş artı iki üç saat sonra başka tren görmüş ekiplere bildirmiş bizim mahallede oldu haberi düzgün verin bari
Reklam ömer Bey eh sonra ne oldu nur topu gibi ekrem oldu zam zam geç bunlar geç
Şahinali mahallesinin kuzeyi plansız.
Şehrin vadisine mastır şehir planı gerekir.
herhalde yanlış habere yorum yapmışlar. pek alakası yok gibi..
22°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:16
Öğle 12:50
İkindi 16:43
Akşam 20:15
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 30 57
2. Erzurum BB 30 53
3. Adana Demirspor 30 51
4. Bursaspor 30 49
5. Akhisar Bld.Spor 30 48
6. Altay 30 47
7. Fatih Karagümrük 30 47
8. Giresunspor 30 44
9. Keçiörengücü 30 41
10. Ümraniye 30 41
11. Menemen Belediyespor 30 39
12. Balıkesirspor 30 35
13. İstanbulspor 30 34
14. Altınordu 30 32
15. Boluspor 30 27
16. Osmanlıspor 30 24
17. Adanaspor 30 20
18. Eskişehirspor 30 12
Takımlar O P
1. Liverpool 31 86
2. Man City 31 63
3. Leicester City 31 55
4. Chelsea 31 54
5. Wolverhampton 32 52
6. M. United 31 49
7. Tottenham 31 45
8. Burnley 32 45
9. Sheffield United 31 44
10. Arsenal 31 43
11. Crystal Palace 32 42
12. Everton 31 41
13. Southampton 32 40
14. Newcastle 31 39
15. Brighton 31 33
16. Watford 32 28
17. West Ham 31 27
18. Bournemouth 31 27
19. Aston Villa 32 27
20. Norwich City 31 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 71
2. Barcelona 32 69
3. Atletico Madrid 32 58
4. Sevilla 32 54
5. Villarreal 32 51
6. Getafe 31 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Valencia 32 46
9. Athletic Bilbao 32 45
10. Granada 32 43
11. Osasuna 32 41
12. Levante 32 41
13. Real Betis 32 37
14. Real Valladolid 32 35
15. Eibar 32 35
16. Deportivo Alaves 32 35
17. Celta de Vigo 32 34
18. Mallorca 32 26
19. Leganés 32 25
20. Espanyol 32 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@